"תרומות דם מהומוסקסואלים יצילו מיליוני אנשים"

לראשונה משנת 1977 שוקל ה-FDA לאפשר קבלת תרומת דם מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים, תחת מגבלות מסוימות. בעוד שבארה"ב טוענים כי החלטה זו עשויה להציל את חייהם של מיליוני בני אדם, מקבלים הארגונים הגאים את ההחלטה בספקנות רבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/12/2014

לראשונה משנת 1977 שוקל ה-FDA לאפשר קבלת תרומת דם מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים, תחת מגבלות מסוימות. בעוד שבארה"ב טוענים כי החלטה זו עשויה להציל את חייהם של מיליוני בני אדם, מקבלים הארגונים הגאים את ההחלטה בספקנות רבה


מאז התפרצות מחלת האיידס בתחילת שנות ה-80, חל איסור עולמי על גברים אשר קיימו יחסי מין עם גברים אחרים לתרום דם. הסיבה העיקרית לכך הייתה שבאותה תקופה היה מדובר באוכלוסיה בסיכון, אשר סבלה משכיחות גבוהה של מחלות זיהומיות אשר מועברות ביחסי מין כמו HIV, הפטיטיס C ומחלות נוספות.


באותה תקופה לא בדקו באופן רוטיני את כל תרומות הדם אשר התקבלו, ועל מנת למנוע מתן מנות דם נגועות אסרו תרומת דם על כל גבר אשר קיים יחסי מין עם גבר אחר מאז שנת 1977 לתרום דם.


בשל כך, במדינות רבות בעולם וכולל בישראל, גברים שקיימו יחסי מין עם גברים, לא מורשים לתרום דם. בשנים האחרונות, לאחר דיונים רבים בנושא החליטו במספר מדינות בעולם לאשר תרומת דם גם לגברים אשר קיימו יחסי מין עם גברים אחרים תוך מגבלות מסוימות. העובדות שכיום חלה ירידה בשכיחות המחלה, ושכל תרומת דם נבדקת באופן רוטיני לנוכחות נגיף ה-HIV, הפטיטיס ומזהמים אחרים, סייעו לקבלת ההחלטה לגבי ההקלות הללו.


שיעור הדבקה גבוה בקרב הומוסקסואלים


הסיבה לחשש הגדול מפני תרומת דם מגברים אשר קיימו יחסי מין עם גברים אחרים היא שנגיף האיידס שכיח יותר באוכלוסייה הזו. מנגנוני ההישרדות של נגיף האיידס גורמים לכך שהוא יועבר בקלות בזמן יחסי מין אנאליים, ולכן הוא מדבק במיוחד באוכלוסיית ההומוסקסואלים. בעבר טענו שמחלת האיידס מופיעה רק בגברים אשר מקיימים יחסי מין עם גברים אחרים או בנרקומנים אשר נדבקים בנגיף לאחר שימוש במחטים נגועות, וגם כיום המחלה נחשבת לנדירה יחסית מחוץ לקבוצות הסיכון הללו. בשנת 2013, מתוך 490 מקרי הדבקה בישראל, 160 הופיעו אצל גברים הומוסקסואלים, ושיעור ההדבקה אצלם הוא ללא ספק גבוה ביותר.


"החלטה פופוליסטית"


בסוף שנות ה-70, התחילו להופיע מקרים של הדבקה באיידס לאחר קבלת מנת דם נגועה. בהתאם לכך, התקבלה ההחלטה לאסור על תרומות דם מגברים הומוסקסואלים, ובמקביל התחילו לבדוק את מנות הדם באופן רוטיני.


לאחרונה, עם העלייה במודעות למחלת האיידס, והירידה בשכיחותה בקרב אוכלוסיית ההומוסקסואלים, התקבלו במספר מדינות החלטות לגבי הקלה על האיסור הזה. בקנדה, החליטו לאפשר לגברים אשר קיימו בעבר יחסי מין עם גברים אחרים לתרום דם כל עוד לא קיימו יחסים עם בני מינם ב-5 השנים האחרונות. בבריטניה, התקבלה החלטה דומה אשר מאפשרת להומסקסואלים לתרום דם כל עוד לא קיימו יחסים עם גבר אחר ב-10 השנים האחרונות.


לעומת ההחלטות הללו אשר נחשבות לנוקשות יחסית, עמדת ה-FDA (מנהל התרופות האמריקני)  מתונה יותר. פורום יועצים ימליץ בקרוב לאפשר לגברים הומוסקסואלים לתרום דם כל עוד לא קיימו יחסי מין עם גבר אחר ב-12 החודשים האחרונים. ה-FDA ישקול את ההמלצות הללו וככל הנראה יקבל אותן.


"תרומות דם מהומוסקסואלים עשויה לעזור להציל חיים של מעל 1.8 מיליוני בני אדם"


בקהילה הגאה מגיבים בספקנות רבה לגבי ההמלצות הללו, שכן פרק זמן של כעשור מקיום יחסי מין בגברים נראה כלא סביר. ארגוני זכויות להט"בים טוענים כי מדובר ב"החלטה פופוליסטית, שאין בה כדי לשנות את המצב המפלה הקיים כיום".


"תרומות דם מהומוסקסואלים יצילו מיליוני אנשים"


ניתוח נתוני המחקר שבוצע במכון לחקר נטייה מינית וזהות מינית בבית הספר למשפט באוניברסיטת UCLA אשר בארה"ב מראים כי הסרת המניעה מגברים הומוסקסואלים לתרום דם יכולה להעלות את כמות התורמים ואת מנות הדם הנתרמות בצורה משמעותית. המספרים מדברים על מעל 4.2 מיליון גברים אשר יכולים לתרום דם (לפי ההגבלות הקיימות), לעומת 360,600 אשר סביר להניח שיתרמו דם. כלומר, כמות תרומות הדם השנתית בארצות הברית תגדל ב- 2-4%.


הצלב האדום האמריקני גורס כי כל תרומת דם היא בעלת פוטנציאל מציל חיים עבור שלושה אנשים. לפי ההערכות הארגון, הסרת המניעה מגברים הומוסקסואלים לתרום דם יכולה לעזור להציל חיים של מעל 1.8 מיליוני בני אדם.


ה- FDA (מנהל התרופות האמריקני) מנע מגברים המקיימים יחסי מין עם גברים לתרום דם החל משנת 1977, כאשר החלה מגפת האיידס בארה"ב, מסיבה אחת בלבד, והיא שכקבוצה, גברים אלו מצויים בסיכון גבוה יותר לחלות באיידס, הפטיטיס B ומחלות מדבקות אחרות שעלולות לעבור בעירוי, כך לפי האמור במסמכים רשמיים של ה- FDA. ארגון זה גם מבהיר, כי מדובר במדיניות הנובעת לא מהנטייה המינית של תורם הדם אלא בשל סיכון מוגבר מתועד למקבל העירוי.


לעומת זאת, ארה"ב וקנדה החלו לבצע שינויים בחוקים מסוימים, ונהלים חדשים בנושא נכנסו לפעולה גם במקסיקו, המקיימים קריטריונים חדשים לתרומת דם על בסיס גורמי הסיכון של מחלות המועברות בעירוי.


מעבר לשינויים במדיניות פנים ובינלאומית בנושא איסור על גברים הומוסקסואלים לתרום דם, משרד הבריאות האמריקני ממשיך בעמדתו הנוכחית. אפילו הוועדה המייעצת בנושא בטיחות ומינות דם ורקמות החליטה שלא להציע לבצע כל שינוי במדיניות הנוכחית, תוך ציון הכרח לבסס ולממן ראשית מערכת לניטור הדבקות אפשריות בעירוי אשר תרכז ותנהל את הנושא.


מכיוון שנהלי תרומת הדם בישראל פועלים על פי נהלי ה-FDA, במידה וההחלטה תתקבל ייתכן מאוד שגם בארץ האיסור על תרומות דם מגברים הומוסקסואלים יוסר, ויאפשרו את תרומת הדם בהתאם למגבלות שצוינו.


פורום אורטיקריה (סרפדת)

ד"ר רמית מעוז-סגל

ד"ר רמית מעוז-סגל
ד"ר רמית מעוז-סגל הינה מומחית לרפואה פנימית, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית, ורופאה בכירה במכון האוטואימוני בבית החולים תל השומרד"ר רמית מעוז סגל מבצעת במרפאתה בירור של מחלות אלרגיות ומחלות של מערכת עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אורטיקריה
 • אאא
 • 19/05/2019 23:08
 • בבקדה הבת שלי בת 32 לפני חמישה חודשים פרצה לה סוג של פריחה אובחנה כאורטיקריה . כרגע היא בטיפולי פוריות והיום ביצעה שאיבה . היום המצב גרוע יותר יותר מכל יום אחר כולל הפנים והפה . מצב חמור ביותר היא סובלת וכואבת .... בבקשה עזרה מה אפשר לעשות????? אףמאחד לא יודע לתת מענה לזה . אנו חסרי אונים ... בבקשה עצה להרגיע את המצב.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פריחה בעור
 • יוליה
 • 18/05/2019 10:53
 • אורטוקיה ונפיחות לאחר לחץ פיזי
 • נהורה
 • 17/05/2019 17:03
 • היי, אני בת 20 ובשנים האחרונות לאחר שאני חווה לחץ פיזי (סחיבת שקיות כבדות, הליכה על עקבים, שינה כשהיידים מתחת לראש, הליכה על נעליים עם סוליה קשה...) האזור שחווה את הלחץ מתנפח כמה שעות לאחר הלחץ והנפיחות יורדת לאחר חצי יום. דבר זה מפריע לי מאוד בשגרת היומיום. בנוסף, לפני כמה חודשים החלו אצלי סימנים של אורטיקריה בד"כ בבוקר בגפיים כמעט כל יום. את האורטוקריה (אדומים כאלה) אני לא מרגישה אך זה לא אסטטי. בבדיקת דם שעשיתי קיבלתי ערך של 5.9 בscl-70 Ab, שקיעת דם מהירה, ברזל נמוך (25),המוגלובין נמוך וכמה נוגדנים וחלבונים גבוהים.. הייתי אצל כמה רופאי עוד והביאו לי טלפסט 180 , אני לוקחת כבר שבוע ולא נראה שיפור. מה לדעתך כדאי לעשות? למי לפנות? תודה רבה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הי. זו תופעה מוכרת והנה חלק מהמחלה. נשמע שהטיפול שאת מקבלת הוא לא אופטמלי - יש היום טיפולים מצויינים! בבקשה הגיעי לביקור במרפאתי כדי שאוכל לעזור לך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה!
 • נהורה
 • 17/05/2019 17:28
רופאים בתחום
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ