כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיבה?

ניתוח קיבה עלול לגרום לתסמינים שונים כהפרעות מטבוליות, הפרעה בספיגת ויטמינים, סחרחורת, שיתוק קיבה או שלשולים - מדוע הם נגרמים וכיצד כדאי להתמודד עמם?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/10/2015


לאחר הניתוחים לקיצור קיבה, שרוול ומעקף קיבה או תריסריון מתרחשים לא מעט שינויים פיזיולוגיים בקיבה. מאגר הקיבה קטן, עצבוב הקיבה משתנה ונוצר שיבוש של מנגנון השוער של הקיבה. בעקבות כך עלולים להופיע תסמינים שונים בקרב 25-50% מהחולים אך חשוב לומר כי רק 1-4% מהם יפתחו תסמינים חמורים ומתישים.


אנמיה הקשורה לברזל.  ברזל נספג בתריסריון באופן טבעי. בניתוחי כריתת קיבה ומעקף תריסריון (בילרוט 2, (Roux en Y אין ספיגה של ברזל משום שהסביבה כבר לא חומצית לאחר הניתוח. חשוב להזכיר כי אנמיה מחוסר ברזל מתרחשת פחות בניתוחים עם שמירת מהלך טבעי של מערכת העיכול (בילרוט 1).


אנמיה הקשורה לוויטמין B12. ספיגה של ויטמין B12  תלויה בגורם מהותי (Intrinsic Factor ) שנוצר על ידי תאים פריאטליים, שנמצאים בגוף הקיבה. בכריתה נרחבת של הקיבה, כפי שזה קורה בניתוח קיצור או מעקף קיבה, נשארים מעט תאים פריאטליים דבר הגורם להפרעה בספיגה של ויטמין B12.


הפרעה במטבוליזם של עצמות. עשויה להופיע בכמה מכמה סיבות: חוסר בסידן -  מופיע אחרי ניתוח כריתת קיבה עם מעקף תריסריון, משום שסידן נספג בעיקר בתריסריון; ירידה בספיגה של ויטמין D – ספיגת ויטמין D תלויה בשומנים, ירידה בשומנים תביא לירידה בספיגת הוויטמין; תת ספיגה של שומנים שנגרמת עקב ערבוב לא יעיל בין מזון, מרה ומיץ לבלבי.


תחושת "מלאות". לאחר הניתוח גם  הארוחות הקטנות ביותר גורמות להרגשת מלאות, אך במשך הזמן הקיבה לומדת להתמודד עם המצב החדש ומתרחבת. מומלץ לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות (5-6 ארוחות ביום), ולהפריד נוזלים ומאכלים מוצקים.


תסמונת הצפה. תופעה זו מתרחשת כאשר נוצר מעבר מהיר של מזון למעי הדק. הסיבה העיקרית לכך היא איבוד השוער בין הקיבה והמעי הדק, דבר הגורם להתרוקנות מהירה של תוכן הקיבה למעיים. בעקבות כך נוצרת ירידה פתאומית בלחץ הדם, הרגשת סחרחורת, חולשה ודפיקות לב מהירות. התופעה מתוארת בכ-25% מהמנותחים ועוברת מעצמה עם הזמן.


תסמונת הצפה מחולקת לשניים:


הצפה מוקדמת –  שמתרחשת כ-10-30 דקות לאחר האכילה. תסמיניה הם הרגשת מלאות, בחילות, הקרות, כאבים, שלשולים, דופק מהיר והרגשת חום. מזון המגיע למעי הדק מביא הסטה של נוזלים מכלי דם למעיים. כדי למנוע תסמונת זו מומלץ לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות, להפריד אוכל נוזלי ומוצק ולהימנע מפחמימות בריכוז גבוה.


הצפה מאוחרת – מתרחשת 2-3 שעות לאחר האכילה. סוכר שעובר למעי הדק גורם לעליית סוכר בדם, דבר המביא לעלייה באינסולין ולירידה משמעותית של סוכר בדם (היפו). הסימנים המופיעים הינם דופק מהיר, בלבול, חולשה וסחרחורת. כדי לטפל בהרגשה זו מומלץ לאכול מזון מתוק.


דלקת בקיבה עקב החזר מרתי (רפלוקס). תסמין זה מופיע בקרב 1-2% מהמנותחים ואינו מופיע מייד אלא מתפתח במשך כשנה. מנותחים אלה סובלים מכאב שורף ברום הבטן, הקרנה לגב, הקאה של מיצי מרה שלא מביאה הקלה. תסמין זה שכיח יותר בקרב מנותחים בניתוח מסוג בילרוט 2.


הטיפול התסמין זה כולל תרופות שמצפות את רירית הקיבה ותרופות שמתחברות לחומצות המרה. לעיתים נדירות נדרש טיפול ניתוחי.


שיתוק קיבה . תסמין זה מופיע בקרב 30-50% מהמנותחים, תלוי בהיקף כריתת הקיבה. מנותחים אלה סובלים משובע מוקדם, בחילות, הקאות, כאבי בטן ושיהוקים. מצב זה משתפר עם הזמן וניתן לטפל בו בעזרת אכילה של ארוחות קטנות ותרופות. גם בתסמין זה לעיתים נדירות נדרש טיפול ניתוחי.


חסימת מעיים המחוברים לקיבה.  מצב זה הינו נדיר מאוד ולרוב דורש פתרון ניתוחי.


שלשולים אחרי כריתת קיבה. תסמין זה מופיע בקרב 30% מהמנותחים, כאשר אצל רובם  הוא משתפר עם הזמן  אך מלווה בירידה במשקל, חולשה ותת ספיגת מזון.


הטיפול המומלץ הינו טיפול שמרני של הפחתה באכילת פחמימות, אכילת ארוחות קטנות, תרופות ולעיתים נדירות יש צורך בניתוח.


כיצד כדי לנהוג לאחר ניתוח קיבה?


להלן כמה קווים מנחים מומלצים לאחר ניתוח קיבה:


·  מומלץ לאכול לאט.


·  יש להפחית בצריכת סוכר (סוכר, דבש, ריבה, שוקולד).


·  יש לאכול ארוחות קטנות בזמנים קבועים לעתים קרובות.


·  יש להימנע משתיה ואכילת מוצק באותו הזמן.


·  רצוי לישון בתנוחה מעט מוגבהת.


·  לא לשכב לפחות חצי שעה לאחר אוכל.


·  בזמן שלאחר הניתוח יש להימנע מאכילת מאכלים עתירי סיבים: כקטניות (שעועית, עדשים, חומוס, אפונה), דגנים מלאים (קוואקר, לחם מחיטה מלאה), פירות וירקות טריים.


·  יש להימנע באופן מוחלט מאכילת המזונות הבאים: אפרסמון, פרי הדר, גויאבה, רימון, סלרי, אננס, מנגו, פופקורן, קליפות תפוחי אדמה.


·  מומלץ להפחית ממזונות העלולים לייצר גזים: כרוב, כרובית, ברוקולי או שתיה מוגזת.


·  לאחר ניתוח תיתכן הפרעה בספיגה הסידן, הוויטמינים, והברזל, לכן מומלץ אכילת מזונות עשירים בהם כגון חלב, גבינות, לחם, סרדינים העשירים בסידן, חמאה ביצים ודגים – העשירים בוויטמינים; ובשר אדום, כבד, דגים, סויה, לחם מלא – הנחשבים לעשירים בברזל.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבהניתוח מעקף קיבה, ניתוח שרוול קיבה, ניתוחי מעקף תריסריון.


ניתוח קיצור קיבה, סיבוכים ותופעות לוואיפורומים קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח חוזר הילה 23/09/2020 21:40
  • שלום דוקטור אני אחרי 3 שנים מהניתוח, נכנסתי לניתוח במשקל 95 וכיום אני שוקלת 80, המשקל הנמוך ביותר 77 . 3 שנים מקפידה על תזונה וכושר וכלום לא מתקדם. היום אני עם BMI 34. הייתי בייעוץ אצל מנתח שנתן תקווה לניתוח שני ושלח אותי לבדיקת גסטרו ובריום. לא נמצא ריפלוקס\בקע. ואמר שלא ניתן לעשות כלום. קראתי שיש זכאות לניתוח שני עם בי אמ אי מעל 30 ! אני תכף נושקת לבי אמ איי 35 ואני רק במגמת עליה. מה עוד אפשר לעשות כדי להתחיל תהליך לניתוח מתקן ? אובדת עצות

  • + הוסף תגובה
ניתוח חוזר אני 22/09/2020 09:12
  • שלום דוקטור, בכל אתר רפואי כתוב שאחד הקריטריונים לניתוח חוזר בין היתר הוא bmi 30-35 למה יש רופאים שדורשים סיכון/ מחלה מסוימת /הוכחה לבקע ,ריפלוקס וכו כדי לנתח?

  • + הוסף תגובה
ניתוח חוזר ד"ר פבל שמולבסקי 22/09/2020 09:54
  • שלום זאת לא דרישת רופאים. באמת, קופות חולים ו/או חברות ביטוח מבקשות גורמי סיכון נוספים בשביל אישור לניתוח חוזר עם BMI מתחת ל-35, כמו כבד שומני, דום נשימה בשינה וכו. זאת הסיבה שרופאים מנתחים מראש זקוקים להוכחה למחלוץ מלוות.

  • + הוסף תגובה
עלייה אחרי שרוול גל 09/09/2020 12:26
  • היי, אני בחורה צעירה (25), ולפני 4 שנים עשיתי ניתוח שרוול. ירדתי את כל המשקל העודף ואפילו קצת יותר משצריך (הגעתי למשקל 58 על גובה 1.72). בשנתיים האחרונות אני ממש במאבק לא לחזור לאיך שהייתי ואני כבר אובדת עצות. כמומלץ, אני מתראה עם דיאטנית בריאטרית וכן משתדלת מאוד להקפיד על ספורט באופן קבוע, אך עדיין מגמת העלייה ממשיכה (הגעתי למשקל 67, שאף שהוא עדיין תקין מבחינת bmi הוא הרבה יותר גבוה ממשקל הירידה שלי). הנטייה שלי לעלייה במשקל היא ממש קיצונית, ואני כבר מתחילה להיות במצוקה נפשית מכל העיסוק הזה, שבסופו של דבר אפילו לא ממתן את העלייה עצמה... אשמח לקבל עצות איך לשפר את מצבי. תודה רבה מראש, גל

  • + הוסף תגובה
עליה אחרי שרוול ד"ר פבל שמולבסקי 11/09/2020 12:08
  • שלום גל כמעט תמדי מספר שנים אחרי שרוול יש עליה קלה במשקל, כול עוד את הbmi שלך תקין ההמלצה היחידה היא לשמור על תזונה נכונה ולבצע פעילות גופנית, אם עליה נמשכת אפשר לנסות טיפול תרופתי. בכול מקרה בשלב זה אין מה לדבר על ניתוח חוזר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!