חם אבל בטוח: כשתנור מהווה סכנה לילד

במהלך החורף הופכים התנורים ומכשירי החימום השונים לגורמי סיכון של ממש במיוחד עבור ילדים. לכן ריכזנו מספר המלצות, כדי להקטין את הסבירות לפגיעה כלשהי

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/02/2015

ילדים סקרנים ומלאי דמיון מטבעם, שלא תמיד מודעים לסכנות שעלולות לערוב בבית ושמבוגרים לא יכולים לעלות על דעתם. במהלך החורף הופכים התנורים ומכשירי החימום השונים לגורמי סיכון של ממש עבור ילדים. לכן ריכזנו מספר המלצות של ארגון "בטרם", כדי להקטין את הסבירות לפגיעה כלשהי


אילו מכשירי חימום בטוחים ביותר עבור ילדים?


מזגנים ורדיאטורים נחשבים לבטוחים ביותר בסביבת ילדים מבין מכשירי החימום, מכיוון שהם היחידים שניתן להשאירם דולקים גם במהלך הלילה ומשום שאינם מאפשרים מגע עם אש גלויה. בבית שיש בו ילדים לא מומלץ להשתמש בתנורי ספירלה, נפט או גז מטלטלים ומפזרי חום כי יש בהם אש גלויה ונגיעה בהם עלולה לגרום לכוויה רצינית. 


חשוב להקפיד על עקרונות בטיחות הבאים:


·  יש לוודא שלמכשיר שרוכשים יש תו תקן ורשום עליו שם היצרן וארץ הייצור.


·  לא מוותרים על השגחה צמודה על הילדים הקטנים בבית ומרחיקים תנור חימום מסביבת משחקם.


·  מומלץ להרחיק תנורי חימום מקרבת חומרים דליקים כגון: ספה, שמיכה, וילונות, בגדים וצעצועים דליקים.


·  אין להניח בגדים לייבוש על תנור חימום או מפזר חום כדי לא לחסום את פתחי האוורור שלהם.


·  חובה לדאוג שמכשיר החימום נכבה אוטומטית במקרה שהוא נופל.


·  חשוב לוודא שהתקע מחובר היטב לשקע ושאין עומס יתר של מכשירי חשמל על שקע חשמלי אחד, מכיוון שעומס יתר גורם לשריפה!


·  לחימום מקלחת - יש להשתמש רק במכשירים מיוחדים למטרה זו ולפי הוראות היצרן. יש לתלותם במקום גבוה באמבטיה.


שימוש נכון ובטוח בתנורי החימום


המלצות הבאות יפחיתו את הסכנות הטמונות בשימוש במקורות החימום לסוגיהם:


רדיאטור - עדיף רדיאטור בעל מבנה חלק, ללא צלעות, כך הילדים לא יכניסו ידיים בין הצלעות. חשוב לבדוק שכבל החשמל תקין לכל אורכו ולא להניח בגדים לייבוש על הרדיאטור.


מזגן – אין להכניס ידיים לאזור המפוח, שבדרך כלל מוגן באמצעות תריס. חשוב לוודא תקינות כבל החשמל והתקע.


מפזר חום - אינו מומלץ כיוון שעלול לגרום לחימום יתר של בגדים או וילונות הנמצאים בקרבתו ואף להתלקחותם. אין לחסום את פתחי האוורור של מפזר החום. חשוב להשגיח על התינוק או הפעוט בבית ולהרחיק את מפזר החום מסביבת משחקם.


תנור חימום חשמלי - לא מומלץ בבית עם ילדים בשל סכנת כוויות. אם בכל זאת משתמשים בתנור כזה, יש להשגיח כל הזמן על התינוק או הפעוט שבבית ולהרחיק את תנור החימום החשמלי מאזור שבו הם נמצאים או משחקים. חשוב להרחיק את התנור משטיחים, ספות וכל חומר דליק אחר. חשוב לוודא תקינות כבל החשמל והתקע. אם רוצים להעביר את התנור למקום אחר – יש לנתקו קודם מהחשמל.


תנורי חימום ניידים בגז או בנפט- אינם מומלצים לחימום הבית מכיוון שיש בהם להבה גלויה, שעלולה לגרום לכוויה ולסכנות נוספות.אם בכל זאת יש ברשותכם תנורים מסוג זה יש להקפיד על מספר כללי בטיחות:


·  יש להשגיח כל הזמן על התינוק או הפעוט שבבית ולהרחיק את התנור מסביבתם.


·  אין להעביר את התנור ממקום למקום כאשר הוא דולק.


·  יש להשאיר פתחי אוורור בזמן פעולת תנור הגז על מנת למנוע הצטברות CO – גז רעיל שנוצר בעת בעירה. בבתים שיש מערכות חימום גז יש להתקין גלאי CO.


·  התקנת תנור הגז, חיבורו לקו הגז וההפעלה ראשונית ייעשו ע"י מתקין גז מוסמך.


·  צינור גמיש המחבר את התנור למקור גז בבית חייב להיות מתאים לשימוש בגז ובעל אורך של שלושה מטרים לכל היותר. יש לחזור ולבדוק את שלמותו ותקינותו לעיתים קרובות.


חשוב להציב את התנור כך שלא יהיה חשוף למשבי רוח שעלולים לכבות את האש הדולקת ולאפשר דליפת גז מסוכנת.
אח או קמין נייחים - הקמין פועל באמצעות נפט, סולר גז או עץ להסקה. הוא מחמם נפח גדול בזמן קצר ומתאים בעיקר לבתים פרטיים.בעת הפעלת הקמין יש להשגיח השגחה צמודה על פעוטות ותינוקות המשחקים בקרבת האח. למרות שמקום הבעירה מוגן באמצעות דלת חסינת אש, אין לגעת בה מחשש לכוויה.


לפני הפעלה ראשונה של אח יש לבדוק שהארובה אינה חסומה ואין הפרעה ליציאת העשן החוצה. חשוב להשאיר פתח אוורור לכניסת אוויר צח כדי לאפשר כניסת חמצן הנחוץ לבעירה ולמנוע הצטברות הגזים הרעילים.


תנורי מקלחת – יש להשתמש אך ורק במכשירים המיועדים למטרה זו לפי הוראות היצרן. יש לתלותם במקום גבוה באמבטיה, על מנת שמגבות ובגדים לא יפלו עליו ויגרמו לשריפה.


סדין חשמלי - רצוי להשתמש בו רק לחימום המיטה. אין להשאיר סדין חשמלי דולק ללא השגחה, ויש להקפיד ולנתקו עם היציאה מהחדר. חשוב מאוד לא לקפל את הסדין, כי הקיפול עלול לפגום בחוטי החשמל ואף לגרום לקצר ולסכנת שריפה. יש להימנע מהרטבת הסדין.פורומים, שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון כן או לאו?. מרו 08/11/2019 09:28
  • האם רצוי למבוגרים בסביבות גיל 79 לקבל זריקת חיסון, מבלי לחשוש מתופעות לוואי.

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 07:50
  • איך יכול להיות שדווקא הבת שלי שקיבלה כל החיסונים היתה תמיד מצטננת, והתאומים שלי שהם בגיל חמש, שאני לא מחסן אותם, ואני נותן להם מינונים גדולים של ויטימין D, אף פעם לא הצטננו ורק פעם אחד בחיים קיבלו אנטיביוטיקה

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 08:50
  • תיקון טעות גדול כן נתנו להם רוב החיסונים, רק לא כולם כי היינו מאוד עסוקים בענין אחר,

  • + הוסף תגובה
הצללה בrml לימור 03/07/2019 14:29
  • ביצעתי היום צילום ריאות. התשובה שקיבלתי: הודגמה הצללה בRML אין עדות לתפליט פלוירלי . אין עדות להרחבת המדיאסטינום והשערים . צל הלב בגדר הנורמה . הסרעפת בעמדה תקינה זו דלקת ריאות? הופניתי בגלל יום גבוה ושיעול

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!