האם קרם הגנה פוגע בפוריות הגבר?

כימיקלים המצויים בקרם הגנה, וכן במוצרי קוסמטיקה נוספים, עשויים לחדור אל זרם הדם ופוגמים באיכות הזרע - כך טוען מחקר חדש, המצטרף לשורה של מחקרים המתפרסמים לאחרונה, ששופכים אור על הגורמים מחיי היומיום שלנו, שגורמים לפגיעה בפוריות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/11/2014

כימיקלים המצויים בקרם הגנה, וכן במוצרי קוסמטיקה נוספים, עשויים לחדור אל זרם הדם ופוגמים באיכות הזרע - כך טוען מחקר חדש, המצטרף לשורה של מחקרים המתפרסמים לאחרונה, ששופכים אור על הגורמים מחיי היומיום שלנו, שגורמים לפגיעה בפוריות


מחקר חדש שפורסם בכתב העת American Journal of Epidemiology טוען ששימוש בקרם הגנה עשוי להפחית את פוריות הגבר. על פי המחקר, כימיקלים מסוגים שונים אשר מצויים בתכשירי הגנה מפני השמש וכמו כן בתכשירי שיער וסבונים עשויים לחדור אל זרם הדם ולגרום לשינויים גופניים סיסטמיים אשר פוגמים באיכות הזרע. מחקר זה מצטרף למחקרים נוספים אשר פורסמו לאחרונה בנושא הפגיעה בפוריות הגבר על ידי חשיפה לגורמים שונים.


כימיקלים בתכשירי הגנה מהשמש עשויים להזיק לפוריות


אנשים אשר משתמשים בתכשירים להגנה מפני השמש נחשפים לכימיקלים וחומרים שונים אשר חודרים דרך העור אל זרם הדם. למרות שנדמה שתכשירי ההגנה הללו פועלים באופן מקומי בלבד, חלק מהמרכיבים השונים בתכשירים הללו עלולים להיספג דרך העור אל הדם ולגרום להשפעה סיסטמית על מערכות שונות בגוף. מכיוון שהעור נחשב לאיבר הגדול ביותר בגוף, חשיפה קבועה וכרונית לתכשירי הגנה ותכשירים נוספים עשויה לגרום לספיגה משמעותית של מרכיבים זרים אשר עשויים להזיק.


שני המרכיבים העיקריים אשר מצויים בתכשירי ההגנה מהשמש וקשורים לפגיעה בפוריות הם הכימיקלים BP-2 ו-4OH-BP. אלה חומרים אשר שייכים לקבוצת ה-benzophenone type UV filters, אשר מסייעים לסינון הקרניים האולטרא-סגולות ולהגנה מפני נזקי השמש. הכימיקלים הללו נספגים דרך העור וחשיפה נרחבת אליהם עשויה לגרום לפגיעה בייצור ההורמונים ובפעילות המערכת האנדוקרינית, וכתוצאה לגרום לפגיעה בפוריות. 


השפעה על גברים אך לא על נשים


המחקר אשר נערך בין השנים 2005-2009 כלל 509 זוגות אשר לא הצליחו להיכנס להריון, ובדק את השפעת הגורמים הסביבתיים על הפוריות. הזוגות היו במעקב של שנה, אשר כלל בין היתר בדיקות שתן להימצאות של מרכיבים כימיים שונים המצויים בתכשירים להגנה מפני השמש. ניתוח הנתונים, אשר לקח בחשבון גיל, משקל, עישון ומרכיבים נוספים מצא שחשיפה מוגברת לכימיקלים הקיימים בתכשירים להגנה מפני השמש  עשויה להפחית את פוריות הגבר בכ-30%. עם זאת, לא נמצאה הוכחה לפגיעה דומה בפוריות הנשים, וככל הנראה התכשירים הללו משפיעים בעיקר על יכולת ייצור הזרע ואיכותו. יש לציין, שהכימיקלים שתוארו כפוגעים בפוריות (4OH-BP, BP-2) קיימים גם בתכשירים לשיער (כולל סוגים שונים של שמפו), קרמים ומוצרי קוסמטיקה נוספים, וייתכן מאוד שהחשיפה אליהם היא נרחבת מאוד.


האם להפסיק להשתמש בקרם הגנה?


חשיפה לא מוגנת לקרני השמש עלולה לגרום לנזקים רבים בעור ולסרטן העור, ולכן בכל חשיפה לשמש יש להשתמש בקרם הגנה. עם זאת, במידה ומופיעים קשיי פוריות ניתן להפחית את השימוש בקרם הגנה על ידי לבוש מתאים, הפחתת החשיפה לשמש ושטיפת קרם ההגנה לאחר סיום החשיפה אל השמש. חשוב להדגיש שהסכנה מפני השמש גדולה מאוד ועלולה לגרום לנזק קשה ביותר, ועל כן לעולם אין להימנע משימוש בקרם הגנה מחשש להפרעה בפוריות. 


חשוב לזכור שמדובר במחקר ראשוני בנושא, אשר נערך על זוגות עם קשיי פוריות, אצלם ככל הנראה היו סיבות נוספות לפגיעה בפוריות מלבד השימוש בקרם ההגנה. ממחקרים כאלה קשה מאוד להסיק על כלל האוכלוסיה, ויש להמתין עד שיתבצעו מחקרים נוספים בנושא אשר יחשפו בצורה מדוייקת יותר את הקשר בין השימוש בקרם הגנה וקשיי הפוריות על מנת שניתן יהיה לבסס המלצות בנושא.


בכל מצב בו מתעוררת פגיעה כלשהי ביכולת להביא ילדים לעולם יש לפנות בצורה מסודרת אל מרפאת הפוריות אשר ברוב המקרים מסייעת להתגבר על הבעיה ולהיכנס להריון בהצלחה רבה.


פורום ביוץ והזרעה

ד"ר גיל ירושלמי

ד"ר גיל ירושלמי
ד"ר גיל ירושלמי רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית, מרכז רפואי ע״ש חיים שיבא, תל השומר.אחראי תחום פריון במרכז בריאות האישה של שרותי בריאות כללית ברחובות. ד"ר גיל ירושלמי, משתתף ומרצה בכנסים בארץ ובעולם עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אקוקמיל
 • מוריה
 • 26/05/2019 11:29
 • הזרעה ופוסטינור
 • עעע
 • 25/05/2019 10:55
 • שאלה קצת מוזרה אבל פוסטינור יעיל 72 שעות לאחר קיום יחסים/הזרעה. יחד עם זאת עם ההזרעה היתה מתוזמנת עם הביוץ אפשר לשער שיעילות הפוסטניור מעט יורדת לעומת נטילה רנדומלית לאו דוקא סביב הביוץ.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קצת מוטרדת מתוצאות בדיקות הורמנליות
 • דנה
 • 23/05/2019 21:32
 • שלום דר. הרופאה שלי שלחה אותי לבדיקת דם הורמנליות . קיבלתי מחזור ביום שני בערב (יום שני לפי דעתי לא נחשב היה דימום אחד) המחזור ממש התחיל מיום שלישי זאת אומרת שהייתי צריכה לעשות את בדיקת הדם ביום שישי ואני עשיתי ביום חמישי היום זאת אומרת שבגדול היה לי יום איד שלם של מחזור כי ביום חמישי עשיתי על הבוקר והתשובות קצת מלחיצות אותי . אני בת 27 וחצי יש לי ציסטה קטנה ממש ליד השיחה להלן התשובות ESTRADIOL (E-2 -233 pmol/L Lh- 5.70 IU/L Fsh- 4.20 IU/ PROLACTIN-576.3 mIU/L ANDROSTENEDIONE- 4.21 nmol/L הנה הערכי ייחוס ; הערות לבדיקות ESTRADIOL (E-2) Midcycle 130 - 2095 Follicular phase 71.6-529 Males ND-146.1 Postmenopausal ND - 118.2 Luteal phase 205-786 LH follicular phase 1.9-12.5 midcycle peak 8.7-76.3 Postmenopausal 15.9-54.0 pregnant < 0.1-1.5 luteal phase 0.5-16.9 FSH follicular phase 2.5-10.2 midcycle peak 3.4-33.4 Postmenopausal 23.0-116.3 pregnant < 0.3 luteal phase 1.5-9.1 PROLACTIN Nonpregnant 59-619 Postmenopausal 38-430 pregnant 206-4420 ANDROSTENEDIONE ערכה חדשה החל מ 18.4.19 Males: 1.75-12.22 Premeno Females: 1.3-13.2 Postmeno Females: 0.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טעות
 • דנה
 • 24/05/2019 11:19
רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
ד"ר רעות ברטוב שיפמן ד"ר רעות ברטוב שיפמן
מנכ"לית מרכז ברטוב, המומחים לפוריות הגבר קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ