טיפול בכאב כרוני באמצעות קסדה מגנטית

שיטת טיפול באמצעות גרייה מוחית מגנטית מבטיחה להקל על חייהם של הסובלים מכאבים כרוניים ולהביא להקטנה בתלות בתרופות או בטיפולים פולשניים להפחתה בכאב

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר דורון תודר


תאריך עדכון: 10/11/2014

שיטת טיפול באמצעות גרייה מוחית מגנטית (TMS) מבטיחה להקל על חייהם של הסובלים מכאבים כרוניים ולהביא להקטנה בתלות בתרופות או בטיפולים פולשניים להפחתה בכאב


מהו כאב כרוני?


כאב כרוני הוא מחלה נפוצה המהווה אתגר עבור הרפואה המודרנית. בשונה מכאב אקוטי אשר מהווה איתות ממערכת העצבים על פגיעה או פציעה של חלק בגוף ושוכך לרוב בעקבות טיפול רפואי, כאב כרוני קשור לפגיעה קבועה ברקמה ועשוי להימשך חודשים ואף שנים. כאב כרוני עשוי להיות תולדה של תאונה, טראומת זיהום, אולם לעיתים הוא מופיע גם בהיעדר כל פגיעה גופנית או נזק נראה לעין. ניתן לסווג כאב כרוני לשתי קטגוריות על פי מקור הכאב. הכאב עשוי לנבוע מנזק ברקמות שונות כמו שרירים, פרקים, עצמות או איברים פנימיים (כאב נוסיספטי) או מפגיעה במסלולים עצביים במערכת העצבים המרכזית או ההיקפית אשר אחראיים על תחושת כאב, כך שהם משדרים כאב ללא סיבה (כאב נוירופטי).


הכאב הנוירופטי עשוי להיגרם בעקבות מחלות כמו סוכרת, לאחר אירוע מוחי או ללא סיבה כמו במחלת הפיברומיאלגיה.  ניתן לסווג כאב כרוני גם על פי האזור הכואב בגוף למשל: כאבי ראש, כאבי גב, כאבי רגליים ועוד.


השלכות הכאב הכרוני


הכאב הכרוני עשוי להשפיע על תחומים רבים בחיי האדם הסובל ממנו. ראשית, הוא עלול להגביל את האדם בתפקודים שונים כמו עבודה, פעילויות פנאי, שינה, תנועה ועוד. שנית, ההתמודדות עם כאב ארוך טווח ועם ההגבלה התפקודית עשויים לגרום להידרדרות נפשית, לתחושות של ייאוש וכעס ולהתפרצות של הפרעות כמו דיכאון וחרדה. 


לכאב כרוני ישנן גם השלכות חברתיות כמו קשיים בניהול יחסי משפחה וזוגיות תקינים ולעיתים אף בידוד חברתי. מובן גם כי קיימת השפעה לא מבוטלת בהיבט התעסוקתי והכלכלי עקב לקיחת ימי מחלה רבים והוצאות כבדות על טיפולים שונים.


טיפולים עיקריים


נהוג לחלק את שיטות הטיפול בכאב כרוני לשתי קבוצות עיקריות: טיפולים פולשניים וטיפולים שאינם פולשניים.


קבוצת הטיפולים הפולשניים כוללת משככי כאבים הניתנים באמצעות זריקות או באמצעות משאבות עירוי המושתלות באמצעות ניתוח ומשחררות משככי כאבים ישירות לחוט השדרה. טיפולים פולשניים נוספים הם דיקור באמצעות מחטים באזורי הכאב, הריסת עצבים באמצעות גלי רדיו, גירויים חשמליים מקומיים וניתוחים להשתלת אלקטרודות לגירוי חוט השדרה. יעילותם של הטיפולים הפולשניים נחשבת באופן כללי לגבוהה יותר, אבל מדובר בהליכים מורכבים המערבים סיכון לסיבוכים ולתופעות לוואי.


קבוצת הטיפולים שאינם פולשניים כוללת מגוון רחב של שיטות טיפול החל מטיפולים תרופתיים באמצעות כדורים, טיפולים פסיכולוגיים, עיסויים, כירופרקטיקה, טיפול בגלי קול, צמחי מרפא וויטמינים. בקטגוריה זו נכללים גם טיפולי הביופידבק והנוירופידבק בהם מטופלים מאמנים מדדי גוף או מוח באופן שמביא להפחתת הכאב.  


מהי שיטת הגרייה המגנטית המוחית (TMS)?


לאחרונה אושר על ידי משרד הבריאות טיפול נוסף לטיפול בכאב כרוני באמצעות TMS -  גריה מוחית מגנטית (קסדה מגנטית). שיטה זו מסדירה את הפעילות החשמלית באזורים שונים בקורטקס (קליפת המוח) באמצעות פולסים מגנטיים היוצרים גרייה מוחית. הליך הגרייה מתבצע באמצעות קסדה המכילה סליל אלקטרומגנטי ומוצמדת לקרקפת של המטופל. 


מחקרים מצאו כי באמצעות הגרייה המגנטית ניתן לייצר עוררות גבוהה יותר או לחלופין לדכא עוררות באזורים שונים, זאת בהתאם לתדירות של הפולסים המגנטיים. הסדרת העוררות עשויה להשפיע על תפקודי מוח שונים (כגון: מצב רוח, זיכרון, מוטוריקה ועוד) ולשפר סימפטומים מסבי סבל. בשונה משיטות טיפול אחרות, טכנולוגיה זו מאפשרת השפעה ישירה על מבנים מוחיים עמוקים באופן שאינו פולשני, ללא צורך באשפוז או הרדמה וללא תופעות לוואי משמעותיות. לכן השיטה מהווה תחליף בטוח ויעיל לטיפולים החודרניים או לטיפול התרופתי הקיים.טיפול ב-TMS. מעכב את תחושת הכאב 


שיפור ארוך טווח


בעשור האחרון פורסמו מחקרים רבים התומכים ביעילותה של טכנולוגיית TMS בטיפול בכאב כרוני. שיכוך הכאב בטיפול זה מתאפשר באמצעות שינויים בעוררות של אזורים עצביים המעורבים בתפיסת כאב. לדוגמא, מחקר שנערך בקרב חולים עם כאב כרוני נוירופטי כתוצאה מסוכרת, מצא כי לאחר חמישה מפגשים של גרייה מגנטית באזור הקורטקס המוטורי חלה ירידה משמעותית במדדי כאב סובייקטיביים ואובייקטיבים. תוצאות אלו לא נמצאו לאחר טיפול גרייה מגנטית מדומה (טיפול פלסבו).


מחקר זה מראה כי TMS יכול לעורר אזורים מוחיים שתפקידם לעכב תחושת כאב וכתוצאה מכך לייצר השפעה של שיכוך כאבים. ממצאים דומים נמצאו במחקרים שנערכו בקרב נבדקים הסובלים מסוגים נוספים של כאב כרוני כמו פיברומיאלגיה, כאב בעקבות פגיעה בחוט השדרה, כאבי גפיים לאחר אירוע מוחי וכאבים שמקורם בשרירים.


מחקרים שבחנו את השפעתו של טיפול TMS חזרתי על כאב כרוני מצביעים על תגובה מהירה הניכרת כבר לאחר טיפולים בודדים. ההשפעה באה לידי ביטוי בדיכוי הכאב, אולם מעבר לכך הטיפול עשוי להביא גם לתיקון מסלולי הכאב המוחיים ובכך ליצור שיפור ארוך טווח. במקרים בהם הכאב נובע ממחלות היוצרות נזק מתמשך לתאי עצב, נמצא כי ניתן להשיג הקלה קבועה בכאב באמצעות טיפולים תחזוקתיים של גרייה מגנטית אחת לתקופה. 


חשוב לציין כי הצלחה בשיכוך הכאב הכרוני עשויה להוביל גם לשיפור בבעיות הנלוות לכאב כמו דיכאון ואינסומניה. לסיכום, מחקרים רבים מוכיחים את השפעתו החיובית של ה-TMS על כאב כרוני ואת יתרונותיו. מאת: ד"ר דורון תודר, פסיכיאטר מומחה, מנהל מרכז רפואי נוירוקליניק

ושרית סולומונוב, פסיכולוגית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דורון תודר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפול במיגרנות, הפרעות שינה וטינטון בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התמכרות לכדורי מגירנה רינת 13/11/2019 18:37
  • אני משתמשת ברילרט להתקפי המגירנה. אחרי כמה כדורים בחודש הגוף מפתח התמכרות לכדור?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 19/11/2019 22:51
מחזור ונוירופידבק דניאל 12/11/2019 09:05
  • לאחרונה החלו להופיע מיגרנות בזמן מחזור. אני כבת 50, לא סבלתי ממיגרנות בעבר. האם נוירו פידבק יכול לעזור?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 17/11/2019 18:43
  • שלום רב נוירופידבק הוא כלי מצויין לטיפול במגרנות מכל סוג. במידה וטיפולים אחרים לא עזרו, ואם רוצים טיפול לא תרופתי, אזי זה פיתרון מצויין. בריאות שלמה

  • + הוסף תגובה
כדורי שינה מושיקו 20/10/2019 11:52
  • דוקטור שלום רב, אני בן 33 בריא בדרך כלל, לפני כ3 וחצי שנים החלו אצלי בעיות שינה חמורות בעקבות סגירת העסק ועוד... הלכתי לרופא המשפחה ובלי לחשוב פעמיים הוא נתן לי מרשם לבונדורמין. הוא אמר לי תיקח חצי כדור ותישן כמו תינוק, אכן לקחתי חצי כדור פעמיים בשבוע והשינה השתפרה פלאים,לאחר מספר חודשים חצי הכדור כבר לא השפיע והתחלתי לקחת כדור שלם בכל יום,לאחר חצי שנה כבר התחלתי לקחת כדור וחצי וכן הלאה ל2 כדורים ביום כאשר ההשפעה שלהם עליי כבר לא כמו שהיה בהתחלה, כלומר גם עם 2 כדורים אני לא ישן טוב,אני בבעיית התמכרות קשה ולא יודע כל כך איך לצאת מיזה,כי אם אני לא לוקח כדורים אני לא עוצם עין לדקה לילות שלמים, מה הייתה מציע לי לעשות דוקטור?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 21/10/2019 00:18
  • שלום רב ייעוץ אצל כל פסיכאטר מקצועי יביא להמלצות שיוכלו לעזור לך לפתור את הבעיה. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!