בלבול או אלצהיימר: שמים לב לתמרורי אזהרה

אבחון מוקדם שלה עשוי לסייע בהאטת ההתדרדרות של המחלה. אך מתי בלבול מהווה סיבה לדאגה ממשית כי מדובר באלצהיימר? להלן נורות אזהרה שחשוב לשים אליהן לב
כתבה פרסומית כתבת חסות


אבחון מוקדם שלה עשוי לסייע בהאטת ההתדרדרות של המחלה. אך מתי בלבול מהווה סיבה לדאגה של ממש כי מדובר באלצהיימר? להלן נורות אזהרה שחשוב לשים אליהן לב 


דמנציה היא תסמונת המאפיינת קבוצה של מחלות, הנפוצה בהם היא מחלת האלצהיימר. דמנציה מתבטאת בירידה הדרגתית בתהליכי החשיבה בשל מחלה אורגנית של המוח. תסמיני הדמנציה הם ליקויים בדרגה שונה בזיכרון, כושר התמצאות, שינויים בהתנהגות ואישיות של האדם. השינויים המנטאליים וההתנהגותיים עשויים להשפיע על דרגות התפקוד היומיומי. 


הקושי באבחון דמנציה נובע מתפיסה רווחת של חלק מהתסמינים כזיקנה. פעמים רבות כאשר אדם חווה סימפטום רפואי של דמנציה, נוטים לקשרו לזיקנה. עם זאת, חשוב להכיר את סימני האזהרה לתחילתה של דמנציה בשל "חלון ההזדמנויות" הקיים לטיפול במחלה בשלבים המוקדמים.


בכל מקרה של החשד, הכתובת בשלב הראשון היא רופא משפחה. היות שישנם מצבים רפואיים רבים העלולים לגרום למצב זה, יש לעבור בירור מקיף על מנת לגלות את האבחנה ולטפל בה בהתאם. במקרה של חשד, על רופא המשפחה להפנות את המטופל לרופא מומחה בתחום הנוירולוגיה או פסיכו-גריאטריה שישלח את המטופל להדמיה מוחית, שיכולה להיות CT או MRI, לשלילת בעיה מוחית אחרת.


אבחנה ודאית של אלצהיימר יכולה להתבצע על-ידי ביופסיה מוחית בלבד, שאינה נעשית באופן שגרתי, אלא במקרים חריגים בלבד. לכן, אבחנה של מחלת אלצהיימר מתבצעת בעיקר על-ידי שלילת גורמים אחרים שיכולים ליצור תמונה קלינית דומה. 


כיום מעריכים כי חמישה אחוזים מבני 80 ומעלה סובלים מדימנציה או אלצהיימר. אבחון מוקדם של המחלה יוכל לסייע בהאטת התדרדרותה. האיגוד הבינלאומי למחלת אלצהיימר קבע מספר תמרורי אזהרה לתחילתה של דמנציה:


ירידה בזיכרון לטווח קצר -  כאשר אדם אינו זוכר היכן ביקר יום קודם לכן, עם מי ניפגש, מדוע הלך לחדר המסוים בבית.


קושי בתכנון פעולות וירידה בכושר בפתרון בעיות – חולי אלצהיימר יחוו קושי בעבודה עם מספרים או תכניות. במיוחד בולט הקושי לעקוב אחר חשבון הבנק וביצוע תשלומים שונים או קושי בתכנון וביצוע פעולות רב-שלביות, לדוגמא הכנת מאכל לפי מתכון בספר .


קושי בהשלמת משימות פשוטות - חולי אלצהיימר יתקשו במשימות מוכרות להם כנהיגה למקום מוכר או ניהול קשרים משפחתיים וחברתיים או תחביבים. 


איבוד תחושת הזמן והמקום -  חולי אלצהיימר רבים נוטים לאיבוד תחושת זמן, הקשר לתאריך, עונות השנה או הזמן שחלף. קושי בהבנת פעילויות שאינן מתרחשות ברגע זה, המיקום בו הם נמצאים או הדרך בה הגיעו אליו. 


קושי בפירוש מידע ויזואלי והתמצאות במרחב - עבור חלק מחולי אלצהיימר, בעיות ראייה הן אחד הסימנים לקיומה של המחלה. הם מתקשים בקריאה, הערכת מרחקים וסובלים מקושי תפיסתי. 


קושי בדיבור או בכתיבה - הסובלים מאלצהיימר מתקשים להצטרף לשיחה או למצוא את המילה שהם מחפשים, על מנת להשלים את המשפט.


ירידה ביכולת השיפוט וביכולות התפקודיות – אלצהיימר מתאפיין בירידה ביכולות התפקודיות תבוא לידי ביטוי בעיקר בניהול כספים. בנוסף, יחוו החולים ירידה ביכולות התפקודיות, כמו לבחור בגדים, להתלבש ולקיים פעולות רחצה בסיסיות.


נטישת קשרים חברתיים, מקום עבודה או תחביבים - בשל ירידה בתפקודי המוח העילאיים קיימת השפעה על תפקודי היומיום המתקדמים. שינויים מנטאליים ופיזיים העוברים על הלוקים בדמנציה או אלצהיימר עשויים לגרום להפנמה והתכנסות. קיים תליך של התרחקות מבני משפחה, מיעוט עד הפסקת קשרים חברתיים ועיסוק בתחביבים. לעיתים תהליכים אלו ילוו גם בהאשמת בן או בת הזוג בבגידה או מקורבים בגניבת חפצים יקרי ערך.


בנוסף לאלה, עלולים חולי אלצהיימר לסבול מתפקוד מוטורי לקוי הגורם להליכה איטית יותר, נפילות תדירות, ירידה במשקל, הנובעת מכך שהקשיש שוכח לאכול ועד שליטה על הסוגרים, הקשורות לפגיעה עצבית בתפקוד האוטונומי. 


בכל מקרה בו קרוב משפחה מראה סימנים של שינוי פיזיולוגי או התנהגותי, החורגים ממצבו הנורמלי, יש לפנות לרופא המשפחה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר באוכלוסייה מבוגרת.


פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מתן אוילק לקשישים פנינה 23/09/2020 07:48
  • כיצד יש לתת לקשיש אוילק . נקי מהבקבוק לכוסית מדידה . או יש למהול בכוס קפה/ תה//מים ? ואם כן יש למהול מה הסיבה ?

  • + הוסף תגובה
מתן תרופה נגד עצירות ד"ר רון בן יצחק 23/09/2020 11:51
amylase מעט גבוה י 21/09/2020 15:29
  • שלום, אמי בת 90 וסבלה לפני שנים רבות מדלקות אקוטיות בלבלב. כעת תוצאת בדיקת amylase בדם הייתה 128 כשהנורמה היא עד 100. האם יש לכך משמעות? היא סובלת מירידה בתיאבון. היא אמורה להתחיל כעת זריקת פרוליה ואני חוששת מההשפעה האפשרית על הלבלב. תודה.

  • + הוסף תגובה
שאלה נוספת י 21/09/2020 15:32
  • האם זה בעייתי לקבל זריקת פרוליה במקרה של תת פעילות של בלוטת התריס? תודה.

  • + הוסף תגובה
פרוליה וחיסון שפעת י 15/09/2020 23:05
  • שלום, האם אפשר לקבל זריקת פרוליה (ראשונה) וחיסון שפעת בו זמנית או שרצוי להפריד ביניהם בגלל תופעות לוואי אפשריות? תודה.

  • + הוסף תגובה
שלוב זריקות ד"ר רון בן יצחק 16/09/2020 10:07
  • שלום רב אין לי ידע בנושא ולא מצאתי המלצה בספרות המקצועית המתייחסת לשלוב. מנסיוני הקליני, לא מומלץ לבצע גם וגם. מציע לבצע את הזריקות (שאינן דחופות) באינטרוואל זמן של שבועיים לפחות בין מועדי ההזרקה בברכת שנה טובה ד"ר בן יצחק רון

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!