האם בבריטניה ייוולד תינוק לשלושה הורים?

חברי הפרלמנט הצביעו בעד הליך הפרייה הכולל שילוב ביציות משתי נשים, המונע העברת מחלות גנטיות קשות. ההצבעה סוללת דרך חלוצית עבור מחקרים רבים בבריטניה, אשר זוכים להתנגדות נחרצת מצד קבוצות שמרניות רבות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/02/2015

חברי הפרלמנט הצביעו בעד הליך הפרייה הכולל שילוב ביציות משתי נשים, המונע העברת מחלות גנטיות קשות. ההצבעה סוללת דרך חלוצית עבור מחקרים רבים בבריטניה, אשר זוכים להתנגדות נחרצת מצד קבוצות שמרניות רבות


חברי הפרלמנט הבריטי הצביעו בעד האפשרות להפוך למדינה הראשונה שתאפשר הפריה חוץ גופית משלושה הורים. זאת, בטכניקה מתקדמת אשר אמורה למנוע מחלות תורשתיות מסוימות, אולם מבקריה רואים אותה כצעד לקראת יצירת "תינוקות מעוצבים".


הטיפול שהובא לאישור הפרלמנט מכונה "הפרייה חוץ גופית תלת הורית" משום שהתינוקות, שנוצרים מעובר מהונדס גנטית, יהיו בעלי ה-DNA של האם, האב ועוד תורמת אישה. טיפול זה נועד לעזור למשפחות בעלות מחלות גנטיות במיטוכונדריה של התא, במצבים אותם לא ניתן לרפא ואשר עוברים בתורשה מהאם ומשפיעים על 1 מכל 6,500 ילדים. 


בטכניקה זו מתבצעת התערבות בתהליך ההפריה כדי להסיר את המיטוכונדריה, אשר משמשת כסוללה שמייצרת אנרגיה בתוך התא, ואשר במידה והיא פגומה עשויה לגרום למחלות תורשתיות כמו פגמים בלב, אי-ספיקת כבד, הפרעות במוח, עיוורון וניוון שרירים. יש לציין כי ה-DNA הנמצא במיטוכונדריה הינו נפרד מה-DNA הנמצא בגרעין התא ואינו משפיע על מאפייני האדם כמו שיערו, צבע עיניו, מראהו החיצוני או תכונות אופיו.


לאחר דיון קצר וטעון, הצביע הפרלמנט הבריטי בעד אישור פרוצדורה זו, המאפשרת את תרומת המיטוכונדריה בהליך ההפריה. ההצבעה סוללת דרך חלוצית עבור מחקרים רבים בבריטניה, אשר זוכים להתנגדות נחרצת מצד קבוצות שמרניות רבות.


"לא הייתי מגן על הרעיון של 'תינוקות מעוצבים' לפיו ניתן לקבוע את צבע עיני התינוק ומאפיינים נוספים. מדובר על התמודדות עם אותן מחלות נוראיות", הסביר לאחר ההצבעה אנדרו מילר, יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הפרלמנט הבריטי ומחוקק ממפלגת האופוזיציה – הלייבור.


מפעלי צדקה, קבוצות תומכות ומדענים האיצו בבריטניה לחוקק חוק המאפשר את הטיפול באומרם שטיפול זה מביא ניצוץ של תקווה למשפחות מסוימות שיוכלו כעת להביא ילדים לעולם שיוכלו לחיות ללא ייסורים.


11 קבוצות בינלאומיות פנו במכתב פתוח למחוקק, כולל הקרן המאוחדת למחלות של המיטוכונדריה, ותארו את המצב כ"אכזרי מעבר לכל דמיון". "המצב הזה מפשיט את ילדינו מכל כישוריהם, גורם לכאב שאינם יכולים לסבול, לעייפות האיברים שלהם עד אשר לאט לאט גופם אינו יכול להמשיך עוד" הם כתבו.


המחוקקים קיבלו אישור להצביע בחופשיות על הנושא. דוברו של ראש הממשלה הבריטי דייוויד קמרון אמר כי ראש הממשלה תומך בנושא והוסיף כי "לא מדובר בניסיון להיות אלוהים", והוסיף כי לראש הממשלה יש סימפטיה גדולה כלפי ההורים שילדיהם נולדו עם מחלות קשות, בעודו מתייחס לבנו של קמרון איוואן שסבל משיתוק מוחי ואפילפסיה קשה ונפטר בגיל שש.


הפריית מבחנה משתי ביציות

ניצוץ של תקווה למשפחות


בוועידת הבישופים של אנגליה אמרה הכנסייה כי היא מתנגדת להרס העוברים שמתרחש בתהליך וכי היא מקווה שיימצא במהרה טיפול למחלות המיטוכונדריה. "עוברי אדם הם חיים חדשים בפוטנציה, יש לכבד ואתם ולהגן עליהם מרגע ההפריה ולא להשתמש בהם כחומר לשימוש חד-פעמי", נמסר מטעם הכנסיה.


מבקרים אחרים של התהליך חוששים כי הוא יוביל ל"תינוקות מעוצבים" וכי התהליך הזה יוציא "שד מתוך הבקבוק, ועלול להוביל למחוזות הנחשבים בעייתיים מבחינה אתית ומוסרית.


פורומים, פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איחור במחזור אחרי טיפול פוריות א.כ 15/12/2019 10:18
  • שלום רב. בחודש האחרון קיבלתי טיפול של אסטרופם , סרפפר ולאחר מכן זריקה של אוביטרל. כמובן שהזריקה נעשה עם מעקב זקיקים של 19 הגדול ביותר. כיום אני כבר 5 ימים איחור במחזור עשיתי 2 בדיקות ביתיות שיצא שלילי... מה עלי לעשות כעת? יש לי תור לרופא רק בעוד שבוע... תודה מראש

  • + הוסף תגובה
לעתים לאחר טפול פריון יש אחור בווסת. ד"ר אמיר רבהון 15/12/2019 10:58
איחור במחזור אחרי טיפול פוריות א.כ 15/12/2019 11:25
  • אם כך אז אין סיכוי שזה הריון ? ופשוט הבדיקות נעשו מוקדם מידי?

  • + הוסף תגובה
יש סיכוי לכניס להריון נטלי 13/12/2019 20:43
  • ערב טוב דר יש לי שאלה אני מתכנינת לעשות הפריה אני בת 40 וחצי בחודשים האחרונים היה לי וסת כל 20 יום אתמול היתה אצל רופאת נשים נתנה לי לעשות בדיקות דם לא עשתה בדיקה כי היתי במחזור אמרה לי שזה סמן שמעכשיו עד שנתים לא אקבל מחזור עוד יש לי שאלה אם זה נכון ואם אני יכולה לעשות עוד טיפול ויש סיכוי לכניס להריון תודה

  • + הוסף תגובה
הייתי נזהר מלהתנבא מתי המחזור ייפסק. בהחלט מציע להתחיל טפולים בהקדם בגיל שלך. בהצלחה רבה ד"ר אמיר רבהון 15/12/2019 10:59
תגובה להורמונים נועה 11/12/2019 09:07
  • שלום ד"ר אמיר, אני בסבב ראשון של הזרעה לאחר 2 הריונות ספונטאנים בעברי שאחד הסתיים בלידה ואחד בהפלה בשבוע מוקדם (8). בת 37. צילום רחם תקין ובדיקות דם /זרע תקינות. לאחר 10 ימי קבלת גונאל אף מינון 75 נצפה זקיק אחד בגודל 18 אחד 14 והאחרים קטנים. האם זו תגובה נמוכה מאוד? הבנתי שגם בביוץ טבעי יש זקיק מוביל אחד כך שאולי אני לא מגיבה? האם זקיק מוכן אחד בלבד מנמיך משמעותית את הסיכוי? תודה

  • + הוסף תגובה
נועה שלום. כשאנחנו מתחילים בטפול הורמונלי קשה לצפות מה תהיה התגובה השחלתית . ד"ר אמיר רבהון 11/12/2019 11:15
  • בדרך כלל מתחילים במחזור ראשון במינון נמוך על מנת שלא ניכנס למצב של גירוי יתר ונאלץ לבטל את הטפול. זקיק יחיד במינון זה בגיל 37 זה סביר לגמרי. במידה ולא תהרי החודש אני מניח שהרופא ייעלה את המינון. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!