ברית מילה מפחיתה סיכוי להידבק במחלות מין?

רשות הבריאות האמריקנית ממליצה לראשונה באופן גורף על ביצוע ברית מילה, שנחשבת כמסייעת למניעת מחלות מין כמו HIV, הרפס ונגיף הפפילומה, הידוע כאחד הגורמים לסרטן צוואר הרחם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/12/2014

רשות הבריאות האמריקנית ממליצה לראשונה באופן גורף על ביצוע ברית מילה, שנחשבת כמסייעת למניעת מחלות מין כמו HIV, הרפס ונגיף הפפילומה, הידוע כאחד הגורמים לסרטן צוואר הרחם 


בעקבות מחקרים מקיפים בנושא, הוחלט לאחרונה במרכז האמריקני למניעת מחלות מדבקות לגבש הוראה גורפת לפיה ימליצו רופאים לתינוקות, ילדים ואף לבני נוער, כמו גם לגברים בוגרים על ביצוע הליך של מילה כירורגית. 


מחקרים שנערכו על פני 15 שנים מצאו כי מילה מפחיתה את הסיכון בכ-60% בהדבקה בנגיף ה-HIV כתוצאה מקיום יחסי מין הטרוסקסואליים לא מוגנים. נמצא גם כי שיעורי ההדבקה של גברים נימולים במחלות מין כהרפס ונגיף הפפילומה.  


בהודעת המרכז, המתפרסמת על רקע ירידה בשיעורי הגברים הנימולים בארצות הברית, נכתב כי מעתה על רופאים להסביר להורים של תינוקות זכרים על היתרונות והסכנות שבתהליך המילה. על פי המרכז, שיעור הנימולים בארה"ב צנח ב-10% בין השנים 1979 ל-2010, והוא עומד על 58% מהגברים. 


על פי החוק הפדרלי האמריקני, תהפוך הצעה זו של המרכז האמריקני למניעת מחלות מדבקות לרשמית וקבועה בתוך 45 יום, אלא אם גורמים רפואיים אחרים יציגו נתונים הסותרים את הממצאים. 


עורלה מועדת לזיהום


מדוע למעשה נחשבת עורלה כמעלה את הסיכויים להעברת מחלות מין? יחסית לפני השטח היבשים של העור על גבי הפין, השכבה הפנימית של העורלה מכילה פחות קרטין (חלבון סיבי של רקמת חיבור) ויותר תאי מטרה לכניסת נגיף ה-HIV.

בנוסף, העורלה יכולה להיות רגישה יותר למיקרו טראומה, כלומר לחתכים וסדקים קטנים בין תאי האפיתל הנוצרים בזמן קיום יחסי מין. דרך סדקים אלו יכולים חיידקים ווירוסים לחדור, ביניהם נגיף ה- HIV, פפילומה והרפס, הנחשבים כמחלות מין נפוצות ובעלות עבירות גבוהה יחסית. בנוסף, מהווה שבין העורלה לפין עצמו כר פורה לצמיחה של וירוסים.


נימולים נושאים פחות מחלות?


מסקנות המרכז האמריקני למחלות מדבקות מתבססות על שורה של מחקרים, שנערכו משנת 1998 ועד היום, שבחנו האם ברית מילה של גברים הטרוסקסואלים בוגרים מורידה את הסיכון שלהם להידבק בנגיף ה-HIV. 


המחקרים שנערכו במדינות מוכות HIV  באפריקה, יבשת שבה חיים כיום מעל 70% מכלל נשאי הנגיף בעולם, וכן במדינות מערביות, הוכיחו מעל לכל ספק כי גברים נימולים נדבקים פחות במחלות מין בשיעורים שבין 50-70%. ברית מילה מפחיתה את שיעורי ההדבקה ב-HIV


האם ברית מילה מורידה את שיעור ההידבקות של נשים ב-HIV?  מחקרים נוספים שהתמקדו בשאלה זו ונערכו באפריקה, אך היו מקיפים פחות מקודמיהם, הראו כי 18% מבנות זוגם של הגברים שעברו ברית מילה נדבקו ב-HIV לעומת 12% בלבד בקבוצת הלא-נימולים.


תוצאות מחקרים אלו  לא הראו ירידה משמעותית בשיעורי ההידבקות של נשים המקיימות יחסי מין עם גברים נימולים לעומת גברים לא נימולים.  אך מכך ניתן להסיק, כי ברית מילה מגנה על הגבר הנימול מפני הידבקות מאשה נשאית עמה הוא מקיים יחסי מין, אולם אם הגבר כבר נשא של הנגיף, עובדת היותו נימול אינה מגנה על הפרטנרית שלו מפני הידבקות.פורומים, ברית מילה - כרורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שטף דם אחרי ניתוח תיקון ברית מילה אורלי 02/12/2019 22:44
  • ערב טוב, הבן שלי (8) עבר אתמול ניתוח לתיקון ברית מילה (עוד עור). מהלך הניתוח היה תקין. הערב שמתי לב שהתפתח שטף דם לאורך כל הפין. האם זה מצב נורמלי או חריג? מאוד מודאגת. אשמח לתשובה מהירה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תיקון ברית וכריתת גשר עור לולה 16/11/2019 20:31
  • שלום. בני בן ה3 במעקב אצל אורולוג מומחה לאור פין שקוע שגרר הדבקויות לאחר ברית המילה כשנולד. בגיל שנה ביצענו הפשלה וההחלמה לא היתה טובה כך שנוצר גשר עור ומאז אנו במעקב, כעת הרופא ממליץ לבצע ניתוח תיקון ברית וחיתוך גשר העור. אולם הפין עדיין שקוע, לכן יש אפשרות שההדבקויות יחזרו ועל כן אני שואלת, האם לפעול בעצת הרופא ולבצע תיקון ברית בקרוב או שניתן לחכות עוד קצת ועד איזה גיל אפשר לחכות כדי למנוע נזק פסיכולוגי לילד. אגב, אין בעיה תפקודית במתן שתן, אבל חייבים לבצע את הניתוח בשלב כלשהו. החשש שלנו הוא מהמשך התעסקות עם הפין בהליך ההחלמה מהניתוח אם נחליט לעשות אותו כעת. תודה

  • + הוסף תגובה
מעין צלקת לבנה-ורודה על עטרת הפין בני 14/11/2019 18:50
  • שלום, אני בן 30. יש לי מעין "צלקת" לבנה-ורודה על עטרת הפין (מצד שמאל). כלומר, רואים שצבע העור כאן שונה משאר צבע העטרה. אורך ה-"צלקת" כחצי ס"מ. האם זו תוצאה של ברית המילה כשנולדתי? זה מעורר בי שאלות האם המוהל לא הוריד את כל העורלה בברית המילה שעשה לי. זה לא מפריע לי בכלל ולא בולט אך חשוב לי מבחינה דתית הלכתית לדעת שכל העורלה "ירדה ממני". איך עליי לדעת מה זו "צלקת" זו בדיוק והאם אלו שאריות של עורלה? האם זו רק צלקת טבעית ולא עורלה? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!