נשיקה אחת, 80 מיליון חיידקים

היא נחשבת לביטוי לתשוקה, משיכה ואהבה, אך עד כמה היא באמת עשויה להשפיע על הבריאות? מדענים הולנדים מצאו כי נשיקה אחת שאורכת 10 שניות יכולה להעביר כ-80 מיליון בקטריות. רומנטי?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/11/2014

היא נחשבת לביטוי לתשוקה, משיכה ואהבה, אך עד כמה היא באמת עשויה להשפיע על הבריאות? מדענים הולנדים מצאו כי נשיקה אחת שאורכת 10 שניות יכולה להעביר כ-80 מיליון בקטריות. רומנטי? 


מחקרים מלמדים כי הפה הוא ביתם של יותר מ-700 סוגים שונים של בקטריות, דוח זה שפורסם במגזין Microbiome חושף כי חלק מהבקטריות עוברות בקלות יותר מאחרות. המדענים ניטרו את הרגלי הנשיקות של 21 זוגות ומצאו שאלה מהזוגות שהתנשקו 9 פעמים ביום היו בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר להעביר חיידקים ברוק.


צוות חוקרים מהארגון ההולנדי לחקר מדע יישומי (TNO) תישאל 21 זוגות על הרגלי ההתנשקות שלהם בשנה האחרונה, כולל התדירות בה התנשקו נשיקה רטובה ומלאת תשוקה.


המדענים לקחו דגימות בקטריה מהלשון של כל אחד מבני הזוג לפני ואחרי נשיקה שארכה 10 שניות בדיוק. לאחר מכן אחד מבני הזוג קיבל משקה פרו-ביוטי לשתות, משקה המכיל בקטריות הקלות לזיהוי. בנשיקה השנייה של הזוגות, שארכה גם היא 10 שניות, מצאו המדענים כ-80 מיליון בקטריות בממוצע שהועברו לבני הזוג. 


בנוסף גילו המדענים כי בעוד שכמות גדולה של בקטריה עברה לרוק של בני הזוג, נותרה אוכלוסיית החיידקים על הלשון יציבה פחות או יותר. פרופסור רמקו קורט, מוביל המחקר, אמר "נשיקה צרפתית היא דוגמא נהדרת לחשיפה למספר גדול מאוד של בקטריות תוך זמן קצר. מחקרים מסוג זה עשויים לעזור ליצור טיפול בבעיות בקטריאליות של בני אדם"


מוזיאון החיידקים


המדענים ההולנדים עבדו בשיתוף עם Micropia – המוזיאון הראשון בעולם לחיידקים הנמצא באמסטרדם. בתערוכה חדשה שנפתחה במוזיאון זוגות מוזמנים להתנשק ולעבור אנליזה של החיידקים אותם הם העבירו מפה לפה.


בשנים האחרונות הולך וגדל מספרם של חוקרים פונים במחקרם אל ה-Microbiome – השם הכולל למערכת האקולוגית של כ-100 טריליון מיקרו אורגניזמים החיים על או בתוך גוף האדם. מדענים טוענים כי אוכלוסייה זו של מיקרו אורגניזמים חיונית לבריאות האדם ולמניעת מחלות.


חתום בנשיקה. 80 מיליון חיידקים

חתום בנשיקה. 80 מיליון חיידקים


פורומים, אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רוק עם דם בבוקר לאחר השינה מירי 25/04/2013 15:19
 • שלום רב. אני בת 55 מעשנת. בחודש האחרון אני קמה בבוקר עם דם ברוק. במשך היום אין לי את התופעה הזאת. אין לי בעיות בחניכיים. בכל לילה ובוקר אני מצחצת את השניים ומגרגרת עם מים ומלח. האם חלילה בעיה בראות? מה יכולה להיות הסיבה? אודה על תשובתכם.

 • + הוסף תגובה
רוק דמי לאחר השינה דר' אמנון שמושקוביץ 26/04/2013 17:23
 • שלום מירי . במהלך הלילה אנו נוטים לנשום דרך הפה. במהלך השינה יש הפרשת רוק מופחתת ועל כן ניגרם יבש בריריות הלוע. עקב זאת קיימים חיידקים הגורמים לריח רע בלוע. בנוסף, עקב היובש של הריריות, יש נימי דם קטנים בריריות החניכיים שמתפוצצים וגורמים להפרשה דמית. גם העישון משחק תפקיד בהיגיינה חרודה של ריריות הלוע. בהנחה שזה מופיע רק לאחר השינה ולא במהלך היום , נראה לי שאין לך סיבה גדולה לחשוש אך כאמור אני כאן מדבר רק באופן תיאורטי כי לא בדקתי אותך על כן ממליץ על מנת להיות בטוח לפנות לבדיקת רופא שיניים ורופא אאג על מנת לבחון אם אין פתולוגיה נוספת היכולה לגרום לדימומים הנ"ל.

 • + הוסף תגובה
אני בדיוק עם אותה הבעיה שחר 04/05/2013 23:37
 • יש לי את אותה התופעה בדיוק.הייתי אצל אאג,רופא ריאות,מומחית פה ולסת וגסטרו..לטענת כולם המקור הוא יובש בריריות במהלך הלילה היות וישנה עם פה פתוח. אם זה מרגיע אותך:) אני ממש נלחצתי בהתחלה שהמקור הוא מהריאות גם.

 • + הוסף תגובה
גם אני אבי 22/04/2018 06:56
 • גם אני הבחנתי בכתמים אדומים בליחה של הבוקר (אני לא מעשן) אבל עכשיו נרגעתי לנוכח התשובות שקדמו לי אני בן 52

 • + הוסף תגובה
גם אני :) מאיה 22/01/2019 08:07
 • תודה גם לי קרה הבוקר. ותשובת הרופא הרגיעה אותי.

 • + הוסף תגובה
עומר עומר 27/08/2019 07:57
בת 30 לא מעשנת.נשואה למעשן. מיכל 05/12/2019 23:27
 • אותה תופעה.אבל רוק ממש דמי וכהה.,תקופה ארוכה (יותר משנתיים.)יש סיבה לדאגה או לבדיקות?

 • + הוסף תגובה
שקד שלישי בגודל 17 מ״מ רואן 05/12/2019 18:23
 • אני בת 27, שואלת לגבי שקד שלישי בגודל 17 מ״מ ואדנואיטים לא מוגדים, האם זה נחשב תקין?? (פניתי לצילום רנטגן בגלל שקשה לי לנשום דרך האף)

 • + הוסף תגובה
סחרחורות רבות-המשך דוד 04/12/2019 12:00
 • בהמשך רציתי לציין(במידה וזה רלוונטי) כי עברתי גם ניתוח קטרקט וגלאוקומה בעין ונשארה לי צלקת ברשתית שגורמת לערפל בעין השמאלית

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!