סכנת שברים ונכות: כיצד לצמצם נפילות בקרב מבוגרים

מנתונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי אחד מכל שלושה מבוגרים מתמודד עם נפילה קשה על הקרקע, לפחות פעם בשנה, ומסתכן בפציעה חמורה, שברים ונכות. מהם הגורמים השכיחים לנפילות? וכיצד ניתן לצמצם את הסכנה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מנתונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי אחד מכל שלושה מבוגרים מתמודד עם נפילה קשה על הקרקע, לפחות פעם בשנה, ומסתכן בפציעה חמורה, שברים ונכות. מהם הגורמים השכיחים לנפילות? וכיצד ניתן לצמצם את הסכנה?


זה יכול להסתיים בפציעה חמורה, בשבר המתקשה להתאחות מפאת הגיל ולעיתים אף במוות: אחד מכל שלושה אנשים בגיל מבוגר חווה נפילה קשה על הקרקע, לפחות פעם בשנה. הסכנה ברורה ומיידית, אך גם ניתנת לצמצום משמעותית, אם לא למניעה לחלוטין. 


נפילות שכיחות בקרב אנשים בגילאים מבוגרים ועשויות להעמיד את העצמאות ואיכות החיים שלהם בסכנה. בעוד שבאדם צעיר שיקום שנחשב כפשוט יחסית נמשך שבועות ספורים בלבד, כשמדובר באדם מבוגר, פציעה זו עלולה להביא לנכות לצמיתות.


במשרד הבריאות מדווחים  כי מרבית מהנפילות מתרחשות דווקא בין כתלי הבית, מרחב שאמור לשמש כמוגן ובטוח לדייריו. מתברר כי לא כולם מודעים לסיכונים במרחב, המתלווים לגורמים נוספים כירידה בכוח השריר, ירידה בראייה, תופעות לוואי של תרופות וירידה טבעית ביציבות ובשיווי המשקל המתפתחות עם הגיל. נפילות בקרב מבוגרים. 1 מתוך שלושהלמרות הסכנה, מסבירים במשרד הבריאות כי דווקא חוסר פעילות מגביר את הסכנה לנפילות וקוראים לאנשים מבוגרים להמשיך להיות פעילים, אם כי במשנה זהירות. כיצד ניתן להגן מפני נפילות בבית?  


בחדר האמבטיה והשירותים:


- העדיפו רחצה במקלחון - היא בטוחה יותר מאשר באמבטיה.

- רצוי להשתמש בסבון נוזלי – הסבון המוצק עלול להחליק מהיד ולהביא לנפילה. 

- רצוי להתנגב טרם היציאה מהמקלחון או האמבטיה. למניעת החלקה – אל תשאירו את הרצפה רטובה.

- אין לנעול את דלת האמבטיה והשירותים מבפנים, כדי לאפשר הושטת עזרה בעת הצורך. רצוי גם שהדלת תפתח כלפי חוץ.


אביזרי בטיחות:

- התקינו שטיח גומי נדבק במקלחון או בתוך האמבטיה - למניעת החלקה.

- התקינו שטיח גומי נדבק גם ביציאה מהמקלחון או האמבטיה.

- מומלץ לבחור בריצוף מונע החלקה בחדר האמבטיה כולו.

- התקינו ידיות אחיזה יציבות במקלחון, באמבטיה וליד השירותים. על מנת למקם את הידיות בצורה הנכונה והבטוחה - חשוב להתייעץ עם מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט או איש מקצוע אחר שהוכשר לכך.

- בתוך המקלחון או האמבטיה - רצוי להשתמש בכיסא מפלסטיק יציב.

- במידת הצורך השתמשו בהגבהה יציבה לאסלה, שתקל עליכם להתיישב ולקום.


בחדרי המגורים (סלון וחדר שינה):


- פנו את הרצפה מחפצים, חוטי חשמל, חוטי טלפון, כדי למנוע היתקלויות ומעידות.

- מקמו את הטלפון במיקום נגיש ונוח. רצוי להשתמש בטלפון אלחוטי.

הצמידו שטיחים לרצפה באמצעות חומר הדבקה  או אל תשתמשו בהם כלל, מאחר שהנכם עלולים להיתקל בשולי השטיח וליפול.

- מקמו את הרהיטים כך שלא יפריעו למעבר. הקפידו  לסגור מגירות ודלתות של ארונות.

- בחרו בריהוט יציב.

- הקפידו על תבונה בתנועה - קומו לאט מהמיטה או מהכיסא. קימה מהירה עלולה לגרום לסחרחורת ונפילה.


הקפידו על תאורה נאותה:


- בסלון ובאמבטיה בחרו בתאורה חזקה דיה,  אך כזו שאינה מסנוורת.

- בחדר השינה הציבו מנורה ליד המיטה בהישג יד.

- התקינו תאורת לילה במעברים ובשירותים.

- חשוב במיוחד לדאוג כי המעבר מחדר השינה לשירותים יהיה פנוי ומואר בלילה.


במטבח: 


- מקמו חפצים בשימוש יומי בהישג יד.

- בקשו עזרה בפעולות המצריכות טיפוס - אין לטפס על דרגש או כיסא.

- למניעת החלקה - נגבו מיד רטיבות ברצפה ושאריות מזון.

- נהגו בתבונה בבישול ובחימום האוכל – על מנת למנוע כוויות ותאונות.


במדרגות (בתוך הבית ומחוצה לו):


- הקפידו לתקן מדרגות שאינן יציבות או שלמות, מוארות היטב, פנויות מחפצים, ובעלות מעקה יציב, רצוי משני הצדדים. מומלץ לצבוע את קצה המדרגה בצבע בולט. 

- מומלץ שלא למהר בעת עליה או ירידה במדרגות. 

- בירידה במדרגות - הקפידו להסיר את משקפי הקריאה.


גם לשמירה על אורח חיים בריא חשיבות מרבית במניעת נפילות מיותרות: 


פעילות גופנית


מומלץ לעשות פעילות גופנית במשך 30 דקות ביום לפחות, ולפחות 5 ימים בשבוע  כהליכה, תרגילים לשמירה על כוח שרירים, גמישות ושווי משקל, תרגילי טאי צ'י שהוכחו כיעילים במיוחד במניעת נפילות וגם פעילויות אחרות כגון ריקוד ושחיה. 


להליכה בטוחה נעלו נעליים יציבות ונוחות, סגורות מאחור, עם עקב רחב ונמוך וסוליות שמונעות החלקה. כמו כן, לקבלת הנחיות לשיפור ניידות, שווי משקל וכוח שרירים רצוי להתייעץ עם פיזיותרפיסט. 


תזונה נכונה


כדאי לאכול מזון מגוון מכל קבוצות המזון (דגנים, קטניות, ירקות ופירות, דגים, עוף ובקר, ביצים, חלב ומוצריו, שומנים) ולא לדלג על ארוחות, מה שעלול לגרום לחולשה וסחרחורת. כמו כן, להימנע מהתייבשות או משתיית משקאות אלכוהוליים.


שימוש נכון בתרופות


דווחו לרופא על כל התרופות שהנכם נוטלים – כולל תרופות ללא מרשם ותרופות "טבעיות". במידה ואתם נוטלים תרופה הגורמת לסחרחורת או נמנום - התאימו את פעילויותכם כך שלא תהיו בסכנת נפילה ודווחו על כך לרופא המטפל.


שמירה על הראייה והשמיעה


הקפידו על ביצוע בדיקת ראייה וכן בדיקת שמיעה אחת לשנה. ברור שראיה לקויה עלולה לגרום לנפילות, אך גם ירידה בשמיעה עלולה לסכן אתכם, כך למשל, במידה ואתם חוצים כביש ולא שומעים מכונית מתקרבת, אתם נמצאים בסכנת פגיעה חמורה.


במקרה של נפילה


הכינו מראש מספרי טלפון חיוניים בכתב גדול וברור ליד הטלפון. במידת הצורך,  התקינו מבעוד מועד לחצן מצוקה בבית ודאגו שיהיה תלוי על הצוואר או כשעון על היד, כך שיוכל לשמש אתכם אם תיפלו. במידה ונפלתם, אל תקומו מיד, בדקו תחילה אם לא נפגעתם והזעיקו עזרה במידת הצורך.


פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחלת הנשיקה או שלבקת חוגרת גוד 25/03/2020 07:41
 • בת 69 אני מזה חודש וחצי מרגישה תשושה שאין לי כח ללכת או להרים משהו, קושי ללכת בקצור חולשה כללית תשישות איומה, אחרי שבועיים כאב גרון ושעול אבל בלי חום. לפני שבועיים נחלשתי יותר ובכל פעולה קטנה יש לי פעימות לב חזקות שמגיעות ל 104 פעימות .עשיתי בדיקות דם לפני כחודש ותפקודי כבד בתוך הנורמה רק המונוציטים מעל הנורמה 13.5% (כשהנורמה 13%). כמו כן  EBNA IGg posituv EBV past infection CMV IGg 123.3 CMV IGm שלילי יש לי גם קטע של 12 ס"מ בעור מתחת לשד הימני שהתחיל להפריע לי היה שם קצת אדום וחשבתי שזה מהחזיה אבל עד היום המקום שורף לי. האם אני חולה במחלקת הנשיקה?או זה הרפס זוסטר. כמה זמן המחלות האלה נמשכות?

 • + הוסף תגובה
אבחון מרחוק ד"ר רון בן יצחק 25/03/2020 11:02
 • שלום רב לצערי לא אוכל לעזור לך באבחון מרחוק. האבחנה המבדלת היא הרבה יותר רחבה ממה שאת מציגה. אני מציע לנסות תחילה ייעוץ מרחוק ובמידה ולא מתאפשר, אזי לבוא ולהיבדק שלבקת חוגרת היא מחלה עורית עם ביטוי מאוד בולט- שלפוחיות נרחבות על פני מחצית הגוף באזור שונה גוו או גב או חזה או בטן או פנים (אבל רק מחצית...) ולרוב מלווה בכאב עיצבי לא פשוט מבחינת עוצמתו אני מציע לבדוק : אנמיה מצב לבבי והתפתחות אי ספיקת לב? מחלה דלקתית- מחלת פרקים דלקתית? בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
תשישות ד"ר רון בן יצחק 31/03/2020 16:47
 • שלום רב האבחנה המבדלת כאמור רחבה יותר: מחלה מיטאבולית (סוכרת, חסר בויטאמינים), זיהומית (שחפת? מחלות עור ומין), מחלות הדם, מחלות כבד, אי ספיקת לב, ומחלות קולאגן וואסקולאריות. לכן אני מציע לעבור הערכה מקיפה, הכוללת גם התייחסות למרכיב מנטאלי- רגשי וקוגניטייב בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
ירידה דרמטית בתפקוד בת 30/03/2020 18:25
 • אמי כבת 87, היתה מתפקדת באופן סביר ועצמאית חבילה עד לפי כחודשיים, אז נפלה פעמיים בלילה , אושפזה כשבוע ומאז נפילותיה חלה התדרדרות דרמטית בתפקוד, ולא ניתן היה להשאיר להתגורר לבד כי שהיה עד אז, כיום, מתהלכת בסיוע ובגושי רב, מתנשמת ממאמץ קל, ליקוי בזמנים ( טעתה בשנה, בחודש, בעונה וכן סבורה שהמטפלת אצלה שנה בעוד היא אצלה כחודש וחצי. השל הפיכתה לסיעודית ( זקוקה לסיוע ברחצה, הלבשה, הליכה, מעבר מחשיבה לעמידה, בישול ועוד) הבאנו מטפלת זרה. אמי מתקשה להסתגל למצב החדש, איבדה תיאבון רוב הזמן יושבת באפס מעשה על הכיסא כשפניה כלפי מטה למראה שהיא מהרהרת והיא איבדה לחלוטין את שמחת החיים. אינה רואה טעם בהמשך חייה. היא אינה רואה בעין יפה את התנהלות המטפלת כגון שהמטפלת מבשלת למשל רוט בזה חוסר הנימוס להשתלטות על המטבח ועוד. אין למה מצב רוח, סובלת מדידות הואיל ואינה יכולה לנהל שיחות עם המטפלת שיודעת מילים ספורות בעברית, הפכה לנרגמית וממורמרת, ולעיתים אף מעליבה וכעסנית. היתה אדם עצמאי ודעתן כל חייה. ואני מביטה בהתגרדרותה בעצב עמוק, וכל ימיי ולילותיי חושבת על מצבה החדש בחשש. כיצד ניתן לסייע לה להסתגל ולהשלים עם מצבה החדש? עם נוכחות מטפלת שגרה עימה? כיצד להחזיר לה את הסיבה לחיות את חצי הכוס המלאה? תודה.

 • + הוסף תגובה
תסמונת בתר-נפילה ד"ר רון בן יצחק 30/03/2020 23:26
 • שלום רב אמך סובלת מתסמונת מוכרת, הידועה בשם "תסמונת בתר-נפילה" כמובן שיש לכך טיפול המשלב אימון פיזיקאלי , שינוי תרופתי ואימון חשיבתי רגשי במידה ותרצי בייעוץ מקוון, חפשי השרות באינטרנט בהצלחה רון ד "ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים עדן 24/03/2020 16:43
 • היי הוריי הם למעלה משמונים 2 אין מתעקשים להמשיך לבקר אותם למרות שהם אנשים לא בריאים מה עושים?

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים בעידן הקורונה ד"ר רון בן יצחק 24/03/2020 17:32
 • שלום רב לצערי ההנחיות הם חד משמעית למנוע חשיפה של מבוגרים לאוכלוסיה צעירה יחד עם זאת- הבדידות אף היא לא מוסיפה נחת אושר ובריאות, ועל כן יש להתייחס בכל מקרה לגופו. זמן חשיפה קצר, במרחק שמעבר ל- 2 מטר, כפפות אלכוג'ל ומסיכה מאותם שלא שבו מחו"ך ולא נחשפו לחולי קורונה ולא נמצאים בבדוד ייתכן ומפגש שבועי קצר עשוי להיות מועיל ופחות מסוכן בהתחשב בהקפדה כנ"ל ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!