10 דברים שחשוב לדעת על הנקה

חלב אם נחשב למזון האידאלי עבור תינוקות ומכיל נוגדים המסייעים להגן עליהם ממחלות שונות. יש לו יתרונות בהתפתחות תקינה של תינוקות והוא מקושר לאיי קיו גבוה ולמניעת מחלות גם בבגרות. הנקה מקושרת לצמצום בסיכון לחלות בסרטן שד ושחלות ואפילו נחשבת כאמצעי מניעה יעיל. כל מה שחשוב לדעת על הנקה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/01/2015

חלב אם נחשב למזון האידאלי עבור תינוקות ומכיל נוגדים המסייעים להגן עליהם ממחלות שונות. יש לו יתרונות בהתפתחות תקינה של תינוקות והוא מקושר לאיי קיו גבוה ולמניעת מחלות גם בבגרות. הנקה מקושרת לצמצום בסיכון לחלות בסרטן שד ושחלות ואפילו נחשבת כאמצעי מניעה יעיל. כל מה שחשוב לדעת על הנקה


1)  ארגון הבריאות העולמי ממליץ בכל תוקף על הנקה בששת החודשים הראשונים לחייו של התינוק. בתום תקופה זו, יש להרגיל את התינוק לאכול גם מאכלים מוצקים, כמחית פירות וירקות, המשלימים את חלב האם, לתקופה של עד שנתיים.


2)  מומלץ להתחיל את ההנקה הראשונה כשעה לאחר הלידה עצמה. חלב אם צריך להיות זמין לתינוק "על פי דרישה", במהלך היום או הלילה, ורצוי לצמצם כל האפשר את השימוש בבקבוקים ובמוצצים.


3)  חלב אם נחשב למזון האידאלי עבור תינוקות רכים, והוא כולל את כל המרכיבים התזונתיים החיוניים להתפתחות תקינה של התינוק. הוא מכיל נוגדים אשר מסייעים בשמירה על התינוק מדלקת ריאות או שלשולים, מחלות הנחשבות כגורמות לשיעור תמותה גבוה בקרב תינוקות ברחבי העולם.


הנקה. המזון האידאלי לתינוק


4)  למרות שהנקה הינה דבר כה טבעי ובסיסי, היא אינה באה תמיד בקלות. נשים רבות חשות בלתי כשירות או חסרות ביטחון בכישוריהן כאימהות, בגלל חוסר ההצלחה להניק. הנקה אינה תמיד מצליחה בפעמים הראשונות, אבל אין זה אומר שצריך לוותר על ההנקה. ניתן כיום להיעזר ביועצת הנקה, המסייעת להפיק את המיטב ממנה.


5)  להנקה ישנם יתרונות משמעותיים גם לאם התינוק. הנקה נחשבת כדרך טבעית למניעת הריון בשיעור של 98% בחצי השנה הראשונה מהלידה, ומחקרים מראים כי היא מביאה להפחתה בסיכון ללקוחת בסרטן השד ובסרטן השחלות, גם בשלב מאוחר יותר בחיים. הנקה מסייעת בירידה במשקל לזה שקדם להריון ומפחיתה את שיעורי השמנת היתר.


6)  מלבד היתרונות הראשוניים של הנקה, היא מקושרת לשמירה על בריאות טובה של הילדים, גם בשנים שאחרי הגמילה ממנה. מתבגרים וגם בוגרים, שניזונו מחלב אם כתינוקות, נחשבים כבעלי סיכון נמוך יותר ללקות בהשמנת יתר, סוכרת מסוג 2 ואף משיגים ציונים גבוהים יותר במבחני אינטליגנציה.


7)  בניגוד לחלב אם, פורומולות אינן מכילות נוגדים כלל. וכשלא מכינים פורמולה כיאות, עולה הסיכוי לזיהום בקטריאלי שמקורו בבקבוק, במים או מהפורמולה עצמה. באוכלוסיות במעמד סוציו-אקונומי נמוך, דילול יתר של הפורמולה על מנת לחסוך בכסף, יכול להביא למצב של תת-תזונה בתינוק.


8)  אם הנושאת את נגיף ה-HIV,עלולה להדביק את התינוק שלה במהלך ההיריון, הלידה או באמצעות חלב האם שלה. תרופות אנטי ויראליות ניתנות לרוב לנשים בהריון, על מנת להפחית את הסיכון לחשיפת התינוק לווירוס. בארגון הבריאות העולמי טוענים כי הן ההנקה והן השימוש בתרופות אלו, מגדילים את הסיכוי של התינוק לשרוד ולהישאר נקי מהנגיף לחלוטין.


9)  הנקה מקושרת להפחתה בהתקפי קוליק בתינוקות, המאופיינת באירועי בכי ועצבנות התקפיים, הנמשכים מספר שעות רצוף ביממה (לרוב בשעות הערב והלילה). הגורם לתסמונת אינו ברור, אולם קיימות השערות לגבי קשר בינה לבין הצטברות גזים במערכת העיכול של התינוק, שעדיין אינה בשלה מספיק על מנת להתמודד עם הגזים.


10)  גם לאחר תום תקופת חופשת הלידה, הנקה הינה אפשרית בהחלט ולמעשה מחקרים רבים תומכים בכך. במידה ויום העבודה אורך יותר מארבע שעות ואין אפשרות להגיע הביתה על מנת להניק, כדאי לשאוב חלב לפחות פעמיים ביום עבודה או בהתאם למספר ההנקות שהיית מבצעת בבית. חשוב להקפיד לשים את החלב השאוב במקרר בבקבוקים סגורים או שקיות שמתאימות לאחסון חלב בציון תאריך ושעת השאיבה.פורומים, אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טסטוסטרון נמוך ופוריות עדי 04/12/2019 09:07
 • שלום, אני סובל מטסטוסטרון נמוך (היפוגונדיזם), עדיין ללא ילדים, שמעתי שטיפול בטסטוסטרון עלול לפגוע בפוריות, האם זה נכון? האם יש דרך להעלות את הטסטוסטרון בלי לפגוע בפוריות? תודה

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון ופוריות הגבר דר' שלומי ברק 04/12/2019 13:43
 • שלום עדי, הטסטוסטרון מיוצר באשכים ולו 2 תפקידים: 1) תורם לתפקוד תקין של האשכים מבחינת הליך ייצור זרע, 2) עובר דרך זרם הדם לרקמות שונות בגוף ובעל חשיבות גבוהה לבריאות גברית תקינה. בטיפול בטסטוסטרון ישיר (בג'ל למריחה או בזריקות) הטסטוסטרון מגיע רק לזרם הדם ולא לאשכים, וגורם לדיכוי הליך ייצור הזרע. לכן, כאשר יש רצון להעלות את הטסטוסטרון אך לא לפגוע בפוריות, אין לטפל באמצעות נטילת טסטוסטרון ישיר אלא באמצעות עידוד האשכים באמצעים תרופתיים (טבליות קלומיפן או אנסטרזול, או זריקות פרגניל) לייצר יותר טסטוסטרון. עם זאת יש לנהל את הליך הטיפול בזהירות, לשלב בין דרכי הטיפול השונות, ולא להוריד את המטופל בבת אחת מנטילת טסטסוטרון ישיר. התאמת הטיפול מתבצעת ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) בעל הכשרה אנדוקרינולוגית, או ע"י אנדוקרינולוג מומחה לפריון הגבר, והינה מבוצעת לאחר בירור מעמיק של היסטוריה רפואית, נפח ומרקם האשכים, ועוד. פירוט על דרכי הטיפול השונות, ניתן לקרוא במאמר בנושא הנמצא בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה חסימתית ענת 25/11/2019 15:37
 • שלום ד"ר, גילו אצל בעלי אזוספרמיה חסימתית, כלומר, להבנתי הפרופיל ההורמונלי תקין. הרקע לבעיה, הוא נשאות CF. האם תוכל להסביר מה הטיפול המומלץ במקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
טיפול לאזוספרמיה חסימתית דר' שלומי ברק 25/11/2019 20:53
 • שלום ענת, ישנן מספר דרכים לטיפול באזוספרמיה חסימתית: TESA - שאיבת זרע מהאשכים ע"י מחט, TESE - ביופסיית אשכים פתוחה, החסרון ב2 שיטות אלו הוא שכמות הזרע המופק הינה מוגבלת, וכן הן דורשות לקיחת רקמה מהאשכים, מה שעלול לפגוע בייצור ההורמון הגברי, טסטוסטרון. דרך נוספת הינה PESA - שאיבת זרע מהאפדידימיס (יותרת האשך) ע"י מחט, החסרון בה הוא גם כן הפקת זרע בכמות מוגבלת, וכן שהיא נעשית "על עיור" ללא שהרופא רואה דרך אלה רקמות הוא נוגע. שיטה נוספת היא MESA - הפקת זרע מיותרת האשך באמצעים מיקרו-כירורגיים, שיטה זו הינה מועדפת בשל הכמות הגדולה של הזרע המופק, וכן בשל השימוש במיקרוסקופ במהלך הניתוח, דרכו המנתח רואה את הרקמות דרכן הוא עובר, ומוודא שהפגיעה היא מינימלית. הפקת זרע בשיטת ה-MESA, יכול לבצע רופא שעבר הכשרה אנדרולוגית מיקרו-כירורגית בלבד.

 • + הוסף תגובה
ספירת זרע נמוכה וניתוח ספי 20/11/2019 15:32
 • הי, ספירת הזרע שלי נמוכה. איך ניתוח יכול לעזור? מאוד רוצה להיות אבא, בניסיונות של השנתיים האחרונות זה לא הולך..

 • + הוסף תגובה
ספירה נמוכה דר' שלומי ברק 25/11/2019 10:18
 • שלום ספי, מקרים של ספירת זרע נמוכה אינם מיועדים לניתוח בדרך כלל. יש לגשת לאנדרולוג להערכת המצב הרפואי והתאמת טיפול, לעתים ניתן להגיע למצב המאפשר הריון טבעי ולעתים יש צורך לגשת לטיפולי פוריות, תלוי בחומרת הבעיה, רמת ההורמונים, רמת וריקוצלה אם קיימת, ועוד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!