"תרומות דם מהומוסקסואלים יצילו מיליוני אנשים"

לראשונה משנת 1977 שוקל ה-FDA לאפשר קבלת תרומת דם מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים, תחת מגבלות מסוימות. בעוד שבארה"ב טוענים כי החלטה זו עשויה להציל את חייהם של מיליוני בני אדם, מקבלים הארגונים הגאים את ההחלטה בספקנות רבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/12/2014

לראשונה משנת 1977 שוקל ה-FDA לאפשר קבלת תרומת דם מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים, תחת מגבלות מסוימות. בעוד שבארה"ב טוענים כי החלטה זו עשויה להציל את חייהם של מיליוני בני אדם, מקבלים הארגונים הגאים את ההחלטה בספקנות רבה


מאז התפרצות מחלת האיידס בתחילת שנות ה-80, חל איסור עולמי על גברים אשר קיימו יחסי מין עם גברים אחרים לתרום דם. הסיבה העיקרית לכך הייתה שבאותה תקופה היה מדובר באוכלוסיה בסיכון, אשר סבלה משכיחות גבוהה של מחלות זיהומיות אשר מועברות ביחסי מין כמו HIV, הפטיטיס C ומחלות נוספות.


באותה תקופה לא בדקו באופן רוטיני את כל תרומות הדם אשר התקבלו, ועל מנת למנוע מתן מנות דם נגועות אסרו תרומת דם על כל גבר אשר קיים יחסי מין עם גבר אחר מאז שנת 1977 לתרום דם.


בשל כך, במדינות רבות בעולם וכולל בישראל, גברים שקיימו יחסי מין עם גברים, לא מורשים לתרום דם. בשנים האחרונות, לאחר דיונים רבים בנושא החליטו במספר מדינות בעולם לאשר תרומת דם גם לגברים אשר קיימו יחסי מין עם גברים אחרים תוך מגבלות מסוימות. העובדות שכיום חלה ירידה בשכיחות המחלה, ושכל תרומת דם נבדקת באופן רוטיני לנוכחות נגיף ה-HIV, הפטיטיס ומזהמים אחרים, סייעו לקבלת ההחלטה לגבי ההקלות הללו.


שיעור הדבקה גבוה בקרב הומוסקסואלים


הסיבה לחשש הגדול מפני תרומת דם מגברים אשר קיימו יחסי מין עם גברים אחרים היא שנגיף האיידס שכיח יותר באוכלוסייה הזו. מנגנוני ההישרדות של נגיף האיידס גורמים לכך שהוא יועבר בקלות בזמן יחסי מין אנאליים, ולכן הוא מדבק במיוחד באוכלוסיית ההומוסקסואלים. בעבר טענו שמחלת האיידס מופיעה רק בגברים אשר מקיימים יחסי מין עם גברים אחרים או בנרקומנים אשר נדבקים בנגיף לאחר שימוש במחטים נגועות, וגם כיום המחלה נחשבת לנדירה יחסית מחוץ לקבוצות הסיכון הללו. בשנת 2013, מתוך 490 מקרי הדבקה בישראל, 160 הופיעו אצל גברים הומוסקסואלים, ושיעור ההדבקה אצלם הוא ללא ספק גבוה ביותר.


"החלטה פופוליסטית"


בסוף שנות ה-70, התחילו להופיע מקרים של הדבקה באיידס לאחר קבלת מנת דם נגועה. בהתאם לכך, התקבלה ההחלטה לאסור על תרומות דם מגברים הומוסקסואלים, ובמקביל התחילו לבדוק את מנות הדם באופן רוטיני.


לאחרונה, עם העלייה במודעות למחלת האיידס, והירידה בשכיחותה בקרב אוכלוסיית ההומוסקסואלים, התקבלו במספר מדינות החלטות לגבי הקלה על האיסור הזה. בקנדה, החליטו לאפשר לגברים אשר קיימו בעבר יחסי מין עם גברים אחרים לתרום דם כל עוד לא קיימו יחסים עם בני מינם ב-5 השנים האחרונות. בבריטניה, התקבלה החלטה דומה אשר מאפשרת להומסקסואלים לתרום דם כל עוד לא קיימו יחסים עם גבר אחר ב-10 השנים האחרונות.


לעומת ההחלטות הללו אשר נחשבות לנוקשות יחסית, עמדת ה-FDA (מנהל התרופות האמריקני)  מתונה יותר. פורום יועצים ימליץ בקרוב לאפשר לגברים הומוסקסואלים לתרום דם כל עוד לא קיימו יחסי מין עם גבר אחר ב-12 החודשים האחרונים. ה-FDA ישקול את ההמלצות הללו וככל הנראה יקבל אותן.


"תרומות דם מהומוסקסואלים עשויה לעזור להציל חיים של מעל 1.8 מיליוני בני אדם"


בקהילה הגאה מגיבים בספקנות רבה לגבי ההמלצות הללו, שכן פרק זמן של כעשור מקיום יחסי מין בגברים נראה כלא סביר. ארגוני זכויות להט"בים טוענים כי מדובר ב"החלטה פופוליסטית, שאין בה כדי לשנות את המצב המפלה הקיים כיום".


"תרומות דם מהומוסקסואלים יצילו מיליוני אנשים"


ניתוח נתוני המחקר שבוצע במכון לחקר נטייה מינית וזהות מינית בבית הספר למשפט באוניברסיטת UCLA אשר בארה"ב מראים כי הסרת המניעה מגברים הומוסקסואלים לתרום דם יכולה להעלות את כמות התורמים ואת מנות הדם הנתרמות בצורה משמעותית. המספרים מדברים על מעל 4.2 מיליון גברים אשר יכולים לתרום דם (לפי ההגבלות הקיימות), לעומת 360,600 אשר סביר להניח שיתרמו דם. כלומר, כמות תרומות הדם השנתית בארצות הברית תגדל ב- 2-4%.


הצלב האדום האמריקני גורס כי כל תרומת דם היא בעלת פוטנציאל מציל חיים עבור שלושה אנשים. לפי ההערכות הארגון, הסרת המניעה מגברים הומוסקסואלים לתרום דם יכולה לעזור להציל חיים של מעל 1.8 מיליוני בני אדם.


ה- FDA (מנהל התרופות האמריקני) מנע מגברים המקיימים יחסי מין עם גברים לתרום דם החל משנת 1977, כאשר החלה מגפת האיידס בארה"ב, מסיבה אחת בלבד, והיא שכקבוצה, גברים אלו מצויים בסיכון גבוה יותר לחלות באיידס, הפטיטיס B ומחלות מדבקות אחרות שעלולות לעבור בעירוי, כך לפי האמור במסמכים רשמיים של ה- FDA. ארגון זה גם מבהיר, כי מדובר במדיניות הנובעת לא מהנטייה המינית של תורם הדם אלא בשל סיכון מוגבר מתועד למקבל העירוי.


לעומת זאת, ארה"ב וקנדה החלו לבצע שינויים בחוקים מסוימים, ונהלים חדשים בנושא נכנסו לפעולה גם במקסיקו, המקיימים קריטריונים חדשים לתרומת דם על בסיס גורמי הסיכון של מחלות המועברות בעירוי.


מעבר לשינויים במדיניות פנים ובינלאומית בנושא איסור על גברים הומוסקסואלים לתרום דם, משרד הבריאות האמריקני ממשיך בעמדתו הנוכחית. אפילו הוועדה המייעצת בנושא בטיחות ומינות דם ורקמות החליטה שלא להציע לבצע כל שינוי במדיניות הנוכחית, תוך ציון הכרח לבסס ולממן ראשית מערכת לניטור הדבקות אפשריות בעירוי אשר תרכז ותנהל את הנושא.


מכיוון שנהלי תרומת הדם בישראל פועלים על פי נהלי ה-FDA, במידה וההחלטה תתקבל ייתכן מאוד שגם בארץ האיסור על תרומות דם מגברים הומוסקסואלים יוסר, ויאפשרו את תרומת הדם בהתאם למגבלות שצוינו.


פורומים, אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אסטמה של העור מממ 01/10/2019 19:26
 • יש לי גרד קשה מאוד באיזור הרגליים לא מוצא טיפול יעיל ניסיתי את כל המשחות עברתי בין כל הפרופסורים האם קיים טיפול למחלה הארורה הזאת האם שמן קנאביס יכול להועיל לנגעים ?

 • + הוסף תגובה
אטופיק ד"ר רמית מעוז-סגל 02/10/2019 14:51
הפתרון לאקזמה איריס 24/11/2019 20:51
 • אחרי שניסיתי הכל הבנתי שלרפואה הקונבנציונלית אין באמת תרופה, אז אני מצאתי אותו ברפואה הטבעית זה פשוט וזה עובד!!! חליטות עלי סרפד כל ערב או בוקר ,מעביר אלרגיות מנקה את הדם תרופת פלא עולה 8 שח בחנויות טבע מומלץ מכל הלב, ולמרוח משחה צמחים על האקזמה, אני קניתי את מזור של קדם משחה מצוינת. זה עבר!!! אפשר גם לשים את העלים של הסרפד על האקזמה שמעתי שגם עוזר אני לא ניסיתי

 • + הוסף תגובה
סרפד ד"ר רמית מעוז-סגל 03/12/2019 09:29
 • יופי, שמחה שמצאת פתרון לצערי עדיין יש כאלו הסובלים מאטופיק דרמטיטיס בדרגת חומרה קשה וזקוקים לטיפול ססטמי- כיון יש טיפולים מצויינים , רק צריך להגיע לרופאים הנכונים שמתמחים בתחום

 • + הוסף תגובה
גרד קשה נועם 12/11/2019 09:10
 • אני סובל מגרד קשה שאיני יכול להתגבר עליו בשל אטופיק דרמטיטיס. יש זיהומים בעור בעקבות הגדר. מה ניתן לעשות כדי להקל על הגרד?

 • + הוסף תגובה
מה הלאה ד"ר רמית מעוז-סגל 12/11/2019 19:03
 • זה תלוי בהרבה מאד גורמים כולל גיל המטופל מחלות רקע נוספות המרכיב הדומיננטי של האקזמה ועוד- יש להגיע להבדק

 • + הוסף תגובה
גרד יעקב 23/08/2019 06:59
 • שלום. אודה על קבל עיצה איך להתמודד עם הגרד שבמחלת האטופיק

 • + הוסף תגובה
גרד דר רמית מעוז סגל 24/08/2019 12:19
 • הי. הגרד הוא רק צד אחד של המחלה. יש מספר דרכים לטפל.

 • + הוסף תגובה
גרד חזק בליחה יוסי 01/11/2019 00:35
 • שלום לביתי בת ה 7 מופיע גרד כל לילה. כיצד ניתן להקל על הגרד

 • + הוסף תגובה
אטופיק דר רמית מעוז סגל 03/11/2019 11:02
 • ממליצה ראשית לוודא שהגרד מופיע כתוצאה ממחלת עור ולא סיבה אחרת (גם זיהום פרזיטרי בילדים כמו תולעים גורם לגרד בעור) ויש לגרד סיבות אפשריות רבות במידה והוא חלק ממחלת העור יש לטפל בעור -הטיפול "נתפר" באופן אינדבדואלי לפי מצב כל מטופל ומאפיני האטופיק שלו- כלומר יש להגיע להערכה במרפאה , אשמח לעזור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!