האם נמצאה דרך לגמילה מעישון בשינה?

בניסוי שנערך במכון ויצמן חשפו החוקרים אנשים לריח של סיגריות בשילוב עם ריח של ביצים מקולקלות או דגים רקובים, בעת שישנו. התוצאה: ירידה משמעותית בעישון

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/11/2014

התניה מבוססת ריח שבוצעה בעת שינה, גרמה למשתתפים בניסוי הפחתה משמעותית בעישון. מדעני מכון ויצמן למדע, שביצעו את הניסוי שפורסם בימים אלה בכתב-העת The Journal of Neuroscience חשפו מתנדבים שנוהגים לעשן בעת שישנו לריח של סיגריות בשילוב עם ריח של ביצים מקולקלות או דגים רקובים. התוצאה: ירידה משמעותית בעישון


האם נמצאה דרך להגמל מסיגריות תוך כדי שינה? ניסוי שנערך במכון ויצמן ברחובות ומפתרסם בכתב העת The Journal of Neuroscience מראה כי שימוש בריח כהתניה מבוססת-תסמיכים (אסוציאטיבית) עשויה להתרחש בשינה, ויכולה להוביל לשינויים התנהגותיים משמעותיים, כהפסקת עישון. 


המחקר הנוכחי התבצע על 66 מתנדבים שרצו להפסיק לעשן, ואשר לא טופלו במטרה לסייע להם בכך. עישון סיגריות נבחר כמושא המחקר כיוון שזו התנהגות שאפשר למדוד בקלות וריח חזק הוא אחד ממאפייניה. 


לאחר שדיווחו על הרגלי העישון שלהם, בילו חלק מהנבדקים את הלילה במעבדת השינה המיוחדת של המחלקה. דפוסי השינה שלהם נוטרו בדייקנות, ובשלבים שונים של השינה נחשפו הנבדקים לריח הסיגריות ולריח רע אחר – אחד מיד אחרי השני, שוב ושוב, במהלך הלילה. 


הנבדקים דיווחו כי בשבוע שלאחר מכן הם עישנו פחות. בניגוד אליהם, נבדקים שנחשפו לאותם הריחות באותה התדירות, אך בזמן שהיו ערים, לא הפחיתו בעישון בימים הבאים. גם המתנדבים שבילו את הלילה במעבדת השינה, אך נחשפו לריחות בזמנים אקראיים - לא הושפעו.


הקבוצה שהפחתת שיעור העישון שלה היה הגדול ביותר – כ-30% – כללה את המתנדבים שנחשפו לריחות בשלב השני של השינה, שנת  NREM. 

על-אף שהנבדקים לא זוכרים את הריחות אליהם נחשפו בלילה, בבוקר שלאחר מכן הם הגיבו לצלילים, שנקשרו במהלך השינה לריחות לא נעימים, בנשימות קצרות ורדודות. 


ד"ר ארזי מסבירה כי בניגוד לסוגים אחרים של גירויים חושיים, היתרון שבשימוש בריח טמון בכך שאינו מעיר אותנו, אפילו כזה שנחשב מסריח במיוחד.


ד"ר ענת ארזי, מקבוצתו של פרופ' נעם סובל מהמחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע, כבר הראתה במחקר קודם שהתניה מבוססת-תסמיכים (אסוציאציות) – מעין תהליך למידה "פבלובי", שבו מותנה המוח לקישור תת-מודע בין גירוי אחד לגירוי אחר – עשויה להתרחש במהלך השינה אם הגירויים הבלתי-מותנים הם ריחות. 


פרופסור סובל וד"ר ארזי אומרים שהתניה המבוססת על חוש הריח עשויה להיות כיוון מבטיח לחקר תופעת ההתמכרות, כיוון שמערכת התגמול של המוח, המעורבת בהתנהגויות הקשורות בהתמכרות כעישון לדוגמה, קשורה באזורי המוח שמעבדים ריח. כמה מהאזורים האלה פעילים במהלך השינה, וייתכן שיכולתם לעבד מידע אף עולה בעת השינה.


"עדיין לא המצאנו דרך לגמול מעישון בזמן השינה", אומרת ד"ר ארזי. "תוצאות מהסוג הזה מחייבות מחקר אחר לחלוטין. מה שהראינו הוא את כוחה של התניה במהלך השינה, ושהתניה זו עשויה להוביל לשינויים התנהגותיים משמעותיים. חוש הריח שלנו עשוי להיות שביל הכניסה למוחנו הישן, וייתכן שתגלית זו תעזור לנו בעתיד לשנות התנהגויות בעייתיות."
פורומים, התמכרויות

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סובוטקס אלירן 14/10/2015 15:53
  • נטלתי סובוטקס ביחד עם כדורי שינה לתקופה קצרה. חלפו יותר מ-3 חודשים ועדיין יש לי התקפי ניתוק ובעיות בריכוז ובזכרון. עוד כמה זמן עלי להמתין בשביל שהבעיה תחלוף?

התמכרות לכדור שינה נוקטורנו האנה 14/10/2015 11:00
  • אני משתמשת בכדור נוקטורנו אל. אס במינון נמוך מזה למעלה משנה, לאחר החלפת מפרק ירך. ברצוני להפסיק לקחת כדור זה, אולם איני יודעת איך כדאי לעשות זאת. אני בת 76, גם לפני כן היה לי קצת קשה להירדם. אני חוששת להפסיק בבת אחת.

התמכרות לכדור שינה נוקטורנו ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי 14/10/2015 14:35
  • תודה שפנית לפורום. הפרעות שינה באנשים בגילך הן דבר לא נדיר. אם הנוקטורנו מהווה פתרון, אולי אין צורך להפסיקו. על כל פנים אין יותר מדי אופציות להפסקת הנוקטורנו, פרט להפסקה הדרגתית, למשל אפשר לנסות להוריד רבע כדור פעם בשבוע, דהיינו לקחת שבוע שלושת רבעי כדור, שבוע חצי כדור, שבוע רבע כדור ולהפסיק. זה לא יפתור את בעיות השינה. אם הן ימשיכו להיות מטרד, תצטרכי לפנות לטיפול במעבדת שינה או אצל רופא פסיכיאטר. בתקופת הפסקת הנוקטורנו את יכולה לעזור לעצמך על ידי ביצוע תרגילי הרפייה ו/או מדיטציה באופן קבוע חצי שעה ליום לפני שינה. חשוב גם להקפיד על התנהגויות המכונות "הגיינה של שינה". על כך תוכלי לקבל מידה באתרים שונים באינטרנט בהצלחה

ד"ר סרג'יו תגיד יש משהו שלא ניתן להתמכר אליו? רוני 26/09/2015 20:06
  • קיים ביכלל דבר כזה? כאילו לכול דבר בעולם ניתן להתמכר , אז איך אתה מטפל בכול כך הרבה מכורים שכמעט ולא קיים דבר בעולם שאליו יכולה להיות קשורה התמכרותם. זה ניראה לי כמו יאוש לטפל באנשים כאלה. ..ולחשוב שעוד חס וחלילה יתמכרו אליך. אם יתמכר אליך בן אדם איך תיפטר מימנו? אל דאגה לרוני יש חברים מהעולם התחתון!!כאן אני ניכנסת לתמונה. יש לי חברים מהעולם התחתון אם יש לך איזו בעיה קטנה עם פציינט טורדן שהחליף את התמכרותו בהתמכרות לך...רק תגיד לי ישר אני מביאה אליו את חברי הגורילות,הרי האדם תוך 2 דקות הם גומלים אותו מהיתמכרותו הנוראית... חג שמח ד"ר סרג'יו, כמה חגים נוחתים עלינו במכה אחת אה...אני שונאת כבר את כול החגים הללו. כול טוב חמודי.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!