חלף עם הרוח: 10 מיתוסים על נשירת שיער

חשיפה לשמש או חבישת כובע הדוק גורמים לנשירת שיער, ההתקרחות מגיעה מצד האם ורמות טסטוסטרון גבוהות מעידות על אבדן שיער? קבלו את 10 המיתוסים הנפוצים בנשירת שיער - והאמת
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/07/2016

הצורה השכיחה ביותר של נשירת שיער, גם בגברים וגם בנשים, היא Androgenic alopecia שהינה ההקרחה בדפוס גברי (דילול שיער שמתחיל באזור המפרצים והפדחת). כיום מעריכים כי 95% מהגברים המקריחים סובלים מנשירת שיער מסוג זה.


היות ותהליך ההתקרחות מערב גורמים גנטים, הורמונליים וסביבתיים רבים, קשה לדעת האם גורם ספציפי משפיע או לא משפיע על אובדן השיער. אין זה מפתיע, אם כן, שהתפתחו מיתוסים מרובים בנושא זה. אפילו אבי הרפואה המודרנית, היפוקרטס, האמין שאפשר לרפא התקרחות בעזרת מריחת תערובת של חזרת וצואת יונים על הפדחת.  


האם חשיפה לשמש גורמת לאובדן שיער? האם התקרחות הינה תורשתית מצד האם? האם חפיפת שיער מובילה לנשירת השיער? מה מיתוס ומה אמת – בכתבה שלפניכם.קשה לדעת כיצד גורם ספציפי משפיע על אובדן השיער

קשה לדעת כיצד גורם ספציפי משפיע על אובדן השיער. התקרחות גברית


מיתוס 1: ההתקרחות מגיעה מהצד של האם במשפחה

לא נכון לגמרי. מחקרים זיהו מספר גנים הקשורים בהתקרחות גברית טיפוסית. אמנם אחד מאותם הגנים נמצא על כרומוזום X המורש לגבר מאמו, אך עם זאת, גנים אחרים הקשורים בהתקרחות נמצאו על כרומוזומים 20, 21 ו-26, שיכולים להגיע בתורשה משני הצדדים של המשפחה.


יתר על כן, מחקרים הראו שלאדם שאביו מקריח יש סיכוי גבוה יותר להקריח בעצמו לעומת אדם שלאביו שיער מלא. כלומר, ההשפעה הגנטית על ההתקרחות אינה מוגבלת להשפעת הגנים מהאם ושני ההורים תורמים את חלקם בהתבטאותה.


מיתוס 2: נשירת שיער מרובה היא סימן מקדים להתקרחות גנטית

לא נכון. בניגוד לאמונה הרווחת תהליך ההתקרחות אינו נובע מנשירת שיער מואצת אלא מכך שהשיער שצומח נעשה דק ועדין יותר (תהליך שנקרא "מיניאטוריזציה"). במידה ושמים לב לנשירת שיער מסיבית כדאי לפנות לרופא כיוון שנשירה כזו אינה מתאימה להתקרחות גטית ויכולה להעיד על מחלה.


מיתוס 3: נשירת שיער נגרמת עקב ירידה בזרימת הדם לקרקפת

לא נכון. כאשר השיער צומח יש צורך בזרימת דם משמעותית לקרקפת. מרגע שאדם מקריח יש פחות צמיחה של שיער, הצורך בזרימת דם גדולה פוחת וזרימת הדם לקרקפת פוחתת בהתאם. כלומר, ההפחתה בזרימת הדם לקרקפת אינה הגורם להתקרחות אלא תוצר שלה.


מיתוס 4: חבישת כובע במשך זמן ממושך גורמת להתקרחות

לא נכון. חבישת כובע, גם לזמן ממושך, אינה הדוקה מספיק על מנת לגרום לפגיעה באספקת הדם לקרקפת בניגוד לטענה שעומדת בבסיס מיתוס זה. חבישת כובע מלוכלך לאורך זמן רב מבלי לדאוג להיגיינה של הקרקפת יכולה להוביל לזיהום שעלול להאיץ איבוד שיער ולכן חשוב לנקות את הכובע או לאוורר את הקרקפת באופן תדיר.


מיתוס 5: מוצרי טיפוח לשיער גורמים להתקרחות

לא נכון. מוצרי טיפוח לשיער, כולל ג'לים וספריי לשיער, לא גורמים להתקרחות גם בשימוש ממושך. גם חפיפה תדירה בשמפו אינה תביא להתקרחות. מוצרים אילו אינם חודרים לעור הקרקפת ואין להם שום השפעה על זקיק השיערה. עם זאת יש גברים שמשתמשים הרבה במחליקי שיער והלחץ המכני על השיער יכול להיות בעייתי ובמקרים קיצוניים להאיץ את תהליך ההתקרחות.


מיתוס 6: טראומה יכולה לגרום לנשירת שיער

נכון חלקית. סטרס פיזי או אמוציונלי לא יגרום לנשירת שיער שלא היה נושר בעתיד בכל מקרה. אם ההתקרחות לא הייתה אמורה להתרחש אז גם שיער שנשר בעקבות סטרס יצמח בחזרה. עם זאת, הסטרס יכול להאיץ את תהליך ההתקרחות. בנוסף, שינויים קיצוניים במשקל יכולים גם הם להאיץ את התהליך.


מיתוס 7: חשיפה מוגברת לשמש גורמת לנשירת שיער

לא נכון. חשיפה לקרינת אולטרה-סגולה יכולה להאיץ את הזדקנות העור ולגרום להתפתחות של נגעים סרטניים אך היא לא משפיעה על פעילות זקיק השיערה. עם זאת, חשיפת יתר של סיבי השיער לקרינת אולטרה-סגולה יכולה לגרום לשיער לאבד ברק, להתקרזל ואפילו להישבר.


מיתוס 8: גברים קירחים הם בעלי רמות טסטוסטרון גבוהות יותר

לא נכון. בהתקרחות מהדפוס הגברי אובדן השיער נובע מרגישות מוגברת של זקיקי השיער באזורים מסוימים של הקרקפת להורמון בשם DHT (Dihydrotestosterone), שהוא נגזרת של טסטוסטרון, ללא קשר לרמות הטסטוסטרון עצמן בגופו של הגבר. בגברים שזקיקי השיער שלהם רגישים, ההורמון DHT גורם לזקיקי השיער להתכווץ ובסופו של דבר להיעלם. אם רמות הטסטוסטרון עצמן היו הגורם ולא הרגישות של זקיקי שיער מסויימים בגברים הנוטים להתקרחות הרי שהיינו מצפים לראות נשירה גם של שאר שיער הגוף.


מיתוס 9: אכילה מרובה של פחמימות או בשר אדום מובילה לנשירת שיער

לא נכון. גם פחמימות וגם בשר האדום דווקא מכילים חומרים רבים המזינים ומחזקים את השיער. למעשה, נמצא קשר בין חסר בברזל לבין נשירת שיער והטיפול בתוספי ברזל הוכיח כי ביכולתו לשחזר את צמיחת השיער.


מיתוס 10: אין מה לעשות כדי לטפל בנשירת שיער

לא נכון. כיום ישנם שני טיפולים המאושרים על ידי משרד הבריאות לנשירת שיער בדפוס גברי כמינוקסידיל (משחה) ופרופסיה (כדור). מחקרים הוכיחו כי לטיפולים פוטנציאל להאט ואף לעצור את אבדן השיער, בעיקר באזור הפדחת. אין זה אומר שהתרופות לא יעבדו גם על אזור המפרצים, אלא פשוט שיעילותם באזור המפרצים לא הוכחה במחקרים שבוצעו. הסברה הרווחת היא שהתרופות יעבדו בכל אזור שיש בו הידלדלות כל עוד ההתקרחות בו אינה מוחלטת.


יש לציין שבעוד מנגנון הפעולה של מינוקסידיל אינו ברור לחלוטין, הרי שהסיבה לעצירת תהליך ההתקרחות באמצעות פרופסיה ידועה, היות והיא מעכבת את האנזים שהופך טסטוסטרון ל-DHT, ובכך מונעת מהורמון זה להשפיע על זקיקי השיער. המנגנון קשור גם לתופעות הלוואי שנצפו אצלה, שכן באחוזים בודדים מהמשתמשים בתרופה דווח על הפרעה בתפקוד המיני.


פורומים השתלת שיער

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
hair clinic - ד"ר דהאר מטמרה (Dr. Daher) מחפש מקום בארץ 15/01/2020 12:20
 • האם מישהו מכיר או עשה השתלת שיער לגבר אצל ד"ר דאהר בטמרה (ליד חיפה)? אשמח לחוות דעת

 • + הוסף תגובה
השתלה לא מוצלחת מנשה 08/09/2018 13:03
 • עשיתי השתלה לפני שנה וחודשיים דרך בחור בשם רוני חתוכה בטורקיה ויצא לא טוב יש מלא קרחות באמצע הראש. שאלה כזו מתי יכול לעבור שוב פעם השתלה תיקון ? תודה

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער מושתל כדורי 27/09/2018 22:40
השתלה חוזרת /תיקון דר' ירון זנתי 29/09/2018 08:03
 • בדרך כלל תוך 9 חודשים מינימום ניתן לבצע תיקון של השתלה. יש להעריך את האזור התורם ואת מידת התיקון הדרוש.

 • + הוסף תגובה
רוני חתוכה יאיר 05/10/2018 10:53
 • גם אני עשיתי דרך רוני חתוכה. שהוא אדם לא אמין. תיזהרו !!!!

 • + הוסף תגובה
אותו שקרן בשם אחר FOREVHAIR השתלות שיער 14/03/2019 15:45
 • שלום גם לך יאיר בשם בדוי.. בנוסף למנשה, גם אין לנו לקוח בשם יאיר. מי שצריך להיזהר ממנו הוא מי שכותב שקרים ללא הוכחות. הוא נראה את התמונות של "יאיר" שמאוכזב מאיתנו.. מי שמעוניין בהשתלת שיער ובאמת רוצה תוצאה איכותית יברר טוב טוב לפני שהוא עושה, ולא יאמין לשרים ברשת. FOREVHAIR השתלות שיער

 • + הוסף תגובה
רוני חתוכה מאוכזב 05/10/2018 11:00
 • אנחנו אחים לצרה. גם אני עברתי השתלה בטורקיה דרך רוני חתוכה. אדם לא אמין וגם בעל המרפאה בטורקיה נוכל גדול. אסור להתקרב לרוני חתוכה !!!

 • + הוסף תגובה
רוני חתוכה JOSEF 12/10/2019 19:48
 • האם מישהו יכול להזהיר על שם של מרפאות בטורקיה שהם לא ... הזהירו אותי מד"ר חן שזה שוק בשר ושוכרים מקום בבתי חולים ...

 • + הוסף תגובה
השתלת חוזרת רורי 13/01/2020 02:37
 • דוקטור חן.לפני שנה עשיתי שם השתלת שיער ואכן ילדים בני 20 מטפלים בך.לאחר כמה חודשים התוצאה אכן הייתה טובה.ומשום מה אחרי שנה השיער התחיל לדעתי לנשור והשיער שנשאר נהייה יבש מאוד ולא נעים.יאמר לזכותם שהסכימו שאני יטוס לטורקיה על חשבוני והטיפול יהייה על חשבונם.מקווה שהפעם זה יסתדר

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער לאחר שנה YOSEF 14/01/2020 11:47
 • במידה והייתה צמיחה והיה לך זקיקים שהצמיחו וקיבלו הזנה מכלי דם ורק אחרי שנה התחיל השיער להיות יבש והחלה נשירה אני מאמין שזה משהו שנמצא אצלך , שתייה ויטמינים שחסרים רמה גבוה של DHT... קח בחשבון ששטח התורם שלך הולך ונגמר , בכל מקרה אם הייתי חושב שהייתה בעיה בהשתלה לא הייתי מפקיד את מה שנשאר לי בשטח התורם בקליניקה כושלת ולא חשוב המחיר הכספי

 • + הוסף תגובה
איזו מרפאה של חתוכה? קובי 12/11/2018 12:58
שקרן FOREVHAIR השתלות שיער 14/03/2019 15:40
 • אין לנו שום לקוח בשם מנשה שאינו מרוצה מההשתלה ושיש לו "חור" באמצע.

 • + הוסף תגובה
עצם זה שאת מכנה אדם כ"שקרן" כבר מוריד מכם לא ללכת לעשות אצלכם השתלה!!! דניאל 15/03/2019 09:20
רוני חתוכה הנוכל דורון 26/11/2019 09:44
 • גם אני עברתי השתלה דרך הסוכן הנוכל רוני חתוכה מ forevhair השתלת שואה לא מומלץ בעליל זהירות ממנו

 • + הוסף תגובה
השתלת שיער איש חלל 12/01/2020 00:15
 • שלום, השיער שלי יחסית מלא, אבל יש לי מפרצים במידה מסויימת. התחלתי לאחרונה לבצע הסרת שיער בעזרת אפילציה בעורף. שאלתי היא : האם שיער שמצוי בעורף יכול להתאים באופן תיאורתי להשתלת שיער באזור המפרצים? האם למעשה אני פוגע לעצמי ב"עתודות" שיער להשתלה? תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!