"ההצהרה כי צריכת שומנים גורמת למחלות לב - אינה נכונה"

דו"ח חדש שולל את ההנחיה המקובלת לפיה צריכת שומנים פחותה מקטינה את הסיכוי למוות ממחלות לב. כותבי הדו"ח טוענים כי לא רק שההמלצה אינה נכונה, אלא היא אף "לא הייתה צריכה להתפרסם כלל"
כתבה פרסומית כתבת חסות


דו"ח חדש שולל את ההנחיה המקובלת לפיה צריכת שומנים פחותה מקטינה את הסיכוי למוות ממחלות לב. כותבי הדו"ח טוענים כי לא רק שההמלצה אינה נכונה, אלא היא אף "לא הייתה צריכה להתפרסם כלל"


במשך שנים רבות אמרו לנו להקפיד על צריכת מזון דל שומן על מנת להגן על עצמנו ממחלות לב וכלי דם. אולם דו"ח חדש טוען כי קווים מנחים אלה, הממליצים על צריכת עד 30% שומן מכלל הקלוריות שאנו אוכלים ועד 10% שומן רווי – אינם מגובים בדי מחקרים, כפי שהוצג תחילה.  למעשה, כותבי הדו"ח החדש טוענים כי ההמלצה הזו כה לא מדויקת ש"אינה הייתה צריכה להתפרסם כלל".


ההמלצה על צריכת שומן נמוכה פורסמה לראשונה בשנת 1977, על ידי רשויות הבריאות האמריקניות ואומצה שש שנים לאחר מכן גם על ידי רשויות הבריאות בבריטניה, במאמץ לצמצם את תחלואת הלב וכלי הדם, שזינקה בשנים אלה בעולם המערבי בשיעורים חסרי תקדים. אך כיום מאשרים גורמים בכירים ברשות הבריאות האמריקנית כי העדויות שהובילו להצהרה זו לא היה חד משמעיות, כפי שצוין בדו"ח המקורי.


מאז פרסום ההנחיות החל גל מאסיבי של שינויי תזונה בקרב העולם המערבי, שהחל לנהור לעבר מדפי ה"דיאט" בסופרמרקטים, על מנת להעדיף את המצרכים דלי השומן, אך לעיתים עתירי נתרן וסוכרים, בחשבו כי בכך יסייע בהפחתת הסיכויים למחלות לב קטלניות. עם זאת, שיעורי התמותה ממחלות אלו, רק ממשיך לעלות.


אין הבדל בשיעורי התמותה


"ההוכחות מעולם לא היו שם", אומר ד"ר ג'יימס ג'יי דניקולנטוניו, מהמכון האמריקני  לחקר הלב בקנזס, בהתייחס להצהרה לפיה צריכת שומן נמוכה מפחיתה את הסיכון למחלות לב. יחד עם עמיתיו, ערך דניקולנטוניו מחקר בהתבססו על נתונים קליניים שונים. הם מצאו ששה מחקרים המתמקדים בקשר שבין צריכת שומן, רמות כולסטרול ומחלות לב.


המחקרים גילו כי הקפדה על דיאטה דלת שומן לא הפחיתה את שיעורי התמותה ממחלות לב או כל סיבה נוספת למוות, לדברי דניקולנטוניו. באחד המחקרים אף דווח על שיעורי תמותה ממחלות לב גבוהים יותר בקבוצת המשתתפים שצרכו עד 10% שומן רווי מכלל הקלוריות שנהגו לאכול. 


בסך המחקרים שנבדקו על ידי אנשי המכון האמריקני לחקר הלב השתתפו 2,400 איש, כולם גברים. לא נמצא כל הבדל בשיעורי המוות בין קבוצת המשתתפים שצרכו מעט שומן לעומת אלו שצרכו יותר שומן באוכל שלהם. בשתי הקבוצות שיעור התמותה ממחלות לב היה הגורם המרכזי למוות. 


המחקר גילה כי למרות שאנשים שאכלו פחות שומן, סבלו מרמת כולסטרול נמוכה יותר, סטטיסטית הם אינם בעלי סיכון נמוך יותר למות ממחלת לב. למעשה, כיום סבורים כי הכולסטרול ה"רע" נוצר דווקא בגוף ואין מקורו במזון, וכי הנטייה לרמות גבוהות שלו הינה תורשתית.


אורח חיים מאוזן


כיצד יש לנהוג? על פי ההמלצה הגורפת של רשויות הבריאות העולמיות, יש לשמור על אורח חיים מאוזן, כדי לצמצם את הסיכוי למחלות כרוניות במערכת הלב והדם, בניגוד להימנעות מרכיב תזונתי אחד, כשומן (כשם שאין מאמינים כי סוג אחד של מזון מביא להירפאות ממחלה).  הקפדה על פעילות גופנית, תזונה מאוזנת הכוללת שומנים איכותיים, חלבונים, ויטמינים ומינרליים ופחמימות מורכבות, שמירה על משקל תקין והימנעות מעישון - הינה המפתח לאריכות ימים. 


פורומים קרדיולוגיה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח א.ק.ג פרפר 11/03/2015 06:55
  • קבלתי פיענוח של EKG האומר: BASAL LV HYPERTROPHY TALL R IN L1, AVL / DEEP S IN L3 גילי 64, נקבה. האם עלי לערוך ברור נוסף? עוסקת בספורט ברמה יומית, יכולה להמשיך? תודה

ייע מיי 05/03/2015 09:56
  • יכי

שאלה רונית 28/02/2015 20:17
  • שלום, בת 60, עברתי ביום חמישי צינתור לב אבחנתי (ללא החדרת סטנט). כמו כן, אני סוכרתית, ונוטלת את התרופה ג'נואט פעמיים ביום (תרופה שמכילה שילוב של מטאפורמין וג'נוביה). בבדיקת דם שביצעתי כשבועיים לפני הצינתור נמצא שתפקודי הכליות תקינים. הבנתי שבמהלך הצינתור נחשפים ליוד, והשילוב של יוד והתרופה מטאפורמין עלול להזיק לכליות. ברצוני לשאול: 1. כמה זמן לאחר הצינתור כדאי לעשות בדיקת דם לתפקודי כליות? האם עליי להיות בצום 12 שעות לפני בדיקת הדם לתפקודי כליות? 2. כמה זמן לאחר הצינתור מומלץ לחזור וליטול ג'נואט (מטאפורמין)? האם כדאי לחכות קודם לתוצאות תפקודי הכליות לפני שחוזרים ליטול ג'נואט? בתודה, רונית


הצטרפו לאינדקס הרופאים!