חם אבל בטוח: כשתנור מהווה סכנה לילד

במהלך החורף הופכים התנורים ומכשירי החימום השונים לגורמי סיכון של ממש במיוחד עבור ילדים. לכן ריכזנו מספר המלצות, כדי להקטין את הסבירות לפגיעה כלשהי

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/02/2015

ילדים סקרנים ומלאי דמיון מטבעם, שלא תמיד מודעים לסכנות שעלולות לערוב בבית ושמבוגרים לא יכולים לעלות על דעתם. במהלך החורף הופכים התנורים ומכשירי החימום השונים לגורמי סיכון של ממש עבור ילדים. לכן ריכזנו מספר המלצות של ארגון "בטרם", כדי להקטין את הסבירות לפגיעה כלשהי


אילו מכשירי חימום בטוחים ביותר עבור ילדים?


מזגנים ורדיאטורים נחשבים לבטוחים ביותר בסביבת ילדים מבין מכשירי החימום, מכיוון שהם היחידים שניתן להשאירם דולקים גם במהלך הלילה ומשום שאינם מאפשרים מגע עם אש גלויה. בבית שיש בו ילדים לא מומלץ להשתמש בתנורי ספירלה, נפט או גז מטלטלים ומפזרי חום כי יש בהם אש גלויה ונגיעה בהם עלולה לגרום לכוויה רצינית. 


חשוב להקפיד על עקרונות בטיחות הבאים:


·  יש לוודא שלמכשיר שרוכשים יש תו תקן ורשום עליו שם היצרן וארץ הייצור.


·  לא מוותרים על השגחה צמודה על הילדים הקטנים בבית ומרחיקים תנור חימום מסביבת משחקם.


·  מומלץ להרחיק תנורי חימום מקרבת חומרים דליקים כגון: ספה, שמיכה, וילונות, בגדים וצעצועים דליקים.


·  אין להניח בגדים לייבוש על תנור חימום או מפזר חום כדי לא לחסום את פתחי האוורור שלהם.


·  חובה לדאוג שמכשיר החימום נכבה אוטומטית במקרה שהוא נופל.


·  חשוב לוודא שהתקע מחובר היטב לשקע ושאין עומס יתר של מכשירי חשמל על שקע חשמלי אחד, מכיוון שעומס יתר גורם לשריפה!


·  לחימום מקלחת - יש להשתמש רק במכשירים מיוחדים למטרה זו ולפי הוראות היצרן. יש לתלותם במקום גבוה באמבטיה.


שימוש נכון ובטוח בתנורי החימום


המלצות הבאות יפחיתו את הסכנות הטמונות בשימוש במקורות החימום לסוגיהם:


רדיאטור - עדיף רדיאטור בעל מבנה חלק, ללא צלעות, כך הילדים לא יכניסו ידיים בין הצלעות. חשוב לבדוק שכבל החשמל תקין לכל אורכו ולא להניח בגדים לייבוש על הרדיאטור.


מזגן – אין להכניס ידיים לאזור המפוח, שבדרך כלל מוגן באמצעות תריס. חשוב לוודא תקינות כבל החשמל והתקע.


מפזר חום - אינו מומלץ כיוון שעלול לגרום לחימום יתר של בגדים או וילונות הנמצאים בקרבתו ואף להתלקחותם. אין לחסום את פתחי האוורור של מפזר החום. חשוב להשגיח על התינוק או הפעוט בבית ולהרחיק את מפזר החום מסביבת משחקם.


תנור חימום חשמלי - לא מומלץ בבית עם ילדים בשל סכנת כוויות. אם בכל זאת משתמשים בתנור כזה, יש להשגיח כל הזמן על התינוק או הפעוט שבבית ולהרחיק את תנור החימום החשמלי מאזור שבו הם נמצאים או משחקים. חשוב להרחיק את התנור משטיחים, ספות וכל חומר דליק אחר. חשוב לוודא תקינות כבל החשמל והתקע. אם רוצים להעביר את התנור למקום אחר – יש לנתקו קודם מהחשמל.


תנורי חימום ניידים בגז או בנפט- אינם מומלצים לחימום הבית מכיוון שיש בהם להבה גלויה, שעלולה לגרום לכוויה ולסכנות נוספות.אם בכל זאת יש ברשותכם תנורים מסוג זה יש להקפיד על מספר כללי בטיחות:


·  יש להשגיח כל הזמן על התינוק או הפעוט שבבית ולהרחיק את התנור מסביבתם.


·  אין להעביר את התנור ממקום למקום כאשר הוא דולק.


·  יש להשאיר פתחי אוורור בזמן פעולת תנור הגז על מנת למנוע הצטברות CO – גז רעיל שנוצר בעת בעירה. בבתים שיש מערכות חימום גז יש להתקין גלאי CO.


·  התקנת תנור הגז, חיבורו לקו הגז וההפעלה ראשונית ייעשו ע"י מתקין גז מוסמך.


·  צינור גמיש המחבר את התנור למקור גז בבית חייב להיות מתאים לשימוש בגז ובעל אורך של שלושה מטרים לכל היותר. יש לחזור ולבדוק את שלמותו ותקינותו לעיתים קרובות.


חשוב להציב את התנור כך שלא יהיה חשוף למשבי רוח שעלולים לכבות את האש הדולקת ולאפשר דליפת גז מסוכנת.
אח או קמין נייחים - הקמין פועל באמצעות נפט, סולר גז או עץ להסקה. הוא מחמם נפח גדול בזמן קצר ומתאים בעיקר לבתים פרטיים.בעת הפעלת הקמין יש להשגיח השגחה צמודה על פעוטות ותינוקות המשחקים בקרבת האח. למרות שמקום הבעירה מוגן באמצעות דלת חסינת אש, אין לגעת בה מחשש לכוויה.


לפני הפעלה ראשונה של אח יש לבדוק שהארובה אינה חסומה ואין הפרעה ליציאת העשן החוצה. חשוב להשאיר פתח אוורור לכניסת אוויר צח כדי לאפשר כניסת חמצן הנחוץ לבעירה ולמנוע הצטברות הגזים הרעילים.


תנורי מקלחת – יש להשתמש אך ורק במכשירים המיועדים למטרה זו לפי הוראות היצרן. יש לתלותם במקום גבוה באמבטיה, על מנת שמגבות ובגדים לא יפלו עליו ויגרמו לשריפה.


סדין חשמלי - רצוי להשתמש בו רק לחימום המיטה. אין להשאיר סדין חשמלי דולק ללא השגחה, ויש להקפיד ולנתקו עם היציאה מהחדר. חשוב מאוד לא לקפל את הסדין, כי הקיפול עלול לפגום בחוטי החשמל ואף לגרום לקצר ולסכנת שריפה. יש להימנע מהרטבת הסדין.פורום שפעת והצטננות

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • CMV ואלכוהול
 • מיכל
 • 16/05/2019 08:40
 • היי,באוקטובר אובחנתי כחולה במחלת הנשיקה, ומאז לא הכרתי שום תסמינים ואני מרגישה בסדר. באוקטובר ערך הigm היה 1.07 וכעת הוא 1.37. ערך הigg גם נשאר דומה, 185 באוקטובר וגם היום. ערך הCRP היה 32 וכעת הוא 6.20 (קבוע מזה 3 חודשים). האם מותר לי כעת לשתות אלכוהול? מאז אוקטובר נמנעתי מכך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקת ראות
 • אינה פיינבלוט
 • 07/04/2019 10:34
 • שלום רב, בת שלי עברה דלקת ראות במהלך חודש מרץ. שבועיים ראשונים של חודש מרץ. בוצע רנטגן וכן הייתה דלקת ראות. קיבלה אנטיביוטיקה דוקסילין( חום ,שיעול כבד מאוד,הקאות, ליחה מרובה). כרגע,אחרי שסיממה אנטיביוטיקה היינו אצל רופאת משפחה. היא בדקה ואמרה כי ראות נקיות. אבל הילדה משתעלת נורא חזק(לציין ילדה בת 22), זה לא מפסיק, מלא ליחה שגורמת לה להקאות. רופאת משפחה לא רואה לנכון לשלוח אותה לצילום שוב כי לטענתה אין צורך. שלחה אותנו לבדיקות דם (אבל גם זה לעשות רק לאחר שלגמרי תבריא וזה לא קורה). שיעול לא עובד, עכשיו גם אוזניים כואבות. אני מבקשת לדעת מה הבדיקות/הבירורים/צילומים שנהוג/צריך לעשות במקרה כזה. שלא יתפתח למשהו כרוני. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נזלת כמו מים
 • דילן
 • 07/03/2019 18:45
 • שלום רב הצטננתי (רגיל לחלוטין בחורף) אך הנזלת שיוצאת לי היא שקופה ולא סמיכה, כמעט כמו מים. בנוסף יש גם קשיי נשימה קלים ותחושה של "שורף " באף ובגרון בין אם במנוחה או בהליכה רגילה(לא ריצה). אם קשור - הייתה לי ברונכיט בגיל צעיר והיא נפתרה באמצעות ניתוח שקדים(השקד השלישי התנפח וחסם את דרכי הנשימה) האם הנ"ל הוא צינון רגיל? מה מומלץ לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר ליאורה רוזן ד"ר ליאורה רוזן
יועצת קופ"ח מאוחדת ובבי"ח אסותא. קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ