דיכאון גורם לסוכרת או סוכרת גורמת לדיכאון?

הקשר בין גוף ונפש בכל הנוגע לטיפול במחלות כרוניות הוכח לא פעם בבעיות לב, מערכת העיכול, עור ואפילו סרטן. כעת, מצביעים מחקרים על קשר דו כיווני בין סוכרת מסוג 2 לסיכון לפתח דיכאון וכי טיפול בהיבט הרגשי, לצד הטיפול לאיזון הסוכרת מביאים לתוצאות טובות יותר עבור המטופל
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/06/2016

הקשר בין גוף ונפש בכל הנוגע לטיפול במחלות כרוניות הוכח לא פעם בבעיות לב, מערכת העיכול, עור ואפילו סרטן. כעת, מצביעים מחקרים על קשר דו כיווני בין סוכרת מסוג 2 לסיכון לפתח דיכאון וכי טיפול בהיבט הרגשי, לצד הטיפול לאיזון הסוכרת מביאים לתוצאות טובות יותר עבור המטופל 


אם אתם סובלים מסוכרת, סביר שיש לכם סיכון מוגבר לפתח דיכאון. כמו כן, אם הנכם סובלים מדיכאון יש לכם סיכוי גבוה יותר לפתח סוכרת מסוג 2. החדשות הטובות הן שניתן לטפל בסוכרת ודיכאון יחד, כך שניהול יעיל ונכון של גורם אחד יכול להניב תוצאה חיובית גם אצל הגורם השני.


למרות שהקשר בין סוכרת ודיכאון אינו מובן לחלוטין, להלן כמה דרכים המסבירות את החיבור בין שתי התופעות:


• הקשיים הטמונים בניהול נכון ומאוזן של הסוכרת עלולים לגרום ללחץ רב, ולהוביל לתסמינים של דיכאון. מדובר לדוגמא בלקיחת תרופות בזמן הנכון, הזרקת אינסולין בכמות המתאימה, שמירה על תזונה נכונה, הקפדה על פעילות גופנית ועוד.


• הסוכרת עלולה לגרום לסיבוכים ולבעיות בריאותיות אחרות, העלולות להחמיר את הסימפטומים של הדיכאון, לדוגמא אימפוטנציה או כאבים ברגליים.


• דיכאון יכול לעיתים להוביל לקבלת החלטות שגויות הקשורות באורח החיים, כגון תזונה לא נכונה, פעילות גופנית מעטה או חוסר בפעילות גופנית באופן מוחלט, עישון, עלייה במשקל בצורה לא מבוקרת. כל הגורמים הללו מהווים גורמי סיכון לפיתוח סוכרת.


• דיכאון עלול להשפיע על היכולת לבצע משימות, לתקשר ולחשוב בבהירות. מצבים אלו יכולים להשפיע על יכולת האדם לנהל את הסוכרת שלו בצורה המיטבית.


• דיכאון בקרב אנשים שהינם טרום סוכרתיים, ובעלי היסטוריה משפחתית של סוכרת, מעלה את הסיכון שלהם לפתח סוכרת בהמשך חייהם.


• אם אדם סובל מסוכרת, דיכאון למעשה רק יחמיר את סיכוייו לסבול מסיבוכי סוכרת הכוללים רטינופתיה, נפרופתיה, נוירופתיה, התקפי לב, שבץ ואף מוות. 


כיצד בכל זאת ניתן לנהל את שתי התופעות יחדיו, על מנת לטפל הן בדיכאון והן בסוכרת ולמנוע החמרה שלהם? לפניכם כמה דרכים אופציונאליות לכך:


• תכניות לניהול עצמי של הסוכרת: ישנן תכניות שונות המתמקדות בשינוי התנהגות, מתוך מטרה לסייע לאנשים לשפר את השליטה על המטבוליזם שלהם, לשפר את רמת הכושר הגופני שלהם, לנהל נכון את הירידה במשקל ואת גורמי הסיכון הקרדיווסקלריים האחרים (לחץ דם, כולסטרול). כמו כן, תכניות מקצועיות כאלה יכולות לסייע בשיפור איכות החיים לטווח הארוך.


• פסיכותרפיה: מטופלים שהשתתפו בטיפולים פסיכותרפיים, בעיקר כאלה המתמקדים בטיפול התנהגותי קוגניטיבי, דיווחו על שיפור במצב הדיכאון שלהם וכתוצאה ישירה מכך על שיפור בניהול נכון של הסוכרת.


• תרופות: טיפול בתרופות אנטי-דיכאוניות מסייע לשיפור במצב הדיכאון, וכתוצאה מכך גם לשיפור במצב הסוכרת המתבטא ברמות סוכר טובות יותר בדם.


• שינויים באורח החיים: שינויים בסגנון החיים האישי של המטופל הכוללים בין היתר פעילות גופנית קבועה ושמירה על תזונה נכונה, יכולים לשפר משמעותית הן את הדיכאון והן את הסוכרת.


חשוב לציין כי ערנות של המטופל יכולה לסייע במניעת החמרת המצב, ולהביא לטיפול מוקדם ויעיל. לכן סוכרתיים צריכים להיות ערים להופעת סימפטומים של דיכאון, דוגמת אובדן עניין בפעילות שגרתיות, תחושת עצבות וחוסר תקווה, או כאבים פיזיים בלתי מוסברים דוגמת כאבי גב או כאבי ראש, ולטפל בכך כמה שיותר מוקדם.


טיפול במקביל בדיכאון ובסוכרת מביא לתוצאות חיוביותפורומים סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משחה אלטרנטיבית אדם 03/03/2020 17:19
  • שלום לכולם, אני עוסק בתחום של צמחי מרפא ותזונה טבעית. אני מייבא משחה אלטרנטיבית ברמה גבוהה מאוד. המשחה מורכבת מאקליפטוס ואלוורה , שמים אותה באופן חיצוני, היא חודרת את העור דרך ממברנת התא ומריצה את הדם באזור הכאב ומקלה משמעותית תוך 30-40 דקות. אנטי דלקתית ברמה הגבוהה ביותר, עוזרת לכאב, מנקה רעלים ועוד. אני משתמש בה בטיפול באנשים עם כאבים כרוניים, בעיות ברכיים, גב, כאבי מפרקים, גירודים בעור, בעיות בקיבה, דלקתיות, נפיחות, סוכרת, פציעות ספורט למיניהן ועוד. מוזמנים לקחת דוגמית חינם ממני ורק במידה וזה עוזר לרכוש. הדוגמית מספיקה בערך ל2 מריחות, תלוי באיזור המריחה. אדם גוטליב מספר טלפון 0559464985 אימייל adamgot6@gmail.com

  • + הוסף תגובה
דיאטת 16/8 בני 24/02/2020 10:05
  • שלום רב רציתי לשאול עם אני יכול להתחיל עם הדיאטה 16/8 כאשר אני יש לי טרום סוכרת במדדים HEMOGLOBIN A1C 6.5% GLUCOSE 90 ואני נוטל כדור אחד של METFORMIN HCL TAB 850MG תודה על מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה
שאלה פסח 23/02/2020 14:22
  • שלום רציתי בבקשה לשאול :אני סובל ממהלופיה צווארית מזה 36 שנים ( בעיקבות תאונת אופנוע )כאשר לפני כ 10 שנים עברתי ניתוח בחוליות הצוואר( הפגיעות היותר קשות שבהן חוליות הוחלפו,חלק עברו תיקון ושיפוץ ונשאר עוד c1/c2 שיש עדיין תקוע בינייהם חוט שידרה וההמלצה מ 4 רופאים לא לגעת , אבל חלק מהתופעות בפגיעה העצבית זה שריפה מכפות רגליים ועד הצוואר דרך גב וע"ש ,כתפיים ידיים ויד ימין .( כיום נכה ומוגבל בשתי הרגליים מתנייד בכג"מ), ,ראיתי תרופה רק שהיא מיועדת לחולים בסכרת אך עם אותם תופעות של שריפה שאמורה להקל על התופעות .השאלה היא האם אוכל גם להישתמש בתרופה הזו להקלה על תופעות השריפה שאני עובר כל היום ומוציא אותי מדעתי למרות שאין לי סכרת ? שם התרופה - נוירובטיק = בברכה ותודה מראש פסח

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!