האם קרם הגנה פוגע בפוריות הגבר?

כימיקלים המצויים בקרם הגנה, וכן במוצרי קוסמטיקה נוספים, עשויים לחדור אל זרם הדם ופוגמים באיכות הזרע - כך טוען מחקר חדש, המצטרף לשורה של מחקרים המתפרסמים לאחרונה, ששופכים אור על הגורמים מחיי היומיום שלנו, שגורמים לפגיעה בפוריות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/11/2014

כימיקלים המצויים בקרם הגנה, וכן במוצרי קוסמטיקה נוספים, עשויים לחדור אל זרם הדם ופוגמים באיכות הזרע - כך טוען מחקר חדש, המצטרף לשורה של מחקרים המתפרסמים לאחרונה, ששופכים אור על הגורמים מחיי היומיום שלנו, שגורמים לפגיעה בפוריות


מחקר חדש שפורסם בכתב העת American Journal of Epidemiology טוען ששימוש בקרם הגנה עשוי להפחית את פוריות הגבר. על פי המחקר, כימיקלים מסוגים שונים אשר מצויים בתכשירי הגנה מפני השמש וכמו כן בתכשירי שיער וסבונים עשויים לחדור אל זרם הדם ולגרום לשינויים גופניים סיסטמיים אשר פוגמים באיכות הזרע. מחקר זה מצטרף למחקרים נוספים אשר פורסמו לאחרונה בנושא הפגיעה בפוריות הגבר על ידי חשיפה לגורמים שונים.


כימיקלים בתכשירי הגנה מהשמש עשויים להזיק לפוריות


אנשים אשר משתמשים בתכשירים להגנה מפני השמש נחשפים לכימיקלים וחומרים שונים אשר חודרים דרך העור אל זרם הדם. למרות שנדמה שתכשירי ההגנה הללו פועלים באופן מקומי בלבד, חלק מהמרכיבים השונים בתכשירים הללו עלולים להיספג דרך העור אל הדם ולגרום להשפעה סיסטמית על מערכות שונות בגוף. מכיוון שהעור נחשב לאיבר הגדול ביותר בגוף, חשיפה קבועה וכרונית לתכשירי הגנה ותכשירים נוספים עשויה לגרום לספיגה משמעותית של מרכיבים זרים אשר עשויים להזיק.


שני המרכיבים העיקריים אשר מצויים בתכשירי ההגנה מהשמש וקשורים לפגיעה בפוריות הם הכימיקלים BP-2 ו-4OH-BP. אלה חומרים אשר שייכים לקבוצת ה-benzophenone type UV filters, אשר מסייעים לסינון הקרניים האולטרא-סגולות ולהגנה מפני נזקי השמש. הכימיקלים הללו נספגים דרך העור וחשיפה נרחבת אליהם עשויה לגרום לפגיעה בייצור ההורמונים ובפעילות המערכת האנדוקרינית, וכתוצאה לגרום לפגיעה בפוריות. 


השפעה על גברים אך לא על נשים


המחקר אשר נערך בין השנים 2005-2009 כלל 509 זוגות אשר לא הצליחו להיכנס להריון, ובדק את השפעת הגורמים הסביבתיים על הפוריות. הזוגות היו במעקב של שנה, אשר כלל בין היתר בדיקות שתן להימצאות של מרכיבים כימיים שונים המצויים בתכשירים להגנה מפני השמש. ניתוח הנתונים, אשר לקח בחשבון גיל, משקל, עישון ומרכיבים נוספים מצא שחשיפה מוגברת לכימיקלים הקיימים בתכשירים להגנה מפני השמש  עשויה להפחית את פוריות הגבר בכ-30%. עם זאת, לא נמצאה הוכחה לפגיעה דומה בפוריות הנשים, וככל הנראה התכשירים הללו משפיעים בעיקר על יכולת ייצור הזרע ואיכותו. יש לציין, שהכימיקלים שתוארו כפוגעים בפוריות (4OH-BP, BP-2) קיימים גם בתכשירים לשיער (כולל סוגים שונים של שמפו), קרמים ומוצרי קוסמטיקה נוספים, וייתכן מאוד שהחשיפה אליהם היא נרחבת מאוד.


האם להפסיק להשתמש בקרם הגנה?


חשיפה לא מוגנת לקרני השמש עלולה לגרום לנזקים רבים בעור ולסרטן העור, ולכן בכל חשיפה לשמש יש להשתמש בקרם הגנה. עם זאת, במידה ומופיעים קשיי פוריות ניתן להפחית את השימוש בקרם הגנה על ידי לבוש מתאים, הפחתת החשיפה לשמש ושטיפת קרם ההגנה לאחר סיום החשיפה אל השמש. חשוב להדגיש שהסכנה מפני השמש גדולה מאוד ועלולה לגרום לנזק קשה ביותר, ועל כן לעולם אין להימנע משימוש בקרם הגנה מחשש להפרעה בפוריות. 


חשוב לזכור שמדובר במחקר ראשוני בנושא, אשר נערך על זוגות עם קשיי פוריות, אצלם ככל הנראה היו סיבות נוספות לפגיעה בפוריות מלבד השימוש בקרם ההגנה. ממחקרים כאלה קשה מאוד להסיק על כלל האוכלוסיה, ויש להמתין עד שיתבצעו מחקרים נוספים בנושא אשר יחשפו בצורה מדוייקת יותר את הקשר בין השימוש בקרם הגנה וקשיי הפוריות על מנת שניתן יהיה לבסס המלצות בנושא.


בכל מצב בו מתעוררת פגיעה כלשהי ביכולת להביא ילדים לעולם יש לפנות בצורה מסודרת אל מרפאת הפוריות אשר ברוב המקרים מסייעת להתגבר על הבעיה ולהיכנס להריון בהצלחה רבה.


פורומים, ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס , זיפרקסה וביוץ שואלת 05/12/2019 14:26
  • שלום, ברצוני להשתמש במכשיר דייזי למניעת הריון. מדובר במודד חום השחר ומחשב ביוץ. אני נוטלת ציפרלקס 10 מג וזיפרקסה 1.25 מג ליום בעקבות חרדות. האם התרופות שאני נוטלת משפיעות על הביוץ או חום השחר? תודה

  • + הוסף תגובה
צרבות דניי 05/12/2019 07:17
  • שלום ד"ר גיל.. הגיוני שיש צרבות בתחילת ההריון? הבנתי שזה אמור להיות רק לקראת הסוף..

  • + הוסף תגובה
הפסקת גלולות רון 03/12/2019 11:31
  • שלום, אני לוקחת גלולות בערך 9 חודשים . לפני שבוע התחלתי חפיסה חדשה שאחריה אני מתכוונת להפסיק על מנת לנסות להיכנס להיריון. לידיעתי ביוץ טבעי מתרחש 14-16 יום אחרי תחילת המחזור ,אך הבנתי שגלולות עלולות לשבש זאת, כלומר אם אני אסיים חפיסה עוד כשבועיים ואקבל מחזור כתוצאה מכך, לא בטוח שהביוץ יתרחש שבועיים לאחר מכן. השאלה שלי היא במידה וזה נכון, כיצד אני יכולה לדעת מתי יתרחש הביוץ, והאם כדאי פשוט להפסיק את החפיסה הנוכחית באמצע ולא לחכות לסיום? תודה!

  • + הוסף תגובה
הפסקת גלולות ד"ר גיל ירושלמי 03/12/2019 12:03
  • אפשר להפסיק גלולות לאחר 10 ימי נטילה ואז פשוט מגיע הדימום ואמור להתחיל מחזור חודשי והתפתחות ביוץ. אפשר בעיקרון לעקוב אחר ביוץ באמצעות אולטראסאונד בדיקות גם ומקלוני ביוץ אבל למה לא פשוט להמתין ולראות חודש חודשיים מה קורה. בכל מקרה מומלץ ליטול חומצה פולית לפיות שלושה חודשים לפני התחלת נסיונות כניסה להריון על מנת למנוע מומים בעובר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!