אילו טיפולי שיניים אסור לבצע במהלך היריון?

עקירה? ניקוי אבנית? סתימת חורים? או אפילו הלבנה? אילו טיפולי שיניים מותרים במהלך תקופת ההיריון וממה כדאי להימנע?

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 18/03/2015

עקירה? ניקוי אבנית? סתימת חורים? או אפילו הלבנה? אילו טיפולי שיניים מותרים במהלך תקופת ההיריון וממה כדאי להימנע? 


הריון נחשב לתקופה נפלאה בחייה של אישה, אך עם זאת מלווה לרוב בשלל בדיקות רפואיות, לצד בחילות, עייפות ותסמינים אופייניים. כך שהדבר האחרון הרצוי במקרה זה הוא להוסיף גם טיפולי שיניים לא נעימים, על סדרת התהליכים הרפואיים שממילא יש לבצע.  אך האם טיפולי שיניים נחשבים לבטוחים לאשה ולעובר במהלך ההיריון? ומה לגבי צילומי הרנטגן, התרופות והחשש מזיהומים? 


הדעה הרווחת לפיה יש להימנע מטיפולי שיניים במהלך ההיריון הינה מוטעית ביסודה. למרות החשש לפגיעה בהליך התקין של היריון, קיים חשש גדול יותר כי בעיות קלות, שיכלו להיפתר בפרוצדורה פשוטה, ילכו ויסתבכו ואולי גם יהפכו למסוכנות יותר. 


מה כדאי לעשות? כחלק מסדרת הבדיקות הרפואיות שיש לבצע במהלך ההיריון, חשוב לשלב גם ביקור אצל רופא השיניים. יש לידע את הרופא שהנך בהריון, והוא יאבחן וימליץ אילו טיפולים מומלץ לדחות עד אחרי הלידה ואילו מותר ואפילו רצוי לבצע מיד, ללא כל סכנה לאם או לעובר.


מתי ניתן לעבור טיפולי שיניים במהלך ההיריון?


במהלך הטרימסטר הראשון להיריון, רצוי להימנע מטיפולי שיניים מחשש לבחילות, שעשויות להפריע לטיפול עצמו. בנוסף, מאחר וזהו שלב קריטי בהתפתחות העובר, יש להימנע משימוש בחומרים כימיים וקרינת רנטגן, החיוניים לאבחון הבעיה הדנטלית ולטיפולים. 


בטרימסטר השלישי מומלץ גם כן להימנע מטיפולי שיניים שאינם דחופים, אך מסיבות אחרות. השכיבה הממושכת על הגב עשויה לגרום ללחץ של העובר על כלי דם גדול, מצב שעשוי להתבטא בסחרחורות וחולשה או בלחץ על השלפוחית או הריאות. לכן יהיה צורך לבצע טיפול בטרימסטר זה בשכיבה על צד שמאל, עם מספר הפסקות במהלך הטיפול. בטרימסטר השלישי יש להימנע מטיפולי שיניים שאינם דחופים


הטרימסטר השני הוא הזמן האופטימלי לטיפולי שיניים, כיוון שאין בחילות והעובר אינו גדול מספיק כדי ליצור אי-נוחות משמעותית.  טיפולי חירום יש לבצע בכל שלב של ההיריון, אך טיפולים שאינם דחופים רצוי לדחות לאחרי הלידה. 


טיפולי שיניים שכדאי לבצע במהלך ההיריון:


הסרת אבנית - שינויים הורמונאליים מגבירים את רגישות החניכיים. יש לפנות בהקדם לרופא שיניים כאשר מופיע דימום או נפיחות, שכן הוכח קשר בין דלקות חניכיים לבין לידה מוקדמת. מלבד טיפול הסרת אבנית, מונעים שמירה על היגיינת פה, הכוללת צחצוח שיניים קפדני, שימוש בחוט דנטלי והסרת אבנית, את היווצרות הדלקת. 


טיפולי שיניים שניתן לבצע במהלך ההיריון:


סתימות – יש להשתמש בסתימות לבנות, כיוון שסתימות אפורות מכילות כספית. 


עקירות – במידה והעקירה אינה דחופה, יש לדחות אותה לאחרי הלידה. 


טיפול אורתודנטי – ניתן להמשיך טיפול שהחל טרם ההיריון. עם זאת, מאחר ויש צורך במספר צילומי רנטגן בתחילת הטיפול, יש לדחות תחילת טיפול לאחרי הלידה. 


חומרי הרדמה -  ניתן לבצע הרדמה מקומית ללא חשש. אין הוכחות לנזק לעובר בעקבות שימוש חד-פעמי בגז צחוק, אך מומלץ להימנע ממנו כיוון שיש הוכחות לנזק לעובר בעקבות חשיפה ארוכה לחומרי הרדמה ומטשטשים.  


תרופות – משככי כאבים, אנטיביוטיקה וכו' – רק באישור רופא השיניים. 


טיפולי שיניים שיש להימנע מהם במהלך ההיריון:


ניתוח חניכיים – עקב רגישות החניכיים וחשש מהתפתחות דלקת. 


השתלות – השתלות שיניים מלאכותיות אסורות במהלך ההיריון מאחר ומדובר בהליך מסובך הדורש הרדמה נרחבת וסדרת צילומי רנטגן. 


הלבנה – אין הוכחות חד-משמעיות בדבר השפעה על העובר, ומאחר שזהו הליך קוסמטי ואינו דחוף רצוי לדחות אותו לאחרי הלידה. 


המלצות נוספות לבריאות השן במהלך ההיריון


במידה וההיריון מלווה בבחילות שמקשות את השימוש במשחת שיניים, יש להתייעץ עם רופא השיניים או השיננית לגבי משחת שיניים חלופית המומלצת לתקופה זו. לאחר כל הקאה יש לשטוף היטב את הפה עם מים או מי פה, על מנת למנוע שחיקת אימייל מיותרת.  


יש להימנע מאכילת מוגברת של מזונות המכילים סוכר, שכן הם גורמים לריקבון השן (עששת).


במקרים של סוכרת היריון או רעלת היריון (preeclampsia) יש לבצע טיפולי שיניים דחופים בלבד, תוך ניטור רמות הסוכר או לחץ הדם במהלך ההליך. 


פורומים, הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
החדרת אצבע מלאה בזרע לנרתיק ! איב 21/04/2015 21:28
  • ראשית מדובר בזרע שישר אחרי שנשפך על הבטן , נלקח על האצבע האמצעית (הכי ארוכה) , וישר לנרתיק על הסוף של האצבע .. פעמיים ברצף !! מדובר בזרע שרק לפני רגע נשפך על הבטן לא על משהו אחר שיגרום לו להתייבש .. ומדובר במהירות ישירה אחרי זה .. יש לציין שקיבלתי מחזור ב7/4 פעם אחרונה .. מה הסיכויים שיתרחש הריון ..?

  • + הוסף תגובה
זרע ד"ר אריאל אהרוני 22/04/2015 12:18
  • הסיכוי להריון קיים אם את קרובה לביוץ. בברכה, ד"ר אריאל אהרוני

  • + הוסף תגובה
יש חדש? מומו 11/12/2019 00:06
אורגזמה בחודש הראשוו להריון Relrel 10/12/2019 23:40
  • היי, מעט מוטרדת ומאוד חשוב לי לדעת, האם הגעה לאורגזמה בחודש הראשון ו בפרט בשליש הראשון מסוכנת ? האם יכולה לגרום נזק לעובר ? .. חיכיתי כל כך הרבה זמן שאני מקווה שלא עשיתי נזק ☹.. אין לי כאבי בטן או דימום ואני מרגישה בסדר גמור .. מקווה לתשובה מעודדת .

  • + הוסף תגובה
אורגזמה בחודש הראשוו להריון Relrel 10/12/2019 23:40
  • היי, מעט מוטרדת ומאוד חשוב לי לדעת, האם הגעה לאורגזמה בחודש הראשון ו בפרט בשליש הראשון מסוכנת ? האם יכולה לגרום נזק לעובר ? .. חיכיתי כל כך הרבה זמן שאני מקווה שלא עשיתי נזק ☹.. אין לי כאבי בטן או דימום ואני מרגישה בסדר גמור .. מקווה לתשובה מעודדת .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!