מה עושים כשלתינוק יש חום?

מדוע החום עולה כשחולים? מה נחשב חום גבוה בתינוקות? מה ניתן לעשות? ומתי חייבים לקחת את הפעוט לבדיקת רופא?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מדוע החום עולה כשחולים? מה נחשב חום גבוה בתינוקות? מה ניתן לעשות? ומתי חייבים לקחת את הפעוט לבדיקת רופא?חום בהגדרתו הוא עליית טמפרטורת הגוף מעל לטמפרטורה היומית הנורמלית עבור אותו אדם, בילדים לרוב מקובלת הגדרה של חום ככזה מעל 38 מעלות צלזיוס הנמדד באופן רקטלי, דרך פי הטבעת . היפר תרמיה - מצב בו חום הגוף עולה מעל ל-41 מעלות צלזיוס הוא מצב נדיר ואף חמור כיוון שבדרגה זו של חום מערכות הגוף המופעלות ברובן על ידי אנזימים חלבוניים עוברים שינוי (דנטורציה), הרס ופירוק.חום הגוף מווסת על ידי ההיפותלמוס, מבנה קטן בקדמת המוח המשמש כ"טרמוסטט". ההיפותלמוס מכיל בתוכו מרכזי שליטה רבים, אחראי על תחושת הרעב, הצמא, התפקוד המיני, פעילות רגשית, שינה וכן על וויסות טמפרטורת הגוף – כך למעשה כאשר חם לנו, ההיפותלמוס יודע להפעיל את מערכת ההזעה , לאפשר נידוף חום החוצה ולהחזיר את הגוף לנקודת הבסיס התקינה – 36.6-37.5 מעלות צלזיוס.מכאן נגזר כי חום גבוה הוא למעשה שינוי בנקודת הבסיס של ההיפותלמוס, כך שמערכות ה"תיקון" – כמו מנגנון ההזעה שהוזכר, יופעל בטמפרטורה גבוהה יותר ולא יתאפשר קירור כהלכה.הגורמים לעליית חום בילדים הם רבים, הדחיפות בטיפול נקבעת על פי אופיו, משכו והתסמינים הנלווים אל החום, אך בראש ובראשונה על פי גיל הילד והסיפור הקליני, כך למעשה בבירור חום בילד נלקחים בחשבון משתנים שלא היו נלקחים בחשבון באותו הבירור באדם המבוגר.חום ביילוד (עד 28 ימים) הוא מצב המחייב אשפוז ובירור מעמיק הכולל בדיקות דם, שתן, ולעיתים אף ניקור מותני ותרביות צואה, מצב זה של חום ביילוד דורש אף בירור אימהי כיוון שסיבות רבות לחום המופיע בשלב מוקדם של החיים מקורן בחיידקים של תעלת הלידה האימהית. בפעוטות (1-3 חודשים) ובילדים צעירים (עד 3 שנים) יש חשיבות רבה לנראות הילד – האם נראה תשוש, סמוק, מתנשם. לסיפור הקליני - האם בריא בדרך כלל, האם יש חולים בסביבתו? האם הצטרף לאחרונה למעון? וכן לבדיקה הפיזיקאלית אותה יבצע הרופא לאיתור מקור זיהום נראה לעין. הגורמים העיקריים לעליית חום בילדים הן בראש ובראשונה מחלות זיהומיות - בין אם ויראליות או חיידקיות, מחלות דלקתיות שאינן ממקור זיהומי (כמו דלקת פרקים) ועד מחלות ממאירות בהן לרוב יתואר חום ממושך מעל לשלושה שבועות, המלווה בירידה משמעותית במשקל, בחיוניות ועד כשלון שגשוג (Failure to thrive), שעלול להביא לסכנת פגיעה בהתפתחות.הדגלים האדומים הדורשים הגעה לרופא ללא דיחוי הם:


• חום בפעוטות עד גיל 3 חודשים.


• חום המלווה בפריחה דמוית שטפי דם בגודל של כראש סיכה או יותר.


• חום בילד אפאטי, ישנוני.


• פרכוסי חום.


• חום שמלווה בקוצר נשימה.


• חום בילד שממעט לשתות או במקרים של הקאות או שלשולים קיצוניים בהם יש סיכון להתייבשות חמורה.
אם מדובר בחום בלבד כאשר ההרגשה הכללית טובה, ישנם מספר דברים שאפשר לעשות על מנת להוריד את החום:•  אל תעטפו את הילד בשכבות של שמיכות וסוודרים. בניגוד למה שחושבים, צינון לא נובע כתוצאה מקור, אלא מחיידקים וסביבה חמה מדי היא כר נוח להתרבות חיידקים. 


•  אווררו את החדר בו התינוק ישן, גם אם קר בחוץ. 


•  רחצו את התינוק במים פושרים ולא חמים או קרים. תינוקות קטנים במיוחד ניתן לכסוף במגבת טבולה במים פושרים. יש לחזור על הרחצה במים פושרים כ-3-4 פעמים ביום.


• נוזלים – דרך נוספת להורדת חום גם בתינוקות ובכלל. חשוב שהתינוק יקבל המון נוזלים. שתיית נוזלים משתנת וכך עוזרת לרעלים לצאת מן הגוף.

פורומים הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!