כיצד לנהוג כשנשברת לילד שן?

ילדים נמצאים בסיכון גבוה לחבלה דנטלית, שעשויה לערב שבר באחת השיניים ועד עקירה של השן כולה ממקומה. מתן עזרה ראשונה וטיפול מקצועי ומהיר של רופא שיניים, עשויים לשפר את סיכויי הישרדותה של השן
כתבה פרסומית כתבת חסות


ילדים נמצאים בסיכון גבוה לחבלה דנטלית, שעשויה לערב שבר באחת השיניים ועד עקירה של השן כולה ממקומה. מתן עזרה ראשונה וטיפול מקצועי ומהיר של רופא שיניים, עשויים לשפר את סיכויי הישרדותה של השן 


חבלות דנטליות עשויות לערב חבלות ברקמות רכות, דוגמת השפה והלשון, וקשות, כגון העצם והשיניים, לכלול את השיניים החלביות או הקבועות. לעזרה ראשונה במקרה של חבלה יש משמעות רבה ביותר, ויכולה להשפיע על הצלחת הטיפול והישרדותה של השן, ובכך להשפיע על איכות החיים של הילד בעתיד.


מכיוון שהילדים מהווים אחת מקבוצות הסיכון לחבלות דנטליות, חשיבות רבה קיימת לכך שצוות בית ספר והגן, הנמצא בקרבת הילדים שעות רבות במהלך היום, וכן ההורים או המטפלים יהיו מודעים לנושא וערוכים להגשת עזרה. 


במידה ומתעורר חשד למעורבות שיניים בחבלה, מומלץ להרים מעט את השפה העליונה ולבדוק אם נראה שבר בכותרת השן או דימום בחיבור בין קו החניכיים והשן. במקרה כזה מומלץ להפנות את הילד מיד למרפאת השיניים. 


ניתן לחלק חבלות בשיניים על פי סוג המשנן (שיניים חלביות או קבועות) או  על פי סוג החבלה (המערבת תזוזת שיניים או שברים בשיניים). על פי הספרות המקצועית, שיניים נשירות יהיו מעורבות יותר בחבלות מסוג תזוזת שיניים בעוד במשנן הקבוע החבלה הנפוצה יותר היא דווקא שבר כותרת השן. מרבית החבלות מתרחשות בשיניים הקדמיות העליונות (חותכות) ולא בטוחנות האחוריות.


שברים ברקמה הדנטלית יכולים לכלול את שכבת האמייל בלבד (החלק החיצוני ביותר בשן), לערב הן את האמייל והן את הדנטין או לכלול גם חשיפה של מוך השן (האזור בשן שבו נמצאים כלי הדם והעצבים). כמו כן, חבלה עלולה לערב גם את שורש השן. במקרה זה מיקום השבר משמעותי לטיפול בשן ולהישרדותה. 


הטיפול בחבלות בשיניים שונה בין משנן נשיר לקבוע. טיפול החירום הדחוף ביותר מתרחש כאשר שן קבועה, לרוב חותכת עליונה, שעברה שירוש (avulsion), כלומר, יצאה מהמקום במלואה, עם השורש.


במקרה כזה מספר שלבים הנעשים בשטח במהירות יכולים להציל את השן:


יש לאתר במהירות את השן שיצאה ממקומה, וכן, לגעת בה רק מהחלק הכותרתי. במידת הצורך, ניתן לשטוף מעט במים זורמים ולהשיבה למקומה. היה ולא ניתן להחזירה למקומה בלסת ידנית, יש לשים את השן במהירות בתמיסה פיזיולוגית המיועדת לכך (HBSS) או בכוס חלב ולהגיע במהירות למרפאת השיניים. חשוב לזכור כי ככל שהשן נמצאת מחוץ למקומה הטבעי בפה ובסביבה יבשה, כך קטן הסיכוי להשיבה לתפקוד. 


שיניים נשירות (חלביות) אשר עברו שירוש אינן עוברות השתלה מחדש ואין להחזירן לפה, אך מומלץ כמובן להגיע למרפאת השיניים על מנת לבדוק ולצלם את החבלה ולדעת האם אכן מדובר בשירוש ולא בחבלה אחרת כשבר שורש, למשל.


לעזרה ראשונה במקרה של חבלה יש משמעות רבה ביותר

לעזרה ראשונה במקרה של חבלה יש משמעות רבה ביותר


במקרה של שבר בכותרת השן, מומלץ לנסות ולאתר את חתיכת השן שנשברה, ולשמרה בכוס מים עד ההגעה לרופא השיניים, שייבחן האם כדאי להדביק בחזרה את השן או להשלים את החסר בחומר אסתטי אחר.


באמצעות צילום רנטגן יאמוד הרופא המטפל את היקפו של השבר ויבדוק אם ישנה מעורבות של מוך השן. פגיעה כזו עלולה לערב רגישות של השן, לגרום לחוסר נוחות עבור הילד שנפגע ולכן ישנה חשיבות לכיסוי החלק הנחשף בעקבות השבר ולאפשר ריפוי אופטימלי יותר. 


בכל חשד של חבלה בשיניים חשוב להגיע למרפאת השיניים על מנת לאבחן את החבלה, וחומרתה ולקבל את  טיפול מתאים, הוראות תזונה, צחצוח ומעקב. 


פורומים שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אשמח לחוות דעתך דנה 25/09/2020 11:36
  • איך לבחור מרפאת שיניים ? האם עדיף מרפאה ברשת? מרפאה פרטית? או דרך קופת חולים? אין לי ניסיון עם טיפולי שיניים, ונדרשת כעת לטיפול. איך אדע שהרופא אמין ועושה באמת הכול כדי להציל את השן? במינימום התערבות ולא חלילה מנסה לעשות עבודה גדולה יותר מהנדרש ? חוות דעת נוספת, עשויה לתת אור נוסף, אך גם לבלבל. מהי עצתך בעניין ? מראש אודה להתייחסותך.

  • + הוסף תגובה
איך לבחור מרפאת שיניים ד"ר אוהד שרון 25/09/2020 13:32
  • דנה שלום, שאלה קשה. את מעלה נקודות מחשבה נכונות והדרך לבחור מקום לטיפול היא כל אלה יחד. את צריכה רופא אמין שעושה הכל על מנת להציל שיניים. תבדקי על הרופא המטפל כמו שאת בוחרת כל שרות רפואה אחר. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

  • + הוסף תגובה
האם ייתכן ? האם הגיוני ? רון 25/09/2020 07:15
  • לפני כמה ימים הרגשתי שנשבר לי חלק משן טוחנת. אין לי כאבים בשן. נגשתי למרפאת שיניים, ונמסר לי כי עליי לעבור טיפול שורש, מבנה וכתר. האם יתכן מצב ששן שאינה כואבת, נראית כמעט שלמה, למעט החתיכה הקטנה שנשרה, שן שלא עברה אפילו סתימה, תגיע למצב כזה ? איזה הסבר יכול להיות לזה ? מתי מקובל להחליט שיש צורך בטיפול שורש ? האם לא כדאי להתחיל קודם בסתימה ? מה הסיכון בדחיית טיפול כזה בחודש חודשיים ?

  • + הוסף תגובה
חלק משן נשבר ד"ר אוהד שרון 25/09/2020 11:34
  • רון שלום, תשובתי היא כללית מאחר ולא בדקתי אותך, ואיני יודע את כל הפרטים. כן, יכול להיות ששבר בשן יגרום לצורך בטיפול שורש והכתרת השן, אולם היום הגישה הטיפולית היא ״התערבות מינימלית״. במקרים רבים ניתן להשלים את האזור החסר, ולבצע שיחזור שימנע שבר נוסף מבלי הצורך בטיפול שורש. ישנן גישות הדבקה חזקות מאוד וחומרים איכותיים המאפשרים שחזור השיניים בהתערבות מזערית. תחושת הבטן שלך נכונה, אבל, יש צורך בבדיקה בכדי לתת לך את האפשרות המתאימה ביותר. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

  • + הוסף תגובה
כאבי רצח יומיים ענת 19/09/2020 21:23
  • מתוכנן טיפל שלם מיידי דרך בית חולים בלינסון אבל שלחו אותי שיהיה לי כסף לקבוע ביקשתי אני אחרי אינביוטיקה וכאבים במיוחד מקום אחד רק לסגור אמר לא יכול זה טיפול ועכשיו יומיים אני מתה מכאבים רצח

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!