כיצד סוכרת פוגעת בגוף שלנו?

בטווח הארוך עשויה מחלת הסוכרת לפגוע משמעותית באיברים שונים בגוף, כעיניים, כליות, עצבים ועד לגרימת שבץ מוחי ומחלות לב. כיצד היא משפיעה על מערכות הגוף השונות ואילו בדיקות חייבים סוכרתיים לבצע

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 29/01/2015

בטווח הארוך עשויה מחלת הסוכרת לפגוע משמעותית באיברים שונים בגוף, כעיניים, כליות, עצבים ועד לגרימת שבץ מוחי ומחלות לב. כיצד היא משפיעה על מערכות הגוף השונות ואילו בדיקות חייבים סוכרתיים לבצע 


סוכרת הינה מחלה כרונית, שעלולה לפגוע באיברים ובמערכות שונות בגוף, בעיקר לטווח הרחוק. מכאן גם חשיבות איזון הסוכרת, שכן, מחקרים רבים הוכיחו שככל שהיא מאוזנת יותר, כך הסיכון לנזק קטן משמעותית. שמירה על אורח חיים בריא, תוך דגשים תזונתיים, תרופתיים ופיזיולוגיים, עשויים להפחית את סיבוכי הסוכרת לרמה של אנשים בריאים, ללא סוכרת כלל. 


כיצד משפיעה סוכרת על גופנו? תסמיני המחלה בטווח הקצר מתבטאים בצימאון והשתנה מרובה, אכילה מרובה המלווה דווקא בירידה במשקל, יובש בפה וחולשה קיצונית. ואולם בטווח הארוך, חולי סוכרת מסתכנים בפגיעה חמורה במערכות שונות, שעלולה להיות בלתי הפיכה ואף מסכנת חיים. 


עיניים  


בקרקעית העין, אזור המוכנה רשתית העין (רטינה) והוא בעצם חלק מרקמת המוח, נוצרים בשלב הראשון כלי דם חדשים, ובהמשך הם עשויים לדמם ולפגוע ברשתית. בשלב הפגיעה הראשוני, שהוא לרוב בלתי מורגש, ניתן לטפל באמצעות קרן לייזר שצורבת את כלי הדם הללו. בשלב מאוחר יותר, יש צורך בטיפולים אגרסיביים יותר ולעיתים ניתן אף לאבד את הראיה. האבחון נעשה בבדיקת קרקעית העין - בדיקה פשוטה שנעשית על ידי רופא עיניים, כרוכה בהרחבת האישונים ולוקחת דקות ספורות. גם הטיפול בלייזר הוא קצרצר ובלתי מורגש כמעט. כל חולה סוכרת חייב לעבור בדיקה כזו אצל רופא העיניים אחת לחצי שנה ועד שנה, לפחות.


כליות


כאשר הסוכרת לא מאוזנת, נוצרים בכליות מעין חורים, דרכם "בורח" חלבון מהדם לשתן. גם כאן מדובר בפגיעה ראשונית, שניתן לטפל בה על ידי איזון הסוכרת ותרופות, אבל אם המחלה לא מתאזנת, המצב עלול להידרדר לאי ספיקת כליות ואף לצורך בדיאליזה. האבחון פשוט ביותר - דגימת שתן למיקרו-אלבומין, שעל חולה הסוכרת לבצע לפחות אחת לשנה. במקרים מסוימים יש צורך בביצוע של איסוף שתן לחלבון במשך 24 שעות. מקובל לתת תרופות, שיכולות להאט את קצב ההתדרדרות באמצעות השפעתן על כלי הדם של הכליה, אך התועלת שלהן מוגבלת. 


סוכרת עשויה לפגוע משמעותית באיברים בגוף בטווח הרחוק

סוכרת. אם לא מאוזנת - היא פוגעת משמעותית באיברים בגוף 


פגיעה עצבית (נוירופתיה)


 בסוכרת לא מאוזנת, ולרוב גם ממושכת (מספר שנים), עלולה להופיע פגיעה בעצבים הפריפריים/ההיקפיים-  בעיקר בכפות רגליים. הפגיעה העצבית מתבטאת בכאב לרוב בצורת דקירות או נימול, לרוב בשתי הרגליים וקשה יותר בשעות הלילה. כתוצאה מכך הפגיעה עצבית זו פוגעת בתחושה בכף הרגל ולכן חולי סוכרת חשופים לפציעה משמעותית, שהם עלולים שלא לחוש בה עד למצב בו נגרם נזק מאסיבי לעור ואף לעצם. גם כאן, קיימות כיום תרופות שונות, אך יעילותן אינה מושלמת ויש להן תופעות לוואי לא מעטות. לכן, חשוב שכל חולה סוכרת יבדוק לעצמו את הרגליים, לפחות אחת לשבוע.


כלי הדם של הלב והמוח


הסיבוכים המשמעותיים ביותר הקשורים למחלת הסוכרת, הינם מחלות לב (בעיקר התקף לב) ואירועים מוחיים – אלו נפוצים הרבה יותר בסוכרתיים. הסיבה היא פגיעה בכלי הדם המספקים דם לאברים הללו והיצרות שלהם.(טרשת עורקים). שכיחות סיבוכים אלו עולה משמעותית בחולי סוכרת, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, והם עלולים להיות מסכני חיים מידיים או לגרום לפגיעה באיברים אלה לצמיתות. 


פורומים, סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמת סוכר דניאל 03/12/2019 13:06
  • שתיתי 12-13 שעות לפני הבדיקה שתי כוסות עם כפית קינמון כל אחד רמת הסוכר אחרי צום הייתה 81 האם הקינמון ששתיתי השפיע על התוצאות?

  • + הוסף תגובה
מחפש מידע על מוצר בשם רטבוליקס תמיר אולינסקי 26/11/2019 11:57
  • אחותי משתמשת במשך חודש בתוסף טבעי בשם רטבוליקס ומספרת שהוא סייע לה תוך ימים ספורים לייצב את מדדי הסוכר בצום. האם אתם מכירים את המוצר?

  • + הוסף תגובה
התחלתי להשתמש במוצר בתחילת אוקטובר רנה סלומון 02/12/2019 10:02
  • אני יכולה לומר שהוא ממש עזר לי, מדד סוכר בצום ירד מ:160 בממוצע כל בוקר למדדים של 100- 110 בממוצע בבוקר. אני ממשיכה בינתיים לקחת את הג'נואט אבל בינתיים חזרתי יחסית לאיזון. אני ממשיכה לחכות כדי לראות תוצאות של בדיקות דם בסוף דצמבר. כפי שזה נראה כעת בהחלט יש סיכוי לתוצאות טובות.

  • + הוסף תגובה
האם נחשב סכרת אני 27/11/2019 14:43
  • שלום, מבוגר בן 82 שבדיקות גלוקוז עומדות כבר מספר פעמים סביב 115 ( לא הגיע ל 126 ) אבל 3 פעמים ה A1C עמד על 6.1 , 6.7, 6.8 האם זה נחשב סכרת ? האם ערכים אלה של A1C הם מסוכנים ? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!