חם אבל בטוח: כשתנור מהווה סכנה לילד

במהלך החורף הופכים התנורים ומכשירי החימום השונים לגורמי סיכון של ממש במיוחד עבור ילדים. לכן ריכזנו מספר המלצות, כדי להקטין את הסבירות לפגיעה כלשהי
כתבה פרסומית כתבת חסות


ילדים סקרנים ומלאי דמיון מטבעם, שלא תמיד מודעים לסכנות שעלולות לערוב בבית ושמבוגרים לא יכולים לעלות על דעתם. במהלך החורף הופכים התנורים ומכשירי החימום השונים לגורמי סיכון של ממש עבור ילדים. לכן ריכזנו מספר המלצות של ארגון "בטרם", כדי להקטין את הסבירות לפגיעה כלשהי


אילו מכשירי חימום בטוחים ביותר עבור ילדים?


מזגנים ורדיאטורים נחשבים לבטוחים ביותר בסביבת ילדים מבין מכשירי החימום, מכיוון שהם היחידים שניתן להשאירם דולקים גם במהלך הלילה ומשום שאינם מאפשרים מגע עם אש גלויה. בבית שיש בו ילדים לא מומלץ להשתמש בתנורי ספירלה, נפט או גז מטלטלים ומפזרי חום כי יש בהם אש גלויה ונגיעה בהם עלולה לגרום לכוויה רצינית. 


חשוב להקפיד על עקרונות בטיחות הבאים:


·  יש לוודא שלמכשיר שרוכשים יש תו תקן ורשום עליו שם היצרן וארץ הייצור.


·  לא מוותרים על השגחה צמודה על הילדים הקטנים בבית ומרחיקים תנור חימום מסביבת משחקם.


·  מומלץ להרחיק תנורי חימום מקרבת חומרים דליקים כגון: ספה, שמיכה, וילונות, בגדים וצעצועים דליקים.


·  אין להניח בגדים לייבוש על תנור חימום או מפזר חום כדי לא לחסום את פתחי האוורור שלהם.


·  חובה לדאוג שמכשיר החימום נכבה אוטומטית במקרה שהוא נופל.


·  חשוב לוודא שהתקע מחובר היטב לשקע ושאין עומס יתר של מכשירי חשמל על שקע חשמלי אחד, מכיוון שעומס יתר גורם לשריפה!


·  לחימום מקלחת - יש להשתמש רק במכשירים מיוחדים למטרה זו ולפי הוראות היצרן. יש לתלותם במקום גבוה באמבטיה.


שימוש נכון ובטוח בתנורי החימום


המלצות הבאות יפחיתו את הסכנות הטמונות בשימוש במקורות החימום לסוגיהם:


רדיאטור - עדיף רדיאטור בעל מבנה חלק, ללא צלעות, כך הילדים לא יכניסו ידיים בין הצלעות. חשוב לבדוק שכבל החשמל תקין לכל אורכו ולא להניח בגדים לייבוש על הרדיאטור.


מזגן – אין להכניס ידיים לאזור המפוח, שבדרך כלל מוגן באמצעות תריס. חשוב לוודא תקינות כבל החשמל והתקע.


מפזר חום - אינו מומלץ כיוון שעלול לגרום לחימום יתר של בגדים או וילונות הנמצאים בקרבתו ואף להתלקחותם. אין לחסום את פתחי האוורור של מפזר החום. חשוב להשגיח על התינוק או הפעוט בבית ולהרחיק את מפזר החום מסביבת משחקם.


תנור חימום חשמלי - לא מומלץ בבית עם ילדים בשל סכנת כוויות. אם בכל זאת משתמשים בתנור כזה, יש להשגיח כל הזמן על התינוק או הפעוט שבבית ולהרחיק את תנור החימום החשמלי מאזור שבו הם נמצאים או משחקים. חשוב להרחיק את התנור משטיחים, ספות וכל חומר דליק אחר. חשוב לוודא תקינות כבל החשמל והתקע. אם רוצים להעביר את התנור למקום אחר – יש לנתקו קודם מהחשמל.


תנורי חימום ניידים בגז או בנפט- אינם מומלצים לחימום הבית מכיוון שיש בהם להבה גלויה, שעלולה לגרום לכוויה ולסכנות נוספות.אם בכל זאת יש ברשותכם תנורים מסוג זה יש להקפיד על מספר כללי בטיחות:


·  יש להשגיח כל הזמן על התינוק או הפעוט שבבית ולהרחיק את התנור מסביבתם.


·  אין להעביר את התנור ממקום למקום כאשר הוא דולק.


·  יש להשאיר פתחי אוורור בזמן פעולת תנור הגז על מנת למנוע הצטברות CO – גז רעיל שנוצר בעת בעירה. בבתים שיש מערכות חימום גז יש להתקין גלאי CO.


·  התקנת תנור הגז, חיבורו לקו הגז וההפעלה ראשונית ייעשו ע"י מתקין גז מוסמך.


·  צינור גמיש המחבר את התנור למקור גז בבית חייב להיות מתאים לשימוש בגז ובעל אורך של שלושה מטרים לכל היותר. יש לחזור ולבדוק את שלמותו ותקינותו לעיתים קרובות.


חשוב להציב את התנור כך שלא יהיה חשוף למשבי רוח שעלולים לכבות את האש הדולקת ולאפשר דליפת גז מסוכנת.
אח או קמין נייחים - הקמין פועל באמצעות נפט, סולר גז או עץ להסקה. הוא מחמם נפח גדול בזמן קצר ומתאים בעיקר לבתים פרטיים.בעת הפעלת הקמין יש להשגיח השגחה צמודה על פעוטות ותינוקות המשחקים בקרבת האח. למרות שמקום הבעירה מוגן באמצעות דלת חסינת אש, אין לגעת בה מחשש לכוויה.


לפני הפעלה ראשונה של אח יש לבדוק שהארובה אינה חסומה ואין הפרעה ליציאת העשן החוצה. חשוב להשאיר פתח אוורור לכניסת אוויר צח כדי לאפשר כניסת חמצן הנחוץ לבעירה ולמנוע הצטברות הגזים הרעילים.


תנורי מקלחת – יש להשתמש אך ורק במכשירים המיועדים למטרה זו לפי הוראות היצרן. יש לתלותם במקום גבוה באמבטיה, על מנת שמגבות ובגדים לא יפלו עליו ויגרמו לשריפה.


סדין חשמלי - רצוי להשתמש בו רק לחימום המיטה. אין להשאיר סדין חשמלי דולק ללא השגחה, ויש להקפיד ולנתקו עם היציאה מהחדר. חשוב מאוד לא לקפל את הסדין, כי הקיפול עלול לפגום בחוטי החשמל ואף לגרום לקצר ולסכנת שריפה. יש להימנע מהרטבת הסדין.פורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדידת חום רקטלי דין 13/10/2020 01:43
  • שלום! האם לא מומלץ למדוד חום רקטאלי מתחת לגיל מסויים בפעוטות או שאין מניעה כזו? שמעתי כי מדידת חום PR עלולה לפצוע מתחת לגיל 6 חודשים, האם זה נכון, ובמדה וכן איך מומלץ למדוד חום?

  • + הוסף תגובה
ההבדל בין אוגמנטין לאמוקסיקלב עוז 11/10/2015 15:29
  • שלום, הרופא המטפל רשם לי אוגמנטין אולם בבית המרקחת קיבלתי אמוקסיקלב, מדובר על כדורים של 875 מ"ג פעמיים ביום. האם יש הבדל ביניהם מבחינת הטיפול? ואם כן האם ניתן לעבור לאוגמנטין אחרי שהתחלתי את הטיפול באמוקסיקלב?. כמו כן המליצו לי על כדורים פרוביוטיים לקחת גם בזמן הטיפול האנטיביוטי. האם נכון?. עד כה לקחתי כדור אחד ויש קצת סחרחורות. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
אנטיביוטיקה ד"ר ראובן שטיינברג 17/10/2015 03:16
  • אוגמנטין זאת התרופה המקורית ואילו אמוקסיקלאב זה גנריקה.למעשה אין הבדל משמעותי בין שתי התרופות למרות שיש כאלו שטוענים שהמקורי יותר יכיל. ממליץ על נטילת פרוביוטיקה להגנה על הקיבה בעת נטילת אנטיביוטיקה בברכה

  • + הוסף תגובה
אמוקסילקב רגישות אור 23/08/2020 10:30
  • אם אחד הבנים במשפחה הגיב תגובה חריפה לאוגמטין יכול להיות שאחיו יהיה רגיש גם כן?

  • + הוסף תגובה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!