מדוע לא כדאי לתת טלפונים ניידים לילדים

הפרעות קשב וריכוז, פגיעה התפתחתותית, השמנת יתר, קרינה ואפילו בעיות נפשיות - מקושרים לשימוש יתר של ילדים ונוער במכשירים דיגיטליים כטלפונים ניידים, משחקי מחשב וטאבלטים. כעת קוראים ארגוני בריאות להגביל משמעותית את צריכת הטכנולוגיה היומית
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעות קשב וריכוז, פגיעה התפתחתותית, השמנת יתר, קרינה ואפילו בעיות נפשיות - מקושרים לשימוש יתר של ילדים ונוער במכשירים דיגיטליים כטלפונים ניידים, משחקי מחשב וטאבלטים. כעת קוראים ארגוני בריאות להגביל משמעותית את צריכת הטכנולוגיה היומית   


טלפונים ניידים ושאר המכשירים הדיגיטליים כטאבלטים, משחקי מחשב ואחרים הפכו לחלק בלתי נפרד מהשגרה היומיומית שלנו, בעיקר בקרב צעירים וילדים. לעיתים נדמה שמכשירים אלו השתלטו על כל פן בחיים שלנו, ואנחנו כה תלויים בהם, עד שהם עלולים להוות פגיעה התפתחותית ובריאותית. מחקרים מראים כי הפרעות קשב וריכוז, פגיעה התפתחתותית, השמנת יתר, קרינה ואפילו בעיות נפשיות - מקושרים לשימוש יתר במכשירים אלו. כעת יוצאים ארגוני הבריאות בארה"ב ובקנדה נגד התופעה וממליצים להגביל את צריכת הטכנולוגיה עד לשעתיים ביום.


הגינוי החריף נגד חשיפת יתר של פעוטות וילדים לטכנולוגיה פורסם לאחרונה על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים וארגון רופאי הילדים הקנדי. בהודעה המשותפת נאמר כי חשיפת ילדים בגילאי 3-5 לטכנולוגיה צריכה להיות מוגבלת לשעה ביום ובגילאי 6-18 יש להגביל את צריכת הטכנולוגיה לשעתיים ביום בלבד.


להגביל את צריכת הטכנולוגיה היומית. ילדים עם מכשירים סלולריים


מחקרים מראים כי ילדים ובני נוער צורכים כיום פי ארבעה ואף פי חמישה מכמות הזמן המומלצת וההשלכות לכך רציניות ולעיתים אף מסכנות חיים. זאת לאחר שטאבלטים, מחשבי כף יד, משחקי וידאו וטלפונים סלולריים - הביאו לעלייה גדולה בצריכה של טכנולוגיה, במיוחד בקרב ילדים בגילאים צעירים מאוד.


מדוע כדאי להגביל את משך השימוש במכשירים אלו בילדים ובני נוער? קיבצנו עבורכם 10 סיבות:


שימוש יתר במכשירים דיגיטליים מקושרים להפרעות קשב וליקויי למידה. בין הגילאים 0 ל-2 המוח משלש את גודלו וממשיך להתפתח בקצב מהיר עד גיל 21. ההתפתחות המוקדמת של המוח נקבעת על ידי גירויים הסביבתיים, או חוסר בגירויים. גירויים למוח, הנמצא בשלבי התפתחות, שנגרמים על ידי חשיפת יתר לטכנולוגיות כמו טלפונים סלולריים, אינטרנט ומחשבי כף יד הוכחו כמקושרים לבעיות בהפרעות קשב, ליקויי למידה, אימפולסיביות וירידה ביכולת ויסות עצמי.


עיכוב התפתחותי.  השימוש בטכנולוגיה גורם לילדים להוריד בכמות התנועה שלהם, דבר אשר עלול להביא לעיכוב בהתפתחות. אחד מכל שלושה ילדים המגיעים לגיל בית ספר היום הינם בעלי עיכוב התפתחותי המשפיע לרעה על יכולות קרוא וכתוב שלהם על ההישגים הלימודיים שלהם. תנועה ותזוזה במרחב מגבירות את יכולת הריכוז והלמידה. שימוש בטכנולוגיה מתחת לגיל 12 מזיק להתפתחות הילד וליכולות הלמידה שלו.


סיכון להשמנת יתר. מחקרים מצאו כי קיימת התאמה בין הזמן היומי המוקדש למשחקי וידאו לבין השמנת יתר. ילדים שבחדרם קיימים משחקי וידאו הינם בעלי שכיחות גבוהה יותר ב-30% להשמנת יתר. השמנת יתר מופיעה בקרב אחד מכל ארבעה ילדים בקנדה ואחד מכל שלושה ילדים בארה"ב. 30% מהילדים בעלי השמנת יתר יחלו בסוכרת והנם בעלי סיכון גבוה לשבץ מוחי והתקף לב בגיל צעיר ומוות בגיל צעיר יחסית. מגפת השמנת היתר הנפוצה כל כך מביאה חוקרים לחשוש כי הדור הנוכחי יהיה הדור הראשון בו הילדים ימותו לפני הוריהם.


גורם לחוסר שינה. 60% מההורים לא מפקחים על כמות צריכת הטכנולוגיה של ילדיהם, 75% מן הילדים מקבלים אישור מהוריהם להחזיק מכשירים טכנולוגיים בחדרם. 75% מן הילדים בגילאי 9-10 סובלים מחוסר שינה שגורם לפגיעה בציוני הלימודים שלהם.


מקושר לבעיות נפשיות.  מחקרים מראים כי נראה שקיים קשר בין שימוש יתר בטכנולוגיה והעלייה בשיעורי דיכאון, חרדה, הפרעות התקשרות, הפרעות קשב, אוטיזם, הפרעות דו-קוטביות, פסיכוזות והתנהגויות בעייתיות בקרב ילדים. אחד מכל 6 ילדים קנדים אובחן כחולה במחלת נפש, רבים מהם נאלצים לקחת תרופות פסיכואקטיביות.


תוקפנות יתר. מחקרים מראים כי תוכן אלים עלול לגרום לתוקפנות בקרב ילדים. ילדים בגיל צעיר נחשפים לאלימות פיזית ומינית במדיה בשיעור הולך וגדל. משחקי מחשב, כמו גם סדרות טלוויזיה וסרטים, מציגים ומתארים בפרוטרוט מעשים מיניים, מעשי רצח, אונס, עינויים ופגיעה באנשים. בארה"ב מקטלגים אלימות במדיה כסיכון בריאותי לציבור עקב ההשפעות השליליות של אלה על תוקפנות בקרב ילדים. בכלי התקשורת עולה כמות הדיווחים על שימוש עולה בצורך לרסן ולבודד ילדים המפגינים תוקפנות בלתי נשלטת.


"שיטיון דיגיטלי" – תוכן דיגיטלי רב מידי עלול לגרום לבעיות קשב כמו גם לירידה בזיכרון וביכולת הריכוז, עקב הרס מסלולים עצביים במוח המובילים לקליפת המוח הקדמית. תופעה זו אובחנה לראשונה בקוריאה, מדינה שבה שיעור שימוש גבוה במיוחד במכשירים דיגיטליים - ומחקרים גילו אצל מטופלים צעירים מאוד בעיות זיכרון וקוגניציה המאפיינות בדרך כלל פגיעות מוח.


התמכרות. העלייה בתשומת הלב אותה נותנים הורים למכשירים הטכנולוגיים שלהם מביאה לירידה בתשומת הלב אותה הם מעניקים לילדיהם. החסך בתשומת הלב הנוצר בקרב הילדים מביא אותם לפנות למכשירים טכנולוגיים, דבר שעשוי להביא לתלות ולהתמכרות. אחד מכל 11 ילדים בגילאי 8-18 מכור למכשירים טכנולוגיים.


סכנת קרינה. במאי 2011 סיווג ארגון הבריאות עולמי טלפונים סלולריים ומכשירים אלחוטיים אחרים בקטגוריית 2B, כלומר כבעלי סיכון להיות גורמים מסרטנים, עקב פליטת קרינה. ארגון רופאי הילדים האמריקאי ביקש לבחון מחדש את הקרינה האלקטרומגנטית המופצת ממכשירים טכנולוגיים עקב ההשפעות של קרינה זו על ילדים.


פורומים ילדים ומתבגרים

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדה מחרקים ועוד סילבי 14/10/2015 15:03
  • שלום רב, בני בן 8 מפחד פחד אימיים מחרקים(כולל דבורות , יתושים וכו') עד כדי כך שהוא בוכה והסטרי ממש ולא ירד או לא יכנס לבניין אם ראה שם חרק.זה ממש משתק אותו איך ניתן לעזור לו. תודה

ילד בן 8 חודש הורה מודאג 03/09/2015 20:20
  • שלום, התינוק שלי בן 8 חודש, שאני נכנס הביתה הילד תלוי בי תלות מחרידה למצב שאני לא יכול לזוז בבית בלי להרים אותו לידיים, שאמא מחליפה חיתול ואני בבית הוא בוכה בכי מחריד עד שאני נעמד לו ליד הראש, שעושה לו אמבטיה או מחליפה לו בגדים אותו דבר התינוק פורץ בבכי לא נורמלי עד שאני לידו ומלטף ומחבק אותו... המצב בלתי נסבל ומחריד אותי כהורה כל הסיטואציות הנ"ל במצב שאני שאמא שלו לבד איתו ההתנהגות היא של תינוק נורמלי אנחנו לא מבינים מה הבעייה, אשמח להתייחסות

שאלה דונא 02/06/2015 11:49
  • אני בת 18 ורוצה ללמוד באוניברסיטה .... רוצה סיעוד ובאותו זמן רואה שהמורה יותר טוב לבת אבל לא יודעת מה לעשות.. האם הדבר הזה רוצה פסיכולוג ...ואפשר לומר מה היותר טוב בשבלי ???!


הצטרפו לאינדקס הרופאים!