יישור שיניים: מה חשוב לדעת כדי לצאת מרוצים?

מחקרים מצביעים על קשר בין שיניים ישרות וחיוך כובש, לבין דימוי עצמי גבוה. אך רגע לפני שמחליטים על טיפול אורתודונטי מקיף, יש לבדוק אם המטפל הוא אכן מומחה מוסמך, אם ערכנו תיאום ציפיות והאם אנחנו מבינים היטב מה כולל הטיפול וכיצד הוא עלול להשפיע עלינו בתקופה הקרובה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/11/2015

מחקרים מצביעים על קשר בין שיניים ישרות וחיוך כובש, לבין דימוי עצמי גבוה. אך רגע לפני שמחליטים על טיפול אורתודונטי מקיף, יש לבדוק אם המטפל הוא אכן מומחה מוסמך, אם ביצענו תיאום ציפיות והאם אנחנו מבינים היטב מה כולל הטיפול וכיצד הוא עלול להשפיע עלינו בתקופה הקרובה


טיפול אורתודונטי מהווה שינוי משמעותי בחזות האסתטית של המטופל, אך יתרה מכך, הוא מקושר גם לשינוי תודעתי ונחשב כפעולה המשפרת את הדימוי העצמי ומסייעת להצלחה בתקשורת הבין אישית.


במחקר שבוצע באיטליה, נמצא כי עמדה לא תקינה של השיניים (ליקויי סגר) משפיעה על מדדים של הערכה עצמית ורווחה פסיכולוגית. המחקר סקר מעל 500 בני נוער, שלא עברו טיפול אורתודונטי, ובחן את מידת ההערכה העצמית של כל פרט ואת מידת סידור השיניים. נמצא כי צפיפות שיניים וסגר צלבי אחורי (מכונה לפעמים סגירה הפוכה), מצב שבו השיניים העליונות נמצאות בתוך קשת המשנן התחתונה ולא מחוצה לה, נמצאו בצמוד להערכה עצמית נמוכה.


כיצד מתחילים טיפול? הפגישה הראשונה במרפאה האורתודונטית כוללת לרוב שיחת היכרות אישית ומקצועית עם רופא מומחה, בדיקה קלינית ותיאום ציפיות ראשוני. הכנה נכונה של המטופל לפגישה הראשונה במרפאה האורתודונטית, יכולה לשפר את תוצאותיה. רגע לפני שמחליטים על טיפול אורתודונטי מקיף, מה חשוב לדעת, על מנת שנוכל לצאת מרוצים?


מה הציפיה שלי מהטיפול?


ניסוח מדויק וקצר של הציפיות של המטופל (או של הוריו) מהטיפול האורתודונטי יכולות לעזור לאורתודונט לבחור בתוכנית הטיפול הנכונה בעבורו. פעמים רבות קיימות יותר מאפשרות אחת לטיפול, והבחירה אמורה להתייחס לאופן שבו חווה המטופל את מצב המשנן שלו ולציפיות שלו מהטיפול.


במקרים בהם קיים פער בין הלסתות (לדוגמה, בליטה של הלסת התחתונה), על המתרפא להגדיר באופן מדויק אם הוא מצפה לשיפור בחזות הפנים או רק לשיפור בחזות המשנן.


טיפול אורותודונטי. לכל סוג של מכשור ישנם יתרונות וחסרונות


קיימים מקרים רבים בהם המטופל מופנה על ידי רופא השיניים, לייעוץ אורתודונטי בגין בעיה אורתודונטית שהמתרפא כלל לא היה מודע לה. במקרה זה מומלץ להגיע עם מכתב מרופא השיניים המבהיר את סיבת ההפניה או לפחות להבין מילולית מה אבחן רופא השיניים.


איזה מכשיר אורתודונטי מועדף עליי?


קיימות כיום אפשרויות רבות לבחירת מכשיר אורתודונטי: סמכים, המכונים פעמים רבות "קוביות" או "גשר" - רגילים, ננעלים (self ligation) או שקופים (סמכים בצבע שן, לרוב מיוצרים מחרסינה); מערכות לטיפול לינגואלי; קשתיות שקופות ועוד.


חשוב להגיע לפגישת הייעוץ ולהציג את הציפיה, אך יש לזכור כי לכל סוג של מכשור ישנם יתרונות וחסרונות, ולא תמיד כל סוג מכשור הוא בהכרח מתאים או מועדף. לכן יש להגיע עם "ראש פתוח" ונכונות לשמוע מהן היתרונות והחסרונות של כל סוג מכשור.


מיהו האורתודונט המתאים לטיפול?


הטיפול האורתודונטי מחייב ידע מתאים וניסיון, ולכן מומלץ ביותר לפנות למומחה ביישור שיניים ולסתות. ניתן לוודא כי הרופא הוא אכן מומחה באמצעות חיפוש הרופא באתר האגודה האורתודונטית או באתר משרד הבריאות ולבדוק האם הוא מוכר כמומחה במדינת ישראל.


מאחר ובמדינת ישראל כל רופא שיניים מורשה לעסוק בכל התחומים ברפואת שיניים, אך לא כל רופא שיניים הוא מומחה אורתודונט, רק רופא שעבר תכנית התמחות מוכרת ועבר את הבחינות של הועדה המקצועית, יקבל מספר רישיון מומחה מטעם משרד הבריאות. יש לשים לב כי למומחה יהיה גם מספר רישיון רופא שיניים (כמו לכל רופא שיניים) וגם מספר רישיון מומחה.


האם צפויים לי אירועים חשובים בזמן הקרוב?


טיפול אורתודונטי נמשך בממוצע פרק זמן של כשנה וחצי עד שנתיים. במהלך תקופה זו יש להגיע למרפאה האורתודונטית אחת לארבעה עד שישה שבועות ולפעמים אף יותר (כמו במקרה של הרחבה מהירה, לדוגמה, במהלכה יש להגיע אחת לשבוע או שבועיים).


במידה והמטופל שוקל, למשל, להינשא בפרק זמן זה או מתכנן נסיעה ממושכת לחו"ל, חשוב מאוד ליידע את צוות המרפאה מבעוד מועד, ולהחליט יחד אם לא כדאי לדחות את הטיפול למועד מתאים יותר מבחינה אישית.


מהן היכולות הכלכליות שלי?


הטיפול האורתודונטי הוא טיפול יקר, ולכן חשוב מאוד להבין אם הוא מתאים ליכולות הכלכליות של המטופל (או משפחתו, במידה ומדובר בקטין). מומלץ לדון עם צוות המרפאה האורתודונטית על הסדר תשלומים נכון ומתאים, עוד בטרם מתחילים את הטיפול.


האם אני סובל מבעיות רפואיות?


במידה וקיימות בעיות רפואיות שונות, מומלץ להביא מראש את התיעוד הרפואי המתאים (מכתב מקרדיולוג או מרופא אף-אוזן-גרון, באופן שיאפשר לאורתודונט לנקוט באמצעים הנכונים לטיפול.


פעמים רבות, למשל, הרחבה של הלסת העליונה משפרת את המעבר בדרכי האוויר העליונות, ומהלך זה כדאי שיבוצע בתיאום עם טיפול של רופא אף-אוזן-גרון מומחה.


בכל מקרה חשוב מאוד להגיע לבדיקה ראשונה עם נכונות לשמוע, להציג את הציפיות בצורה ברורה, אך להיות גם נכון להקשיב להמלצות הצוות המטפל. לרוב, לא תוצג תכנית הטיפול הנבחרת בסיום הפגישה הראשונה, כי אם רק לאחר הפניה לצילומים מתאימים, ביצוע מטבעי לימוד והערכה מלאה של ליקויי הסגר.


פורומים יישור שיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פלטינלית - קשת פנימית Agyana 18/01/2020 16:26
 • שלום. לבתי שמו ביום חמישי פלטינלית. היא לא מצליחה לאכול כלום מאז. כל דבר נתקע לה בקשת , נבהלת וכמעט מקיאה. היא אומרת שזה מפריע לה מאוד.. לא מצליחה לבלוע לא לירוק ורק בוכה. מה ניתן לעשות להקל עליה? תודה

 • + הוסף תגובה
פלטינלית דר' ששי צדוק 18/01/2020 19:30
 • אגיאנה ערב טוב, נסי להרגיע אותה. זה יכול לקרות בימים הראשונים. תני לה בינתיים דברים רכים כמו מעדנים, מילקשייק מרקים. חשוב שישביעו אותה.. תפני לרופא המטפל בבוקר. שבוע טוב ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
הגבהה כחולה בשיניים יסמין 18/01/2020 12:08
 • שלום. לפני שלושה חודשים שמו לי גשר למטה. בגלל סגר עמוק האורתודנט שם לי שתי הגבהות כחולות בטוחנות העליונות מכל צד. לאחרונה שמתי לב שההגבהה קצת ירדה כי היא נשחקה. האם החומר הזה רעיל? האם הוא יכול להינמס במגע עם אוכל חם? עצם זה שהיא נשחקה זה סימן לכך שהחומר קצת התפורר בפה שלי ואולי בלעתי קצת מהפירורים של זה. תוכלו להרגיע אותי? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
הגבהה כחולה דר'ששי צדוק 18/01/2020 13:30
 • יסמין שלום ההגבהה יכולה להישחק, להישבר או ליפול. היא בודאות לא מזיקה לבריאות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
אי צירוף הטוחנת האחרונה בטיפול רונה 16/01/2020 20:12
 • שלום אני בת 17 עוברת יישור שיניים רגיל. יש לי גשר למעלה ולאחרונה שמו לי למעטה ושמתי לב שבלסת התחתונה שלי יש קוביות על כל השיניים (כולל השיניים הטוחנות האחרונות) אך בלסת העליונה לא צירפו את הטוחנות האחרונות (מימין ושמאל). 1. רציתי לשאול למה האורתודנט עשה את זה ומה הם השיקולים של צירוף הטוחנות האחרונות בטיפול האורתודנטי 2. אצלי אין שיני בינה בלסת התחתונה אלא רק בלסת העליונה (מסיבה גנטית). בגלל שבלסת העליונה צריך לסגור לי המון רווחים - אני חושבת שבמידה ולא יצרפו את השיניים הטוחנות האחרונות הן תהיינה מחוץ לקשת השיניים האחידה בסוף הטיפול. כמו כן אם יצרפו אותן לדעתי תיהיה פחות סכנה לבקיעה לא תקינה של שיני הבינה שעתידות לצאת כיוון שיהיה יותר מקום. האם אתם מסכימים אם מה שאני חושבת? האם זה באמת נכון? תודה רבה מראש, רונה

 • + הוסף תגובה
אי צרוף הטוחנות דר'ששי צדוק 18/01/2020 13:28
 • רונה שלום, יכולות להיות סיבות רבות: יתכן ההשיניים שלא צורפו לא בקעו מספיק עדיין, יתכן שהן במקומן ואין צורך להזיז אותן , יתכן שיצורפו בהמשך.... תשאלי את הרופא המטפל בך. בהצלחה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!