האם אתם סובלים מדיכאון חורף?

החשיכה שיורדת מוקדם, הקור, השלכת והשמיים המעוננים – כל אלו מעוררים אסוציאטיבית תחושה מסוגרת ומדוכדכת. אך מתי מדובר ב"דיכאון חורף" והאם יש לזה קשר אבולוציוני?

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 24/11/2014

החשיכה שיורדת מוקדם, הקור, השלכת והשמיים המעוננים –  כל אלו מעוררים אסוציאטיבית תחושה מסוגרת ומדוכדכת. אך מתי מדובר ב"דיכאון חורף" והאם יש לזה קשר אבולוציוני?


אצל רבים מאתנו צרוף המילים "דיכאון חורף" מעלה באופן מיידי אסוציאציות של דכדוך שאנו חשים עם בוא הסתיו, כשבילוי בחוף הים, טיולים באוויר הפתוח ותענוגות קיץ מפנים את מקומם לעונת השלכת, החשיכה שיורדת מוקדם, הקור וההסתגרות בבית. אך סוג זה של מצב רוח אינו מוגדר כתופעה פתולוגית. כשם שגם אלו החווים את "תוגת הסתיו", ממשיכים בעיסוקיהם ובילוייהם הרגילים ומתאימים עצמם לעונה. 


לדברי ד"ר יוסי חלבן, מנהל מחלקה פסיכיאטרית פעילה במרכז לבריאות הנפש "באר יעקב", המונח "דיכאון חורף" מתייחס לדיכאון קליני פתולוגי, שאינו מסווג כמחלה נפרדת או שונה מדיכאון "רגיל" אך עם המאפיין הספציפי של הופעתו בעונת הסתיו. ובעוד שאנשים מסוימים סובלים מדיכאון קליני הקשור באופן מובהק לעונת הסתיו, אחרים עשויים לסבול מתופעה דומה דווקא בקיץ; ומכאן השם הנוסף לתופעה זו, "דיכאון עונתי", (seasonal depression)  או "הפרעת מצב רוח עונתית" (seasonal affective disorder).


שינויי מזג האוויר אינם מהווים הסבר מלא להתפרצות דיכאון חורף. בדומה לסוגי דיכאון אחרים, דיכאון חורף נובע משילוב בין גורמים גנטיים, פסיכולוגיים ופסיכו-סוציאליים, כאשר החורף מהווה גורם להתפרצותם האינטנסיבית. 


לדברי חלבן, התופעות הקליניות של דיכאון החורף אינן שונות מאלו המוכרות לנו ממצבים דיכאוניים אחרים. "מצב רוח ירוד, הסתגרות חברתית, קשיים בתפקוד היומיומי בעבודה ובשעות הפנאי, אכילת יתר המלווה בתשוקה חזקה לפחמימות, עייפות ושינה מרובה וקושי בקימה בבוקר; יתכנו גם תופעות הפוכות כמו תיאבון ירוד וירידה במשקל ונדודי שינה – מאפיינות את מצב הדיכאון".


כתופעה קלינית, גם ב"דיכאון חורף" מטפלים באמצעות שיטות הטיפול בהן עושים שימוש בדיכאון "רגיל" כתרופות המשפיעות על רמת פעילות הסרוטונין (פרוזאק, ציפרלקס ותרופות נוספות) טיפולים פסיכולוגיים ופסיכותרפיים.  


מאחר שמדובר בתופעה עונתית, האם יש צורך בטיפול מונע? לדברי חלבן התשובה היא אינדיבידואלית. "לא אצל כולם הדיכאון מופיע מדי שנה ויש לשקול כל מקרה לגופו. עם זאת, לאנשים הנוטים לסבול מדיכאון בחורף מומלץ להרבות בשהייה בחוץ בשעות האור, גם אם מעונן ולהתמיד בפעילות גופנית". 


פחות דיכאון בפלורידה


"כל אחד יכול למעשה לסבול מדיכאון חורף", אומרת ד"ר דנה סלומי, מומחית בפסיכיאטריה למבוגרים בבית החולים גהה, "אבל השכיחות עולה כאשר מדובר בנשים, אנשים שגרים רחוק מקו המשווה, באזורים שבהם היממה קצרה הרבה יותר בחורף ואנשים שיש להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שסובל מדיכאון חורף".


למעשה, תופעת "דיכאון חורף" עומדת במרכזם של מחקרים רבים, אשר מנסים לחדד את הקשר שבין שעות האור והחשיכה לשיעורי התופעה באוכלוסייה. 


"מחקרים שונים מצאו כי שכיחות התופעה עולה ככל שמתרחקים מקו המשווה", מסביר ד"ר חלבן. "בארה"ב, לדוגמא, שכיחותו של "דיכאון חורף" בפלורידה, מדינה עם אקלים חם ושמשי עומדת על 1.4%, לעומת מדינת ניו המפשייר הסגרירית שבה הוא מגיע ל-9.7% מהתושבים".


"הקשר בין שכיחות המחלה ליחס שעות האור בחורף הוביל חוקרים רבים בתחום להנחה שהתופעה קשורה לרמות המלטונין, הורמון המופרש מבלוטת האצטרובל במוח, ושהפרשתו משתנה במהלך היום באופן מחזורי.  כאשר החשיכה יורדת, הבלוטה מתחילה לייצר ולהפריש לדם מלטונין. רמת המלטונין בדם עולה, ואנו מרגישים פחות ערניים ויותר עייפים". 


"מכאן נסללה הדרך לטיפול היעיל ביותר, כפי הנראה, בדיכאון העונתי: לאחר שגילו כי חשיפה מבוקרת לאור בעצמה גבוהה יחסית, גם כשמדובר באור מלאכותי, ניתן יהיה להשפיע על רמת המלטונין המופרשת בגוף", מסביר חלבן. 


אך האם די באור רגיל ממנורת בית רגילה, כדי לשפר את מצב הדיכאון? לדברי ד"ר סלומי, מדובר בעוצמה פי עשרה מכך. "טיפול באור היא הסוג העיקרי של טיפול שאמור לאפס את השעון הביולוגי", אומרת סלומי. "מדובר בעצם בזרקור אור חזק המוצב בבית, ופועל בעוצמה של 5,000 לוקס, לעומת תאורה רגילה הפועלת בעוצמה של כ-500 לוקס".  


שריד אבולוציוני לתרדמת חורף?


"חוקרים שעסקו בנושא דיכאון חורף ניסו בעבר לקשר בין דיכאון קליני לבין היבט אבולוציוני, גם שאינו קליני", מסביר ד"ר חלבן, "מאחר ובמקומות בעלי אקלים קר חלה ירידה דרסטית בכמות המזון הזמין העומד לרשות תושביו, הם נאלצו בעקבות זאת להפחית את פעילותם".


"תרדמת חורף של דובים (היברנציה), היא דוגמה קיצונית לכך שירידה בפעילות מפחיתה גם את צריכת המזון. מאחר והירידה בפעילות הינה אחד המאפיינים של המצב הדיכאוני בחורף יתכן ואנו עומדים בפני שריד של התנהגות שהיה לה בעבר ערך הסתגלותי".


פורומים, דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס קובי 10/12/2019 23:05
לוריוון נועם 29/02/2012 16:07
 • לפני כשנה עברתי טיפול שיניים לא קל, ונתקפתי בחרדות, רופא המשפחה המליץ שאטול לוריואן 1 ליום, דיי חששתי מההתמכרות, לכן לקחתי חצי כדור רק במקרים קשים, והאמת שזה ממש עזר. חלפה שנה וטיפולי השיניים הסתיימו, ועדיין אני ממשיכה לבלוע את הכדור לעיתים קרובות יותר, לפחות 3 חצאים בשבוע, בלילה שאני לא נוטלת אותם, אומנם אני נרדמת אבל תוך 10 דקות מתעוררת עם דפיקות לב.. וכך שוב ושוב במהלך הלילה, ואז אני נאלצת לבלוע חצי כדור ונרדמת.לציין אני נרדמת מהר, הבעיה היא הייקיצה עם דפיקות הלב. אני בת 56 בריאה ללא תרופות, (מלבד תוספי תזונה) מה עליי לעשות? להמשיך עם הלוריואן? (רופא המשפחה ממליץ שאמשיך לבלוע כדור 1 ביום). אני מודה לך על תשומת הלב, אצפה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 29/02/2012 21:09
 • שלום רב, לוריוון היא תרופת הרגעה שניתנת באופן זמני לטיפול בתסמיני חרדה כתוספת לטיפול בנוגדי חרדה (כמו ציפרמיל, סרוקסט וכו') או כטיפול נקודתי, למשל לפני טיסה (לאנשים עם פחד מטיסה) או לפני טיפולי שיניים. לא מומלץ להשתמש בה לאורך זמן הן בגלל החשש מהתמכרות והן בגלל הסבילות להשפעותיה שמתפתחת באופן הדרגתי. במידה ואת חווה תסמיני חרדה לאורך זמן וזקוקה ללוריוון לעיתים קרובות, כדאי לשקול התחלת הטיפול בנוגדי דיכאון.

 • + הוסף תגובה
סחרחורות ולוריוון ליז 24/06/2012 22:18
 • שלום דר' אירנה ספקטור סרבנוגור ! אני מתנצלת מראש על הפירוט הנרחב... הסיבה היא שבעייתי בינתיים בגדר תעלומה. כולי תקווה שתצליחי לכוון אותי.. אני בת 32 בריאה (מלבד מקרה זה.). סובלת מסחרחורות כבר שבעה חודשים. תחושה שאני מסתובבת (כמו אחרי ירידה מקרוסלה). הסחרחורות במשך כל היום ( גם בשינה) אשר מתגברות ומחמירות עקב שינוי תנוחת הראש, וכן שינוי תנועת העיניים. בתחילה החלו סחרחורות חזקות, לאחר כחודשיים התווסף טינטון ומלאות באוזן שמאל. מידי פעם רגישות לצלילים באוזן זו. עשיתי את כל הבדיקות המקיפות: m.r.i ראש וצוואר , בדיקת שמיעה, e. n.g , בדיקת עורקים צוואריים, בדיקות דם. כל התוצאות יצאו תקינות. מגע באיזור חוליה c1 הצווארית אני חשה את מקור הסחרחורת. כל נגיעה באיזור מעצימה את תחושת הסחרחורת. מניסיון של כדור הרגעה בשם לוריוון שקיבלתי לפני בדיקת M.R.I גרם להקלה בעוצמת הסחרחורות והזרמים שאני חשה באיזור הצוואר והראש. מה זה אומר לגביי? האם יתכן שעצב בעמוד השדרה הצווארי יגרום לתופעות הללו וכן יקרין לאוזן? בחודש וחצי האחרונים אני נוטלת כל יום חצי כדור. חשוב לי לציין שאין לי תופעות של לחץ או חרדה. יחסית לפגיעה הגדולה באיכות החיים אני מתפקדת מצוין. אני משתמשת בחצי כדור כדי לנטרל את הזרמים החשמליים שאני חשה. כאשר אני מפספסת כדור אחד ביום אני מרגישה חולשה בגוף וסחרחורות חזקות יותר. האם גופי פיתח תלות בכדור? האם להפסיק וליטול כדור אחר שיסייע? לא מובן לי כיצד כדור נגד חרדות מקל על הזרמים והסחרחורת.. בתודה מראש וסליחה על אורך הכתוב.. ליז

 • + הוסף תגובה
החלפת לניטין בלוריוון וניסיון גמילה מיכל 11/12/2012 18:28
 • שלום רב, אני נוטלת תקופה ארוכה לניטין 3מ'ג לפני השינה לטיפול בחרדות ונדודי שינה (7 שנים).עושה ב. דם תקופתיות ותודה לאל הכל תקין. לאחרונה פניתי לרופא המשפחה לחידוש המרשם והוא המליץ לקחת לוריוון מפני שלניטין לא משווק יותר עקב תופעות לוואי שנצפו בארה"ב.היות ואני נמצאת לפני טיפול בלוריווןיודעת שיש סיכון של התמכרות כמו ללניטין,חשבתי לנסות להיגמל מהלניטיןולא להתחיל טיפול אחר.מה דעתך? כיצד עלי להתחיל את הגמילה, לרדת לחצי כדור לניטין לפני השינה, לכמה זמן. (יש לי עדיין 20 כדורים של לניטין). תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 16/12/2012 14:50
 • שלום מיכל, לא מומלץ להפסיק את הטיפול ללא מעקב של רופא, עדיף כמובן פסיכיאטר. ההמלצה הכללית להפסקת הטיפול בתכשירים מהקבוצה אליה משתייך לניטין היא לרדת ברבע מינון מהמינון הכללי פעם בשבוע. במהלך תקופה זו עלולות להופיע תופעות לא רצויות, חלקן קשורות בהפסקת התרופה וחלקן קשורות בהתעוררות התסמינים של חרדה שיתכן ולא טופלו אלא "הושתקו" ע"י לניטין. הערכה פסיכיאטרית ומעקב יאפשרו לך להתמודד יותר טוב עם ההפסקה ובמידת הצורך לקבל טיפול מתאים לתסמינים של חרדה.

 • + הוסף תגובה
דופק מהיר ופרפורי רעד פנימיים נעמה 07/10/2013 19:58
 • כבר שבועיים בערך אני דועכת ומרגישה דופק מהיר הרגשה ירודה של עצב,בכי,רעד פנימי באזור הלב חוסר תאבון יריד במשקל והרגשה ירודה. היום פניתי לאחות בקופח והיא עשתה לי ג.ק.ג. שיצא דופק 110 . בהתיעצות עם רופא לעניין האקג הרופא המחליף החליט לתת לי לוריואן. הכדור הזה מחליש ידים ורגלים עינים וסחרחורת ראש כבד. האם זה בסדר האם זה יעזור?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 08/10/2013 14:02
 • שלום רב, את מתארת הרבה תסמינים שונים שמחייבית התייחסות רפואית. על סמך התיאור בלבד ובמסגרת הפורום, לא ניתן לאחבן באיזה בעיה מדובר והאם הטיפול בלוריוון עשוי לעזור. אנא פני להערכה של רופא משפחה ואם יש צורך , גם להערכה פסיכיאטרית.

 • + הוסף תגובה
סחרחורות איריס 14/12/2013 12:45
 • ליז אני סובלת שנים מאותה התופעה שפירטת , בידיוק אותם התופעות ! עשיתי את כל הבדיקות שקימות והיה חשוב לי להגיב לך,כי אני יודעת כמה זה קשה לחיות ככה , ושהכל תקין בבדיקות ולרופאים אין תשובה , שתדעי שכל התופעות שאת מרגישה זה מלחץ וחרדה ,והכאבים בראש אחורה כולל הצוואר זה התכווצויות של השרירים ,כאב תופת וזה מה שגם גורם לסחרחורות ואי שיווי משקל ,מקווה שתקראי ושעזרתי לך

 • + הוסף תגובה
סחרחורות איריס 14/12/2013 12:46
 • ליז אני סובלת שנים מאותה התופעה שפירטת , בידיוק אותם התופעות ! עשיתי את כל הבדיקות שקימות והיה חשוב לי להגיב לך,כי אני יודעת כמה זה קשה לחיות ככה , ושהכל תקין בבדיקות ולרופאים אין תשובה , שתדעי שכל התופעות שאת מרגישה זה מלחץ וחרדה ,והכאבים בראש אחורה כולל הצוואר זה התכווצויות של השרירים ,כאב תופת וזה מה שגם גורם לסחרחורות ואי שיווי משקל ,מקווה שתקראי ושעזרתי לך

 • + הוסף תגובה
נדנודיה שינה אילת 05/06/2014 20:21
 • אני בת 35 סובלת מנדנודי שינה והרופה המליץ לי תרופה לריוון לעזור לי לישון אבל אני רוצה לשאול עד מתי אני יכולה לשתמש בתרופה זו

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר אירנה ספקטור סרבנוגור 15/06/2014 10:55
 • שלום רב, לוריון הוא כדור הרגעה שעשוי לעזור להירדם לאנשים שחווים חרדה אשר מונעת מהם להירדם בשעה הרצויה. כדי לענות על השאלה שלך, חשוב קודם כל להבין מהי הסיבה לקשיי הרדמות: האם מדובר בגורם ספציפי שהביא לקשיי הרדמות (כגון מצב מלחיץ בעבודה, אירוע מסויים וכד') או לסירוגין, מדובר בנדודי שינה מתמשכים. בדרך כלל לא מומלץ ליטול טיפול בכדורי הרגעה כגון לוריון על בסיס קבוע ובמידה והבעיה לא נעלמת, כדאי לעבור הערכה אצל פסיכיאטר, לברר מקור הבעיה ולטפל בה.

 • + הוסף תגובה
כמה זמן לוקח לסרוקסט לפעול? ק.ה 18/07/2014 19:44
 • אני בסיבוב שלישי של דכאון והפעם יותר קשה לכדור לפעול, נטלתי בעבר רסיטל, ויפקס ועכשיו סרוקסט. הבקרים קשים מנשוא... האם מחלימים מדכאון? האם אחזור לעצמי רק כשאני נוטלת לעיתים לוריוון פתאום נרגע לי.. תודה ק.ה

 • + הוסף תגובה
דיכאון יונית 19/03/2015 12:41
 • אני אישה בת 59 לפני כ9 חודשים אמי נפטרה ולפני כחודשיים אבא שלי נפטר ואני בת יחידה התמודדתי עם הכל כמעט לבדי ובנוסף אני בהליכי גירושין גרים באותו בית וכל אחד חיי את חייו אין לי שום קשר אליו ולאחרונה אני בדיכאון אין לי חשק לבצע מטלות בבית והרופאה נתנה לי ציפרלקס שתיתי במשך כשבוע והרגשתי בחילות חוסר תיאבון חוסר עיניין בקניות בבישול שאני בדרך כלל אוהבת ובבטן הרגשה של דאון שבא לי למות כרגע הפסקתי עם התרופה הרופאה אמרה או שתפסיקי או שתקופת הסתגלות זה בין6 ל8 שבועות אמש כבר לא לקחתי אשמח אם תייעצי לי מה לעשות..... יש לי ברוך השם 3 ילדים ונכדה אחת מתוקה.....

 • + הוסף תגובה
במקום תרופות רינת 26/11/2018 18:49
 • את עוברת תקופה קשה וזקוקה לעזרה חיצונית. זו לא חייבת להיות עזרה תרופתית. מי שעזרה לי היתה טל אור המדהימה, שבשלוש פגישות הוציאה אותי מדכאון. פני אליה ואני מאמינה שהיא תעזור גם לך. הנייד שלה 0547223712

 • + הוסף תגובה
ליהי ליהי 06/02/2019 09:49
 • אני גם סובלת מסטרס מתח וחרדות בהתקפים רעידות חולשה קשה לי לאכל ירדתי במשקל לקחתי כדורשל ציפרלקס 10 מג חצי כדור ועשה לי רע. אני לא יודעת אם זה ביגלל הכדור איך ששתיתי אותו ניהיו לי נימולים בכל הגוף חולשה רעד דופק מהיר והיפסקתי את הכדור ואני ממשיכה להרגיש רע זה כשור לכדור או לחרדות שיש לי?

 • + הוסף תגובה
ליהי ליהי 06/02/2019 09:54
 • אני גם סובלת מסטרס מתח וחרדות בהתקפים רעידות חולשה קשה לי לאכל ירדתי במשקל לקחתי כדורשל ציפרלקס 10 מג חצי כדור ועשה לי רע. אני לא יודעת אם זה ביגלל הכדור איך ששתיתי אותו ניהיו לי נימולים בכל הגוף חולשה רעד דופק מהיר והיפסקתי את הכדור ואני ממשיכה להרגיש רע זה כשור לכדור או לחרדות שיש לי?

 • + הוסף תגובה
טיפול יוסף 04/12/2019 20:49
 • היי יונית האם את יכולה לסייע לי אמא שלי בדיוק עם אותם בעיות וקושי במטלות הבית אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
שאלה קרינה 09/11/2018 03:05
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
 • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!