משפר את המצב: טיפול ביו-מכאני בדלקת מפרקים ניוונית בברך

דלקת מפרקים ניוונית בברכיים פוגעת ביכולת התפקודית וגורמת לכאבים עזים לחולים בה. מחקר חדש מראה כי טיפול ביו-מכאני משפר את המצב, ומהווה חלופה לטיפולים כירורגיים או תרופתיים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/11/2014

דלקת מפרקים ניוונית בברכיים פוגעת ביכולת התפקודית וגורמת לכאבים עזים לחולים בה. מחקר חדש מראה כי טיפול ביו-מכאני משפר את המצב, ומהווה חלופה לטיפולים כירורגיים או תרופתיים  


דלקת מפרקים ניוונית (OSTEOARTHRITIS) הינה מחלה שגרונית הנפוצה בעיקר בקרב האוכלוסייה המערבית ומאובחנת בקרב 11% מהמבוגרים בני 65 ומעלה, וב- 6% בגילאי 30 ומעלה. מבחינה פתולוגית, המחלה מאופיינת באובדן משמעותי של סחוס מפרקי ובאה לידי ביטוי בירידה ביכולת התפקודית של מפרק הברך. 


דלקת מפרקים ניוונית של הברך הינה תהליך מטאבולי פעיל ודינאמי אשר כולל בתוכו מנגנון של תיקון והרס.  מפרק הברך רגיש יותר למחלה משום שהוא חשוף יותר להפרעות ועומסים מכניים בהשוואה למפרקים אחרים בגוף. 


ישנם גורמים מרובים להיווצרות דלקת מפרקים ניוונית של הברך הכוללים הזדקנות, מין, הפרעות אכילה, תורשה, לצד גורמים שליליים כטראומה או עיסוק מקצועי.  המחלה נפוצה פי שניים אצל נשים ומופיעה בדרך כלל בצורה דו צדדית.  כמו כן, נשים עוברות פי שניים יותר ניתוחי החלפת מפרקים בברך מאשר גברים.


דלקת מפרקים ניוונית בברך גורמת לחולים לכאבים קשים ולחוסר יכולת לתפקוד כמו שצריך. איכות חייהם נפגמת כתוצאה מהמגבלות הפיסיות והכאב העז. הטיפולים העכשוויים שואפים לטפל בסימפטומים אלו באמצעות  טיפולים לא תרופתיים כחינוך לשינוי באורח חיים והתעמלות, טיפולים תרופתיים וטיפולים מקומיים.


הדמיית ברך בריאה לעומת בדלקת מפרקים ניוונית

הדמיית ברך בריאה לעומת בדלקת מפרקים ניוונית


כיום מציעה הרפואה שני סוגים עיקריים של התערבות ביו-מכאנית מאפשרים הפחתה של הכאב ושיפור התפקוד בקרב מטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית  בברכיים:


סדים רגליים. משמשים בהצלחה לטיפולים בפתולוגיות שונות שמיוחסות לאי תפקודים ביו-מכאניים של הרגליים. ההיגיון העומד מאחורי זה הינו הנמכת פני השטח של המפרק הנגוע בדלקתבאמצעות סד המייצב את כף הרגל. מחקרים הוכיחו שמייצבים שנוצרו במיוחד עבור הברך עשויים להפחית את הכאב ולשפר תפקוד.


טיפול ביו-מכאני. מתקן חדש בצורת פלטפורמה המתלבשת על הרגל וכולל שני אלמנטים קמורים עשויים גומי המחוברים לבסיס שלה. במהלך ההסתגלות אליו, יכול המתקן לשנות את מרכז הלחץ של המטופל במהלך הליכה ויכול להעביר את כיוון הווקטור של המאמץ, מאחר והמתקן גורם לשינוי במרחב של הכוחות הפועלים על מפרק הברך. 


לפי מחקר שנעשה לאחרונה, שיפר המכשיר דפוסי הליכה אצל מטופלים עם כאבי גב תחתון כרוניים. לאחר שלושה חודשים של טיפול, המכשיר שיפר מהירות הליכה, אורך צעדים, מקצב ותמיכה בגפה בזמן ההליכה. הטיפול כולל אימונים יומיומיים עם המכשיר בהתאם לתכנית אימונים אשר מתבצעת בסביבה של המטופל.


המחקר הנוכחי נועד לבחון את תוצאת מטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית של הברך אשר שולבו בתכנית אימונים ביו-מכאנית. 


מחקר חדש שכלל 654 מטופלים במאובחנים בדלקת מפרקים ניוונית בחן את ההשפעה של המתקן הביו-מכאני על רמות הכאב והיכולת התפקודית, בגברים ונשים למשך 12 שבועות. 


במהלך המחקר נמנעו המשתתפים מנטילת משככי כאבים וביצעו תרגילי שיקום מיוחדים עם המתקן בבתיהם, תוך שהם ממלאים שאלונים על מצבם, בהתייחס לנקודת הפתיחה. 


בתום המחקר העידו המשתתפים כי רמת הכאב והתפקוד של  השתפרו משמעותית. הם העידו כי הכאב ירד ב- 30% אילו והתפקוד השתפר ב- 29%, הן בקרב גברים והן בקרב נשים.


מחקר זה מדגיש כי טיפולים תרופתיים וכירורגיים למחלה לעתים קרובות מוגבלים, בעוד שאסטרטגיות שיקום הכוללות פתרונות כמו נעילת נעליים מיוחדות, תרגילים, התאמת פעילות ומכשירי עזר כגון מכשיר אפוס, תהיינה יעילות יותר.


פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מפרק ירך
 • לולה
 • 19/05/2019 12:21
 • Sonk בברך
 • עמלי
 • 15/05/2019 10:45
 • אובחנתי בmri עם שבר סובקונדולרי mfc בצקת לישדית בשלבי נסיגה בנוסף קרע ניווני מיניסקוס מדיאלי רגל שמאל אני נחה כבר יותר מחודש לא דורכת על הרגל מה ניתן לעשות חוץ ממנוחה מלאה ומתי אוכל לשוב ללכת תודה מראש עמלי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Mri ברך
 • שי כהן
 • 14/05/2019 09:50
 • היי דוקטור עהרתי לפני עחודש פציעה בכדורסל ולהלן תוצאת בדיקת הmri שביצעתי..אשמח לשמוע ממך חוות דעת... מודגם פגם אלכסוני לכל עובי הסחוס המכסה את מרכז הטרוכלאה בקוטר 2 מ"מ במישור הצדדי פנימי עם בצקת לשדית מינימאלית סוב-כונדרלית בסמוך. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי אשר מגיע קרוב מאוד למשטח הפירקי התחתון, לא ניתן לשלול בוודאות קרע. המניסקוס הלטרלי מודגם תקין. המנגנון המיישר מודגם תקין. סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה, ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית . מודגם כיס נוזל בקוטר 1 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 6 מ"מ מאחורי המרווח הטיביו-פיבולרי, ייתכן ציסטה גנגליונית. לסיכום: אות חריג במניסקוס המדיאלי, לא ניתן לשלול בוודאות קרע ופגם בסחוס הטרוכלארי כמתואר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר נועם רשף ד"ר נועם רשף
מומחה בכירורגיה אורתופדית, המתמחה בפגיעות ספורט... קרא עוד
פרופ' אהוד אטון פרופ' אהוד אטון
מומחה לכירורגיה אורטופדית המתמחה בניתוחי כתף... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ