רפואה לא כ"כ דחופה: איפה תמתינו הכי הרבה?

1.7 איש ביקרו במיון לפחות פעם אחת במהלך 2013 | שיאני ההמתנות: בית החולים "שערי צדק" ו"הדסה עין כרם" בירושלים עם שהייה של קרוב לארבע שעות | הכי הרבה פניות למיון נעשות ביום ראשון
כתבה פרסומית כתבת חסות


1.7 איש ביקרו במיון לפחות פעם אחת במהלך 2013 |  שיאני ההמתנות: בית החולים "שערי צדק" ו"הדסה עין כרם" בירושלים עם שהייה של קרוב לארבע שעות | הכי הרבה פניות למיון נעשות ביום ראשון


דו"ח חדש המפרסם משרד הבריאות מציג תמונה עגומה למדי בכל הנושא למצב הרפואה הדחופה בבתי החולים בישראל, ומדבר על זמן המתנה ארוך לקבלת טיפול במיון.  הפרסום כולל מגמות בשיעור הביקורים במחלקות לרפואה דחופה וכן במדדים המצביעים על מאפיינים שונים בתחלואה בישראל.  בשנת 2013 השהיה הממוצעת במחלקות לרפואה דחופה עמדה על 3.49 שעות, עלייה מ-3.08 בשנת 2010.


זמן ההמתנה הארוך ביותר, מבין בתי החולים בישראל, נרשם בבית החולים "שערי צדק" בירושלים, עם שהייה של קרוב לארבע שעות. אחריו ברשימה ממוקם בית החולים "הדסה עין כרם", שבו תאלצו להמתין "רק" שלוש שעות ו-45 דקות.


גם בחיפה תאלצו להמתין זמן רב לקבלת טיפול רפואי דחוף. בבית החולים "כרמל", כך על פי הדו"ח, תתבקשו להתאזר בסבלנות למשך שלוש וחצי שעות, מעט יותר משכנו בעיר הכרמל, "רמב"ם", שבו זמן ההמתנה עומד על שלוש ורבע שעות.


שיאני ההמתנה באזור המרכז הינם "בילינסון" בפתח תקווה ו "שיבא" בתל השומר בהם יאלצו החולים להמתין שלוש שעות. חותם את הרשימה, עם זמן ההמתנה הקצר ביותר הוא בית החולים "מעייני הישועה בבני ברק, העומד על שעה ו-49 דקות בממוצע.


כשמדובר ברפואת חירום, טיפול מידי עשוי, במקרים רבים להציל חיים. בדו"ח מציינים נציגי משרד הבריאות כי 1,752 חולים מתו במהלך 2013 בעודם במיון, מספר המהווה 0.06 אחוז מכלל הפניות למיון.


2.8 מיליון מבקרים במיון


מהדו"ח עולה כי בשנת 2013 נרשמו כ-2.8 מיליון ביקורים במחלקות לרפואה דחופה, מהם כ-2.5 מיליון ביקורים ללא יולדות. מספר ביקורים גבוה מעל 150 אלף בשנה נרשם בבתי החולים סורוקה, סוראסקי, שיבא, בלינסון, מאיר ואסף הרופא.


מספר המבקרים למחלקה לרפואה דחופה בשנת 2013 עמד על כ-1.7 מיליון איש לפחות פעם אחת בשנה. כשני שליש (%67) מהפונים ביקרו במיון פעם אחת, רבע (%26) ביקרו 2-3 פעמים ואילו 7% היו ארבע פעמים ומעלה במיון.


הכי הרבה פניות למיון: בימי ראשון


מספר הביקורים גבוה יותר בשעות 10:00-14:00 ובשעות 18:00-21:00, בבוקר יום שישי ובמוצאי שבת, כאשר השיא במספר הפניות נרשם ביום ראשון. מספר הפניות של ילדים וצעירים עד גיל 25 גבוה יותר בשעות הערב ואילו של מבוגרים בגיל 65 ומעלה בשעות הבוקר.


האבחנות השכיחות שנרשמו במחלקות לרפואה דחופה בשנת 2013 היו ברובן סימפטומים שונים, חבלות וזיהומים. הסיבות המובילות היו הריון ולידה, אבחנות לא מוגדרות, סימפטומים של בטן ואגן, כאב בחזה, חום, חבלות ושברים, סימפטומים נשימתיים, כאבי גב, בעיות עיניים, דלקות בדרכי השתן, מחלות במערכת המין הנקבית ונקעים.


יותר הפרעות נוירוטיות בחגים; פחות תאונות בחורף


קיימת שונות בתדירות הביקורים במהלך השנה לפי סוגי המחלות, שחלקן מופיעות בתדירות אחידה וחלקן בעלות אופי עונתי מובהק, תופעה שגורמת לעומס במחלקות לרפואה דחופה. מספר הביקורים עקב מחלות זיהומיות בדרכי הנשימה ובמיוחד דלקת ריאות וברונכיטיס חריפה גבוה יותר בחודשי החורף בעוד שביקורים עם חרדה ואלכוהוליזם מופיעים בשיעור יציב כל השנה, ואילו הפרעות נוירוטיות מתאפיינות בעליה בתקופת החגים. מספר הביקורים עם יתר לחץ דם, הפרעות קצב לבביות ואי ספיקת לב גבוה יותר בחודשי הסתיו והחורף, ואילו מספר הביקורים עם כאבים בחזה, אוטם לבבי, שבץ מוחי ומחלות אנדוקריניות ומטבוליות יציב יחסית המהלך השנה.


בחודשי החורף ניכרת עליה בביקורים עקב מחלות ריאה כרוניות וניכרת עליה של אסתמה בתחילת הסתיו. מספר הביקורים עם בעיות במערכת העיכול גבוהים יותר בחודשי האביב והקיץ, ומספר הביקורים עם תסמינים שונים בדרכי השתן גבוה יותר בעונות המעבר ובקיץ. ביקורים עקב פציעות ותאונות שכיחים פחות דווקא בחודשי החורף.פורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדידת חום רקטלי דין 13/10/2020 01:43
  • שלום! האם לא מומלץ למדוד חום רקטאלי מתחת לגיל מסויים בפעוטות או שאין מניעה כזו? שמעתי כי מדידת חום PR עלולה לפצוע מתחת לגיל 6 חודשים, האם זה נכון, ובמדה וכן איך מומלץ למדוד חום?

  • + הוסף תגובה
ההבדל בין אוגמנטין לאמוקסיקלב עוז 11/10/2015 15:29
  • שלום, הרופא המטפל רשם לי אוגמנטין אולם בבית המרקחת קיבלתי אמוקסיקלב, מדובר על כדורים של 875 מ"ג פעמיים ביום. האם יש הבדל ביניהם מבחינת הטיפול? ואם כן האם ניתן לעבור לאוגמנטין אחרי שהתחלתי את הטיפול באמוקסיקלב?. כמו כן המליצו לי על כדורים פרוביוטיים לקחת גם בזמן הטיפול האנטיביוטי. האם נכון?. עד כה לקחתי כדור אחד ויש קצת סחרחורות. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
אנטיביוטיקה ד"ר ראובן שטיינברג 17/10/2015 03:16
  • אוגמנטין זאת התרופה המקורית ואילו אמוקסיקלאב זה גנריקה.למעשה אין הבדל משמעותי בין שתי התרופות למרות שיש כאלו שטוענים שהמקורי יותר יכיל. ממליץ על נטילת פרוביוטיקה להגנה על הקיבה בעת נטילת אנטיביוטיקה בברכה

  • + הוסף תגובה
אמוקסילקב רגישות אור 23/08/2020 10:30
  • אם אחד הבנים במשפחה הגיב תגובה חריפה לאוגמטין יכול להיות שאחיו יהיה רגיש גם כן?

  • + הוסף תגובה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!