בילינסון: 3 זוגות הוצלבו, 3 חולים זכו לכליה

שלושה זוגות ביקשו לתרום כליה אחד לשני, אך סוג דמם לא התאים. בבי"ח בילינסון הצליבו בין הזוגות והתאימו בין התורמים למושתלים כך שכל חולה קיבל כליה בריאה. כך בוצע ההליך המורכב
כתבה פרסומית כתבת חסות


שלושה זוגות ביקשו לתרום כליה אחד לשני, אך סוג דמם לא התאים. בבי"ח בילינסון הצליבו בין הזוגות והתאימו בין התורמים למושתלים כך שכל חולה קיבל כליה בריאה. כך בוצע ההליך המורכב


בבית החולים "בילינסון" הסתיימה בהצלחה השתלת כליות מוצלבת בין שלושה זוגות של תורמים ומושתלים. ההשתלות נעשו בשיטה של "חילופי כליות": קרובי משפחה ותורמים של חולים הנזקקים להשתלה תורמים כליה לחולה אחר, תמורת תרומת כליה מקרובי משפחתו. שלושת ניתוחי הוצאת הכליה מגופם של התורמים התקיימו בו זמנית, ולאחריהם התקיימו שלוש ההשתלות במקביל. מצבם של המושתלים טוב והם מאושפזים במחלקת השתלות.


לבית החולים הגיע גבר בשנות ה-50 לחייו שנזקק בדחיפות להשתלת כליה, בת זוגו שרצתה לתרום לו כליה נמצאה כלא מתאימה. במקביל, גבר בן 32 החליט כי ברצונו לתרום כליה להצלת חייו של אדם שאינו מכיר (תורם אלטרואיסטי). 


באותה עת, חיכו להשתלת כליה גם גבר בן 22 שזו לו השתלה רביעית (קיבל כליה מאביו בגיל 6), אך  לא נמצא לו תורם מתאים מקרוביו, וכן גבר בשנות ה-50 לחייו שבת זוגו רצתה לתרום לו כליה, אך לא נמצאה התאמה ביניהם.


במסגרת התוכנית להשתלות מוצלבות של המרכז הלאומי להשתלות, ובעזרתו של הרב ישעיהו הבר מעמותת "מתנת חיים"' הוצע לשלוש הזוגות הפתרון של השתלה מוצלבת, שמאפשר להציל את חייהם של שלושה חולים במקום של אדם אחד. שלושת הזוגות נפגשו לראשונה מספר ימים לפני הניתוח, כאשר הגיעו למחלקת השתלות בבילינסון לסדרת בדיקות מקיפה טרם ההשתלה. 


כך בוצעה ההשתלה המשולשת:"החלק המורכב ביותר בהשתלות אלו היה החלק הארגוני, מפני שכל הזוגות אמורים להיות כשרים לניתוח וצריכים למצוא את המיתאם הטוב ביותר האפשרי מבחינת סוג הדם, הגיל ומבחן הצלבה שלילי", מסביר פרופסור איתן מור, מנהל מחלקת השתלות בבילינסון. 


"בישראל הולך ונבנה מאגר זוגות כזה שיגדיל את הסיכוי של החולים להגיע להשתלה", מוסיף מור, "השתלה משולשת זו היא רק התחלת הדרך. לצערנו הרב, במציאות של מחסור באיברים בארץ ובעולם אין פתרון נכון יותר מאשר השתלה מהחי המבוצעת בכל דרך אפשרית. חילופי זוגות היא אחת הדרכים. ככל שגדל מספר הזוגות במאגר כך גם ניתן למצוא פתרון השתלה למספר גדול יותר של מועמדים. מכאן החשיבות של הגדלת המאגר ושיתופי פעולה עם מדינות אחרות. בעתיד אני מקווה שאנו נהיה שייכים למאגר בינלאומי בדומה למאגר של תורמים להשתלת מוח עצם".


פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כיס מרה אסתר 18/03/2020 13:20
  • שלום עשיתי usבטן עליונה. בכיס המרה רואים נגע הדי של 2מ"מ על דופן כיס המרה וכתוב אבן קולסטרולי?פוליפ? איך אפשר לדעת? תודה.

  • + הוסף תגובה
כיס מרה פרופ' פפא 26/03/2020 21:53
  • השאלה החשובה באם יש סימנים עקב פתולוגיה בכיס המרה ניתן גם לבצע מעקב סונוגרפי אם יש סימפטומטולוגיה מצד הכיס ניתן להסירו בניתוח

  • + הוסף תגובה
נמק בגדם אצבע קטועה אמא 25/03/2020 00:01
  • לאחר קטיעה )כתוצאה מחבלה) של קצה האצבע אצל בן שנה - בגובה שקצת אחרי הציפורן, החלק נתפר אך לאחר שבוע בפתיחת החבישה מתברר שהוא נמק. האם נמק כזה הוא מדבק ויש להסיר הרקמה באופן מיידי? איך פועלים כאשר העצם נשארה שלמה אך חשופה?

  • + הוסף תגובה
נמק באצבע פרופ' משה פפא 26/03/2020 21:51
  • לצערי איני יכל לחוות דעתי . יש נמק יבש שיתקלף ויש נמק רטוב המעיד יותר על זיהום מציע לפנות לרופא על מנת לקבל חוות דעת. ניתן גם במדיה

  • + הוסף תגובה
צלעות גליה 15/03/2020 18:27
  • שלום רב, לפני 14 שנה עברתי ניתוח בצלעות כרתו לי 2 צלעות מכל צלע 5 סמ באמצע כלומר יש לי מקדימה ומאחורה צלעות רופפות דבר שגורם לי לכאבים בגלל הקצוות שנותרו והחור שגורם לעור לשקוע בין הצלעות האם קיים חומר כלשהו שיכול למלאות את הצלעות החסרות או השתלה מיוחדת שמדמה עצם או אשמח להמלצה לאיזה רופא אני יכולה לפנות בנושא תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!