השתלת עיניים: האם זה אפשרי?

באוניברסיטת פיטסבורג ובאוניברסיטת קליפורניה שבסן דייגו עומלים מומחים על הדבר הבא – השתלת עין שלמה. חוקרים טוענים כי התחדשות העצבים היא מכשול גדול, אך חידושים רבים נעשים בתחום
כתבה פרסומית כתבת חסות


"עד לאחרונה השתלת עיניים נחשבה למדע בדיוני, אך כיום זהו דבר שבהחלט ניתן להשיג" אומר ד"ר גורנטלה לכלי התקשורת האמריקאיים. מומחים באוניברסיטת פיטסבורג ובאוניברסיטת קליפורניה שבסן דייגו עומלים על הדבר הבא – השתלת עין שלמה. חוקרים טוענים כי התחדשות העצבים היא מכשול גדול, אך חידושים רבים נעשים בתחום


בעולם הרפואה של המאה ה-21 השתלת איברים אינה דבר חדש. השתלת הכליות הראשונה בעולם התרחשה ב-1950, השתלת הכבד הראשונה ב-1963 והשתלת הלב האנושי הראשונה בשנת 1967. בשנת 2010 רופאים אף השתילו פרצוף שלם לבן אדם, אך איבר אחד חומק מרשימת האיברים שניתנים להשתלה – העין. צוות מדענים אחד בארה"ב עובד על כך שגם איבר זה ייכנס לרשימת האיברים הניתנים להשתלה.


"עד לאחרונה השתלת עיניים נחשבה למדע בדיוני" אומר ד"ר ויג'יי גורנטלה, מנתח במחלקה לכירורגיה פלסטית באוניברסיטת פיטסבורג, "אנשים אמרו שזה שיגעון". "עם הידע שלנו היום על השתלות והתחדשות עצבים, אנחנו סוף סוף נמצאים בנקודה בה אנחנו חושבים שזהו דבר שבהחלט ניתן יהיה להשיג".


השתלת עין שלמה תהיה רווח עצום עבור 180 מיליון עיוורים וכבדי ראייה ברחבי העולם, ביניהם כ-3.5 מיליון אמריקאים, אומרים מומחים.


ד"ר ג'פרי גולדברג, ראש המחקר במרכז העין שיליי שבאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו אומר שניוון מקולרי (כתמי) וגלאוקומה הם המקור לרבים מליקויי הראייה בקרב אנשים בעולם. לדבריו, "כמובן שקיימים טיפולים שיכולים לעזור ולהחזיר את הראייה במקרים אלה או במקרים של פציעה, אבל אצל חלק מהאנשים העין ניזוקה כל כך שלא ניתן לעזור להם". במקרים כאלה השתלה של עין בריאה מתורם יכולה להיות הפתרון. "זו ירייה מדעית באפילה" אומר גולדברג, "אך זוהי ירייה באפילה מאוד אטרקטיבית".


מהתאוריה אל המעשי


ד"ר גורנטלה וד"ר גולדברג ושתי האוניברסיטאות שלהם חברו יחדיו כדי לקדם את המעבר של תהליך השתלת עיניים מהתאוריה אל המעשי. מאמץ זה ממומן על ידי משרד ההגנה האמריקאי.


אחד האתגרים הגדולים העומדים בפניהם הוא איך לגרום לעצבים האופטיים העדינים להתחדש.


גולדברג מסביר כי "הבעיה הגדולה היא שבזמן שמחליפים עין חותכים את החיבורים בין העצבים האופטיים והעין עצמה, ולכן כאשר מחברים את העין החדשה צריכים לחבר מחדש סיבים אלה כדי להחזיר את הראייה, אך ידוע לנו שכאשר מבצעים חתך זה סיבי העצבים אינם גדלים מחדש מעצמם, תהליך זה אינו מתרחש בצורה אוטומטית."


"זה הדבר המבדיל השתלת עין משאר סוגי ההשתלות" מוסיף גורנטלה. בהשתלות איברים אחרות המשוחה אותה צריך לעבור היא חיבור של אספקת דם טובה. "לדוגמא, אם תחבר את הצנרת ותגרום לדם לזרום, אזי לב מושתל יתחיל לפעום מיד" אומר גורנטלה "אך השתלת עין דומה יותר להשתלת יד או פנים" הוא טוען. העין אולי תיראה בריאה, בגלל חידוש אספקת הדם אליה, אך בלי לחבר את העצבים האופטיים, "לא תהיה פעילות מוטורית ולא תחודש הראייה", "התוצאה תהיה ללא תכלית וללא חיים".


למרבה המזל, מעבדות רבות תרמו להתקדמות בתהליך גידול מחדש של סיבי עצבים, אומר גולברג, "בקרב חיות בעלות פגיעה בעצבי הראייה או התנוונות התחלנו לראות גדילה מחדש של סיבים ישירות לתוך המוח" הוא מציין.


התחדשות של תאי גנגליון ברשתית שהושגו לאחרונה בתנאי מעבדה מהווים גם הם מפתח להשגת החזון. "האינדיקציות האחרונות המראות כי התחדשות כזו של עצבים אכן אפשרית גורמת לנו לחשוב שהשתלת עין אכן ניתנת להשגה" אומר גורנטלה, שהינו גם המנהל הרפואי של תכנית ההשתלות השיקומיות במרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג.


עדיין, כל ניסיון לבצע השתלת עין בבני אדם רחוקה מאתנו בשנים, אומרים מומחים. "בפנינו ניצבת עבודה רבה לפני שנוכל לנסות השתלה שכזו בחולים" אומר גולדברג "אך כאשר אנשים נשאלים בסקר מה הם הדברים מהם הם חוששים ביותר, איבוד ראייה נמצא קרוב מאוד בסולם הפחד למוות. מעטים הם הדברים שאנשים מעריכים יותר מהראייה שלהם, ולכן לא משנה כמה מוזר זה נשמע, שווה להשקיע בזה את המאמץ".פורומים עיניים

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אני סובל מבלפריטיס כבר יותר מחצי שנה נתנאל 11/04/2015 21:48
  • אני אובד עצות כל הרופאים שהייתי אצלם פשוט אף אחד לא יודע מה לעשות השתמשתי במקסיטרול השתמשתי בויט A פוס עשיתי קומפרסים חמים.כל מה שאני עושה זה פשוט חוזר כל פעם מחדש: העפעף אדום מה כל כך גרוע בדלקת הזאת שאין לבלפריטיס תרופה?

תשובה ד"ר עדי נחום 12/04/2015 10:15
  • לפי התיאור כדאי לשקול מתן אנטיביוטיקה בכדורים, אם טרם ניתנה. לחלופין, יש לשקול מחדש האם באמת מדובר בבלפריטיס

הפרעה בראיה טופז 11/04/2015 21:43
  • עברתי 3 הזרקות של אבסטין לאחר אבחנה של סתימת וריד ראשי שגרמה לדימום ובצקת ברשתית ונפילה חזקה בחדות הראיה בעין אחת. הראייה שבה כמעט לקדמותה, אבל התחילה בעין שטופלה, תופעה שלא הייתה בה קודם: קווים ישרים במציאות אני רואה כעין זיגזג (או "קוצים" שיוצאים מהקו). מה המלצתך לגבי המשך בירור, בדיקות וטיפולים ?

תשובה ד"ר עדי נחום 12/04/2015 10:06
  • בביקורת הבאה עם בדיקת ה-OCT ציין בפני הרופא/ה הבודק/ת את ההפרעה החדשה: עליו לחפש הסבר לתופעה. לעיתים מדובר בשארית בצקת או נוזל תת-רשתי למרות כיוון של שיפור ולעיתים מדובר בהתפתחות ממברנה על גבי הרשתית (נקראת EPIRETINAL MEMBRANE או בקיצור ERM)

משקפיים גל 11/04/2015 17:14
  • שלום,יש לי בעיה קצת מוזרה, כשנבדקתי לאחרונה ב2 חנויות אופטיקה נאמר לי שהמספר שלי הוא 2 וחצי ב2 העיניים ורבע צילינדר בימין. העניין הוא שעד היום ב4 שנים האחרונות הייתי עם משקפיים 2 ורבע ב2 העינים והצילינדר אותו דבר, וזה לפי בדיקת עיניים שהיתה בזמנו. כשאני מרכיבה את המשקפיים עם המספר היותר גבוה אני אומנם רואה חד וברור יותר אך עם זאת מורגש לחץ בראש ובעיניים והתחושה היא התעייפות וכאבי ראש כאילו התאמצתי. ובמשקף הישן בעל המספר הנמוך יותר אני אומנם רואה קצת פחות טוב אך מסתדרת איתם והחשוב הוא שהם לא יוצרים לי תחושת לחץ ומאמץ תוך כדי הרכבתם ולאחר הורדתם. בקיצור התחושה עם המס הגבוה יותר לא נעימה. מה עושים במצב כזה? ניסיתי להתרגל אליהם אבל זה ממש לא נעים לי.

תשובה ד"ר עדי נחום 12/04/2015 10:02
  • עפ"י תיאורך ניתן לנחש כי חלה טעות במרשם למשקפיים: ככל הנראה הותאמו משקפיים "חזקות" מידי (טעות נפוצה בצעירים הנקראת OVER-MINUS במקרה של קצרי-רואי, לעיתים נדירות יותר UNDER-PLUS ברחוקי-רואי, לעיתים מדובר בטעות בחוזק או בכיוון הצילינדר ולעיתים בקביעת המרווח בין האישונים, נתון הנקרא PD.) ככלל, כדאי למשתמשי הפורום, בתיאור הבעיה, לציין גיל והאם מדובר בפלוס או במינוס במשקפיים! המלצה: גשי להבדק ע"י רופא עיניים כיוון שרופא בלבד רשאי לטפטף טיפות משתקות-מיקוד שביכולתן לחשוף את המצב האופטי האמיתי: עם המספר שנמצא ע"י רופא/ת העיניים גשי לאופטומטריסט לתיקון הטעות.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!