מיניות בגיל השלישי: מי אמר שצריך לוותר?

מי אמר שצריך לוותר על סקס כשחוצים את גיל 50? תקשורת טובה, הבנה וקבלה הדדית הן הדרך להתגבר על הקשיים הפיזיולוגיים והנפשיים ולהחזיר את המין לזוגיות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/01/2015

           

מי אמר שצריך לוותר על סקס כשחוצים את גיל 50? תקשורת טובה, הבנה וקבלה הדדית הן הדרך להתגבר על הקשיים הפיזיולוגיים והנפשיים ולהחזיר את המין לזוגיות


האם הסקס שייך לצעירים? תלוי את מי שואלים. בסקר שנערך בישראל נמצא כי  86% מהגברים ו -62% מהנשים בני 60 ומעלה מדווחים כי יחסי מין מהווים גורם חשוב בחייהם. שיעורים אלה עולים כשמדובר בבני 50 פלוס. 


ואכן בשנים האחרונות מגיעים למרפאות לטיפול מיני יותר ויותר גברים ונשים בגיל 60 ומעלה, המעוניינים לשפר את התפקוד המיני שלהם. לא נדיר לפגוש אישה בת 70, שחזרה לקיים יחסי מין לאחר שנים של אלמנות ומעוניינת בייעוץ או גבר בן 80 המבקש טיפול תרופתי לשיפור התפקוד המיני שלו. 


כתוצאה משינויים גופניים ומחלות נלוות המאפיינים את הגיל המבוגר, משתנה התדירות ואופי יחסי המין, אך אין הדבר אומר שהגילאים המבוגרים יותר לא יכולים ליהנות מחיי מין  מהנים ומספקים. יש לזכור כי התגובה המינית, הן של אישה והן של הגבר, הינה פרי מכלול מורכב של גוף ונפש, הכולל מרכיבים גופניים, הורמונליים, פסיכולוגיים ורגשיים, וכל אחד מהם משפיע על התפקוד המיני. 


עוצמת האורגזמה נחלשת


כתוצאה מחסר בהורמון המין הנשי – האסטרוגן, הנרתיק הופך להיות מוצר יותר עקב התדלדלות של רקמת הנרתיק ומאבד מגמישותו. כמו כן, קיימת ירידה גם באורכו וברוחבו הנרתיק וכתוצאה מכך יכולת הנרתיק להתרחב בזמן משגל נפגמת. שינויים אלו עלולים לגרום לכאב ואף לדימום בזמן משגל.  


בנוסף, יכולה להיות ירידה ב"תחושות הנרתיקיות", ירידה בזרימת הדם המקומית ועל כן ירידה בכמות נוזל הסיכה המופרש בזמן ההתעוררות  המינית. חוסר בנוזל הסיכוך יכול לגרום ליובש ניכר ולכן לכאב בזמן קיום יחסי מין ולדימום. 


למרות שאין שינוי ברגישות הדגדגן, עוצמת האורגזמה נחלשת לעתים, עד כדי היעלמותה לחלוטין, ויש נשים העלולות אף לחוות כאב בזמן האורגזמה. חולשת שרירי רצפת האגן יכולה אף היא לפגום בעוצמות האורגזמה. 


נשים רבות מתארות בשלב זה של חייהן ירידה בחשק המיני שיכול לנבוע מהירידה בהורמוני המין כאסטרוגן וטסטוסטרון  או כתוצאה מבעיות סביבתיות, זוגיות, ומשפחתיות. 


כבר לא עומד דום


בגברים בגיל השלישי בולטת הירידה ביכולת התפקוד המינית. כ–60% מהגברים בגילאי 60 ומעלה סובלים מהפרעות בעוצמות הזקפה, היכולות לבוא לידי ביטוי בחוסר מוחלט של זקפה, ירידה בזקפה לקראת החדירה, או עוצמות זקפה חלשות יותר המאפשרות חדירה, אך בתדירות נמוכה יותר . גם תחושות האורגזמה בגברים מבוגרים יכולות להיחלש והרגישות התחושתית בפין אף היא נפגמת עם השנים. לוקח לגברים יותר זמן על מנת להגיע לשפיכה וגם עוצמת השפיכה וכמות נוזל הזרע יורדים עם הגיל. לא חייבים לוותר על מיניות, חרף השינויים הפיזיולוגיים


בדומה לנשים גם חלק מהגברים מדווחים על ירידה בחשק המיני. שכיחות תופעה זו נמוכה יותר משל הנשים, אך בהחלט נחשבת למשמעותית. מקשרים את התופעה עם קיום גיל מעבר גברי, הנגרם עקב ירידה בטסטוסטרון. ירידה זו מלווה בתסמינים הדומים לאלו בנשים הסובלות מתסמונות גיל המעבר: חולשה ועייפות, קשיים בזיכרון וירידה ביכולת הקוגניטיבית, עצבנות, קושי בשינה ועד לדיכאון. 


מבחינה מינית התסמונת מתאפיינת בירידה בתפקוד המיני וירידה בחשק המיני. לאחרונה יש גם עבודות המקשרות בין הגדלה של הערמונית והתסמינים בהשתנה המתלווים אליה ובין בעיות זקפה.


להתמודד עם שינויים


בגיל המבוגר יותר עולה הסבירות למגוון מחלות היכולות לפגום בתפקוד המיני בגברים ובנשים מסכרת, שומנים גבוהים בדם, טרשת עורקים, לחץ דם גבוה, בעיות הורמונליות, בעיות בכלי  הדם, ועד להפרעות במערכת העצבית.  בעוד שבגברים קל להוכיח את הקשר בין הבעיות הגופניות להפרעה בתפקוד המיני, על ידי ביצוע בדיקות שונות, בנשים ההוכחה לכך קשה יותר.


אך לא רק למחלות עצמן יש השפעה על התפקוד המיני, אלא גם לתרופות שתפקידן לרפא את הגוף מהמחלות הללו.  נטילת תרופות שונות על בסיס יומי הופכת לשכיחה, בהן תרופות לשיפור תפקוד לבבי, להורדת לחץ דם, אנטי דיכאוניות או פסיכיאטריות וכמו גם הרגלים לא בריאים כעישון  וצריכת אלכוהול - כל אלו משפיעים לרעה על התפקוד המיני גם בגברים וגם בנשים. 


גם השינויים באורח החיים, המתלווה להתבגרות וליציאה לפנסיה  משחקים תפקיד בפגיעה בתפקוד המיני. הקושי נפשי בקבלת השינויים הגופניים, הנפשיים והחברתיים שמתרחשים בגיל המבוגר כמו פרישה מהעבודה, התאלמנות או  "בגידת הגוף" - כל אלו עלולים לגרום לדיכאון ולירידה בתפקוד המיני בעקבותיו ועד להימנעות מוחלטת מקיום מגע מיני. 


בעידן שבו הקושי לדבר על מין הולך ונעלם, וכשפרסומות לשימוש בתרופות המשפרות תפקוד מיני מופיעות בשלטי רחוב ועל גבי האוטובוסים, פונים יותר אנשים מבוגרים למרפאות לטיפול מיני ומבקשים עזרה וסיוע בקשיים המיניים שלהם. 


הצורך במין קיים בכל גיל ובכל מקום -  גם בבתי אבות ובבתי חולים סיעודיים וגם במצבי חולי וכאב, שכן מעבר להיותו צורך פיזי משקף המין גם צורך לקרבה, חום, מגע  ואינטימיות בין בני הזוג. 


ללמוד טכניקות חדשות


כמו בכל מצב, תקשורת זוגית טובה, שיש בה פתיחות, הבנה וקבלה הדדית היא המפתח להתגבר ביתר קלות על הקשיים הנובעים מהגיל. 


הטיפול המיני מבוסס על  כך שהצורך שלנו במגע, קרבה, חיבוק ונשיקה קיים בכל שלב בחיינו  ומגע מיני יכול להתפרש באופנים שונים ולאו דווקא בחדירה ובאורגזמה. 


יש ללמד את בני הזוג קיום יחסי מין  חלקיים ללא חדירה, במידה וקיים קושי לאחד מבני הזוג לממש אותם, ליהנות ממגע גופני כללי, מהאינטימיות ומהקרבה. יש להגביר את התחושות הארוטיות בזמן יחסי המין, ללמד טכניקות חדשות ומגוונות המתאימות לגילאים מבוגרים יותר, בעיקר אם ישנם קשיים או מגבלות בתפקוד הגופני.  תוספת של טיפול הורמונלי חליפי, יכולה להינתן לגברים ולנשים לפי הצורך, תוך התייעצות עם רופא.


במידה וישנו יובש נרתיקי ניתן להשתמש בג'ל סיכוך וכן משחה  או טבליות אסטרוגניות המוחדרות לנרתיק לצורך שיפור חיוניות רירית הנרתיק. במצב של קשיים בזקפה, ישנם כיום מגוון נרחב של טיפולים לטפל במצב כתרופות, זריקות לאיבר המין או מכשיר ואקום המסייעים לזקפה.


פורום מיניות וסקסולוגיה

ד"ר דניאל דריי

ד"ר דניאל דריי
רופא סקסולוג ומטפל זוגי. ממציא שיטת הטיפול המיידי לשפיכה מוקדמת ולהגדלת איבר המין. מנהל קליניקה רב תחומית של: סקסולוגים, מטפלים זוגיים, פיזיותראפיה של רצפת האגן, אסטתיקה של איבר המין, רפואה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • גלולות
 • ספיר
 • 26/05/2019 01:21
 • שלום ד״ר, אני לוקחת גלולות פליים שנים לעולם לא שכחתי גלולה. בחפיסה הנוכחית שאני נוטלת, שכחתי גלולה באמצע החפיסה, בכל מקרה לקחתי את הגלולה ששכחתי ובאותו היום עוד גלולה של אותו יום. נמנעתי ממגע מיני במשך כשבוע. היום, כאשר אני נמצאת כמה גלולות לפני ההפסקה, נוכחתי לגלות שאני מסיימת את החפיסה יום לפני שאמורה לסיים כמו שבדרך כלל. ימי שלישי זו הגלולה האחרונה, ועכשיו הגלולה האחרונה תהיה בשני. כנראה שלקחתי יותר ממה שצריכה... השאלה היא האם להמשיך לקחת עוד חפיסה ברצף? האם ניתן לקיים יחסי מין?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חוסר תחושת חיכוך
 • יהודה
 • 23/05/2019 11:37
 • שלום , אני חי עם בת זוגי כבר שנה. כאשר אני חודר אליה אני מרגיש מעט מאוד חיכוך בנרתיק, אין תחושה של לפיתה כשאני בתוכה, כאילו שאני עובד על ריק. זה קורה כמעט בכל התנוחות ,ואין כלל בעיה של רטיבות. היא ביקרה אצל שני רופאי נשים שסבורים שהנרתיק " תקין" לחלוטין ולא אמורה להיות בעיית חיכוך. אף פעם לא נתקלתי בבעיה כזאת. מצד אחד אני מצליח "להחזיק" הרבה יותר זמן עד שאני גומר אבל האורגזמה שלי ממש לא עוצמתית. בשורה התחתונה היא מרגישה שאני לא ממש נהנה וגם היא מרגישה מתוסכלת. אשמח לתשובה מה יכולה להיות הבעיה ואיך אפשר לפתור אותה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • איך גורמים לזה להצליח?
 • ענבל
 • 22/05/2019 14:56
 • היי. אני בת 26, הארוס שלי בן 27. החלטנו שמתאים לנו לשכב בפעם הראשונה השבוע. הוא עתיר ניסיון בסקס, לי זו הייתה הפעם הראשונה. יש בנינו אהבה, אמון, פתיחות, הוא הכי עדין וסבלני איתי. הוא נכנס לאט, וכל פעם שאיבר המין שלו הגיע לקצה, הרגשתי דקירה. ביקשתי ממנו להאט ולעצור בכל מיני מקומות כדי לתת לנרתיק להתרגל, ניסינו שוב למחרת, חל שיפור, אבל עדיין יש כאב בשיא החדירה. אני מרגישה מאד רגועה ושלווה איתו, ולא מרגישה שום כיווץ. הוא מבחינתו מלא סבלנות ואמר לי שהכל בסדר ושהוא שמח שאנחנו עוברים את התהליך הזה יחד. זה מתסכל נורא. חשבתי שזה כיווץ שרירים, אבל באמת ששום דבר לא מרגיש מכווץ... בינתיים יש כאב בזמן חדירה. מה זה יכול להיות? מה אפשר לעשות? אני אשמח לעזרה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר דניאל דריי ד"ר דניאל דריי
רופא סקסולוג ומטפל זוגי קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ