ארה"ב: השפעת ממשיכה להתפשט; באילינוי נסגר בי"ס

מגיפת השפעת ממשיכה לתת את אותותיה: בעוד שהמרכז האמריקני למחלות מדבקות מדווח כי החיסון התגלה כפחות יעל מכפי שסברו תחילה, נסגר ליומיים בית ספר באילינוי, שבו מעל 25% מהתלמידים חלו בשפעת. עם זאת, ממשיכים ברשויות הבריאות בקריאה לציבור להתחסן

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/12/2014

מגיפת השפעת ממשיכה לתת את אותותיה: בעוד שהמרכז האמריקני למחלות מדבקות מדווח כי החיסון התגלה כפחות יעל מכפי שסברו תחילה, נסגר ליומיים בית ספר באילינוי שבו מעל 25% מהתלמידים חלו בשפעת. עם זאת, ממשיכים ברשויות הבריאות בקריאה לציבור להתחסן


התחזיות לפיהן מגיפת השפעת העונה תהיה נרחבת הרבה יותר מאשתקד, מתחילות להתממש. על רקע הודעת המרכז האמריקני למניעת מחלות מדבקות כי יעילותו של החיסון נגד השפעת בחורף הקרוב פחתה משמעותית בשל מוטציה שפיתח הנגיף הגורם למחלה, הודיעו הרשויות במדינת אילינוי, כי בית ספר ייסגר לחיטוי עקב התפרצות המגפה.


לדברי הרשויות, מעל רבע מכלל התלמידים בבית הספר חלו בשפעת, וסגירת בית הספר נראית כ"צעד הנכון לעשותו", על מנת להגן על שאר התלמידים מהנגיף. 


מנהל המרכז האמריקני למניעת מחלות מדבקות, ד"ר תומס פריידן, אמר כי שלב זה של העונה נחשב מאוחר מדי ליצירת חיסון חדש, שיספק הגנה טובה יותר מפני הזנים החדשים של השפעת. 


בהודעה שפרסם המרכז, נאמר כי מחצית מ-82 דגימות מהנגיף, שנאספו במדגם מייצג שנערך מתחילת חודש אוקטובר האחרון, כלל לא נכללים בחיסון המופץ השנה, עקב מוטציות שונות שעבר הנגיף.


זן נגיף השפעת שנחשב עד כה לנפוץ ביותר השנה, הינו מסוג H3N2, שמקושר לשיעור גבוה של סיבוכים של המחלה, אשפוז ומקרי מוות, בעיקר בחולים ובעלי נטייה לרגישות של המערכת החיסונית כדוגמת חולים כרוניים. בפברואר האחרון, הרכיב פאנל של מומחים בארה"ב את החיסון המומלץ כנגד שלושה זנים של הווירוס שצפויים לחולל את מגפת השפעת בשנה הקרובה, בהם הזן הנפוץ. וזאת, בהתבסס על נתונים של הזנים השכיחים מסביב לגלובס, אולם כעת נראה כי אינו יעיל כפי הצפוי לאור המוטציות שנתגלו בנגיף.


יעילות החיסון נגד שפעת פחתה


"לאור הנתונים החדשים", כך נאמר בהודעה שפורסמה, "במקרים בהם קיים סיכוי גבוה לסיבוכים עקב שפעת, רצוי לערוך טיפול משלים לחיסון בעזרת תכשירים אנטי ויראליים, מיד עם הופעת תסמינים ראשוניים".


90% מהילדים שמתו – לא חוסנו


ברשת החדשות האמריקנית CNN מדווחים כי במהלך השנים 2012 ו-2013, אושפזו בארצות הברית לבדה מעל 12 אלף איש, לאחר שלקו בשפעת ובמחלות הקשורות לשפעת. מתוך 149 הילדים שמתו משפעת וסיבוכיה, 90% מהם לא חוסנו נגד הנגיף.


חרף כל הנאמר, מדגישים במרכז האמריקני למחלות מדבקות כי ההיענות הגבוהה עד כה להתחסנות נגד השפעת הביאה לירידה בהיקף המגיפה בארה"ב, ביחס לשנים הקודמות.


בישראל: מומלץ להתחסן מעל גיל חצי שנה


בישראל ממליץ משרד הבריאות על חיסוני שפעת לכל האנשים מעל גיל 6 חודשים. עם זאת, האוכלוסיות שבמיוחד צריכות להקפיד להתחסן הן אוכלוסיות אשר נוטות לפתח סיבוכים, הכוללות:


נשים בהריון - הסיכון לפתח את סיבוכי השפעת במהלך ההיריון גדול מאוד, וסיבוכים קשים אף יכולים להשפיע על בריאות העובר או לגרום להפלה, ולכן משרד הבריאות ממליץ לכל הנשים בהריון להתחסן כנגד המחלה. חיסון כנגד שפעת הוכח כבטוח במהלך ההיריון וכמפחית סיכון להפלה וללידת פגים. בנוסף, אישה בהריון אשר מתחסנת מספקת גם הגנה לתינוק, ומפחיתה בצורה משמעותית את הסיכון שיחלה בשפעת בחצי השנה הראשונה לחייו.


מבוגרים מעל גיל 65 - חיסון לשפעת למבוגרים מעל גיל 65 הוכח כיעיל במניעת סיבוכים ואשפוזים. באוכלוסייה המבוגרת, הסיכון לפתח סיבוכים ולהתאשפז כתוצאה מהמחלה עולה, ומחלת השפעת אף יכולה לגרום למוות. הוכח כי חיסון לשפעת מפחית את הסיכון להתאשפז ב-27%, ומפחית את סיכויי התמותה מהמחלה ב-48%, ולכן מומלץ לכל המבוגרים.


ילדים - חיסון לשפעת מומלץ החל מגיל חצי שנה, והחל מגיל שנתיים ניתן לבצע אותו בתרסיס לאף.פורומים, אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איבוד חוש ריח וטעם דליה 09/12/2019 13:11
 • לפני כ-10 שנים איבדתי את חוש הריח לחלוטין לאחר שפעת קשה, כיום במהלך החצי שנה האחרונה אני מרגישה גם את איבוד חוש הטעם משתמשת ביותר סוכר להרגשת המתיקות, ביותר מלח למליחות, וישנם הרבה סוגי מזון שכבר איני מרגישה לחלוטין את טעמם. הייתי אצל כמה רופא א.א.ג עשיתי בדיקות כולל סי.טי נבדקתי ע"י נאורולוג, לא נמצא אצלי כל בעיה או ממצא שמסביר את אובדן החושים, האם אפסה תקווה?

 • + הוסף תגובה
כאב בגרון-איזור הגרוגרת ריטה 19/11/2012 12:28
 • יש לי כאב בגרון , במרכז-באיזור הגרוגרת. הכאב הוא חיצוני-כשלוחצים מעט באיזור, ופנימי-בעת בליעה של אוכל (מוצק) ולאחר דיבור רב. הכאב נמש זמן רב- הולך וחוזר חודשים. בדיקות דם לא העלו דבר, ואולטרה סאונד - גם יצא תקין. אז למה כואב לי? מה עוד עושים?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס דר' אמנון שמושקוביץ 19/11/2012 20:27
 • שלום ריטה. איזור הגרוגרת או תפוח אדם או סחוס התריס , הינו חלק מסחוסי הגרון . באיזור הנ"ל , יש עצם הניקראת בשם עצם הלשון או HYOID BONE . לעצם הנ"ל מתחברים שרירים וגידים . יש לה פרקים כי העצם עצמה מורכבת מגוף מרכזי ומכנפיים צדדיות. מכיון שמדובר במערכת של מיפרקים ( קטנים) עלולה להיווצר שם דלקת מיפרקים רגילה כמו בכל מיפרק אחר בגוף. הדלקת הנ"ל מכונה בשם ארטאלגיה . איני מתיימר לאבחן לך דלקת מסוג זה מבלי שבדקתי אותך אך אני נותן לך הסבר על אפשרות להימצאות דלקת מסוג זה. פעמים רבות קשה לאבחן זאת והולכים על בדיקות מיותרות כגון על קול גראפיה- אולטרה סאונד, בדיקות דם וכ'ו. כאשר מאובחנת דלקת מסוג זה הטיפול המקובל בד"כ הוא בתרופות הניקראות Non Steroidal Anti Inflamatory Drugs כגון אתופאן , וולטארן וכ'ו. שוב , איני אומר שזה אכן מה שיש לך ובכל מקרה רצוי לפנות לרופא/ה משפחה, אאג וכ'ו על מנת לנסות לאבחן את הבעייה ולטפל בה. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
תודה ועוד שאלה ריטה 20/11/2012 08:19
 • תודה על התשובה המפורטת. איך ניתן לאבחן אם יש לי את הדלקת שציינת? רופא אא"ג אמר שהוא משער דלקת בסחוסים-הזכיר דלקת כרונית...ושלח אותי לאולטרה סאונד ובדיקות דם. האם יש בדיקה מיוחדת לאתר את הדלקת שציינת? אני מעדיפה לבקש ולדעת מה יש ולא לקחת אנטיביוטיקה בלי לאתר בוודאות את הבעיה. אגב, הדלקת הזו לא מופיעה בבדיקת דם?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס- המשך דר' אמנון שמושקוביץ 20/11/2012 13:58
 • שלום ריטה. קשה לאבחן דלקת מסוג זה בעל קול גראפיה ( אולטרה סאונד) גם בדיקות דם אינם תמיד אינדיקאטיביות. מדובר על ניסיון של הרופא/ה הבודק/ת. הטיפול אינו אנטיביוטי במידה ואכן מדובר בדלקת מסוג זה אלא בתרופות אותן הזכרתי בתשובתי הקודמת.

 • + הוסף תגובה
תודה הדסה 07/09/2019 22:07
 • סבלתי מאותם סימפטומים שהיו לריטה(בשונה ממנה זה קרה לי רק לפני שבועיים) וחיפשתי מענה באתר ולפני ששאלתי ניתקלתי בעזרת ה' בתשובה שכתבת לריטה ולאחר בירור הדבר התברר כנכון התשובה חסכה לי התרוצצות חסרת תועלת ,כאב והרבה דאגה ע"כ רציתי להודות לד"ר אמנון על התשובה המפורטת שעזרה לי מאד

 • + הוסף תגובה
בעזרת ה׳ או בעזרת הדוקטור? הנביא יחזקאל 08/12/2019 10:42
ורטיגו סחרחורת לבנה 08/12/2019 09:40
 • שלום שמי לבנה .אני בת 60 בתקופה האחרונה נפלתי פעמים .וסחרחורת וטינטון במיוחד בשעת שכיבה .הופנתי לאף אוזן גרון והבחין שיש לי ורטידו .אחרי טלטלה היא לי הקאות.וביצעתי פזיותרפיה .ושבוע בהא יש לי לבצע את הבדיקה ENG .לפי מה שקרתי הבדיקה לא נעימה .אבקש אנפורמציה מדויקת תודה לבנה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!