בלבול או אלצהיימר: שמים לב לתמרורי אזהרה

אבחון מוקדם שלה עשוי לסייע בהאטת ההתדרדרות של המחלה. אך מתי בלבול מהווה סיבה לדאגה ממשית כי מדובר באלצהיימר? להלן נורות אזהרה שחשוב לשים אליהן לב

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/02/2015

אבחון מוקדם שלה עשוי לסייע בהאטת ההתדרדרות של המחלה. אך מתי בלבול מהווה סיבה לדאגה של ממש כי מדובר באלצהיימר? להלן נורות אזהרה שחשוב לשים אליהן לב 


דמנציה היא תסמונת המאפיינת קבוצה של מחלות, הנפוצה בהם היא מחלת האלצהיימר. דמנציה מתבטאת בירידה הדרגתית בתהליכי החשיבה בשל מחלה אורגנית של המוח. תסמיני הדמנציה הם ליקויים בדרגה שונה בזיכרון, כושר התמצאות, שינויים בהתנהגות ואישיות של האדם. השינויים המנטאליים וההתנהגותיים עשויים להשפיע על דרגות התפקוד היומיומי. 


הקושי באבחון דמנציה נובע מתפיסה רווחת של חלק מהתסמינים כזיקנה. פעמים רבות כאשר אדם חווה סימפטום רפואי של דמנציה, נוטים לקשרו לזיקנה. עם זאת, חשוב להכיר את סימני האזהרה לתחילתה של דמנציה בשל "חלון ההזדמנויות" הקיים לטיפול במחלה בשלבים המוקדמים.


בכל מקרה של החשד, הכתובת בשלב הראשון היא רופא משפחה. היות שישנם מצבים רפואיים רבים העלולים לגרום למצב זה, יש לעבור בירור מקיף על מנת לגלות את האבחנה ולטפל בה בהתאם. במקרה של חשד, על רופא המשפחה להפנות את המטופל לרופא מומחה בתחום הנוירולוגיה או פסיכו-גריאטריה שישלח את המטופל להדמיה מוחית, שיכולה להיות CT או MRI, לשלילת בעיה מוחית אחרת.


אבחנה ודאית של אלצהיימר יכולה להתבצע על-ידי ביופסיה מוחית בלבד, שאינה נעשית באופן שגרתי, אלא במקרים חריגים בלבד. לכן, אבחנה של מחלת אלצהיימר מתבצעת בעיקר על-ידי שלילת גורמים אחרים שיכולים ליצור תמונה קלינית דומה. 


כיום מעריכים כי חמישה אחוזים מבני 80 ומעלה סובלים מדימנציה או אלצהיימר. אבחון מוקדם של המחלה יוכל לסייע בהאטת התדרדרותה. האיגוד הבינלאומי למחלת אלצהיימר קבע מספר תמרורי אזהרה לתחילתה של דמנציה:


ירידה בזיכרון לטווח קצר -  כאשר אדם אינו זוכר היכן ביקר יום קודם לכן, עם מי ניפגש, מדוע הלך לחדר המסוים בבית.


קושי בתכנון פעולות וירידה בכושר בפתרון בעיות – חולי אלצהיימר יחוו קושי בעבודה עם מספרים או תכניות. במיוחד בולט הקושי לעקוב אחר חשבון הבנק וביצוע תשלומים שונים או קושי בתכנון וביצוע פעולות רב-שלביות, לדוגמא הכנת מאכל לפי מתכון בספר .


קושי בהשלמת משימות פשוטות - חולי אלצהיימר יתקשו במשימות מוכרות להם כנהיגה למקום מוכר או ניהול קשרים משפחתיים וחברתיים או תחביבים. 


איבוד תחושת הזמן והמקום -  חולי אלצהיימר רבים נוטים לאיבוד תחושת זמן, הקשר לתאריך, עונות השנה או הזמן שחלף. קושי בהבנת פעילויות שאינן מתרחשות ברגע זה, המיקום בו הם נמצאים או הדרך בה הגיעו אליו. 


קושי בפירוש מידע ויזואלי והתמצאות במרחב - עבור חלק מחולי אלצהיימר, בעיות ראייה הן אחד הסימנים לקיומה של המחלה. הם מתקשים בקריאה, הערכת מרחקים וסובלים מקושי תפיסתי. 


קושי בדיבור או בכתיבה - הסובלים מאלצהיימר מתקשים להצטרף לשיחה או למצוא את המילה שהם מחפשים, על מנת להשלים את המשפט.


ירידה ביכולת השיפוט וביכולות התפקודיות – אלצהיימר מתאפיין בירידה ביכולות התפקודיות תבוא לידי ביטוי בעיקר בניהול כספים. בנוסף, יחוו החולים ירידה ביכולות התפקודיות, כמו לבחור בגדים, להתלבש ולקיים פעולות רחצה בסיסיות.


נטישת קשרים חברתיים, מקום עבודה או תחביבים - בשל ירידה בתפקודי המוח העילאיים קיימת השפעה על תפקודי היומיום המתקדמים. שינויים מנטאליים ופיזיים העוברים על הלוקים בדמנציה או אלצהיימר עשויים לגרום להפנמה והתכנסות. קיים תליך של התרחקות מבני משפחה, מיעוט עד הפסקת קשרים חברתיים ועיסוק בתחביבים. לעיתים תהליכים אלו ילוו גם בהאשמת בן או בת הזוג בבגידה או מקורבים בגניבת חפצים יקרי ערך.


בנוסף לאלה, עלולים חולי אלצהיימר לסבול מתפקוד מוטורי לקוי הגורם להליכה איטית יותר, נפילות תדירות, ירידה במשקל, הנובעת מכך שהקשיש שוכח לאכול ועד שליטה על הסוגרים, הקשורות לפגיעה עצבית בתפקוד האוטונומי. 


בכל מקרה בו קרוב משפחה מראה סימנים של שינוי פיזיולוגי או התנהגותי, החורגים ממצבו הנורמלי, יש לפנות לרופא המשפחה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר באוכלוסייה מבוגרת.


פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיז על עצם האצבע של אימי בת ה-80 חגית 12/12/2019 09:17
 • כבר שנה שיש לה על האצבע משהו שכנראה מתחיל בזיז על העצם (כך לפי טענתה). הדבר מקשה על תפקוד היד, וכואב מאוד. ביקיו לייזר, אמבטיות ליד, התייעצות עם רופאי עור, ואורטופד... כל זה לא עזר. יש לך כיוון רפואי נוסף? לאיזו רפואה עלינו לפנות?

 • + הוסף תגובה
זיז על עצם האצבע.... ד"ר רון בן יצחק 12/12/2019 14:31
 • שלום רב מציע להיוועץ במומחה פרקים- ריאומאטולוג בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה
גירודים יעלה 07/12/2019 02:22
 • אמא שלי סובלת כבר יותר מחצי שנה מגירודים ופצעים בעור. איפה לא הינו גם פרטי אצל רופא עור גם דרך בית החולים . עשתה בדיקות , הכל בסדר. בהתחלה חשבו שזה הכדורים נגד סכרת , החליפו לה, עדיין יש לה גירודים ופצעים. אנחנו כבר לא יודעם מה לעשות, לאן ללכת? מישהו שמע על זה? אשמח מאד לשמוע. תודה

 • + הוסף תגובה
גרד עורי ד"ר רון בן יצחק 07/12/2019 14:58
 • שלום רב לאחר שנשללו סיבות גופניות, תרופות וסיבות עיצביות, רצוי לשלול הפרעת התנהגות הקשורה בירידה קוגניטיבית מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
ירידה קיצונית במצב הרוח שיר 02/12/2019 10:55
 • שלום אמא שלי בת 90 אחרי אירוע מוחי וגם לאחרונה נפילה, מטופלת בציפרלקס 10 מג' כבר הרבה שנים וקסנגיס. לאחרונה רופאת המשפחה ביטלה קסנגיס ונתנה קלונקס.. פסיכוגריאטר הוריד לה את הקלונקס ונתן elatrolet10. לוקחת גם targin 10 לכאבים עקב שבר בחוליה. בשבועיים האחרונים נוטה לבכי, עצבות, ומדברת וכועסת על דברים לא רלבנטיים שאולי קרו פעם. גם מתקשה להרדם. השאלה שלי היא האם משהו בהרכב התרופות הנוכחי גרם לה לכזה שינוי במצב הרוח שכן עד אז מצב הרוח שלה היה מצוין.

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בבת 90 שנה רון ד"ר בן יצחק 02/12/2019 13:14
 • שלום רב אני ממליץ על בצוע הערכה גריאטרית כוללנית על מנת לשקול הפחתת טיפול תרופתי ודיוק בטיפול הנדרש על מנת להשיג איזון פסיכוגריאטרי בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בעשור העשירי לחיים ד"ר רון בן יצחק 03/12/2019 08:58
 • שלום רב מקובל לחשוב שככל שאנו מזדקנים אנו זקוקים ליותר ויותר תרופות.... טעות!! עם העליה בגיל ובתחלואה.... לרוב המחלות הכרוניות מאוזנות , נדרשת פעולה של הפחתת טיפול כרוני בהתאם למצב התפקודי, רפואי וקוגניטיבי-מנטאלי האזון מתבצע לאחר אבחון קליני רב-מקצועי ע"י אנשי רפואה ומקצועות הבריאות בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!