בדיקת המוגלובין מסוכרר: עוקבים אחר הסוכרת

היא מספקת תמונת מצב לגבי מאזן הסוכר בדם ומסייעת לטיפול במחלת הסוכרת ולשלוט בה. כל מה שצריך לדעת על בדיקת המוגלובין מסוכרר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/12/2014

היא מספקת תמונת מצב לגבי מאזן הסוכר בדם ומסייעת לטיפול במחלת הסוכרת ולשלוט בה. כל מה שצריך לדעת על בדיקת המוגלובין מסוכרר (A1C)


בדיקת המוגלובין A1C (או המוגלובין מסוכרר) היא בדיקת דם אשר מסייעת למעקב אחר מחלת הסוכרת. בדיקת הדם הזו מספקת מידע לגבי איזון הסוכר בשלושת החודשים האחרונים ומסייעת להעריך את חומרת המחלה והצלחת הטיפול. בדיקת המוגלובין A1C מתאימה לא רק לחולי סוכרת אלא גם לאנשים בריאים, ובמקרים אלה מסייעת להבנת הסיכון להתפתחות סוכרת.


כיצד המוגלובין A1C מסייע להבנת איזון הסוכר בגוף?


הסוכר אשר נמצא בזרם הדם "נדבק" לחלק מכדוריות הדם האדומות, ולכן בדיקה אשר יודעת לאמוד את כמות הסוכר אשר צמוד לכדוריות מסייעת גם להבין את מאזן הסוכר בגוף. מכיוון שכל כדורית דם חיה בממוצע שלושה חודשים, בדיקת המוגלובין A1C מספקת מידע לגבי איזון הסוכר בפרק זמן זה. חשוב להבין שבדיקת המוגלובין A1C אינה בודקת באופן ישיר את רמת הסוכר בדם, אלא מעריכה את מאזן הסוכר בשלושת החודשים האחרונים על פי שיירי הסוכר על כדוריות הדם האדומות.


על מנת להבין טוב יותר כיצד הבדיקה פועלת, דמיינו שאתם מעוניינים להעריך את היקף העבודה של מוסך, אך הגעתם אליו ביום המנוחה. למרות שאין כרגע מכוניות במוסך, ניתן להעריך את היקף הפעילות של המוסך על פי כמות הגריז והשמן המרוחים בסביבה, וככל שהיא גדולה יותר המוסך כמובן פעיל יותר. בצורה דומה ניתן גם להעריך את רמות הסוכר בדם לאורך זמן, ולשם כך משתמשים בבדיקת המוגלובין A1C.


ערכי המוגלובין A1C - מתי לדאוג?


ערכי התוצאה של בדיקת המוגלובין A1C מגיעים באחוזים, כאשר ככל שרמת המוגלובין A1C נמוכה יותר כך איזון הסוכר בגוף בשלושת החודשים האחרונים טוב יותר. טווח הנורמה לאדם בריא הוא עד 5.8%, וחשוב לזכור שקיים הבדל בין מעבדות והכי טוב להתבסס על טווחי הנורמה אשר מצוינים על ידי המעבדה.


לעומת אדם בריא, אצל חולי סוכרת הנושא מורכב יותר, וערכים של מתחת ל-6% נחשבים למצוינים, ערכים של עד 7% נחשבים לטובים וערכים של מעל 8% דורשים התייחסות מיוחדת ושינוי משמעותי של הטיפול. אצל חולי סוכרת אשר מטופלים תרופתית, מכוונים את הטיפול כך שרמות המוגלובין A1C יהיו סביב 7% - רמות נמוכות יותר אינן תמיד טובות לחולים!


חשיבות בדיקת המוגלובין A1C


מחקרים שונים הראו שירידה ברמות המוגלובין A1C קשורה לשליטה טובה יותר במחלת הסוכרת ומניעת הסיבוכים הקשורים למחלה. רמת הסוכר הגבוהה אצל חולי סוגרת גורמת לפגיעה בכלי דם קטנים וגדולים, וסיבוכי הסוכרת החשובים הם פגיעה בעיניים, בכליות, נוירופתיה וסיכון מוגבר למחלות קרדיווסקולריות כמו אוטם שריר הלב ושבץ.


איזון מחלת הסוכרת ושמירה על רמות תקינות של המוגלובין A1C מסייעות לא רק למניעת הסיבוכים הללו אלא גם להאטת קצב התקדמותם במידה והם כבר קיימים. כמו כן, אצל חולי סוכרת אשר סובלים גם ממחלות רקע נוספות כמו יתר לחץ דם והסתיידות עורקים, איזון רמת הסוכר מפחית גם את התקדמות המחלות האחרות.מחקר חשוב אשר בוצע בבריטניה (UKPDS) הראה שטיפול אינטנסיבי אשר מוביל לירידה של 0.9% בערכי רמות המוגלובין A1C מביא להפחתת הסיכון לסיבוכי המחלה השונים כהתקפי לב (ירידה של 16%), מחלות כלי דם (25%), פגיעה ברשתית (21% ירידה) וליתר סינון כלייתי - שלב ראשוני של פגיעה בכליות (ירידה של 33%).


הקושי לירידה ברמת המוגלובין A1C


חשוב להבין שלחולי סוכרת לא קל לאזן את מחלתם, והירידה ברמות המוגלובין A1C אינה תמיד פשוטה. למרות חידושים רבים בתחום הטיפול התרופתי במחלה, חולים רבים עדיין מתקשים לאזן את רמות הסוכר ולהגיע לרמות היעד של המוגלובין A1C.


ככל שמתקרבים לערכי היעד, הורדת רמת המוגלובין A1C הופכת לקשה יותר, וחולים רבים אשר הצליחו לרדת יפה ברמות המוגלובין A1C כאשר היה גבוה (מעל 8.5), מתקשים לעשות זאת כאשר רמתו מתחת ל-8 ומתקרבת לערכי המטרה.


אחת הדרכים החשובות לאזן את רמות המוגלובין A1C היא שימוש באינסולין. הטיפול באינסולין, אשר ניתן על ידי זריקות תת עוריות מסייע להפחתה מהירה ומדויקת של רמות הסוכר ולכן מאפשר טיפול טוב בחולי סוכרת. עם זאת, הבעיה הגדולה של השימוש באינסולין היא היפוגליקמיה (ירידה של רמת הסוכר), אשר במקרים רבים מונעת מחולי סוכרת להישאר מאוזנים לאורך זמן.
מניסיוננו ומתוצאות מחקר אשר עוסק באיזון סוכרת על ידי אינסולין ארוך טווח (לנטוס), עולה כי רמות הסוכר בשעות הבוקר (לאחר צום הלילה) נשלטות היטב ונשארות מאוזנות גם לאחר טיפול באינסולין. לעומת זאת, כאשר משתמשים באינסולין בטווח בינוני (כמו אינסולטרד), מופיעים יותר מקרים של היפוגליקמיה לילית.


כיום, שילוב של שימוש באינסולין עם טווח פעולה קצר (כמו נובורפיד או הומולוג) ואינסולין עם טווח פעולה ארוך (כמו לנטוס) מאפשרים למנוע את ההיפוגליקמיה הלילית ולשלוט טוב יותר ברמות הסוכר בדם. חשוב לזכור שלעתים לוקח זמן עד שמכירים את ה"נוסחה" לאיזון הסוכרת, ולכן חשוב לנהוג באחריות, לעקוב אחר הוראות הרופא ולהמתין בסבלנות עד שלומדים איך אמורים לטפל במחלה.


פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!