האם בבריטניה ייוולד תינוק לשלושה הורים?

חברי הפרלמנט הצביעו בעד הליך הפרייה הכולל שילוב ביציות משתי נשים, המונע העברת מחלות גנטיות קשות. ההצבעה סוללת דרך חלוצית עבור מחקרים רבים בבריטניה, אשר זוכים להתנגדות נחרצת מצד קבוצות שמרניות רבות
כתבה פרסומית כתבת חסות


חברי הפרלמנט הצביעו בעד הליך הפרייה הכולל שילוב ביציות משתי נשים, המונע העברת מחלות גנטיות קשות. ההצבעה סוללת דרך חלוצית עבור מחקרים רבים בבריטניה, אשר זוכים להתנגדות נחרצת מצד קבוצות שמרניות רבות


חברי הפרלמנט הבריטי הצביעו בעד האפשרות להפוך למדינה הראשונה שתאפשר הפריה חוץ גופית משלושה הורים. זאת, בטכניקה מתקדמת אשר אמורה למנוע מחלות תורשתיות מסוימות, אולם מבקריה רואים אותה כצעד לקראת יצירת "תינוקות מעוצבים".


הטיפול שהובא לאישור הפרלמנט מכונה "הפרייה חוץ גופית תלת הורית" משום שהתינוקות, שנוצרים מעובר מהונדס גנטית, יהיו בעלי ה-DNA של האם, האב ועוד תורמת אישה. טיפול זה נועד לעזור למשפחות בעלות מחלות גנטיות במיטוכונדריה של התא, במצבים אותם לא ניתן לרפא ואשר עוברים בתורשה מהאם ומשפיעים על 1 מכל 6,500 ילדים. 


בטכניקה זו מתבצעת התערבות בתהליך ההפריה כדי להסיר את המיטוכונדריה, אשר משמשת כסוללה שמייצרת אנרגיה בתוך התא, ואשר במידה והיא פגומה עשויה לגרום למחלות תורשתיות כמו פגמים בלב, אי-ספיקת כבד, הפרעות במוח, עיוורון וניוון שרירים. יש לציין כי ה-DNA הנמצא במיטוכונדריה הינו נפרד מה-DNA הנמצא בגרעין התא ואינו משפיע על מאפייני האדם כמו שיערו, צבע עיניו, מראהו החיצוני או תכונות אופיו.


לאחר דיון קצר וטעון, הצביע הפרלמנט הבריטי בעד אישור פרוצדורה זו, המאפשרת את תרומת המיטוכונדריה בהליך ההפריה. ההצבעה סוללת דרך חלוצית עבור מחקרים רבים בבריטניה, אשר זוכים להתנגדות נחרצת מצד קבוצות שמרניות רבות.


"לא הייתי מגן על הרעיון של 'תינוקות מעוצבים' לפיו ניתן לקבוע את צבע עיני התינוק ומאפיינים נוספים. מדובר על התמודדות עם אותן מחלות נוראיות", הסביר לאחר ההצבעה אנדרו מילר, יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הפרלמנט הבריטי ומחוקק ממפלגת האופוזיציה – הלייבור.


מפעלי צדקה, קבוצות תומכות ומדענים האיצו בבריטניה לחוקק חוק המאפשר את הטיפול באומרם שטיפול זה מביא ניצוץ של תקווה למשפחות מסוימות שיוכלו כעת להביא ילדים לעולם שיוכלו לחיות ללא ייסורים.


11 קבוצות בינלאומיות פנו במכתב פתוח למחוקק, כולל הקרן המאוחדת למחלות של המיטוכונדריה, ותארו את המצב כ"אכזרי מעבר לכל דמיון". "המצב הזה מפשיט את ילדינו מכל כישוריהם, גורם לכאב שאינם יכולים לסבול, לעייפות האיברים שלהם עד אשר לאט לאט גופם אינו יכול להמשיך עוד" הם כתבו.


המחוקקים קיבלו אישור להצביע בחופשיות על הנושא. דוברו של ראש הממשלה הבריטי דייוויד קמרון אמר כי ראש הממשלה תומך בנושא והוסיף כי "לא מדובר בניסיון להיות אלוהים", והוסיף כי לראש הממשלה יש סימפטיה גדולה כלפי ההורים שילדיהם נולדו עם מחלות קשות, בעודו מתייחס לבנו של קמרון איוואן שסבל משיתוק מוחי ואפילפסיה קשה ונפטר בגיל שש.


הפריית מבחנה משתי ביציות

ניצוץ של תקווה למשפחות


בוועידת הבישופים של אנגליה אמרה הכנסייה כי היא מתנגדת להרס העוברים שמתרחש בתהליך וכי היא מקווה שיימצא במהרה טיפול למחלות המיטוכונדריה. "עוברי אדם הם חיים חדשים בפוטנציה, יש לכבד ואתם ולהגן עליהם מרגע ההפריה ולא להשתמש בהם כחומר לשימוש חד-פעמי", נמסר מטעם הכנסיה.


מבקרים אחרים של התהליך חוששים כי הוא יוביל ל"תינוקות מעוצבים" וכי התהליך הזה יוציא "שד מתוך הבקבוק, ועלול להוביל למחוזות הנחשבים בעייתיים מבחינה אתית ומוסרית.


פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בילבי 25/09/2020 21:44
  • שלום אני כבר בחזרה רביעית ומדממת כבר מיום ההחזרה מקבל 3 נרות כולל אסטרופם 3 פעמיים ביום

  • + הוסף תגובה
הפרשה דמית תמי 15/09/2020 16:25
  • יומים אחריי החזרת עובר הופיע הפרשה דמית ממה יכול להיות?? לא לקחתי שום טיפול תרופתי לפני ואחריי תודה על התשובה

  • + הוסף תגובה
הפרשה תמי 21/09/2020 20:38
  • שבוע וחצי לאחר החזרה עדיין הפרשה דמית ללא תמיכה מה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
ערכי פרוגסטרון נועה 17/09/2020 12:41
  • שלום ד"ר! אתמול בבדיקת בטא יצא ערך של 8025 לעומת פרוגסטרון שנראה נמוך מאד- 28 האם מומלץ במקרה כזה על תמיכה בזריקות או לחכות? (מלפני 3 שבועות עם אוטרוגסטן 9 כדורים ליום). תודה רבה :)

  • + הוסף תגובה
ערכי פרוגסטרון נועה 21/09/2020 02:57
  • כעת החל דימום וסתי, האם אכן מעיד על פרוגסטרון נמוך? יש עוד מה לעשות? או שאפסה תקווה? אנא תשובתך דחוווף.... תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!