לא רק לשפעת: כל החיסונים שכדאי לעשות

רבים חושבים שאם הם עברו גיל 18 ולא נוסעים למקומות אקזוטיים בחו"ל הם לא צפויים לפגוש שוב את האחות עם המזרק. אך לחיסונים יש מקום נכבד בתחום הרפואה המונעת גם בגיל המבוגר, כדי שנהיה על הצד הבטוח
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/07/2016

רבים חושבים שאם הם עברו גיל 18 ולא נוסעים למקומות אקזוטיים בחו"ל הם לא צפויים לפגוש שוב את האחות עם המזרק. אך לחיסונים יש מקום נכבד בתחום הרפואה המונעת גם בגיל המבוגר, כדי שנהיה על הצד הבטוח


חיסונים למבוגרים - חיסון נגד שפעת


רשויות הבריאות ממליצות על חיסון נגד שפעת מדי שנה לכלל האוכלוסייה החל מחודשי הסתיו על מנת להקטין את התחלואה ואת הסיבוכים הקשים שגורמת השפעת. ההתחסנות חשובה במיוחד עבור:


·  אנשים הלוקים במחלות כרוניות או מחלות הקשורות לדיכוי מערכת החיסון, מחשש להדבקה מהירה ונטייה מוגברת לסיבוכים מסכני חיים, ובני ביתם.

·  אנשים שנמצאים בסביבה שמעודדת הפצה מהירה של נגיף השפעת כמו בתי אבות, מעונות סטודנטים, בסיסים צבאיים.

·  נשים הרות בכל שלבי ההיריון או לאחר לידה.

·  אנשים שבאים במגע עם ציבור ובעיקר עובדי מערכת הבריאות.


קראו עוד:   

חיסון נגד שפעת: האם באמת כדאי להתחסן?


 חיסונים למבוגרים - חיסון נגד זיהומי פנאומוקוקי


חיסון חד-פעמי מומלץ לכלל המבוגרים מעל גיל 65, בעיקר כדי למנוע דלקת ריאות שחיידקי פנאומוקוקי גורמים. החיסון ניתן גם בגילאים צעירים יותר לאלו שחולים במחלות כרוניות כגון: סוכרת, מחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה, שחמת הכבד. במקרה של סיכון גבוה במיוחד, כדוגמת הפרעות בטחול, מחלות או טיפולים הפוגעים במערכת החיסון, יינתנו שני חיסונים בהפרש של חמש שנים.


גם במקרה שבו אדם קיבל חיסון לפני גיל 65, עליו להתחסן שוב חמש שנים לאחר קבלת המנה הראשונה.


חיסונים למבוגרים - חיסון דיפתריה – טטנוס (אסכרה-פלצת)


חיסון ראשוני יינתן בשלוש מנות: שתי המנות הראשונות יינתנו בהפרש של שישה-שמונה שבועות ומנת הדחף האחרונה –חצי שנה-שנה לאחר הזריקה השנייה.


חשוב שכל אדם מבוגר יקבל מנת דחף של החיסון נגד דיפתריה וטטנוס מדי עשור לאחר קבלת החיסון הראשוני.


חיסונים למבוגרים - חיסון נגד שעלת


מומלץ שכל אדם מבוגר יקבל גם חיסון או מנת דחף חד-פעמיים נגד שעלת. לעומת זאת, נשים בהריון צריכות לקבל חיסון נגד שעלת בכל הריון בטרימסטר השלישי, רצוי בין השבועות ה-27 ל-36.


חיסונים. לא רק לפני טיולים


חיסונים למבוגרים - חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת


לאנשים שנולדו לאחר 1957 ולא קיבלו את החיסון קודם לכן, מומלץ לקבל שתי מנות חיסון ברווח של 4 שבועות. החיסון נגד אדמת חשוב במיוחד לנשים בגיל הפריון, כי הידבקות באדמת עלולה לגרום למומים אצל העובר.


חיסונים למבוגרים - חיסון נגד אבעבועות רוח


החיסון מומלץ למי שלא חלה בעבר באבעבועות רוח או בשלבקת חוגרת, לא קיבל שתי מנות חיסון או שבדיקות הדם שלו מצביעות על היעדר חיסוניות. החיסון נגד אבעבועות רוח יינתן בשתי מנות בהפרש של ארבע שבועות ביניהן.


חיסונים למבוגרים - חיסון נגד שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר)


חיסון חד פעמי נגד שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) מומלץ לכל אדם שעבר את גיל 60 על מנת למנוע התפרצות המחלה ואת הכאבים העצביים שהיא עלולה לגרום במשך חודשים לאחר מכן.


אמנם חיסון זה עדיין לא נכלל בסל הבריאות, אך רוב קופות החולים מעניקות הנחה של 50% לחברים שיש להם ביטוחים משלימים.


חיסונים למבוגרים - חיסון נגד נגיף הפפילומה HPV


החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי ניתן בשלוש מנות, בהפרשי זמן שונים – מנה שנייה ניתנת חודש-חודשיים לאחר הראשונה והמנה השלישית מוזרקת שישה חודשים לאחר החיסון הראשון.


בישראל קיימים שני סוגי חיסון: אחד מאושר לנשים עד גיל 45 ולגברים עד גיל 26 ואילו השני מאושר לבנות ונשים בלבד החל מגיל 9 שנים.


בנוסף, קיימים מספר חיסונים נוספים, כמו חיסונים נגד דלקות כבד מסוג A ו-B, שמומלצים לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון ועלולים להיחשף לווירוסים במסגרת עבודתם, עקב מחלות או טיפולים שונים, נסיעות לאזורים בעלי שיעור גבוה של חולים או אורח חיים מסוים.


פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מאלחש לילדה שסובלת מאטופיק דרמטיטיס תמר 19/03/2020 06:45
 • בוקר טוב, האם ניתן למרוח מאלחש (פרילידן) לבת 4 וחצי הסובלת מאטופיק דרמטיטיס? בימים אלה מצב העור שלה טוב ואין גירויים באיזור המיועד לאלחוש. תודה 🌺

 • + הוסף תגובה
ntkja ד"ר רמית מעוז-סגל 19/03/2020 12:28
אטופיק דרמיטיס אמא לילדה מתוקה 08/03/2020 13:57
 • שלום, ביתי בת ה-6 סובלת מאסטמה של העור ברמה גבוהה, בחודש האחרון סובלת מפצעים נוראיים בכל הגוף, מגרדת המון ויורד לה דם... לאחרונה המליץ לנו רופא עור על משחה בשם סטקוויס. רציתי לדעת האם יש לה הוכחות בשטח והאם מומלץ (אציין כי המחיר גבוהה מאד....) תודה

 • + הוסף תגובה
ad ד"ר רמית מעוז-סגל 08/03/2020 17:11
 • התשובה חיובית. משחה מצויינת אבל מתאימה למקרים ספציפיים.

 • + הוסף תגובה
אטופיק דרמטיטיס אמא לילדה מתוקה 08/03/2020 20:40
 • מה ז"א מקרים ספציפיים?? אני מתכוונת בשאלתי לסטקוויס

 • + הוסף תגובה
משחות חדשות ד"ר רמית מעוז-סגל 09/03/2020 11:48
 • הכוונה שהטיפול מתאים למקרים ספציפים של אסטמה של העור ולא מתאים לכל החולים באסטמה של העור

 • + הוסף תגובה
יובש ואטופיק אמא 16/02/2020 14:07
 • אני גרה באיזור יבש. לאחרונה האטופיק של בני בן ה-12 הוחמר. האם יובש באויר, ללא לחות (בעבר גרתי בתל אביב) יכול לשפר ? מה טוב יותר לעור חולה באטופיק?

 • + הוסף תגובה
אוויר יבש ד"ר רמית מעוז-סגל 17/02/2020 09:02
 • זה תלוי בפנוטיפ של המחלה שלו-בחולים עם אטופיק ורגיושת לקרדיות עדיף איזור יבש עם פחות לחות- הקרדיות פחות משגשגות במזג אוויר כזה. אבל לא לשכוח שגם היובש מצרך טיפול אנטנסיבי בלחויות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!