סכנת שברים ונכות: כיצד לצמצם נפילות בקרב מבוגרים

מנתונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי אחד מכל שלושה מבוגרים מתמודד עם נפילה קשה על הקרקע, לפחות פעם בשנה, ומסתכן בפציעה חמורה, שברים ונכות. מהם הגורמים השכיחים לנפילות? וכיצד ניתן לצמצם את הסכנה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/02/2015

מנתונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי אחד מכל שלושה מבוגרים מתמודד עם נפילה קשה על הקרקע, לפחות פעם בשנה, ומסתכן בפציעה חמורה, שברים ונכות. מהם הגורמים השכיחים לנפילות? וכיצד ניתן לצמצם את הסכנה?


זה יכול להסתיים בפציעה חמורה, בשבר המתקשה להתאחות מפאת הגיל ולעיתים אף במוות: אחד מכל שלושה אנשים בגיל מבוגר חווה נפילה קשה על הקרקע, לפחות פעם בשנה. הסכנה ברורה ומיידית, אך גם ניתנת לצמצום משמעותית, אם לא למניעה לחלוטין. 


נפילות שכיחות בקרב אנשים בגילאים מבוגרים ועשויות להעמיד את העצמאות ואיכות החיים שלהם בסכנה. בעוד שבאדם צעיר שיקום שנחשב כפשוט יחסית נמשך שבועות ספורים בלבד, כשמדובר באדם מבוגר, פציעה זו עלולה להביא לנכות לצמיתות.


במשרד הבריאות מדווחים  כי מרבית מהנפילות מתרחשות דווקא בין כתלי הבית, מרחב שאמור לשמש כמוגן ובטוח לדייריו. מתברר כי לא כולם מודעים לסיכונים במרחב, המתלווים לגורמים נוספים כירידה בכוח השריר, ירידה בראייה, תופעות לוואי של תרופות וירידה טבעית ביציבות ובשיווי המשקל המתפתחות עם הגיל. נפילות בקרב מבוגרים. 1 מתוך שלושהלמרות הסכנה, מסבירים במשרד הבריאות כי דווקא חוסר פעילות מגביר את הסכנה לנפילות וקוראים לאנשים מבוגרים להמשיך להיות פעילים, אם כי במשנה זהירות. כיצד ניתן להגן מפני נפילות בבית?  


בחדר האמבטיה והשירותים:


- העדיפו רחצה במקלחון - היא בטוחה יותר מאשר באמבטיה.

- רצוי להשתמש בסבון נוזלי – הסבון המוצק עלול להחליק מהיד ולהביא לנפילה. 

- רצוי להתנגב טרם היציאה מהמקלחון או האמבטיה. למניעת החלקה – אל תשאירו את הרצפה רטובה.

- אין לנעול את דלת האמבטיה והשירותים מבפנים, כדי לאפשר הושטת עזרה בעת הצורך. רצוי גם שהדלת תפתח כלפי חוץ.


אביזרי בטיחות:

- התקינו שטיח גומי נדבק במקלחון או בתוך האמבטיה - למניעת החלקה.

- התקינו שטיח גומי נדבק גם ביציאה מהמקלחון או האמבטיה.

- מומלץ לבחור בריצוף מונע החלקה בחדר האמבטיה כולו.

- התקינו ידיות אחיזה יציבות במקלחון, באמבטיה וליד השירותים. על מנת למקם את הידיות בצורה הנכונה והבטוחה - חשוב להתייעץ עם מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט או איש מקצוע אחר שהוכשר לכך.

- בתוך המקלחון או האמבטיה - רצוי להשתמש בכיסא מפלסטיק יציב.

- במידת הצורך השתמשו בהגבהה יציבה לאסלה, שתקל עליכם להתיישב ולקום.


בחדרי המגורים (סלון וחדר שינה):


- פנו את הרצפה מחפצים, חוטי חשמל, חוטי טלפון, כדי למנוע היתקלויות ומעידות.

- מקמו את הטלפון במיקום נגיש ונוח. רצוי להשתמש בטלפון אלחוטי.

הצמידו שטיחים לרצפה באמצעות חומר הדבקה  או אל תשתמשו בהם כלל, מאחר שהנכם עלולים להיתקל בשולי השטיח וליפול.

- מקמו את הרהיטים כך שלא יפריעו למעבר. הקפידו  לסגור מגירות ודלתות של ארונות.

- בחרו בריהוט יציב.

- הקפידו על תבונה בתנועה - קומו לאט מהמיטה או מהכיסא. קימה מהירה עלולה לגרום לסחרחורת ונפילה.


הקפידו על תאורה נאותה:


- בסלון ובאמבטיה בחרו בתאורה חזקה דיה,  אך כזו שאינה מסנוורת.

- בחדר השינה הציבו מנורה ליד המיטה בהישג יד.

- התקינו תאורת לילה במעברים ובשירותים.

- חשוב במיוחד לדאוג כי המעבר מחדר השינה לשירותים יהיה פנוי ומואר בלילה.


במטבח: 


- מקמו חפצים בשימוש יומי בהישג יד.

- בקשו עזרה בפעולות המצריכות טיפוס - אין לטפס על דרגש או כיסא.

- למניעת החלקה - נגבו מיד רטיבות ברצפה ושאריות מזון.

- נהגו בתבונה בבישול ובחימום האוכל – על מנת למנוע כוויות ותאונות.


במדרגות (בתוך הבית ומחוצה לו):


- הקפידו לתקן מדרגות שאינן יציבות או שלמות, מוארות היטב, פנויות מחפצים, ובעלות מעקה יציב, רצוי משני הצדדים. מומלץ לצבוע את קצה המדרגה בצבע בולט. 

- מומלץ שלא למהר בעת עליה או ירידה במדרגות. 

- בירידה במדרגות - הקפידו להסיר את משקפי הקריאה.


גם לשמירה על אורח חיים בריא חשיבות מרבית במניעת נפילות מיותרות: 


פעילות גופנית


מומלץ לעשות פעילות גופנית במשך 30 דקות ביום לפחות, ולפחות 5 ימים בשבוע  כהליכה, תרגילים לשמירה על כוח שרירים, גמישות ושווי משקל, תרגילי טאי צ'י שהוכחו כיעילים במיוחד במניעת נפילות וגם פעילויות אחרות כגון ריקוד ושחיה. 


להליכה בטוחה נעלו נעליים יציבות ונוחות, סגורות מאחור, עם עקב רחב ונמוך וסוליות שמונעות החלקה. כמו כן, לקבלת הנחיות לשיפור ניידות, שווי משקל וכוח שרירים רצוי להתייעץ עם פיזיותרפיסט. 


תזונה נכונה


כדאי לאכול מזון מגוון מכל קבוצות המזון (דגנים, קטניות, ירקות ופירות, דגים, עוף ובקר, ביצים, חלב ומוצריו, שומנים) ולא לדלג על ארוחות, מה שעלול לגרום לחולשה וסחרחורת. כמו כן, להימנע מהתייבשות או משתיית משקאות אלכוהוליים.


שימוש נכון בתרופות


דווחו לרופא על כל התרופות שהנכם נוטלים – כולל תרופות ללא מרשם ותרופות "טבעיות". במידה ואתם נוטלים תרופה הגורמת לסחרחורת או נמנום - התאימו את פעילויותכם כך שלא תהיו בסכנת נפילה ודווחו על כך לרופא המטפל.


שמירה על הראייה והשמיעה


הקפידו על ביצוע בדיקת ראייה וכן בדיקת שמיעה אחת לשנה. ברור שראיה לקויה עלולה לגרום לנפילות, אך גם ירידה בשמיעה עלולה לסכן אתכם, כך למשל, במידה ואתם חוצים כביש ולא שומעים מכונית מתקרבת, אתם נמצאים בסכנת פגיעה חמורה.


במקרה של נפילה


הכינו מראש מספרי טלפון חיוניים בכתב גדול וברור ליד הטלפון. במידת הצורך,  התקינו מבעוד מועד לחצן מצוקה בבית ודאגו שיהיה תלוי על הצוואר או כשעון על היד, כך שיוכל לשמש אתכם אם תיפלו. במידה ונפלתם, אל תקומו מיד, בדקו תחילה אם לא נפגעתם והזעיקו עזרה במידת הצורך.


פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גירודים יעלה 07/12/2019 02:22
 • אמא שלי סובלת כבר יותר מחצי שנה מגירודים ופצעים בעור. איפה לא הינו גם פרטי אצל רופא עור גם דרך בית החולים . עשתה בדיקות , הכל בסדר. בהתחלה חשבו שזה הכדורים נגד סכרת , החליפו לה, עדיין יש לה גירודים ופצעים. אנחנו כבר לא יודעם מה לעשות, לאן ללכת? מישהו שמע על זה? אשמח מאד לשמוע. תודה

 • + הוסף תגובה
גרד עורי ד"ר רון בן יצחק 07/12/2019 14:58
 • שלום רב לאחר שנשללו סיבות גופניות, תרופות וסיבות עיצביות, רצוי לשלול הפרעת התנהגות הקשורה בירידה קוגניטיבית מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
ירידה קיצונית במצב הרוח שיר 02/12/2019 10:55
 • שלום אמא שלי בת 90 אחרי אירוע מוחי וגם לאחרונה נפילה, מטופלת בציפרלקס 10 מג' כבר הרבה שנים וקסנגיס. לאחרונה רופאת המשפחה ביטלה קסנגיס ונתנה קלונקס.. פסיכוגריאטר הוריד לה את הקלונקס ונתן elatrolet10. לוקחת גם targin 10 לכאבים עקב שבר בחוליה. בשבועיים האחרונים נוטה לבכי, עצבות, ומדברת וכועסת על דברים לא רלבנטיים שאולי קרו פעם. גם מתקשה להרדם. השאלה שלי היא האם משהו בהרכב התרופות הנוכחי גרם לה לכזה שינוי במצב הרוח שכן עד אז מצב הרוח שלה היה מצוין.

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בבת 90 שנה רון ד"ר בן יצחק 02/12/2019 13:14
 • שלום רב אני ממליץ על בצוע הערכה גריאטרית כוללנית על מנת לשקול הפחתת טיפול תרופתי ודיוק בטיפול הנדרש על מנת להשיג איזון פסיכוגריאטרי בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בעשור העשירי לחיים ד"ר רון בן יצחק 03/12/2019 08:58
 • שלום רב מקובל לחשוב שככל שאנו מזדקנים אנו זקוקים ליותר ויותר תרופות.... טעות!! עם העליה בגיל ובתחלואה.... לרוב המחלות הכרוניות מאוזנות , נדרשת פעולה של הפחתת טיפול כרוני בהתאם למצב התפקודי, רפואי וקוגניטיבי-מנטאלי האזון מתבצע לאחר אבחון קליני רב-מקצועי ע"י אנשי רפואה ומקצועות הבריאות בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בילבול. נינה 08/11/2019 23:23
 • שלום. אימי בת 87,עצמאית בתפקוד,עם הפרעות זכרון קלות בקרע. נוטלת קסנקס ,נוקטורנו 3.5,קונטרולוק ,קרדילות ואליקוויס. אתמול הייתי עדה לתופעה שהלחיצה אותי: היא התבלבלה ולקחה כדור נוקטורנו 7.5 מ"ג,לא נטלה קסנקס. עכבןר כמה דקות היא החלה לדהר עם עצמה,החלה לשוטט בבית,שאלה איפו היא נמצאת ומדוע נמצאת במקום זה..זכרה שמות הילדים והנכדים. נרדמה כעבור רבע שעה -עשרים דקות.. המצב הלחיץ אותי מאוד. שאלה : האם יתכן שכל הץופעות הללו מגרמו מ-7.5 מ"ג נוקטןרנו או שמדובר במשהו הרבה יותר בעייתי ? ץודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!