מרטין דילייני, מייסד "פרוייקט מידע" בנושא איידס הלך לעולמו

מרטין דילייני, מייסד "פרוייקט מידע" בנושא איידס הלך לעולמו

כתבה פרסומית כתבת חסות

בסוף השבוע הלך לעולמו מרטין דילייני, 63, שייסד את "פרוייקט מידע" (project inform - http://www.projectinform.org), מרכז המידע החשוב בעולם בנושא מגפת האיידס בשנת 1985, ומאז נחשב לאחד הגופים המשפיעים ביותר בנושא קביעת מדיניות המלחמה במגפה. כילד, עודדו את דילייני ללמוד מדע והוא יועד להיות מדען גרעין, ואולם, הוא בחר ללמוד לימודי דת וייעד את עצמו להיות כומר. ואולם, עם הזמן התערערה אצלו האמונה באלוהים ועוד יותר מכך בכמרים והוא החל לעבוד כמורה ובהמשך כאיש עסקים. בתקופה זו הוא גילה את משיכתו המינית לגברים ועבר יחד עם בן זוגו לסן פרנסיסקו. בתחילת שנות השמונים הוא עצמו סבל מדלקת כבד (הפטיטיס) וראה כי הגישה הרפואית הפטרנליסטית אינה מתאימה לו, במיוחד במחלה שהייתה אז ללא טיפול. הוא החל לאסוף מידע על דלקת הכבד וראה שכאשר שהוא לוקח את האחריות על חייו ואינה משאיר אותה רק בידי המערכת הרפואית חייו משתנים ללא הכר לטובה.

בשנת 1984 החל בן זוגו של דילייני לסבול מהתערערות מצב בריאותו ואובחן כחולה איידס. דילייני סבר כי מה שהיה טוב לעצמו כשלקה בהפטיטיס בוודאי יהיה טוב לחולי איידס, בעיקר תחת נשיאותו של רייגן שלא רצה להשקיע יותר מדי זמן או כסף במלחמה במחלה. וכך באמצעות מחשב אחד, בחדרו הפרטי בבית, החל דילייני לאסוף מידע על המחלה והקים את הארגון שכונה לאחר מכן "פרוייקט מידע".

דילייני דחף להשקעת משאבים במלחמה באיידסֿ, לאישור מזורז של מתן תרופות לנשאים ולחולים, לשיתוף ארגוני חולים בקביעת תקנות במלחמה במגפה, ולסיוע למיליוני נשאים ברחבי העולם לקבל מידע עדכני ואמיתי ולנטילת אחריות על חייהם.

ארגוני חולים רבים כולל ארגון הנשים הסובלות מסרטן השד אימצו את העקרונות של דילייני בארגונים שלהם, ונראה כי הפרוייקט שלו השפיע בצורה מכריעה על יחסי חולה רופא ועל יחסי החולים עם מערכת הבריאות בכלל.

הידיעה על מותו באתר פרוייקט המידע
http://www.projectinform.org/martindelaney.shtml

[25/01/2009]

פורומים, סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול מונע שי 07/10/2019 09:41
  • אני סובל מנגעים רבים BCC. האם אפשר לקבל טיפול מניעתי, להפעלת מערכת החיסון כדי להימנע מעוד נגע ועוד נגע ועוד נגע?

  • + הוסף תגובה
בחינת שומות לבנת 12/09/2019 09:32
  • האם יש דרך לבחון שומות בכל הגוף שאינה תלויה בעיניו של הרופא? יש לי המון, מפוזרות מאוד. האם קיימת עזרה ע"י מכשיר כלשהו?

  • + הוסף תגובה
שערה בשומה חנה 21/08/2019 10:57
  • בשומה שנתבקשתי לעקוב אחריה הופיעה שערה. האם זהו סימן ממאיר? צורתה לא השתנתה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!