מאבק ועד מזון: מתמודדים עם אלרגיה

חיות מחמד, גלוטן או אגוזים: חשוב לדעת מהם הגורמים לאלרגיה וכיצד לטפל בהם, כדי לצמצם את הסימפטומים, מנזלת מציקה ועד מצב מסכן חיים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 14/04/2016


בעוד שחלק מהאנשים עלולים לסבול מנזלת מציקה ואולי קצת יובש בעיניים, ישנם כאלו שיפתחו סימפטומים קשים מאד ואף מסכני חיים. אך אם אתם יודעים ממה להתרחק וכיצד להגיב לסימפטומים לאלרגיה כשהם מופיעים, תוכלו לשלוט באלרגיה ולמנוע הדרדרות מסוכנת. אילו סוגי אלרגיות עלולות להיות מסוכנים וכיצד נוכל לצמצם את הסימפטומים? 


אלרגיה למזון


קיים מגוון גדול של מוצרי מזון שעלולים לגרום לתגובה אלרגית. למעשה, אלרגיה למזון משפיעה על 2% מהמבוגרים ועל 4%-5% מהילדים. באופן עקרוני, אדם יכול להיות אלרגי לכל סוגי המזון, אך מרבית האלרגיות נגרמות מחיטה, אגוזים, גלוטן, פירות ים, מוצרי חלב וביצים.


קיים הבדל בין אלרגיה למזון ואי סבילות למזון. בעוד שאי סבילות למזון מתרחשת כאשר בגוף חסר אנזים מסוים או כימיקל הנדרש כדי לפרק את המזון ולעזור לעיכולו, הרי שאלרגיה למזון מערבת תגובה לא תקינה של מערכת החיסון למזון שאינו נחשב למזיק.


מה ניתן לעשות? שימו לב למה שאתם אוכלים, משום שאם אתם אלרגיים לחומר מזון מסוים, גם הכמות הקטנה ביותר יכולה לגרום לנזק גדול. קראו היטב את התוויות שעל אריזות המזון, ואם אתם הולכים למסעדה דברו עם השף ולא רק עם המלצרים. חפשו מזונות ייעודיים לאנשים בעלי אלרגיות.


אקזמה


אקזמה, הידועה גם בשם דרמטיטיס (דלקת עור), היא מצב שבו העור מגיב לאלרגנים כמו אבקנים וקשקשים של בעלי חיים על ידי מערכת חיסונית הפעילה יתר על המידה. אקזמה משפיעה לרוב על אנשים צעירים: 85% מהילדים יפתחו אקזמה כלשהי לפני גיל 5 ובקרב כשני שליש מהם המצב ייפתר מעצמו עם ההתבגרות.


מה ניתן לעשות ? ראשית, השתמשו בקרם לחות רפואי ולא בקרם לחות קוסמטי אשר מכיל לרוב בשמים למיניהם אשר עלולים להחמיר את המצב והימנעו משימוש בסבונים ודטרגנטים על עורכם.


כמו כן, חשוב להבין כי כשאקזמה מופיעה, היא אינה חולפת מעצמה כל עוד אתם חשופים לאלרגן. לכן יש לגלות ממה היא נגרמת ולהרחיק את מקור הבעיה.


אלרגיה לחיות מחמד


הם חמודים, פרוותיים וכיף להיות בחברתם, אולם חתולים, כלבים, ארנבים ואפילו סוסים עלולים לגרום לתגובה אלרגית כמו קדחת השחת או אסתמה. התגובה אינה נגרמת בשל החיות עצמן אלא בשל חומרים אלרגנים הנמצאים ברוק, בשתן או בקשקשים בפרווה של חיות המחמד.


ידוע כיום כי זוהי אחת הסיבות המרכזיות להופעה של אלרגיה בבית. למעשה, כ-50% מהילדים האסתמטיים אלרגיים לחתולים וכ-40% אלרגיים לכלבים.


מה ניתן לעשות? הגבילו את כניסת חיות המחמד לאזורים בבית בהם אתם מבלים זמן רב כמו חדר המיטות או הסלון. שמרו על הניקיון. ודאו שאתם לא רק רוחצים את החיות שלכם באופן קבוע, אלא גם מנקים את הרצפות והמשטחים עליהם עלולים להימצא האלרגנים.


קדחת השחת


זוהי אלרגיה הנגרמת בעיקר על ידי אבקנים של צמחים ונבגים ומשפיעה על אחד מכל 10 אנשים באוכלוסייה. לרוב אלרגיה זו מתחילה בגיל הנעורים ונמשכת עד גיל 30-40, בחלק מהמקרים האלרגיה פוחתת או פשוט נעלמת, משום שגופו של הסובל ממנה הופך לסובלני יותר כלפי האלרגן. 


מה ניתן לעשות? מומלץ לסובלים מאלרגיה לאבקנים של עצים להימנע מאגוזי לוז, מסלרי, מגזרים, מכרוב שוודי, מגזר לבן ומתפוחי אדמה. לסובלים מאלרגיה לדשא מומלץ להתרחק מגרגרים ודגנים, מוצרי חלב, סויה וקטניות אחרות, עדשים, אפונה ובוטנים. תרופות מקבוצת אנטי-היסטמינים יכולות להקל על סימפטומים כמו דמעות, נזלת, עיטושים וגרודים. ספריי לאף יכול לעזור לכאבי ראש ולפתוח נתיבי אוויר חסומים (לא מומלץ להשתמש בתרסיסים לאף הנמכרים ללא במרשם רופא יותר מארבעה ימים ברציפות).


משפיעה על 1 מכל 10. אלרגיה

משפיעה על 1 מכל 10. אלרגיה


אלרגיה הנגרמת ממגע


אלרגיה זו עשויה להיגרם על ידי מספר חומרים אשר באים במגע עם העור, כולל מתכות כמו ניקל, בשמים, דבקים וצבעים. הם עלולים לגרום לנפיחות, לגירוד ולדלקת בעור.


מה ניתן לעשות ? חשוב ללכת להיבדק. בדיקת טלאי יכולה לעזור לקבוע את הגורם לאלרגיה. פעמים רבות אנשים העוסקים במקצועות הרפואה עלולים לפתח אלרגיה  ללטקס שנמצא בכפפות רפואיות בגלל החשיפה הרבה. גם ספרים מושפעים מהאלרגיה בגלל חשיפה גדולה לצבעי שיער.


אסתמה


אסתמה נגרמת עקב שילוב של גנים וחשיפה לטריגרים השונים מאדם אחד למשנהו. מערכת החיסון גורמת לדפנות נתיבי האוויר להתהדק ולהפוך לדלקתיים, דבר אשר מצר את נתיבי האוויר וגורם לקשיי נשימה.


מה ניתן לעשות? דעו מה מצבכם. הטריגרים עלולים להשתנות מאדם לאדם, אך לרוב מדובר בווירוסים, אבקנים, זיהום, אוויר קר או אפילו אימון גופני. בררו מה מעורר את האסתמה שלכם והימנעו ממנו. הישארו בשליטה. מחקרים מראים שאנשים בעלי תכנית פעולה המפרטת איך לפעול במצבם מקבלים פחות התקפי אסתמה.


עקיצות צרעות ודבורים


במצב של עקיצה הגוף עלול לפתח תגובה מקומית – אזור מסביב לעקיצה מתנפח ועלול להפוך למגרד מאוד או לכואב. אצל אנשים אחרים התגובה האלרגית עלולה להתפשט ולהוות טריגר לאנפילקסיס (הלם אלרגי). אלרגיה לעקיצות עלולה להשפיע על כל אחד, אך הן בעיקר מצויות בקרב גננים וכוורנים.


מה ניתן לעשות? מן הסתם, היזהרו לא להיעקץ, בעיקר בקיץ. במידה ונעקצתם קחו אנטי-היסטמין. השתמשו בקרם המכיל הידרוקורטיזון ושמרו על האזור קר בעזרת קומפרסים קרים. במקרה של אנפילקסיס, חיוני שתהיה עליכם זריקת אדרנלין כמו מזרק אפיפן. לחילופין ניתן לעבור טיפולי חיסון נגד האלרגיה ולבטל את הרגישות לחרק.


סרפדת


סרפדת (ידועה גם בשם חרלת ואורטיקריה) מופיעה כסימנים אדומים ומגרדים או כנפיחויות בעור, בדומה לתוצאה של נגיעה בסרפד. מדובר במצב שכיח המשפיע על אחד מתוך חמישה אנשים במהלך חיים. מאכלים מסוימים כמו פירות, ירקות או אגוזים עלולים לגרום למצב זה, אך גם חום או קור קיצוני ואף לחץ.


מה ניתן לעשות? נסו להשתמש באנטי-היסטמינים כדי לנסות להרגיע את המצב. זכרו שחשוב למצוא את המינון הנכון שיעבוד עבורכם. סרפדת עלולה להיות מגרדת ולכן כדאי לשמור על העור רגוע. אל תלבשו בגדים צמודים ונסו להשתמש בקרם הרגעה לעור או לעשות אמבטיה קרירה.


פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נוגדנים א 29/09/2020 14:30
  • שלום ד"ר אני בן 21 רציתי לשאול אם יש משמעות ומה הסיבה לאלפא 1 וגמא גלובולין גבוה ב spep ול igg גבוה 1610 זה פוליקלונלי. crp לעיתים גבוה אבל עכשיו בסדר. גם חלבון בדם היה גבוה. יש לי תת פעילות בלוטת התריס ללא נוגדנים.

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לצבעי שיער ריבה 24/09/2020 08:02
  • שלום דוקטור שדה אני בת 50 ובשנה האחרונה סובלת מגרד בעקבות צביעת השיער אני מגיעה אליך לתור לבדיקת אלרגיה בעוד חודש אבל בינתיים אשמח לדעת אם יש פתרון סימפטומטי תרופתי או שמפו רפואי שיעזור לגירוד שלצערי מאוד מציק... תודה ושנה טובה

  • + הוסף תגובה
גרד ד"ר קובי שדה 27/09/2020 09:22
  • כדורי אלרגיקס ניתנים לרכישה ללא מרשם ותוכלי להעזר בהם. וכדאי מאד לפנות לרופא לשם קבלת משחה או תרחיף רפואיים. ניתן כיום לבצע ייעוץ רפואי וקבלת מרשמים גם בייעוץ אונליין פרטים www.allergynet.co.il

  • + הוסף תגובה
השפעה של אסתמה קשה על הריאות מירית 25/09/2020 23:07
  • שלום, היום במקרה ראיתי בטלויזיה שאורן חזן אמר שהוא בקבוצת סיכון עם אסתמה כי הריאות שלו עובדות רק ב 60 אחוזים. תהיתי: לי יש אסתמה קשה עם 8 שאיפות פוסטר אני מאוזנת. בכמה אחוזים בממוצע לרוב עובדות הריאות אצל חולי אסתמה קשים שמאוזנים או במצב כמו שלי? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אסתמה ד"ר קובי שדה 27/09/2020 09:18
  • 8 שאיפות של פוסטר ביום דורשות שתגיעי לרופא מומחה לבירור ואיזון מצבך ... זה מינון גבוה מאד... תפקוד הריאות נבדק באמצעות בדיקת תפקודי ריאה. את מוזמנת למרפאתי Www.allergynet.co.il

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!