זן אלים במיוחד של HIV התגלה בקובה

הנגיף שהתגלה גורם להתדרדרות מהירה יותר של מערכת החיסון ומקצר את תוחלת החיים של אנשים נשאים לשלוש שנים בממוצע בלבד
כתבה פרסומית כתבת חסות


הנגיף שהתגלה גורם להתדרדרות מהירה יותר של מערכת החיסון ומקצר את תוחלת החיים של אנשים נשאים לממוצע בסך שלוש שנים בלבד


חוקרים גילו לאחרונה בקובה זן חדש של נגיף HIV, שנחשב לאלים ביותר שנתגלה עד כה. הזן נחשב כה אלים, שחולים הנדבקים בו מתדרדרים כה מהר להתפרצות איידס, מצב בו המערכת החיסונית של הגוף כושלת, מבלי לדעת כלל שהם נדבקו. 


מגזין הרפואה "מדיקל דיילי ניוז" מדווח שכאשר אדם נדבק במספר זנים שונים של נגיף ה-HIV, ברוב המקרים עקב קיום יחסי מין לא מוגנים עם אנשים שונים, עשויים הזנים השונים ליצור זן חדש של הנגיף בגוף הנשא. 


במהלך הדבקה ב-HIV, נקשר הווירוס לחלבונים הנקראים CCR5 הנמצאים בממברנה של התא, לפני שהם מסוגלים לחדור לתא עצמו. האדם שנדבק בנגיף עשוי ליהנות ממספר שנים "בריאות", בטרם הווירוס יתקדם למצב הנקרא CXCR4 ויגרום לאיידס. 


בזן שנתגלה בקובה, מצאו החוקרים כי HIV חדש זה מבצע את המעבר ל-CXCR4 מהר יותר מהזנים הידועים עד כה וכתוצאה מכך מתקצר מספר השנים ה"בריאות" לשלוש שנים בממוצע בלבד. זן חדש של HIV התגלה בקובה

גילוי הזן החדש מרחיק את העולם מחיסון


במהלך רוב חייהם, אנשים הנדבקים ב- HIV כלל לא חולים באיידס, אלא נחשבים "נשאים לטנטיים". הכוונה למטופל שידוע שנדבק ב-HIV, אלא שבינתיים אינו מפתח סימפטומים לכשל המערכת החיסונית שלו. משך התקופה הזו משתנה: בממוצע משהו כמו עשור בלי שום טיפול, יכול להגיע לעשרות שנים (במתי מעט ברי מזל הקרויים "slow progressors"), אבל לעיתים גם שנה-שנתיים. המטרה העיקרית של הטיפול התרופתי שניתן כיום היא להאריך כמה שאפשר את התקופה הזו, ואפילו "להחזיר" מטופלים שכבר פיתחו מחלה (AIDS) לשלב הלטנטיות.


בדומה לחיסון נגד שפעת,  הפועל כנגד זנים מסוימים של הנגיף הגורם המחלה,  כך גם הטיפולים התרופתיים הקיימים כיום. גילוים של זנים חדשים של HIV מרחיק את עולם הרפואה צעד נוסף מגילוי חיסון למגיפה, שנחשבת לקטלנית והנפוצה ביותר בעולם. הזן האלים החדש מציב בעיה נוספת, בכך שהוא מקצר את מספר השנים ה"בריאות" של הנשאים ובכך מצמצם את חלון ההזדמנויות לטיפול כלשהו.


פורומים ייעוץ תרופתי

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוקסיפון כשיש פאקטור 5 האם מותר? לי 19/03/2015 15:42
  • מוקסיפון כשיש פאקטור 5 האם מותר לקחת?

שימוש בפרדניזון עינת 18/02/2015 19:28
  • שלום, לפני כחודש אושפזתי בבי"ח עקב וסקוליטיס ואריתריטיס בקרסול וטופלתי בסטרואידים. לאחר השחרור מביה"ח היה עלי להמשיך בטיפול תרופתי בפרדניזון במינון של 30 מ"ג למשך שבוע ובהמשך ירידה הדרגתית של 10 מ"ג במינון אחת לשבוע - עד הגעה למינון של 5 מ"ג. בביקורת אצל רופא עור (4 ימים לאחר האשפוז), הרופא אמר שאני יכולה להוריד מינון ל- 20 מ"ג. כך, שלקחתי 30 מ"ג - 4 ימים , 20 מ"ג - 8 ימים , 10 מ"ג - 8 ימים. האם יש צורך לקחת גם מינון של 5 מ"ג או האם עלי להמשיך במינון של 10 מ"ג עד לבדיקה של ראומטולוג בשבוע הבא או שאני יכולה להפסיק ליטול את התרופה? (אני מאוד חוששת מתופעות הלוואי). אודה על תשובתך, עינת

סירופ ברונכו-ד חושם 18/02/2015 10:56
  • האם סירופ ברונכו-ד מתנגש עם סרנדה? יש לי סחרחורות קלות ועייפות כתוצאה מהסירופ. אני לוקחת את הסירופ כבר מס' ימים. בעלון של הסירופ כתוב שיש לשים לב לתגובה בין תרופתית במיוחד לגבי תרופות נגד דיכאון.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!