צריכת אלכוהול מעלה את הסיכון לסרטן ב-71%

מחקרים חדשים ומקיפים ממשיכים לחזק את הקשר בין אורח חיים בריא לסיכוי לחלות בסרטן, על סוגיו השונים. על הכוונת: צריכת יותר משתי מנות אלכוהול ביום, עישון, משקל יתר ואפילו מזונות עמילניים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקרים חדשים ומקיפים ממשיכים לחזק את הקשר בין אורח חיים בריא לסיכוי לחלות בסרטן, על סוגיו השונים. על הכוונת: צריכת יותר משתי מנות אלכוהול ביום, עישון, משקל יתר ואפילו מזונות עמילניים


אחרי שכל העיתונים דיווחו בהרחבה שמחלת הסרטן מתפתחת על רקע "חוסר מזל", מתפרסמים שני מחקרים חדשים והופכים את הקערה על פיה: שמירה על אורח חיים בריא מפחיתה סיכון ללקות בסרטן בצורה דרמטית.


המחקר הראשון שמתפרסם בכתב העת המדעי "סרטן – גורמים וטיפול" מוכיח כי צמצום שתיית אלכוהול מפחית סיכון לחלות בסוגי סרטן הקשורים להשמנה (כשליש מכלל מקרי סרטן). ממעקב של כ-11 שנה אחר כ-3,000 אנשים מבוגרים, שבוצע מטעם חוקרים מאוניברסיטת ניו-יורק, עולה שהגבלה של שתיית משקאות אלכוהוליים למנה אחת עבור נשים ולשתי מנות עבור גברים ליום לכל היותר, מקטינה את הסיכון לסרטן ב-29%. בנוסף, גם הסיכון לפתח את שלושת סוגי הסרטן הנפוצים ביותר (שד, ערמונית ומעי גס) ירד בשיעור של עד 71%.


המחקר הראה גם שצריכת ירקות לא עמילניים, עדשים ופירות קשורה לסיכון נמוך יותר לסרטן מעי הגס.


ממצאים אלו מחזקים את המלצות הקרן העולמית לחקר הסרטן (WCRF), שעודכנו כבר ב-2007, לגבי חשיבות צמצום צריכת אלכוהול, אכילת שפע של ירקות ופירות, ירידה במשקל ופעילות גופנית. הנחיות ה-WCRF מדגישות את הקשר בין עודף השומן בגוף, צריכת אלכוהול ובשר מעובד לבין עלייה בסיכון להתפתחות סרטן, חזרת המחלה לאחר טיפול ואף לשיעורי התמותה מסרטן.


לעיתוי פרסום המחקר חשיבות רבה, לאור הפרסומים האחרונים בעיתונות, על כך שהסיבה להתפתחות הסרטן קשורה לחוסר מזל בלבד ואינה מושפעת מאורח חיים. החוקרים חוזרים ומדגישים ששמירה על תזונה בריאה, פעילות גופנית ומיעוט אלכוהול הם מאבני היסוד במניעת התפתחות תהליכים סרטניים. תוספת של ירקות לא עמילניים, כדוגמת מלפפונים, עגבניות, כרוב, פלפלים ועוד, חשובה למניעת סרטן מעי הגס במיוחד עבור אלו שדווקא צורכים כמויות גדולות של ירקות עמילניים כמו תירס ותפוחי אדמה.


פעילות גופנית מפחיתה תמותה מסרטן


מחקר נוסף, שיוצא לאור בכתב העת האמריקאי העוסק בתזונה קלינית, מדווח על תוצאות דומות. החוקרים ממכללת אלברט איינשטיין לרפואה בניו-יורק מדווחים ששמירה על הנחיות למניעת סרטן, שמתפרסמות על ידי האגודה האמריקנית לסרטן, קשורות הן להפחתת התחלואה בסרטן והן לתמותה ממנה. ההנחיות העיקריות כוללות:


•הפחתת עודף משקל ושמירה על משקל בריא.

•הימנעות מעישון.

•תזונה בריאה המבוססת על שפע של מזונות צמחיים.

•פעילות גופנית.


שמירה על אורח חיים בריא מקטינה סיכוי לסרטן

אורח חיים בריא מפחית את הסיכוי לסרטן ביותר מחצי


המחקר עקב אחרי למעלה מחצי מיליון גברים ונשים בגילאים 50-71 במשך 10-14 שנים. החוקרים בדקו עד כמה הקפדה על המלצות החברה האמריקאית לסרטן הייתה קשורה לירידה בשיעור התחלואה בסרטן. הם גילו ששמירה על אורח חיים בריא, בהתאם להנחיות, הפחית את סיכון לחלות ב-14 סוגי סרטן מתוך 25 סוגים שנבדקו. לדוגמה, הסיכון ללקות בסרטן הרחם ירד ב-60%, בסרטן הכבד ב-48% בקרב גברים, בסרטן מעי הגס ב-48% בקרב גברים ו-35% בקרב נשים ובסרטן כיס מרה ירד ב-65% אצל גברים ונשים כאחד.


החוקרים מדגישים שלפעילות גופנית ולשמירה על משקל תקין הייתה ההשפעה המשמעותית ביותר הן על התמותה מסרטן והן על הסיכון לתמותה בכלל בקרב שני המינים – גברים ונשים.


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תפקודי כבד אלרן 27/10/2020 10:24
  • שלום רב לפני כ 7 שנים נתגלה אצלי גידול במעי הגס. הוחלט לתת לי 6 טיפולים לפני הסרת הגידול בניתוח ולאחר הניתוח להמשיך ב 6 טיפולים נוספים. טיפול : /campto/5-fu/lcv פעם בשבועיים. 5 טיפולים ראשונים לפני ניתוח כללו גם AVASTIN. כעיקרון הכל הלך לפי הפרוטוקול וכיום אני נקי כ 6.5שנים. לאחר הטיפולים רמת GGT הייתה גבוה אך ירדה ל 80-100. ב שנתיים האחרונות GGT עולה ברציפות 132 . 144 . 177. ואחרון לפני כ חודש 206. לאחר כל בדיקות מעבדה ו וUS בקרתי במרפאת כבד. באופן כללי נאמר לי שהכל תקין. ו"אין לשלול קשר לטיפול כימי בעבר". או מדובר בכבד שומני. CHOLESTEROL 222 mg/dL TRIGLYCERIDES 237 mg/dL CHOLESTEROL- HDL 46 mg/dL CHOLESTEROL-LDL calc 129 mg/dL NON-HDL_CHOLESTEROL 176 mg/dL ALK. PHOSPHATASE 84 U/L AST (GOT) 20 U/L ALT (GPT) 33 U/L שאלתי: האם ידוע קשר בין טיפולים כימו' לתפקודי כבד גם אחר מספר שנים? תודה :

  • + הוסף תגובה
תפקודי כבד אלרן 28/10/2020 16:37
קולונוסקופיה והתפתחות סרטן במעי טל 27/10/2020 00:56
  • אני מאוד מוטרדת מיעילות הקולונוסקופיה בהיבט של מניעת סרטן. קראתי שתהליך הפיכת פוליפים במעי הגס לממאירים אורך שנים רבות, כ 10 שנים או יותר. ומצד שני שומעים על חולי סרטן שמבצעים קולונוסקופיה בזמן, שהבדיקה תקינה או שמורידים להם פוליפים שטרם הגיעו לממאירות, וועדיין נפטרים מסרטן מעי גס. כיצד ייתכן שחולים עוברים קולונוסקופיה והכל בסדר ולאחר 5 שנים מתגלה גידול גדול במעי? אני מכירה אישית שניים שזה המקרה שלהם, וכמו כן קראתי פניות בפורומים עם תיאורי מקרים כאלה. האם מדובר בהתרשלות? האם מדובר בחוסר יעילות של הבדיקה עצמה כי יש לה פוטנציאל גדול לפספס פוליפים? האם בעצם צריך להיבדק בתדירות גבוהה יותר מאשר כל 5 שנים ?

  • + הוסף תגובה
מה זה? נורית 04/10/2020 12:24

הצטרפו לאינדקס הרופאים!