האם לשלוח ילד חולה לגן או לא?

את התרחיש הבא אין הורה שלא מכיר: החורף מגיע והילד מתעורר בבוקר עם חום, שיעול או כאבי אוזניים ואתם פשוט לא יודעים אם כדאי לשלוח אותו לגן או לבית הספר. רגע לפני שהחורף ועמו המחלות העונתיות עושים לנו בית ספר, מוציא משרד הבריאות הנחיות ברורות, מתי יש לשלוח את הילד החולה למוסד החינוכי ומתי יש להשאירו בבית
כתבה פרסומית כתבת חסות


את התרחיש הבא אין הורה שלא מכיר: החורף מגיע והילד מתעורר בבוקר עם חום, שיעול  או כאבי אוזניים ואתם פשוט לא יודעים אם כדאי לשלוח אותו לגן או לבית הספר.  רגע לפני שהחורף ועמו המחלות העונתיות עושים לנו בית ספר, מוציא משרד הבריאות הנחיות ברורות, מתי יש לשלוח את הילד החולה למוסד החינוכי ומתי יש להשאירו בבית


ילדים שוהים שעות רבות ביום במסגרות קבוצתיות של גני ילדים, מעונות ובתי ספר, וסכנת הפצת המחלות גבוהה יותר מאשר בקרב מבוגרים. זאת, ככל הנראה בשל היגיינה לקויה, שיעור תחלואה גבוה, מערכת חיסונית שאינה חזקה דיה ומשחקים משותפים.פעמים רבות עולה השאלה אם לשלוח אותם למוסד החינוכי או לא במקרה של תסמיני מחלה מסוימים, שעשויים גם לחלוף מאליהם כעבור שעות ספורות. 


מצד אחד המסגרת החינוכית חשובה ביותר וחשוב להימנע מהרחקת הילד שלא לצורך, שלא נדבר על הפסד זמן עבודה של ההורים. מצד שני, כשם שלא היינו רוצים שילדנו יידבק במחלות כשהוא שוהה במוסד החינוכי, לא היינו רוצים שידביק ילדים אחרים. אם כך איך יודעים כיצד לפעול? מתי לשלוח את הילד לגן ומתי צריך להשאירו בבית?


באופן כללי ישנם שלושה אמצעים בעזרתם ניתן לצמצם הדבקה של ילדים במחלות חורף:


חיסון הילד במועד. חשוב לחסן את הילד מפני מחלות במועד הנכון הן כדי למנוע הדבקה והן כדי למנוע מחלות.


שמירה על היגיינה נאותה. בייחוד כשמדובר על רחיצת ידיים במים וסבון.


הרחקת ילדים חולים. במידה והילדים שלכם חולים במחלה מדבקת יש להרחיקם מהמסגרת החינוכית במהלך התקופה בה הם מדבקים. 


מתי המצב הבריאותי לא מחייב היעדרות? על פי משרד הבריאות ניתן לשלוח את הילד למוסד החינוכי במקרים הבאים:


•כאשר מופיעים סימפטומים הכוללים כאב גרון, נזלת, שיעול או דלקות אוזניים שאינם מלווים בחום.


•דלקת קלה ולא מוגלתית בעין שאינה מלווה בחום.


•פריחה ללא חום


•במצב של נשאות של הפטיטיס B או C


•זיהום ב-HIV


•במחלות כגון מחלת הנשיקה, שלבקת חוגרת או ציטומגלווירוס – במידה וניתן לכסות את הנגעים.


•כאשר קיים זיהום חשוד או מוכח ב-(Parvovirus B19 (erythema infectiosum בחולה שאינו מדוכא חיסון.


מתי המצב הבריאותי כן מחייב היעדרות?


באופן כללי כאשר הילד חולה במחלה זיהומית מדבקת צריך להרחיקו מהמוסד החינוכי עד אשר תקופת ההדבקה שלו תחלוף.


•מחלות המועברות דרך מערכת הנשימה כדלקת קרום המוח, חצבת, אבעבועות רוח, חזרת ועוד


•מחלות עור המדבקות דרך מגע ישיר עם גורם הזיהום כדלקת עיניים עם הפרשות, אימפיטיגו, גרדת ועוד


•מחלות העוברות דרך מערכת הנשימה או במגע כהרעלת מזון מרעלן של חיידקים, שלשולים ללא גורם מזוהה, תולעים או טפילים ועוד


•חום מעל 38 מעלות 
על המחנכים קיימת אחריות לשים לב לילדים המפתחים סימני מחלה בעת שהותם במוסד הרפואי. ברגע שהם מאתרים סימנים שכאלו עליהם לבודד את הילד משאר הילדים ולבקש מהורי הילד לקחת אותו הביתה. משרד הבריאות מנחה להחזיר את הילד למוסד רק בתום 24 שעות מתום יום הלימודים בו הורחק במידה והילד אינו סובל ממחלה מדבקת, אך רופא יכול לתת אישור רפואי להחזיר את הילד למוסד החינוכי גם מוקדם יותר אם הוא סבור כי הדבר אפשרי והילד אינו חולה במחלה מדבקת.


שימו לב כי הנחיות משרד הבריאות קובעות כי כאשר ילד נעדר מעל ארבע ימים מהמסגרת החינוכית על הוריו להביא אישור רפואי מהרופא המטפל. במידה והילד היה חולה במחלה מדבקת, אישור זה יינתן רק לאחר שהילד עבר את התקופה המדבקת של המחלה.


פירוט מלא של המחלות  וכיצד יש לנהוג במקרים שונים ניתן למצוא באתר משרד הבריאות, ובכל מקרה כדאי תמיד להתייעץ עם הרופא המטפל או עם לשכת הבריאות באזור מגוריכם במקרה הצורך. 


פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת שמיעה לתינוק רונן 17/01/2020 15:44
  • שלום רב, בני בן 16 חודשים. בוצעה בדיקת שמיעה והייתה ירידה של 30 דציבל בכל אחת מהאזניים. בנוסף, נכתב בבדיקה שלא ניתן להפריד תוצאות FF בין שתי האזניים, ושבבדיקת FF לקולות דיבור התקבלו תגובות של הפניית ראש בלבד בעוצמה של 30 דציבל. בבדיקת טימפנומטריה נמצאו הערכים הבאים : אוזן ימין : TYPE B ; COMPLIANCE 0 ; VOLUME 0.6 אוזן ימין : TYPE B ; COMPLIANCE 0 ; VOLUME 0.9 הילד סובל מנוזלים באזניים לפי בדיקת רופא א.א.ג. שאלתי היא - מהו הסף של בדיקת שמיעה שעבורה צריך מכשיר שמיעה? האם בני זקוק למכשיר שמיעה? תודה.

  • + הוסף תגובה
משטח גרון דובי רוזמן 15/01/2020 23:23
  • קיבלתי תוצאות של בדיקת גרון שיש לי פלורה רגילה ומה הכוונה

  • + הוסף תגובה
ריח רע מהאף רויטל 14/01/2020 01:22
  • היי, אני דיי מיואשת, כל חודש יש לי ריח רע מהאף, לא ברור מה הריח אבל הוא דיי רע שיש לי בחילות. הייתי אצל א.א.ג. נתן לי פליקסונאז לחודש ימים, אבל זה לא עוזר. האם יש לי בעייה אחרת?? אני ממש מיואשת מהמצב.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!