ניטור מוגבר מסייע בהארכת חייהם של סוכרתיים

מחקר מגלה כי מעקב של רמות הסוכר בדם בתדירות גבוהה מהניטור המקובל כיום בחולי סוכרת מסוג 1, מביא לשיפור בתופעות הלוואי הסיסטמיות של המחלה ומקטין בשליש את הסיכוי לתמותה
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר מגלה כי מעקב של רמות הסוכר בדם בתדירות גבוהה מהניטור המקובל כיום בחולי סוכרת מסוג 1, מביא לשיפור בתופעות הלוואי הסיסטמיות של המחלה ומקטין בשליש את הסיכוי לתמותה 


מהמחקר, שערכה "הסוכנות לבריאות לאומית", במרילנד ארה"ב, (NIH) ובמימון ה-JDRF, ארגון בינלאומי למלחמה בסוכרת מסוג 1,  עולה כי סוכרתיים שמקפידים לנטר בקביעות את רמות הסוכר בדמם כבר בשלבים מוקדמים של המחלה, עתידים לחיות זמן ארוך וחיים איכותיים יותר. 


הניסוי, והמחקר שהתקיים בעקבותיו, כלל 1,441 משתתפים בין הגילאים 13-39 שהיו במהלך שלבי האבחון הראשוניים של המחלה.  במסגרת המחקר, שהחל ב-1983 בסקוטלנד, חולקו המשתתפים לשתי קבוצות מדגם אקראיות כשאחת מהן ניהלה ניטור  של רמות הסוכר בדם (גלוקוז) בתדירות גבוהה- משטר שנועד לשמור את רמות הסוכר קרובות ככל הניתן לרמות שאותן מייצר הגוף בקרב אנשים שאינם חולים. המחצית השנייה של המשתתפים ניהלה ניטור קונבנציונלי בלבד. כבר בסוף השלב הראשוני של המחקר ניראה כי החולים בקבוצה שניטרו בצורה מוקפדת יותר את רמות הסוכר, סבלו פחות ממחלות עיניים, עצבים וכליות מאשר חברי הקבוצה המקבילה.


המעקב אחר משתתפי המחקר נמשך לאורך 27 שנים בממוצע, והחוקרים מצאו שבזמן זה נפטרו 107 מהמשתתפים. בקרב הקבוצה שהוקצתה מלכתחילה לטיפול הסטנדרטי נרשמו 64 מקרי מוות, ואילו בקבוצה שניהלה משטר ניטור מוגבר נרשמו 43 מקרי מוות - 33% פחות. סיבות המוות השכיחות ביותר היו מחלות לב (22%) סרטן (20%) סיבוכים קשים מסוכרת – מקרים שבהם רמת הגלוקוז בדם הייתה גבוהה או נמוכה בצורה מסוכנת (18%) ותאונות (17%). 


"הודות לממצאים אשר הצטברו במשך השנים ולממצאי המחקר הנוכחי פורץ הדרך, מיליוני מאובחנים חדשים בסוכרת מסוג 1 יוכלו לעכב ואף למנוע סיבוכים קשים ולא פעם קטלניים של המחלה", אומרת מדי יעקבזון, מנכ"לית האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) בישראל, המשמשת כשלוחה הישראלית של ארגון ה-JDRF העולמית. 


סוכרת מסוג 1. ניטור תדיר מקטין את הסיכונים

סוכרת מסוג 1. ניטור תדיר מקטין את הסיכונים


סוכרת נעורים התלויה באינסולין (סוג 1) הינה מחלה אוטואימונית המתפתחת כאשר הלבלב מפסיק לייצר אינסולין. סוכרת זו פוגעת בילדים, בני נוער ומבוגרים הזקוקים לזריקות מרובות של אינסולין מדי יום או להזלפה רציפה של אינסולין באמצעות משאבה. שכיחות המחלה בארץ עומדת כיום על  כ-0.7% מכלל האוכלוסיה. מחצית משיעור זה בילדים ונוער, ומחצית במבוגרים.


מחלת הסוכרת  אינה  ניתנת  לריפוי,  אולם ע"י טיפול  נכון  היא  ניתנת לאיזון.  החולים בה נאלצים לבצע באופן שגרתי ומגיל קטן הזרקות אינסולין ובדיקות דם עצמאיות מהאצבע או מהזרוע מספר פעמים ביום, כלכלה מותאמת ומאוזנת ופעילות גופנית קבועה. מצבים אשר בהם התנודות בין סוכר גבוה מאוד וסוכר נמוך מאוד עשויים להיות מסכני חיים במידה ואין מניעה והתמודדות מותאמת איתם.


פורומים סוכרת נעורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריפוי סוכרת באמצעות תאי גזע לילי 22/11/2019 14:55
  • היי,האם שמעתם על ריפוי סוכרת באמצעות תאי גזע? תאים עובריים שמזריקים לגוף ועוזרים ללבלב?

  • + הוסף תגובה
מטפורמין לילדים ? גיא 22/12/2019 08:00
מה נקרא טרום סכרת? מאמי 28/10/2019 19:21
  • הבן שלי בן 5 בצע בדיקת דם של גלוקוז ויצא 95mg/dl הילד משתין הרבה, רופא הילדים אמר שזה נקרא טרום סכרת, רציתי להבין מה אומר המושג עבורי והאם צריך להשמור על תזונה כלשהי?

  • + הוסף תגובה
צריך להיות במעקב יום-יומי. לילי 22/11/2019 14:58
  • כדאי להימנע מפחמימות בשעות הערב. יכול להיות זהו גן רדום שיכול גם לא להתפרץ .

  • + הוסף תגובה
יש פה מומחה? מוזר 16/08/2019 03:06
  • יש פה רופא שאמור להגיב? אני שואלת שאלות והם נשארות ללא מענה...

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!