מתי תדעו שהגיע הזמן לעבור לבית אבות?

כאשר בן משפחה אהוב מתחיל לסבול מירידה בתפקודים פיזיים או מירידה קוגניטיבית ונפשית, בני המשפחה מתחילים להילחץ. מתח רב, חוסר אונים וסבל מתמשך, נגרמים ללא צורך. וזאת, בעיקר בשל חוסר אבחון מתאים או אי הכרת הסימנים המורים על הרגע שבו בית אבות אולי הוא הפתרון המתאים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/04/2015


כאשר בן משפחה אהוב אשר שנים רבות תיפקד מצוין מתחיל לסבול מירידה בתפקודים פיזיים או מירידה קוגניטיבית ונפשית, בני המשפחה מתחילים להילחץ. מתח רב, חוסר אונים וסבל מתמשך, נגרמים ללא צורך. וזאת, בעיקר בשל חוסר אבחון מתאים או אי הכרת הסימנים הפשוטים מחד או הקריטיים מאידך, המורים על הרגע שבו בית אבות הוא אולי הפתרון המתאים


מהו בכלל תשוש נפש?


קשיש תשוש נפש מתהלך באופן עצמאי, אך מתחיל לפתח תהליך של ירידה קוגניטיבית במישורי ההתמצאות במרחב, הזיכרון והאינטלקט, שבעברם גבול מסוים מהווים סכנה לו ולמשפחתו. 


האם יש בדיקה מקצועית שמאבחנת תשישות נפש?


ניתן לערוך לקשיש בדיקת מיני-מנטל, בדיקה פסיכו-גריאטרית אשר מאפשרת להתחקות אחר מצבו הקוגניטיבי והנפשי. 


אגודת האלצהיימר האמריקאית ניסחה שאלון אנמנזה, שעשוי להעיד על דמנציה (תשישות נפש) ולהצביע על תמרורי אזהרה, שמחייבים בדיקה מקיפה ורצינית. במידה ויקירכם סובל משלושה מהסימנים הבאים, מומלץ לגשת לייעוץ מקצועי. חמישה מהסממנים ברשימה, עשויים להעיד על מצב המסכן אותו ואת סובביו:  


•אובדן זיכרון קבוע או זמני

•קושי בביצוע מטלות ידועות ומוכרות

•איבוד היכולת למצוא את המילים או שמות של בני משפחה

•חוסר התמצאות במקום ובזמן

•אבדן יוזמה ותכנון

•בלבול במרחב – הנחת חפצים במקומות לא הגיוניים

•מצבי רוח לא הגיוניים או שינוי באישיות בצורה לא רגילה

•שינוי דרסטי בניקיון והיגיינה אישית

•סימנים של שיפוט לקוי


כיצד נדע שהמשפחה כבר לא יכולה לטפל וחייבים לעבור לבית אבות?


בכל הנוגע לקשישים תשושי נפש, קשה להעריך מתי עזרת המשפחה איננה מתאימה עוד לטיפול במצבו הבריאותי של הקשיש. בעניין זה, אין תחליף לקבלת ייעוץ מקצועי פרטני. חשוב לזכור שמעבר לסכנה הבריאותית, אשר אורבת לקשיש וסביבתו בבית, טיפול באדם עם ירידה קוגניטיבית דורש הכשרה מקצועית ואיננו מתאים לכל אחד. 


תמרורי אזהרה חשובים לירידה קוגניטיבית

חשוב לשים לב לתמרורי אזהרה 


האם לא עדיף שהקשיש יישאר בביתו, בסביבתו הטבעית, עם מטפל זר?


נכון שקשיש שעובר לבית אבות נאלץ לעזוב את סביבתו הטבעית, אולם המעבר איננו בהכרח פגיעה באורח החיים. נהפוך הוא, פעמים רבות זהו שיפור משמעותי. בתי האבות בישראל מציעים מניפה רחבה של שירותים, הרבה מעבר לנושא ההשגחה הרפואית והצוות הצמוד. עבור קשישים תשושי נפש, מדובר לא אחת בהזדמנות אמיתית לשמר את מצבם ולעיתים אף לשפר אותו משמעותית. 


כיצד לבחור בית אבות שיתאים לתשוש נפש, מה חשוב לדעת?


למרות שחלק נכבד מבתי האבות בישראל מספקים שירות איכותי וטוב לקשישים המשוכנים בהם, פעמים רבות בתי אבות מכל הסוגים עוברים שינויים לא צפויים. אלו שינויים שאדם מן השורה, אשר אינו מצויד במידע פנימי, לא יכול לדעת עליהם ולא יכול לצפות אותם. 


למשל, החלפת המנהל המנוסה בעובד לא מקצועי, יחסים מעורערים בין העובדים עקב מקרה מסוים, חיכוכים ובעיות בין הבעלים של בית האבות למנהליו, מעשים לא אתיים של המשקיעים המפעילים לחצים על המנהל ועוד.


כדי לדעת בדיוק באיזה בית אבות לבחור, רצוי מאד להשתמש בשירותיו של יועץ מקצועי אשר מתמחה בתחום ומכיר את כלל בתי האבות באזור הרצוי "מבפנים". 


חשוב בעניין זה להבחין בין יועצים מקצועיים ומוכרים לבין אנשים אשר אינם בקיאים בתחום אך עוסקים בתיווך בין קשישים לבתי אבות באופן בלתי אחראי. השירות ניתן לבני המשפחה והקשיש ללא תשלום בכל מקרה ההפסד הוא כפול. 


האם יש דרכים להשיג מימון מהמדינה לתשלום עבור בית האבות?


ייעוץ נכון ומדויק יכול לסייע במציאת דרכים לקבלת מקסימום מימון המגיע להם מהמדינה. לעיתים מימון זה מסתכם בחיסכון של אלפי שקלים בחודש. 


לקבלת מידע נוסף ושאלון אבחון עצמי מהיר, הורידו בחינם את המדריך המלא לבתי אבות ותשושי נפש פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחלת הנשיקה או שלבקת חוגרת גוד 25/03/2020 07:41
 • בת 69 אני מזה חודש וחצי מרגישה תשושה שאין לי כח ללכת או להרים משהו, קושי ללכת בקצור חולשה כללית תשישות איומה, אחרי שבועיים כאב גרון ושעול אבל בלי חום. לפני שבועיים נחלשתי יותר ובכל פעולה קטנה יש לי פעימות לב חזקות שמגיעות ל 104 פעימות .עשיתי בדיקות דם לפני כחודש ותפקודי כבד בתוך הנורמה רק המונוציטים מעל הנורמה 13.5% (כשהנורמה 13%). כמו כן  EBNA IGg posituv EBV past infection CMV IGg 123.3 CMV IGm שלילי יש לי גם קטע של 12 ס"מ בעור מתחת לשד הימני שהתחיל להפריע לי היה שם קצת אדום וחשבתי שזה מהחזיה אבל עד היום המקום שורף לי. האם אני חולה במחלקת הנשיקה?או זה הרפס זוסטר. כמה זמן המחלות האלה נמשכות?

 • + הוסף תגובה
אבחון מרחוק ד"ר רון בן יצחק 25/03/2020 11:02
 • שלום רב לצערי לא אוכל לעזור לך באבחון מרחוק. האבחנה המבדלת היא הרבה יותר רחבה ממה שאת מציגה. אני מציע לנסות תחילה ייעוץ מרחוק ובמידה ולא מתאפשר, אזי לבוא ולהיבדק שלבקת חוגרת היא מחלה עורית עם ביטוי מאוד בולט- שלפוחיות נרחבות על פני מחצית הגוף באזור שונה גוו או גב או חזה או בטן או פנים (אבל רק מחצית...) ולרוב מלווה בכאב עיצבי לא פשוט מבחינת עוצמתו אני מציע לבדוק : אנמיה מצב לבבי והתפתחות אי ספיקת לב? מחלה דלקתית- מחלת פרקים דלקתית? בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים עדן 24/03/2020 16:43
 • היי הוריי הם למעלה משמונים 2 אין מתעקשים להמשיך לבקר אותם למרות שהם אנשים לא בריאים מה עושים?

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים בעידן הקורונה ד"ר רון בן יצחק 24/03/2020 17:32
 • שלום רב לצערי ההנחיות הם חד משמעית למנוע חשיפה של מבוגרים לאוכלוסיה צעירה יחד עם זאת- הבדידות אף היא לא מוסיפה נחת אושר ובריאות, ועל כן יש להתייחס בכל מקרה לגופו. זמן חשיפה קצר, במרחק שמעבר ל- 2 מטר, כפפות אלכוג'ל ומסיכה מאותם שלא שבו מחו"ך ולא נחשפו לחולי קורונה ולא נמצאים בבדוד ייתכן ומפגש שבועי קצר עשוי להיות מועיל ופחות מסוכן בהתחשב בהקפדה כנ"ל ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
Sun down sindrom נדיה 18/03/2020 18:36
 • שלום.אימי בת 88 עברה ניתוח החלפת פרק ירך ההרדמה כללית.טרם הניתוח סבלה מירידה קוגניטיבית קלה.לאחר הניתוח נכנסה לדליריום.היום כעבור שבוע מיום הניתוח,בשעות הבוקר היא פחות מבולבלת,אך מהצהריים יש החמרה בהתמצאות במקום,זכרון לטווח קצר כמעט אפסי,בזכרון לטווח ארוך גם יש פגם מסויים. שאלה-האם תופעה שהזכרתי מתאימה יותר לביטוי דמנציה או שאולי מדובר בתופעה שאולי תחלוף עם הזמן?תודה

 • + הוסף תגובה
מצב בלבולי חריף- דליריום ודימנציה ד"ר רון בן יצחק 19/03/2020 08:30
 • שלום רב מצב בלבולי חריף עשוי להתרחש במהלך שינוי מקום מגורים או בזמן מחלה חריפה (מחלת חום) או כאב עז משך הדליריום משעןת עד חצי שנה ולפעמים גם שנה! דימנציה, לרוב ווסקולארית, מתאפיינת בתנודתיות במצב הרגשי עם הופעת אי שקט בעיקר עם שינוי היום-לילה (לקראת רדת החשיכה). דליריום הוא מצב חירום, הדורש התייחסות רפואית, לרוב עזרה ראשונה רפואית בייצוב מצב גופני, מיטאבולי או נוירולוגי. הפרעות התנהגות בדימנציה מטופלות בדרך תרופתית ושאינה תרופתית בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!