בעיה כואבת, טיפול פשוט

כאבי מפרקים וגב נחשבים לתופעה שכיחה, שבחלקה נגרמת עקב ירידה במסת השריר המתחילה בגיל המעבר ועלולה לגרום לסבל ולפגיעה בתפקוד היומיומי. כיצד מטפלים? עוסקים בפעילות גופנית קלה וגם מלמדים את השרירים לעבוד מחדש
כתבה פרסומית כתבת חסות


כאבי מפרקים וגב נחשבים לתופעה שכיחה, שבחלקה נגרמת עקב ירידה במסת השריר שמתחילה בגיל המעבר ועלולה לגרום לסבל ולפגיעה בתפקוד היומיומי.  כיצד מטפלים? עוסקים בפעילות גופנית קלה וגם מלמדים את השרירים לעבוד מחדש 


שינויים באיזון ההורמונלי המאפיינים את הגוף החל מגיל המעבר, עשויים לגרום למגוון רחב של סימפטומים, הן בגברים והן בנשים, שיכולים לנוע בין גלי חום ותחושת עייפות ועד לכאבים מפושטים בגב, בברכיים ובאזורים נוספים בגוף. 


כאבי מפרקים, הנחשבים נפוצים ושכיחים מאד, מופיעים בהקשר הזה על רקע ירידה של הורמון בשם טסטוסטרון, המזוהה לרוב כהורמון המין הגברי, אך קיים באופן נורמלי גם בנשים. הטסטוסטרון אחראי, בין השאר, על יצירת רקמת שריר הן בגברים והן בנשים. עם השנים, ובמיוחד על רקע השינויים הקשורים בגיל המעבר, יורדת רמת הטסטוסטרון, והמשמעות היא שהשרירים בגוף מאבדים מסה, כלומר הופכים קטנים יותר וזמן התגובה שלהם מתארך. מגיל המעבר השרירים כבר אינם מספקים למפרק את אותה התמיכה לה הוא זקוק והתוצאה עלולה להיות התחלתו של מעגל כאב ומגבלה בתפקוד.


מדרגות במקום מעלית


ניתן למנוע את ההשפעות השליליות של הירידה בטסטוסטרון על ידי שמירה על יכולות שריריות טובות או במילים אחרות - להתמיד בפעילות גופנית. גם אם אתם לא עוסקים בספורט כבר שנים ארוכות וגם אם כאבים שונים מציקים לכם, זה אף פעם לא מאוחר מכדי להתחיל. אך אין הדבר אומר שחייבים לרוץ לחדר הכושר. למעשה, לא חייבים לרוץ בכלל, אלא אפשר לשלב תנועה בכל שלב של היום שלכם: לעלות במדרגות במקום במעלית, לצאת להליכות בערבים או בבקרים וגם עשרים דקות הליכה יכולות לעשות את ההבדל הן מבחינת הכאב והן מבחינת התחושה הכללית.


הדעה הרווחת היא שפעילות גופנית, שעלולה לגרום לכאב נקודתי, רק מחמירה את הנזק למפרק או לגב, אך למעשה, ההיפך הוא הנכון: חוסר פעילות יתרום להיחלשות השרירים ולפיכך יכול להוביל להחמרה בכאבים. מאידך, פעילות יכולה לשפר את עבודת השרירים ולחזק אותם ולהחזיר למפרק את השליטה והייצוב שהוא צריך.


כאבי מפרקים. מופיעים על רקע ירידה בטסטוסטרון


עוד חשוב להבין, כי כאשר מתחיל כאב, משתנה פעילות השרירים מסביב לאזור הכאוב, בניסיון להגן על המקום הפגוע. מגננה טבעית זו גורמת לשרירים להתכווץ יותר, במטרה להגן על המפרק, אולם התוצאה היא עלייה בעומס על האזור המפרק. כלומר הכוונה היא אולי טובה, אבל המנגנון בו נעזר הגוף לא רק לא יעיל לאורך זמן אלא אפילו גורם להמשך הכאב והמגבלה.


לחנך את השרירים


על מנת להפחית את הכאבים, לאפשר חזרה לתפקוד רגיל וגם כדי למנוע חזרה של הכאבים הללו בעתיד, ניתן בטווח הקצר לצנן את המקום, בעיקר אם ישנה נפיחות של המפרק, ליטול תרופות משככות כאבים ועל ידי הפחתת העומס המכני שיש על הברך או על הגב.


בטווח הארוך, יש "לחנך" את השרירים לחזור ולהעניק למפרק את היציבות שלה הוא זקוק. זאת, ניתן להשיג על ידי תרגול פעולות פשוטות על בסיסים לא יציבים כמו, לדוגמה, כריות שונות מלאות אוויר, בהם משתמשים רבות במכוני פיזיותרפיה שונים. הרעיון הוא לגרום לגוף לצאת מהמעגל של פעילות שרירית מוגברת ולא מאוזנת ולעבור לעבודה שרירית מאוזנת. על התרגול יש לחזור פעמים רבות, כדי לאפשר לגוף ללמוד מחדש את השליטה השרירית הנכונה והעדיפות היא לבצע את התרגול הזה ללא כאב ככל הניתן.


אופציה טיפולית נוספת הינה שיטה חדשה יחסית, שפותחה בישראל, ועושה שימוש במערכת הליכה ביו מכאנית מתוחכמת דמוית נעל. תחת השם "אפוסתרפיה", מורכבת המערכת משתי יחידות ביו מכאניות קמורות שמוצמדות לסוליית נעל ייעודית. תרגול יומיומי של פעולות הליכה וקימה עם המערכת עד כשעה ביום בסביבתו הטבעית של המטופל מביא את המטופל למנח אופטימלי ומחנכת מחדש את המוח והשרירים לחזור לעבוד בתבניות מוטוריות נכונות – דפוסי הליכה בריאים, יציבות מפרקית משופרת והקלה מתמשכת בכאב. 


הטיפול הנו מותאם אישית, אינו ניתוחי ואינו תרופתי ומבוסס על מכשיר רפואי ביומכני, הנותן מענה לבעיות של מפרקי הגפיים התחתונות (ברך, ירך וקרסול) והגב.  נכון להיום כ-50 אלף אנשים ברחבי העולם המטופלים באמצעות שיטה זו, בהם 85% המדווחים על הפחתה בכאב בברכיים ושיפור בתפקוד בתוך חמישה שבועות. 


לסיכום, המפתח למניעה וצמצום של כאבי מפרקים בטווח הארוך, הינו התמדה על שילוב תנועה, הן בפעילות גופנית סדירה והן באורח חיים, הכולל הליכה, שימוש במדרגות וכן בטכניקות שונות המסייעות לשיפור השליטה השרירית סביב המפרק.


פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוסטאוכונדרומה דני 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
אוסטאוכונדרומה מירב 23/01/2019 13:22
 • שלום, הבן שלי בן 16.5 עם כאבים בחלק הקדמי של הרגל, ביצענו צילום ורשום שיש אוסטאוכונדרומה. איזה סוג רופא צריך לפנות מרגע זה?

 • + הוסף תגובה
שאלה נ 23/09/2020 12:09
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!