האם בקרוב נוכל לגדל סחוס מחדש?

חוקרים הצליחו לגרום למיניסקוס בברכיים של כבשים לגדול מחדש על ידי השתלת תאי גזע על מתקן מתכלה שנוצר במדפסת תלת-ממד. האם בקרוב יוכל הגוף שלנו לגדל בעצמו "חלקי חילוף"?
כתבה פרסומית כתבת חסות


חוקרים הצליחו לגרום למיניסקוס בברכיים של כבשים לגדול מחדש על ידי השתלת תאי גזע ומתקן פלסטי מתכלה, שנוצר במדפסת תלת-ממד.  האם בקרוב יוכל הגוף שלנו לגדל בעצמו סחוס חליפי?


על פי האקדמיה האמריקנית לאורתופדיה כירורגית עוברים כמדי שנה כמיליון בני אדם בארה"ב ניתוח לתיקון קרע במיניסקוס בברך. זוהי פציעה שלא ניתן לתקן במלואה מאחר והסחוס אינו מתקן את עצמו בצורה טובה. אפילו חולים שעוברים ניתוח מפתחים לעיתים קרובות דלקת פרקים וחלקם אף זקוקים להחלפת מפרק הברך כולו.


הצורך הברור בגישה חדשה הוביל את המדענים לנסות ולהשתמש בתאי גזע כדי לגדל את הסחוס הקרוע. שיטה חדשה שתוארה במגזין המדעי Science Translational Medicine טוענת כי נראה שבקרוב רופאים יוכלו להציע למטופליהם סיכוי לגדל מחדש את המיניסקוס שלהם.


איך מייצרים סחוס?


החוקרים השתמשו באותו חומר פלסטי ממנו עשויים תפרים נמסים והדפיסו בעזרת מדפסת תלת-ממד מודל של מיניסקוס. הם העמיסו את הדגם בחלבונים שמשמשים כמעיין "מגנט" לתאי גזע אשר נמשכו אליו מתוך מח העצם. החוקרים העמיסו את המודל גם בגורמי גדילה אשר דרבנו את התפתחות תאי הגזע והפכו אותם לקולגן ולסיבים שיוצרים סחוס.


כאשר מתקן זה הוצמד לחלקים הפצועים במיניסקוס אצל שבע כבשים, תאי הגזע גידלו רקמת טלאי בריאה. 12 שבועות לאחר הניתוח הכבשים חזרו להשתובב והיו בעלות טווח תנועה מלא ואילו הפלסטיק התמוסס לחלוטין. מדובר בתגלית רבת השפעה מאחר וידוע שמפרקי הברכיים של כבשים דומים מאוד לאלה של בני אדם.


הגוף לומד איך לרפא את עצמו


הפלסטיק המתכלה מכיל סמן כימיקלי שמאפשר לרופאים לשלוט היכן ומתי תתרחש הגדילה, דבר הנותן לברך את המידע כיצד לבנות את עצמה. "אנחנו יכולים לשלוט ואף לתזמן את פקטור הגדילה ולגייס את תאי הגזע הקיימים בגוף ולהפוך אותם לסוגי רקמה שונים ", אמר פרופסור ארתור צ'אנג ה. לי, מאוניברסיטת קולומביה, שנמנה עם החוקרים שהובילו את המחקר.טיפול עתידי זה מתאים רק בברכיים שבהם נחשב הנזק לסחוס כטרי יחסית


מדוע משתמשים ב"פיגומי פלסטיק" מלכתחילה? אם רופאים ינסו פשוט להזריק תאי גזע לתוך המפרק הם עלולים להיסחף בזרם הדם לפני שהם יבצעו את התיקון הנדרש. כדי למשוך את תאי הגזע של הגוף ולגרום להם להישאר במקום בו צריך אותם יש צורך במתקן זה.


יישום הטיפול בבני אדם מתקרב


ד"ר בנג'מין מה, פרופסור לאורתופדיה כירורגית מאוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו, אומר שיישום הטיפול בתאי גזע לתיקון הסחוס בברכיים בבני אדם מתקרב מאוד, אך יעבור זמן רב עד שטיפול זה יחליף את ניתוח החלפת המפרק. זאת משום שללא סחוס בריא שמרפד את העצמות במפרק הברך, צורת העצמות מתעוותת ואין דבר שמיניסקוס חדש יכול לעשות בנידון. הוא מציין כי טיפול עתידי זה מתאים רק בברכיים שבהם נחשב הנזק לסחוס כטרי יחסית, ודבר זה יכול להתרחש כבר בשנים הקרובות.


חידוש ותיקון איברים בעזרת תאי גזע נחשב כיום לחוד החנית של הרפואה המחקרית. מחקרים מתבצעים אף בתחום העיניים, שם נעשים ניסויים בתיקון קרניות בעזרת תאי גזע בעכברים. נראה שהמדע הבדיוני כבר לא כל כך בדיוני.פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח בדיקת ארתוגרפיה ירך אודה על תשובה מהירה אנונימית 20/01/2012 22:26
 • שלום אני בת 38 ולפני כשנתיים החל כאב שהחמיר באיזור מפרק הירך לאחרונה עשיתי בדיקת ארתוגרפיה ולהלן הממצאים הרופא בחול ואיני מבינה מה מצבי ומה הכיוון האם מדובר בניתוחח והאם ניתן לחיות כך ללא ניתוח אודה על תשובה מהירה (אני רוצה לציין שאיני עושה פעילות גופנית) להלן ממצאי הארתוגרפיה: חשד לנזק ללברום מודגם קרע אלכסוני לרוחב הלברום הקדמי העליון הקרע נמשך גם אל בסיס הלברום. מודגם שבב לברום מנותק חלקית מתחת למיטת הקרע בקוטר3 ממ במישור הצדדי פנימי (חתך קורנלי 4 סדרה 6 סגיטלי 8 סדרה 7 סגיטלי 10 סדרה 5 ממצאים המחשידים לקרע ידית דלי . הלברום האחורי מודגם תקין אין עדות לנזק סחוסי פוקלי. מודגמים אותות תקינים מלשד העצמות . הקפסולה המודגמת שמורה . הרצועות הפמורליות תקינות

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת - מה מותר ? אנונימית 21/01/2012 15:32
 • אודה מאוד על הסבר הממצאים מה משמעותם ומה אני אמורה לעשות האם בהכרח מדובר בניתוח? בנוסף הייתי רוצה לדעת מה מותר ומה אסור לי לעשות לאור ממצאים אלה ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום - תשובה דר' איתי הולצר 22/01/2012 22:12
 • אנונימית שלום. 'לברום' הינה רקמה במרקם גומי שעוטפת את החלק האגני של מפרק הירך. רקמה זו עלולה להיקרע בשל מבנה לא תקין של מפרק הירך או כתוצאה מחבלה. חיפוש באינטרנט למושגים השונים שמפורטים בבדיקה,יעלה תמונות, איורים והסברים שימחישו את הנושא. בשנים האחרונות מבוצעת יותר ויותר במקרים מסוג זה, פעולה כירורגית 'זעיר פולשנית' - ארתרוסקפיה של מפרק הירך. במהלך פעולה זו ניתן לקבל תמונה מלאה יותר של המפרק ולטפל בחלק מהבעיות שמתגלות. כאמור, מדובר בתחום יחסית חדש, הדעות חלוקות בנוגע לאבחנות אלה ולגבי אפשרויות הטיפול (אם דרוש בכלל). אין נסיון ארוך טווח לגבי תוצאות הטיפולים השונים או לגבי הימנעות מטיפול. אני ממליץ בשלב ראשון (עד הגעת הרופא מחו"ל) להימנע מפעילות מאומצת ומטווחים קיצוניים של הנעת מפרק הירך - כיפוף עמוק, פישוק גדול וכו.

 • + הוסף תגובה
תודה ושאלה נוספת 12/02/2012 18:14
 • שלום בהמשך לשאלתי הקודמת רציתי לשאול : 1מה הסיכונים בניתוח ארתרוסקופיה ועד כמה הוא נפוץ? 2. מה פירוש יש נתק בשבב הלברום? 2. אני ממש חוששת והייתי שמחה לדעת האם יש פתרונות אחרים שאינם ניתוח 3 ואם לא אעשה ניתוח האם אני מסכנת או מחמירה את מצבי?

 • + הוסף תגובה
תשובה חוזרת דר' איתי הולצר 12/02/2012 22:30
 • שלום. קראי שוב את תשובתי הקודמת - יש בה תשובות לחלק מהשאלות הנוכחיות. סיכונים בניתוח ארתרוסקופיה - כמו ברוב הניתוחים, יש סכנה לפגיעה בכלי דם ועצבים, גרימת נזק נוסף למבני המפרק (סחוס ולברום לדוגמא ), התפתחות זיהום ועוד. שכיחות כל הסיבוכים מוערכת באחוזים בודדים. כפי שציינתי בתשובתי הקודמת - ניתוחים אלה יותר שכיחים היום מבעבר, אך עדיין לא נפוצים כמו ארתרוסקופיות למפרקי הכתף והברך. אין נתונים מדוייקים להעריך האם את מחמירה את המצב ללא ניתוח. פיזיותרפיה יכולה לעיתים לשפר תפקוד ולהפחית כאבים אך היא אינה מתקנת או מרפאת את הקרע

 • + הוסף תגובה
תודה והתייעצות נוספת אנונימית 1 17/02/2012 03:34
 • תודה על תשובותיך הקודמות הבנתי שרפאי שעלי לשקול אם ארצה לעבור ניתוח ארטרוסקופי. הבנתי שנדובר בתחום צעיר שלא הוכחה יעלותו מה שמקשה על ההחלטה ואידך יש לי כאבים עזים. רציתי לשאול אם מי כדאי להתייעץ בנוגע לכדאיות הניתוח והסיבוכים. קראתי שבארץ מדובר בניתוח של החמש השנים האחרונות והוא גם לא נעשה בצורה שכיחה מה שמעלה חחשות כבדים אשמח לעיצה למי לפנות בארץ ובחול תודה

 • + הוסף תגובה
חול אנונימי 2 17/02/2012 07:10
 • ממליץ על ד"ר פיליפון בוייל קולורדו ארצה"ב מספר אחד בארתרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
תשובה נוספת המתייחסת גם להערת 'חול' דר' איתי הולצר 17/02/2012 14:03
 • שלום לאנונימית ואנונימי. יעילות הטיפול בבעיות מסוימות דוגמת קרע בלברום הוכחה! אך אין עדיין מעקב ותוצאות ארוכות טווח של סדרות גדולות של מטופלים. יש גם בארץ מספר מנתחים בעלי נסיון רב בתחום. אני נמנע מלהמליץ על שמות של קולגות במסגרת הפורום (לטוב ולרע). אני ממליץ לך לפנות לאחד המרכזים הגדולים - כמו איכילוב, רמב"ם, הדסה, תה"ש, מאיר וכדומה ולברר מי המנתחים המבצעים ניתוחים אלה.

 • + הוסף תגובה
קרע גם בירך השניה? - תשובה דר' איתי הולצר 28/02/2012 19:34
 • צריך כמובן להשלים ברור מלא כדי לקבוע האם אכן יש פגיעה מסוג זה גם בירך השניה. קרע יכול להיווצר בעקבות חבלה במנגנונים שונים למפרק הירך או בעקבות מבנה אנטומי המועד לפגיעה מסוג זה גם ללא חבלה - ראי תשובותי הקודמות בנושא זה לך ולפונים אחרים. שתי סיבות אלה עלולות להיות רלוונטיות לשני פרקי הירכיים.

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום סובלת 26/06/2016 00:33
 • שלום רב, האם ביצעת את הניתוח בסופו של דבר? .אני בגילך ומצאת בדיוק באותו הסיטואציה. תודה מראש ,

 • + הוסף תגובה
ביצעתי את הניתוח אבי בן ארי 22/08/2016 09:13
 • היי סובלת לאחר כאב שנמשך שנה הגעתי למצב של צליעה וביצעתי את הניתוח הנ"ל בירך ימין , אני עכשיו שנה לאחר מכן חזרתי לפעילות ספורטיבית מלאה עם כשירות של 90% בירך ימין . בדרכי לתיקון לברום בירך שמאל בזמן הקרוב .

 • + הוסף תגובה
ניתוח מפרק ירך טל 08/03/2018 09:48
היי טל אבי 08/03/2018 12:20
 • ירך ימין נותחתי אצל דוקטור ראט . מאז עברתי ניתוח גם בשמאל לפני כ שנה ,אצל דוקטור בוצר ובשלבים מתקדמים של חזרה לספורט.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התגובה טל 08/03/2018 12:32
 • אני עברתי ארטרוסקופיה לא מוצלחת בירך שמאל לפני 6 שנים (קרע בלברום, אימפיג'מנט וכו'). כיום הירך ימין מאוד כאוב גם כן. מתחילה תהליך של ייעוץ. מותר לשאול מדוע עברת לבוצר אחרי שנותחת ע"י ראט?

 • + הוסף תגובה
היי טל אבי 08/03/2018 12:55
 • בשלב שהחלטתי לנתח את שמאל ההתאוששות של ימין(ראט) הייתה 80% אז חשבתי שזה מצב סופי. ובבירור שעשיתי עם מנותחים של בוצר הבנתי מהם שמצבם יותר טוב. בדיעבד ההחלמה בניתוח של ראט לקחה זמן אבל עכשיו הרגל כמו חדשה. אין לי המלצה על אחד יותר מהשני, אבל ההמלצה חד משמעית אם כואב ובבירור זה מקרע , לא לחכות ולניכנס לניתווח.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! טל 08/03/2018 13:30
 • את הניתוח הראשון שלא הצליח עשיתי אצל מורגרשטיין. ממקווה שהפעם אוכל לשפר את מצבי. תודה!

 • + הוסף תגובה
אם יש לך עוד שאלות תרגישי בנוח להתקשר אבי 08/03/2018 13:43
ניתוח בלברום מפרק ירך רז 05/10/2018 15:47
 • היי אשמח לשמוע ממך על הניתוח עצמו בשתי היריכיים . ועל ההחלמה. במיוחד על דר בוצר אני שוקלת לעבור את הניתוח אצלו. לגבי החזרה לספורט כפי שציינת. מה זה אומר חזרה בירך ימין 90% ? מה את לא יכולה לעשות? האם יש כאבים? חולשה שרירית? הגבלה של טווחי תנועה? איזה סוגי ספורט את מבצעת? האם ריצה? רכיבה על אופניים? שחייה? סקווטים? איזה שיקום עברת והיכן בתהליך ההחלמה לאחר הניתוח? מה את מאד ממליצה שיכול לעזור לי לחזור לתיפקוד מלא כולל ריצה. אגב אני מאמנת כושר כך שההחלמה והתיפקוד מאד חשובים לאחר הניתוח.

 • + הוסף תגובה
פניה לטל על הניתוח שלא צלח- עזרה ליטל 19/10/2019 06:42
 • שלום טל, אני לפני ניתוח לקרע בלברום בירך שמאל ע" ד"ר מורגנשטרן אני אשמח מאוד ליצור איתך קשר ולהתייעץ כיוון שהניתוח שלך לא צלח. תודה רבה,

 • + הוסף תגובה
פניה לליטל וטל עזרה בנושא Eitan 14/01/2020 23:07
 • הי, אני במצב דומה עם קרע לברום וcam סובל ממש מכאבים. חושב מה לעשות. אפשר לשאול מה מצבכן? האם עברתן את הניתוח ואם כן אצל מי? תודה מראש, רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
קרע "ידית דלי" בלברום הקדמי עליון כמתואר אדם 14/01/2020 16:47
 • קיבלתי MRI האם אני צריך ניתוח? מודגמת בליטה גרמית שטוחה באספקט הקדמי של אזור המעבר בין ראש לצוואר הפמור המחשידה לתפס אצטבולו-פמורלי .CAM מסוג מודגם קרע אלכסוני לרוחב בסיס הלברום הקדמי עליון הנמשך גם לרוחב הלברום עם חשד לשבב לברום מנותק חלקית מדיאלית ומתחת למיטת הקרע בקוטר 5 מ" מ בציר הסגיטלי )חתך 11 סדרה 6(. הממצאים מתאימים לקרע "ידית דלי", כאשר .) קדמית למיטת הקרע מודגמת ציסטה פראלברלית זעירה בקוטר 2 מ"מ )חתך 19 סדרה 3 הלברום האחורי מודגם תקין. הקפסולה מודגמת שמורה. הרצועות הפמורליות מודגמות תקינות. אין עדות לנזק סחוסי פוקאלי. מודגמים אותות תקינים מלשד העצמות. סיכום:

 • + הוסף תגובה
פציעה בברך סילבי 14/01/2020 11:34
 • שלום לך, עברתי לפני חודשים אחדים פציעה בברך עקב נפילה. אני כרגע סובלת מכאבים תמידיים נוראים. האם מותר לי לעשות פיזיותרפיה או עדיף ניתוח לאור הממצאים האלה: בדיקה בוצעה בטכניקת TSE בשקלול PD, T2, T1 במישור סאגיטלי, אקסיאלי וקורונלי. ברקע: חבלת ברך, כעת כאבי ברך. מודגם אות חריג המתאים לשינוי בצקתי לשדי פוקלי המערב את ה- LFC. בהקשר חבלה מתאים לתבנית של BRUISE BONE. תפליט קל בינוני בבורסות ובחלל המפרק. מנגנון המיישרים: שמור. עמדה גבוהה של הפטלה, פטלה אלטה. סריקה 25 במשקולים הסגיטלים. רצועות צולבות: האחורית שמורה. הקדמית מדגימה עיבוי/ שינוי בצקתי בהקשר חבלה יתכן SPRAIN באבחנה מבדלת שינוי מוצינוזי. ציר כללי שמור. רצועות קולטרליות: הצידית מדגימה עיבוי ושינוי בצקתי באזור האחיזה הפמורלית כביטוי ל- SPRAIN ללא הדגמת מאפייני קרע משמעותיים. הרצועה הקולטרלית הפנימית MCL מעובה בצקתית עם ניתוק חלקי מהאחיזה הפמורלית נזק מסוג אבולסיה. האחיזה הטיביאלית שמורה יותר. סחוס פטלו-פמורלי יש לציין גלישה לטרלית של הפטלה ביחס לטרוכלאה הפמורלית. הסחוס הטרוכלארי שמור. הסחוס הפטלרי האחורי מדגים פגם בעובי חלקי לטרלית לאפקס הפטלרי בקוטר כ- 6 מ"מ, סריקה 24 ב- .אקסיאלי PD+SPIR רטינקולום שמור. סחוס מפרקי: ללא הדגמת פגמים משמעותיים בשני המדורים. מניסקוסים: הצדדי שמור, הפנימי מדגים שינוי מוצינוזי המערב את הקרן האחורית ואזור הגוף. סריקה 11 ב- SPIR+PD סגיטלי. מודגמת התמשכות של האות החריג בשפה האינפריורית של הקרן האחורית כביטוי לקרע. בסריקת הגומה הפופליטאלית מודגמת ציסטת בייקר קטנה באורך כ- 3 ס"מ. בסריקת השלד ללא ממצא משמעותי חריג. רקמות רכות שכנות יש לציין בצקת תת עורית קדימה לברך. בסיכום: נזק מסוג קרע בעובי חלקי מתקדם של ה- MCL. נזק מתון יותר באחיזה הפמורלית של ה- LCL. תפליטים במדורים שהוזכרו. .LFC -ב BONE BRUISE נזק מניסקאלי הכולל שינוי מוצינוזי וקרע אופקי בקרן האחורית של המניסקוס הפנימי. שינויי CMP כמוזכר. עדות לפטלה אלטה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!