האם ניתוח פלסטי יכול לרפא מיגרנה?

היא גורמת לכאבי ראש עזים, רגישות לאור, צליל ולעיתים אף לבחילות והקאות. כעת טוען מחקר חדש כי באמצעות ניתוח פלסטי בפנים ניתן לרפא מגרנות. בעולם הרפואה מקבלים זאת בספקנות רבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


היא גורמת לכאבי ראש עזים, רגישות לאור, צליל ולעיתים אף לבחילות והקאות. כעת טוען מחקר כי באמצעות ניתוח פלסטי להצערת הפנים הוא יכול לרפא ממגרנות מאחר והוא מטפל בעצבים באזור הפנים, העשויים להיות הטריגר להתקפת המגרנות. בעולם הרפואה מקבלים את תוצאותיו בספקנות רבה


על פי המכון האמריקאי הלאומי לבריאות כ-10% מאוכלוסיית העולם מתלוננת על כאבי ראש, בהם הצורה החמורה שלהם - מיגרנה. מיגרנות לרוב מתאפיינות בכאב חזק ופועם בצד אחד של הראש ורגישות לאור, צליל ולעיתים אף בחילות והקאות. ניתוח לריפוי ממיגרנה מוצג כאפשרות טובה כדי להיפתר מכאבי הראש המייאשים, אך חוקרים אומרים כי אין ראיות ממשיות שניתוח זה אכן יכול לעזור.


חלוץ הגישה הניתוחית הוא המנתח הפלסטי ד"ר באהמן גויורון, שלפני יותר מעשור מצא כי חלק ממטופליו שעברו הליך של "הצערת" פנים דיווחו כי תופעת הלוואי של הניתוח היתה ריפוי ממיגרנות. מאז, מנתחים פלסטיים פיתחו מספר גישות לניתוח טיפול במיגרנות, תלוי היכן הם קובעים שהטריגר למיגרנה נמצא. המנתח עשוי להסיר חלק מהשריר במצח או באחורי הצוואר, רקמה מפנים האף או חלק מהעצב המשולש – אחד העצבים המחברים את המוח לפה ולאף.


לא הוכח כיעיל


באופן כללי מומחים לכאבי ראש ספקניים בכל הקשור לניתוח לטיפול במיגרנות שנקרא גם בשמות "שחרור לחץ עצבי" וניתוח "שחרור נקודת הדק". חוקרים שבחנו את שני מחקרים העוסקים בניתוח שנטען כי הוא מבטל את הטריגר למיגרנה מצאו כי קיימים ליקויים רבים בשיטות המחקר. בנוסף, אומרים החוקרים, הניתוח מסוכן ועלויותיו אינן מכוסות בביטוח הבריאות וכן דרך הטיפול אותה הוא מציע אינה עולה בקנה מידה אחד עם הידוע על גורמים למיגרנות וכן לא ניתן לקבוע אם הניתוח באמת אפקטיבי.


"בראש ובראשונה הניתוח לא הוכח כיעיל. שנית, תופעות הלוואי בעקבות הניתוח די שכיחות" אומר ד"ר פול מת'יו נוירולוג ומומחה לכאבי ראש בבית החולים בירגהם בבוסטון למגזין הרפואה האינטרנטי "HealthDay". בין תופעות הלוואי גירודים וחוסר תחושה באזורים שונים בגוף, תופעות לוואי שלרוב מופיעות לאחר ניתוח פלסטי ולא לאחר טיפול הקשור בכאבי ראש.מיגרנה. כאבים, בחילות ורגישויות


ד"ר מת'יו שהוביל את ניתוח המחקרים מציג נתונים אלה כנתונים ראשוניים ויישארו ככאלה "עד שיעברו ביקורת עמיתים ויפורסמו בכתב עת מדעי". המחקר הראשון שבחן מת'יו בדק 75 מטופלים, 49 מתוכם עברו ניתוח והשאר עברו ניתוח מדומה. המחקר השני עקב אחר 79 מטופלים במשך 5 שנים לאחר שעברו ניתוח לטיפול במיגרנה.


שיעורי ההצלחה בשני המחקרים גבוהים מאוד. במחקר הראשון 84% מבין אלה שעברו את הניתוח דיווחו על ירידה של 50% במיגרנות, אך כך גם דיווחו 58% מבין המטופלים שעברו את הניתוח המדומה. יותר מכך, ד"ר מת'יו מצא כי לא היה ברור מה היתה הדרך לפיה נבחרו מטופלים לעבור את הניתוח, והאם הם השתמשו בתרופות בכדי לעזור להם להתמודד עם מיגרנות לפני או אחרי הניתוח. המחקרים גם בדקו את הצלחת ההליך הרפואי בדרך שאינה מקובלת כשמדובר במחקרים של כאבי ראש.


לחץ עצבי או פלסבו


ד"ר אודרי הלפרן, מומחית לכאבי ראש מהמרכז הרפואי לנגון של אוניברסיטת ניו יורק אומרת כי "מדובר בהליך פולשני ומסוכן, יקר ושאינו מוכח." "על פניו, אנחנו צריכים להיות סקפטיים". גם היא וגם ד"ר מת'יו טוענים כי גישה זו לטיפול אינה עומדת בקנה אחד עם הביולוגיה של המיגרנה.

מחקרים מצאו כי מיגרנה קשורה להפרעה גנטית שמערבת ליקוי במוח. לאנשים הסובלים ממיגרנות יש טריגרים שונים להתקפים כגון הפרעות שינה, מאכלים מסויימים ואף חוסר יציבות הקשורה לאסטרוגן בזמן מחזור האישה אך בסופו של דבר מדובר בבעיה הנמצאת עמוק בתוך המוח אומר ד"ר מת'יו. ד"ר הלפרן אומרת כי אין זה הגיוני שהסרת חתיכה משריר בפנים יחסל ליקוי מוחי מסובך בקרב מספר רב של אנשים. 


מדוע אם כך חווים המטופלים הקלה לאחר הניתוח? ד"ר מת'יו טוען כי מדובר באפקט פלסבו – המטופל מאמין כי ההליך עובד. בנוסף חושד ד"ר מת'יו כי כאבי הראש בקרב חלק מהמטופלים נבע מלחץ עצבי ששוחרר בעקבות הניתוח. ייתכן שהמיגרנות מהן סבלו חלק מהחולים נגרמו בשל לחץ עצבי. במקרים כאלה הקלה בלחץ עשויה להפחית את כמות התקפות המיגרנה.

ד"ר הלפרן מסכימה כי ניתוח יכול להוריד את הטריגר למיגרנה בקרב חלק מהמטופלים ואומרת "אף אחד לא אומר כי אין ללמוד הליך זה כטיפול אפשרי", אך היא מוסיפה שניתוח זה אינו צריך להיות משווק כריפוי למיגרנות לאנשים שנואשו ממשככי כאבים, בייחוד משום שניתוח זה עולה בין 10,000$ ל-15,000$.


ד"ר מת'יו ממליץ לאלה הסובלים מכאבי ראש כרוניים לראות מומחה לכאבי ראש כדי לקבל תכנית טיפול, "גם כאשר אנשים חושבים שהם ניסו הכול, הם עשויים לגלות שקיים עוד טיפול עליו עדיין לא שמעו" הוא אומר.

ד"ר הלפרן מסכימה ומוסיפה כי קיימות תרופות חדשות לטיפול בכאבי ראש שנמצאות כעת בשלב פיתוח. כמו כן, אנשים צריכים לוודא שהם ישנים מספיק שעות, מגבילים את כמות המתח אליו הם נחשפים, אוכלים היטב ומבצעים פעילות גופנית. 


פורומים ניתוחי אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבועיים לאחר ניתוח אף שמרית 25/09/2020 16:41
  • היי, לפני שבועיים עברתי ניתוח אף להצרת נחיריים והשתלת סחוס. החיוך שלי לא חזר לקדמותו ונותר מעוות מעט. האם זה תופעה הגיונית או שזה עניין של זמן עד שיחזור לקדמותו?

  • + הוסף תגובה
ניתוח אף חוזר נופר 22/09/2020 22:12
  • שלום אני 4 חודשים אחרי ניתוח אף ולא מרוצה מימה שאני רואה יודעת שצריך לחכות שנה...אבל בעוד כמה זמן מותר לעשות ניתוח חוזר?

  • + הוסף תגובה
ניתוח אף - תפרים אביבה 19/09/2020 20:47
  • שלום , עברתי ניתוח אף לפני 3 שבועות. אני משתמשת במים חמים עם מלח כשהם פושרים ומנקה עם מקל אוזניים את הלכלוך והדם שנשאר. חלק יוצא חלק עדיין יבש. האם יש בעיה שאני משתמשת במקל אוזניים? יש עדיפות לספרי ? ועוד בעיה שמאוד קשה לי איתה .. הריח מהאף שמשפיע לי גם על ריח מהפה. ריח לא נעים ממש. האם זה ריח מהתפרים ? מהדם ? יש איך לפתור את זה ? ואיך אפשר לטפל בקילופים שעל האף? להשתמש בקרם פנים ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!