האם בריטניה תאשר השתלת רחם מנשים חיות?

לאחר שבשבדיה נולד לראשונה תינוק בריא בעקבות השתלת רחם, ממתינים בבריטניה להחלטת ועדת האתיקה האם לאשר השתלת רחם שנתרם מנשים צעירות, ובכך להעניק תקווה לאלפי נשים עקרות ברחבי העולם

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 22/12/2014

לאחר שבשבדיה נולד לראשונה תינוק בריא בעקבות השתלת רחם, ממתינים בבריטניה להחלטת ועדת האתיקה האם לאשר השתלת רחם שנתרם מנשים צעירות, ובכך להעניק תקווה לאלפי נשים עקרות ברחבי העולם 


אלפי נשים ברחבי העולם נושאות עיניהן בתקווה להחלטת ועדת האתיקה של רשויות הבריאות בבריטניה האם לאשר השתלת רחם, הליך חדשני שבוצע החודש בשבדיה ובאמצעותו ילדה אשה שנולדה ללא רחם בן בריא. 


ההצלחה של לידת הילד הראשון בעולם מהשתלת רחם, פתחה צוהר ליישומה של הטכניקה החדשנית גם בבריטניה. כ- 60 זוגות ממתינים עכשיו בציפייה לכך שריצ'רד סמית', חלוץ השתלות הרחם, אשר הקדיש שני עשורים לעבודה על פרויקט זה, יגשים את חלומם. עם זאת, בשל בעיות מימון, מעריכים בממלכה המאוחדת כי רק חמישה זוגות יוכלו לבחון את התגשמות חלומם עד שנת 2017.


התינוק השבדי שנולד בעקבות השתלת רחם נולד בניתוח קיסרי בחודש שעבר. אמו של התינוק, מתעמלת מקצועית בת 36, נולדה ללא רחם אך עם שחלה אחת אשר ייצרה ביציות תקינות. 


השתלת רחם. פתח צוהר להשתלות נוספות בבריטניה


בשנת 2012 היא עברה השתלת רחם מחברה של המשפחה, אישה בת 61. בינואר 2014, עברה הצעירה השתלת רחם עם עובר אשר נוצר מביצית שלה וזרע של בן זוגה. למרות שהתינוק היה פג, הוא נולד בריא לחלוטין ושוחרר מבית החולים כעבור עשרה ימים. 


הרופא המטפל אמר ש"זהו תהליך מרגש ומפליא כאחד, כי ידענו זה זמן מה על כך שאפשר לבצע השתלת רחם באופן מוצלח, אך לא ידענו בוודאות האם ניתן להוליד ילד בריא בעקבות השתלת רחם, מה שכעת אנו יודעים שאפשרי".


רק 5 נשים בזמן הקרוב


כעת, מעוניינת קבוצה של רופאים בבריטניה לעבור לשלב הבא, בו לאחר אישור ועדת האתיקה הבריטית, יבוצעו השתלות רחם בכמה נשים, אחריהן כל אחת תמתין פרק זמן של שנה כדי לוודא שהרחם המושתל לא נדחה על ידי הגוף.  אם הכל יעבור בהצלחה, לידות ראשונות בעקבות השתלות רחם יוכלו לקרות בשנת 2017.


בראיונות לכלי התקשורת הבריטים הסביר סמית כי  "בעקבות האירועים בשבדיה, ישנה סבירות גדולה הרבה יותר שוועדת האתיקה תאשר את הפרויקט. יש לנו 60 נשים שרוצות לעבור את ההליך ולפחות שני זוגות להם עוברים מוקפאים, מוכנים לטובת העניין. מיותר לציין כי הנשים אשר רוצות לעבור את ההליך, מעוניינות לקדם את העניין בהקדם האפשרי".


עם זאת, גם במידה שהוועדה תאשר את התהליך, התמונה אינה ורודה. השלטונות בבריטניה אינם מעוניינים להשתתף במימון הפרויקט בשלב זה ונראה כי חמש נשים בלבד יעברו את ההליך בזמן הקרוב, בכפוף לאישור האמור. 


שימוש בתורמות חיות וצעירות


בעוד שבמקרה השבדי, מענק לטובת הפרויקט אפשר מימון נאות, המתינו החוקרים הבריטים זמן רב  למימון שיאפשר להתקדם עם הפרויקט. כעת, לרשותו של הגוף הבריטי להשתלות רחם עמו עובד ד"ר סמית יש 40,000 ליש"ט, אך עדיין חסר להם 500,000 ליש"ט כדי לממן את הניתוח והתרופות הנלוות להליך זה.


הבדל משמעותי בין הפרויקט השבדי לבריטי הוא שימוש בתורמות חיות וצעירות, כולל אימהות, אחיות, חברים ואפילו גיסות, אשר התנדבו לתרום את הרחם שלהן. וועדת האתיקה הבריטית רואה בכך בעייתיות, וחוששת שתורמות אלו עלולות לסבול מתופעות לוואי בעקבות הליך הסרת הרחם, והטיפול המשקם שלאחריו. 


הצוות של סמית הציע לפיכך להשתמש ברחם של נשים מרשימת תורמות אשר נפטרו בגיל צעיר, ובכך ליישם את אותם הנהלים הנהוגים במקרה של תרומת לב וריאות. סמית אומר שזה עשוי לשנות את כל המהלך, בשל היכרות עם הסיכונים הכרוכים בתרומה שכזו.


פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בטן עליונה אגנס 10/12/2019 17:45
 • מידי פעם, טופס אותי כאב מאוד חזק בצד שמאל , כמו שריר שנתפס, וכשאני נוגעת אני מרגישה נקודה קשה, הכאב נימשך דקות ועובר, ברגע שהכאב עבר לא מורגשת יותר אותה נקודה קשה. הכאב מופיע פתאום ללא שום התראה. הייתי אצל הרופאה אבל כשזה לא בדיוק כואב לא מרגישים כלום והכל ניראה בסדר. הכאב מופיע רק בישיבה.

 • + הוסף תגובה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!