12 דרכים להפחית את הסיכון שלכם לחלות בסרטן

בדיקות לגילוי סרטן, חיסונים, הימנעות מעישון ומשקל גוף תקין - בעקבות מחקרים מקיפים שנערכו בשנים האחרונות, הקושרים אורח חיים וסיכויי התחלואה הסרטן, גיבשו ארגוני הבריאות העולמיים שורת המלצות שיסייעו לכם לצמצם את הסיכון למחלה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בדיקות לגילוי סרטן, חיסונים, הימנעות מעישון ומשקל גוף תקין - בעקבות מחקרים מקיפים שנערכו בשנים האחרונות, הקושרים אורח חיים וסיכויי התחלואה הסרטן, גיבשו ארגוני הבריאות העולמיים שורת המלצות שיסייעו לכם לצמצם את הסיכון למחלה


הקשר בין אורח חיים בריא לסיכוי לחלות בסרטן הוכח במהלך השנים האחרונות בלא מעט במחקרים, ועל כן מפנים בעולם כיום מאמץ לרפואה מונעת וחינוך לאורח חיים בריא, כדי להקטין את שיעורי התחלואה בסרטן מסוגים שונים, וגם כסוכרת מסוג 2 ומחלות לב.


כיום ידוע כי אורח חיים בריא כצריכת פירות, ירקות וחיטה מלאה, צמצום אכילת שומנים, בעיקר שומן רווי, הפחתת צריכת משקאות אלכוהוליים, הפסקת עישון ושמירה על משקל גוף תקין עשויים להקטין את הסיכוי לחלות בסרטן. רשות הבריאות הבריטית, לדוגמה, פרסמה לאחרונה דו"ח מקיף לפיו ניתן למנוע 40% ממקרי הסרטן על ידי אימוץ הרגלים בריאים.


מניעת סרטן

אורח חיים בריא יכול למנוע 40% ממקרי הסרטן


מהדו"ח עולה כי 145 אלף מקרי סרטן שנתגלו בשנה האחרונה לבדה היו יכולים להימנע כליל אילו היו החולים המאובחנים שומרים על תזונה מאוזנת, מפחיתים צריכת בשר אדום ומלח ומגבירים את צריכת הירקות, הפירות והסיבים התזונתיים ונמנעים מעישון סיגריות, שנמצא כאחראי ליותר מ-314 אלף מקרי סרטן בבריטניה ב-5 השנים האחרונות. 


בארגוני הבריאות בינלאומיים מעריכים כיום כי השקעה בסך 18 מיליון דולר בסה"כ, אשר ישמשו להגברת אמצעי המניעה, אבחון מוקדם ושיפור דרכי טיפול, יכולה להביא להפחתה של 30% במקרי המוות מסרטן במדינות מתפתחות.


הרשות לחקר הסרטן בארגון הבריאות העולמי וארגון  ה-European Commission מפרסמים, לרגל יום המודעות למחלת הסרטן, קוד הכולל המלצות שונות, מבוססות מחקר להפחתת הסיכון לחלות בסרטן:  


1.  אל תעשנו ואל תשתמשו בשום סוג של מוצרי טבק.


2.  דאגו שביתכם יהיה נקי מעישון. במקום עבודתכם, הביעו תמיכה במדיניות של מקום עבודה נקי מעישון.


3.  שמרו על משקל גוף תקין.


4.  היו פעילים מבחינה גופנית בחיי היום יום. הגבילו את הזמן שאתם מבלים בישיבה.


5.  הקפידו על תזונה בריאה:הרבו באכילה של דגנים מלאים, קטניות, ירקות ופירות; הגבילו את הצריכה של מזונות בעלי ערך קלורי גבוה (מזונות עשירים בשומן ובסוכר), והימנעו ממשקאות ממותקים; הימנעו מצריכת בשר מעובד, הגבילו את הצריכה של בשר אדום, ומזונות עשירים במלח.


6.  אם אתם צורכים אלכוהול מכל סוג, הגבילו את כמויות הצריכה. למניעת סרטן, עדיף להימנע בכלל משתיית משקאות אלכוהוליים.


7.  הימנעו משהייה ממושכת בשמש, בייחוד עם ילדים. השתמשו במסנני קרינה מפני השמש. אל תשתמשו במיטות שיזוף.


8.  במקום עבודתכם, הגנו על עצמכם מפני חומרים מסרטנים, על ידי הקפדה על תקנות  בטיחות וגהות בתעסוקה.


9.  בדקו האם אתם חשופים לרמות גבוהות של קרינת גז ראדון בביתכם. נקטו באמצעים כדי להפחית את רמות הקרינה של הרדון.


10.  לנשים  -  הנקה מפחיתה את הסיכון של האם לחלות בסרטן.  אם הדבר מתאפשר, הניקי את תינוקך.  


                 -  טיפול בתחליפי הורמונים מגביר את הסיכון לסוגים שונים של סרטן. הגבילי צריכה של תרופות אלו.


11.  וודאו כי ילדיכם משתתפים בתכנית החיסונים נגד:


                 -  הפטיטיס B  (עבור ילודים).


                 -  חיסון  נגד וירוס הפפילומה (HPV) לנערות, לפני גיל התחלת קיום יחסי מין.


12.  קחו חלק בתכניות סקר לאומיות לגילוי מוקדם של סרטן, בהן סרטן המעי הגס, סרטן השד וצוואר הרחם.


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח הסרת גידול ממאיר ממעי הגס יהודה 19/09/2020 20:02
  • שלום,בחודש מאיהוצא לי גידול ממאיר ממעי הגס ונעשתה כריתה של 7 ס"מ כעבור חודש וחצי נסגרה הסטומה הזמנית,מאז סגירת הסטומה לפני 3 חודשים פעילות המעיים אינה סדירה סובל מיציאות מרובות או פליטות קטנות,נמצא בטיפול ביופידבק,לחיזוק האגן,כמה זמן עובר עד שהמעי חוזר לפעילות סדירה,על תשובתך

  • + הוסף תגובה
דם סמוי בצואה-חיובי ראובן 14/09/2020 14:59
  • שלום רב,בן 64.בדיקה שגרתית שנתית לפני כ-3 חודשים גילתה דם סמוי בצואה.אין סימפטומים אחרים ומרגיש טוב.נקבעה לי קולונוסקופיה בקרוב אך לא בטוח שאוכל להגיע והמועד הבא בערך עוד 3 חודשים.האם דחייה צריכה להלחיץ ? מהידוע לי תוצאת הבדיקה אינה בהכרח מעידה על סרטן.תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
כאב בבטן בצד שמאל 9 חודשים לאחר ניתוח כריתת חלק גדול מהמעי הגס אבי 06/09/2020 19:28
  • שלום ד״ר אני 9חודשים אחרי ניתוח כריתת חלק גדול מהמעי עקב גידול שמצאו לי במעי הגס בחלק השמאלי שלי הופיע לי פתאום עש כאב של לחץ בצד שמאל ושאני לוחץ עם היד גם כואב מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!