האם סוכרתיים חייבים להתחסן נגד שפעת?

למרות שלמרבית האוכלוסיה נחשבת שפעת כמחלה שאינה מסוכנת, חולי סוכרת נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים כתוצאה מהשפעת. כל מה שצריך לדעת על חשיבות החיסון נגד שפעת בסוכרתיים והסיבוכים שעלולים להיגרם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/01/2015

למרות שלמרבית האוכלוסיה נחשבת שפעת כמחלה שאינה מסוכנת, חולי סוכרת נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים כתוצאה מהשפעת. כל מה שצריך לדעת על חשיבות החיסון נגד שפעת בסוכרתיים והסיבוכים שעלולים להיגרם   


בעונת החורף אנשים רבים פונים לקבלת חיסון נגד שפעת, זאת בכדי להפחית את הסיכון שיחלו במחלה הנפוצה. בשונה מחיסונים אחרים למחלות עם סיכון גבוה, שפעת במרבית המקרים איננה נחשבת למסוכנת, אך אצל סוכרתיים המצב מעט אחר: שכן הם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים כתוצאה מהשפעת, ומכאן חשיבות החיסון עבור אוכלוסיה זו במיוחד. 


נגיפי השפעת עוברים שינויים באופן תדיר, לכן גם החיסון נגד השפעת משתנה בכל שנה ומתבסס על זנים ספציפיים הצפויים לגרום לרוב מקרי השפעת באותה שנה. מערכת הבריאות ממליצה על קבלת החיסון, בפרט לאוכלוסיות של ילדים, קשישים, נשים בהיריון וחולים במחלות כרוניות – בהם גם סוכרתיים.


בדומה לכל חולי השפעת, חולי הסוכרת סובלים מתסמינים כמו חום גבוה, כאב ראש, כאב גרון, כאבי שרירים וחולשה. ההבדל המשמעותי הוא, שבקרב אוכלוסייה זו, התסמינים עשויים להיות חמורים יותר ולהימשך זמן רב יותר. הדבר נכון לגבי סוכרתיים משני הסוגים – סוכרת סוג 1 וסוכרת מבוגרים – סוג 2. אך זו לא הבעיה העיקרית העומדת מול חולי הסוכרת הלוקים בשפעת: שכן הסיכון אצלם להתפתחות סיבוכים כתוצאה מהשפעת גבוה יותר.


באופן כללי, מומלץ לכל חולי הסוכרת להתחסן נגד שפעת, לאור העובדה שאצל הסוכרתיים שכיחותן של מחלות זיהומיות גבוהה יותר ולכן יש להם סיכוי רב יותר להידבק בשפעת. חשיבות החיסון גדולה יותר בחולים שסובלים מסבוכי הסוכרת כגון פגיעה בכלי הדם או בתפקוד הכליתי אשר מועדים יותר לפתח שפעת קשה יותר וללקות בסבוכיה.  סיכוי להתפתחות סיבוכים. סוכרתאילו סיבוכים עלולים להיגרם משפעת?


חוסר איזון ברמות הסוכר בדם. שפעת וכל מחלה זהומית אחרת גורמת לעליה בהורמוני סטרס (כגון קורטיזול, אדרנלין) ולעליה במתווכי דלקת (צטוקינים), אשר גורמים לעליה של רמת הסוכר בדם. רמת סוכר גבוהה בדם עשויה לפגוע בתפקוד מערכת החיסון ובהתגברות על המחלה. 


כמו כן עליה ברמת הסוכר בדם יכולה להביא לתסמינים כגון השתנה מרובה, צמא ורעב מוגבר. העליה ברמות הסוכר בדם תצריך שינוי בטיפול בסוכרת בזמן המחלה – כגון העלאת מנוני תרופות או העלאת מנון אינסולין. 


דלקת ריאות. התפתחות של דלקת ריאות חיידקית נפוצה יותר אצל סוכרתיים הלוקים בשפעת.


התייבשות. מחקרים מראים שחולי שפעת הסובלים מסוכרת, נוטים יותר לסבול מהתייבשות פעמים רבות בעקבות העליה ברמות הסוכר. זהו מצב מסוכן שעלול להוביל לצורך באשפוז ועירוי נוזלים.


חמצת קטוטית סוכרתית. מצב זה שכיח יותר בקרב חולי סוכרת מסוג 1, ונגרם כתוצאה מחסר מלא באנסולין, דבר שמביא את הגוף להשתמש בגופי קטונים כמקור אנרגיה. מצב זה עלול להיות מסכן חיים ומתאפיין בכאבי בטן, בחילות הקאות. 


סיבוכי השפעת עלולים במצבים חמורים להוביל אף למוות, למעשה, הנתונים מראים ששיעור המוות כתוצאה מזיהומים גבוה פי שלושה אצל חולי סוכרת בהשוואה לשאר האוכלוסייה. מסיבות אלה, חשוב למנוע התפתחות של זיהומים בקרב סוכרתיים, ובכלל זה למנוע את זיהום השפעת על ידי מתן חיסון מידי שנה עם תחילת החורף. 


פורומים, רפואה סינית וסוכרת

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קינמון צביה 21/12/2015 10:42
  • בקינמון בכמויות גדולות נמצא גם מרכיב רעיל. במידה ומדובר בתבלין רגיל, מהי הכמות (בגרמים) המותרת ביום?

קינמון רפאל רוזנסקי 23/12/2015 09:49
  • כל דבר ולרבות תבלין בכמויות מופרזות יכול לגרום לתופעות בלתי רצויות. קינמון לצורך טיפולי ניתן לקבל בטבליות. ריכוזי החומר הפעיל בטבליות עולים בהרבה על כל כמות של קינמון שניתן להוסיף לאוכל כתבלין. אם את חוששת מכמות התבלין אך רוצה לצרוך כמות טיפולית, תשתמשי בתוסף תזונה. רפאל רוזנסקי

מעקב טליה 25/11/2015 12:22
  • שלום רב, אני בת חמישים, הגלוקוז שלי עומד על 104 על מנת להיות במעקב למי עלי לפנות? אשמח לדעת גם מהם הורמונים ביולוגיים? תודה

נפילות סוכר וסחרחורות רונה 20/05/2015 12:31
  • אין לי סוכרת אבל יש לי כן נפילות סוכר בעיקר בשעות הבוקר. האם יש משהו טבעי שאפשר לקחת שיכול לעזור?

נפילות סוכר בבוקר רפאל רוזנסקי 20/05/2015 16:09
  • כל מזון מעלה סוכר בדם. סוכר מהיר נמצא בפירות, בלחם ובמיוחד במיצים. מיץ טבעי מהבוקר זה מצויין


הצטרפו לאינדקס הרופאים!