מתי תדעו שהגיע הזמן לעבור לבית אבות?

כאשר בן משפחה אהוב מתחיל לסבול מירידה בתפקודים פיזיים או מירידה קוגניטיבית ונפשית, בני המשפחה מתחילים להילחץ. מתח רב, חוסר אונים וסבל מתמשך, נגרמים ללא צורך. וזאת, בעיקר בשל חוסר אבחון מתאים או אי הכרת הסימנים המורים על הרגע שבו בית אבות אולי הוא הפתרון המתאים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/04/2015


כאשר בן משפחה אהוב אשר שנים רבות תיפקד מצוין מתחיל לסבול מירידה בתפקודים פיזיים או מירידה קוגניטיבית ונפשית, בני המשפחה מתחילים להילחץ. מתח רב, חוסר אונים וסבל מתמשך, נגרמים ללא צורך. וזאת, בעיקר בשל חוסר אבחון מתאים או אי הכרת הסימנים הפשוטים מחד או הקריטיים מאידך, המורים על הרגע שבו בית אבות הוא אולי הפתרון המתאים


מהו בכלל תשוש נפש?


קשיש תשוש נפש מתהלך באופן עצמאי, אך מתחיל לפתח תהליך של ירידה קוגניטיבית במישורי ההתמצאות במרחב, הזיכרון והאינטלקט, שבעברם גבול מסוים מהווים סכנה לו ולמשפחתו. 


האם יש בדיקה מקצועית שמאבחנת תשישות נפש?


ניתן לערוך לקשיש בדיקת מיני-מנטל, בדיקה פסיכו-גריאטרית אשר מאפשרת להתחקות אחר מצבו הקוגניטיבי והנפשי. 


אגודת האלצהיימר האמריקאית ניסחה שאלון אנמנזה, שעשוי להעיד על דמנציה (תשישות נפש) ולהצביע על תמרורי אזהרה, שמחייבים בדיקה מקיפה ורצינית. במידה ויקירכם סובל משלושה מהסימנים הבאים, מומלץ לגשת לייעוץ מקצועי. חמישה מהסממנים ברשימה, עשויים להעיד על מצב המסכן אותו ואת סובביו:  


•אובדן זיכרון קבוע או זמני

•קושי בביצוע מטלות ידועות ומוכרות

•איבוד היכולת למצוא את המילים או שמות של בני משפחה

•חוסר התמצאות במקום ובזמן

•אבדן יוזמה ותכנון

•בלבול במרחב – הנחת חפצים במקומות לא הגיוניים

•מצבי רוח לא הגיוניים או שינוי באישיות בצורה לא רגילה

•שינוי דרסטי בניקיון והיגיינה אישית

•סימנים של שיפוט לקוי


כיצד נדע שהמשפחה כבר לא יכולה לטפל וחייבים לעבור לבית אבות?


בכל הנוגע לקשישים תשושי נפש, קשה להעריך מתי עזרת המשפחה איננה מתאימה עוד לטיפול במצבו הבריאותי של הקשיש. בעניין זה, אין תחליף לקבלת ייעוץ מקצועי פרטני. חשוב לזכור שמעבר לסכנה הבריאותית, אשר אורבת לקשיש וסביבתו בבית, טיפול באדם עם ירידה קוגניטיבית דורש הכשרה מקצועית ואיננו מתאים לכל אחד. 


תמרורי אזהרה חשובים לירידה קוגניטיבית

חשוב לשים לב לתמרורי אזהרה 


האם לא עדיף שהקשיש יישאר בביתו, בסביבתו הטבעית, עם מטפל זר?


נכון שקשיש שעובר לבית אבות נאלץ לעזוב את סביבתו הטבעית, אולם המעבר איננו בהכרח פגיעה באורח החיים. נהפוך הוא, פעמים רבות זהו שיפור משמעותי. בתי האבות בישראל מציעים מניפה רחבה של שירותים, הרבה מעבר לנושא ההשגחה הרפואית והצוות הצמוד. עבור קשישים תשושי נפש, מדובר לא אחת בהזדמנות אמיתית לשמר את מצבם ולעיתים אף לשפר אותו משמעותית. 


כיצד לבחור בית אבות שיתאים לתשוש נפש, מה חשוב לדעת?


למרות שחלק נכבד מבתי האבות בישראל מספקים שירות איכותי וטוב לקשישים המשוכנים בהם, פעמים רבות בתי אבות מכל הסוגים עוברים שינויים לא צפויים. אלו שינויים שאדם מן השורה, אשר אינו מצויד במידע פנימי, לא יכול לדעת עליהם ולא יכול לצפות אותם. 


למשל, החלפת המנהל המנוסה בעובד לא מקצועי, יחסים מעורערים בין העובדים עקב מקרה מסוים, חיכוכים ובעיות בין הבעלים של בית האבות למנהליו, מעשים לא אתיים של המשקיעים המפעילים לחצים על המנהל ועוד.


כדי לדעת בדיוק באיזה בית אבות לבחור, רצוי מאד להשתמש בשירותיו של יועץ מקצועי אשר מתמחה בתחום ומכיר את כלל בתי האבות באזור הרצוי "מבפנים". 


חשוב בעניין זה להבחין בין יועצים מקצועיים ומוכרים לבין אנשים אשר אינם בקיאים בתחום אך עוסקים בתיווך בין קשישים לבתי אבות באופן בלתי אחראי. השירות ניתן לבני המשפחה והקשיש ללא תשלום בכל מקרה ההפסד הוא כפול. 


האם יש דרכים להשיג מימון מהמדינה לתשלום עבור בית האבות?


ייעוץ נכון ומדויק יכול לסייע במציאת דרכים לקבלת מקסימום מימון המגיע להם מהמדינה. לעיתים מימון זה מסתכם בחיסכון של אלפי שקלים בחודש. 


לקבלת מידע נוסף ושאלון אבחון עצמי מהיר, הורידו בחינם את המדריך המלא לבתי אבות ותשושי נפש פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ירידה קיצונית במצב הרוח שיר 02/12/2019 10:55
 • שלום אמא שלי בת 90 אחרי אירוע מוחי וגם לאחרונה נפילה, מטופלת בציפרלקס 10 מג' כבר הרבה שנים וקסנגיס. לאחרונה רופאת המשפחה ביטלה קסנגיס ונתנה קלונקס.. פסיכוגריאטר הוריד לה את הקלונקס ונתן elatrolet10. לוקחת גם targin 10 לכאבים עקב שבר בחוליה. בשבועיים האחרונים נוטה לבכי, עצבות, ומדברת וכועסת על דברים לא רלבנטיים שאולי קרו פעם. גם מתקשה להרדם. השאלה שלי היא האם משהו בהרכב התרופות הנוכחי גרם לה לכזה שינוי במצב הרוח שכן עד אז מצב הרוח שלה היה מצוין.

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בבת 90 שנה רון ד"ר בן יצחק 02/12/2019 13:14
 • שלום רב אני ממליץ על בצוע הערכה גריאטרית כוללנית על מנת לשקול הפחתת טיפול תרופתי ודיוק בטיפול הנדרש על מנת להשיג איזון פסיכוגריאטרי בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בעשור העשירי לחיים ד"ר רון בן יצחק 03/12/2019 08:58
 • שלום רב מקובל לחשוב שככל שאנו מזדקנים אנו זקוקים ליותר ויותר תרופות.... טעות!! עם העליה בגיל ובתחלואה.... לרוב המחלות הכרוניות מאוזנות , נדרשת פעולה של הפחתת טיפול כרוני בהתאם למצב התפקודי, רפואי וקוגניטיבי-מנטאלי האזון מתבצע לאחר אבחון קליני רב-מקצועי ע"י אנשי רפואה ומקצועות הבריאות בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בילבול. נינה 08/11/2019 23:23
 • שלום. אימי בת 87,עצמאית בתפקוד,עם הפרעות זכרון קלות בקרע. נוטלת קסנקס ,נוקטורנו 3.5,קונטרולוק ,קרדילות ואליקוויס. אתמול הייתי עדה לתופעה שהלחיצה אותי: היא התבלבלה ולקחה כדור נוקטורנו 7.5 מ"ג,לא נטלה קסנקס. עכבןר כמה דקות היא החלה לדהר עם עצמה,החלה לשוטט בבית,שאלה איפו היא נמצאת ומדוע נמצאת במקום זה..זכרה שמות הילדים והנכדים. נרדמה כעבור רבע שעה -עשרים דקות.. המצב הלחיץ אותי מאוד. שאלה : האם יתכן שכל הץופעות הללו מגרמו מ-7.5 מ"ג נוקטןרנו או שמדובר במשהו הרבה יותר בעייתי ? ץודה

 • + הוסף תגובה
בעיות בזיכרון טווח קצר חן 28/10/2019 10:16
 • שלום, לאמא שלי בבתקופה האחרונה (אזור שנה) החלה תופעה של שכחה בטווח קצר. אחרי חצי שעה של שיחה נניח, היא יכולה לא לזכור פרט מהותי. מעבר לכך מצב בריאותי תקין. היא מעשנת ונוהגת לשתות 2 כוסות יין בערב ולעיתים להתעורר בלילה ולטול ואבן. לפני שנה הלכנו לייעוץ פסיכוגריטרי והתוצאות הראו מדדים מינמלים אך לא מצביעים על בעיה והומלץ לנו להגיע שוב כחצי שנה מאוחר יותר. האם יש קשר בין צריכת האלכוהול והואבן אחרי כמה שעות לבעיה בזיכרון ? היא נוהגת לעשות זאת כבר בערך 5 שנים.

 • + הוסף תגובה
אבחון הפרעה בזיכרון ד"ר רון בן יצחק 07/11/2019 07:20
 • שלום רב קיים קשר בין צריכת אלכוהול ונטילת כדורים ממשפחת הבנזודיאזפינים. מעבר לכך רצוי לחפש סיבות מיטאבוליות הפיכות נוספות. מציע לעבור אבחון גריאטרי כוללני מידי חצי שנה ולעקוב אחר התוצאות המתקבלות באותם כלי מדידה בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!