דו"ח משרד הבריאות: כמה זמן תמתינו לניתוח בישראל?

זמני המתנה שעלולים להגיע ליותר משנה, פערים בזמנים בין בתי החולים השונים ובעיקר בין המערכת הציבורית לפרטית - כך עולה מדו"ח המפרסם הבוקר משרד הבריאות ומצביע על נקודת התורפה העיקרית אל מול הביטוחים הפרטיים: תורים ארוכים לניתוחים אלקטיביים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/11/2014

זמני המתנה שעלולים להגיע ליותר משנה, פערים בזמנים בין בתי החולים השונים ובעיקר בין המערכת הציבורית לפרטית - כך עולה מדו"ח המפרסם הבוקר משרד הבריאות ומצביע על נקודת התורפה העיקרית אל מול הביטוחים הפרטיים: תורים ארוכים לניתוחים אלקטיביים


משרד הבריאות מפרסם הבוקר (ראשון) מסמך המפרט את אורך התורים לניתוחים אלקטיביים (שאינם מוגדרים כחירום) בבתי החולים הציבוריים ומצביע על נקודת התורפה העיקרית של מערכת הבריאות הציבורית אל מול הפרטית: זמני ההמתנה הארוכים לניתוחים, שעשויים להגיע במקרים מסוימים אף ליותר משנה.  כמו כן מדגיש הדו"ח החדש את הפערים הגדולים הקיימים בזמני ההמתנה של אותם ניתוחים ביחס לאזורים גיאוגרפיים שונים בארץ. 


דו"ח משרד הבריאות הינו ביטוי נוסף למדיניות שרת הבריאות, יעל גרמן, באשר לחשיבות השקיפות והצגת המציאות במערכת הבריאות לציבור ועל רקע הצהרתה לצמצם משמעותית את זמני ההמתנה לניתוחים במערכת הציבורית.


הנתונים המתפרסמים בדו"ח מתייחסים לחציון הראשון של שנת 2014, והוא המשכו של דו"ח דומה שפורסם בנושא זמני ההמתנה לניתוחים במערכת הבריאות הציבורית. בדו"ח הנוכחי שיפרו במשרד הבריאות את המדדים ואימות הנתונים, כך שהוא אמור לשקף בצורה טובה יותר את המציאות בפועל.


הדו"ח כולל מידע שנאסף מ-27 בתי חולים ציבוריים כללים אשר העבירו את נתוניהם, לגבי 77 ניתוחים שונים (בניגוד ל-18 ניתוחים בדו"ח הקודם) תוך דרישה כי הנהלת בתי החולים תאשר את נכונות הנתונים וכן ביצוע מבדק "לקוח סמוי" טלפוני למחלקות מנתחות בבתי החולים ובירור מועד התור הקרוב בהשוואה לנתונים שנתקבלו.


בדו"ח מצוין כי "חלק מבתי החולים שבהם מופיעים זמני המתנה קצרים יחסית למקובל במערכת הציבורית, הסבירו זאת במיעוט הפניות של קופות החולים אליהם משיקולים כלכליים כגון קיום הסכם עם בית חולים אחר במסגרתו קופת החולים תקבל הנחה בעבור הפרוצדורה או אף העדפה כי המטופל יפעיל את הביטוח הפרטי לצורך ביצוע הניתוח מפאת התור הארוך בבית החולים אליו הופנה על ידי הקופה". 


כך למשל, עבור ניתוח להחלפת מפרק הברך תאלצו להמתין 130 יום במערכת הבריאות הציבורית  בממוצע ואילו לניתוח לסגירת נקב בעור התוף תמתינו כנראה 193 יום (בסורוקה לא פחות מ-898 יום), כך עולה מהנתונים בדו"ח. לניתוח לקשירת טחורים יעמוד זמן ההמתנה על כ-176 ימים בממוצע בעוד שניתוח סינוסים יערך לאחר 138 ימים בתור, מעט יותר מניתוח לתיקון בקע משפעתי שההמתנה אליו נמשכת בממוצע 92 יום.


במשרד הבריאות מודים כי זמני ההמתנה מביאים מטופלים הממתינים לניתוחים אלקטיביים, אשר יש להם את היכולת הכספית לכך, לפנות למערכת הפרטית באמצעות הביטוחים הפרטיים.


"הפערים בזמני ההמתנה לניתוחים מסוג זה בין המערכת הציבורית לפרטית עשויים להגיע למספר חודשים במערכת הציבורית מול ימים ספורים במערכת הפרטית, ולעיתים ההמתנה הארוכה שעשויה להתאפיין בחלק מהמקרים בפגיעה באיכות החיים של הממתין, מביאה להעדפת ביצוע הניתוח מהר יותר, גם אם קיימת עלות בצידו מצד המטופל",  כך מציינים בדו"ח.

פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה
כריתת כיס מרה יעל 01/12/2019 16:37
 • שלום פרופ' מעומדת לניתוח לכריתת כיס מרה. תפקודי קרישה יצאו עם ערכים גבוהים מעל הנורמה. האם תהי'ה לי בעי'ה לבצע את הניתוח?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!