כיצד מטפלים בריח רע מהפה?

ריח רע מהפה עלול להיות מפגע אסתטי, שיכול לפגוע באיכות החיים ובביטחון העצמי. תופעה לא נעימה זו יכולה לנבוע מסיבות שונות, אך השכיחה שבהן הינה היגיינת פה לקויה. כיצד מטפלים? בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 31/03/2015


ריח רע מהפה עלול להיות מפגע אסתטי, שיכול לפגוע באיכות החיים ובביטחון העצמי. תופעה לא נעימה זו יכולה לנבוע מסיבות שונות, אך השכיחה שבהן הינה היגיינת פה לקויה. כיצד מטפלים? בכתבה שלפניכם


ריח רע מהפה (או בשמו הרפואי "helisosis") הוא מצב שכיח שמופיע בקרב רבע מהאוכלוסייה. בעוד שאנחנו לא בהכרח מודעים לריח הפה שלנו, ומטפלים בזה רק לאחר הערות מהסובבים אותנו, עלולה תופעה זו לפגוע בביטחון העצמי שלנו ובאיכות החיים.


לא תמיד סביר (או נעים) שהאנשים בסביבתכם יעירו על כך באופן ישיר, מפאת הנימוס, ולכן רצוי לבצע טסט פשוט כדי לסייע באבחון: ניתן ללקק את גב כף היד ולהריח אותה או לחילופין לנשוף אל תוך כף היד ולשאוף בחזרה את האוויר. במידה והבחנתם בריח רע, קרוב לוודאי שמקורו מהפה.


מהן הסיבות לריח רע מהפה?


ריח רע מהפה הוא בעיה רפואית נפוצה, שיכולה לנבוע ממספר סיבות. הרוב המוחלט של המקרים נובע מפעילות של חיידקים על גבי השיניים, החניכיים והלשון, המייצרים גזים בעלי ריח רע. חלק מאותם החיידקים גורמים גם לעששת ולדלקת חניכיים.


על מנת למנוע את התחלואה, חשוב לשמור על היגיינת חלל הפה על ידי צחצוח שיניים נכון וסדיר ולהיבדק בקביעות על ידי רופא השיניים. ככל שהרופא יטפל בבעיה הדנטלית מוקדם יותר, כך הטיפול עצמו יהיה יעיל יותר.


ישנן סיבות נוספות הגורמות לתופעה כעישון קבוע וממושך, בעיות במערכת העיכול העליונה – פליטת גזים מהקיבה אל הוושט או יובש בפה הנגרם מחוסר חלקי או מלא בפעילות בלוטות הרוק (Xerostomia).ריח רע מהפה

ריח רע מהפה. לא תמיד יעירו לכם 


חשוב לציין כי מלבד פגישה בשיניים או ריח רע, עלולה נוכחות חיידקים בפה לגרום למחלות זיהומיות נוספות במערכות שונות כמו אף-אוזן-גרון, ריאות, לב ועוד, ולכן חשוב לטפל בבעיה.


כיצד רופא השיניים יכול לסייע?

רופא השיניים לא יתבייש לבשר לך על נוכחות התופעה ולסייע לך בפתרונה. מאחר וטיפול ומניעה של ריח רע מהפה מתחיל משמירה על היגיינת הפה, תוכלו בביקורכם אצל רופא השיניים או השיננית, לקבל מידע מקצועי על שיטות ודרכי טיפול בתופעה ועל שמירה כללית של בריאות הפה.


כיצד ניתן למנוע את התופעה?


-  ביקורים קבועים פעם בחצי שנה אצל רופא השיניים  או השיננית – על מנת למנוע היווצרות עששת, דלקות חניכיים וכנובע מכך – ריח רע.


-  צחצוח שיניים נכון וקבוע – שאלו את רופא השיניים כיצד יש לצחצח נכון.


-  שימוש בחוט דנטלי באופן קבוע - על מנת למנוע דחיסת שאריות מזון בין השיניים.


-  שימוש בשטיפות פה לאחר הצחצוח.


-  שינוי בצריכת המזון – הפחתה או הימנעות ממזונות עתירי סוכר.


במידה ויש לי תותבות, מה עוד עלי לדעת?


אותן ההמלצות מתייחסות גם לאנשים המשתמשים בתותבות נשלפות:  יש להסיר את התותבות לפחות פעמיים ביום ולנקות אותן ביסודיות באמצעות מברשת לתותבות. יש להקפיד על ניקוי במיוחד בצד הפנימי על מנת למנוע הצטברות אבנית שיכולה אף היא להיות מקור לריח רע.


מאת: ד"ר גיא ברגר, רופא שיניים כללי, בעל מרפאה פרטית 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גיא ברגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אסתטיקה דנטלית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיניים רגישות דורית 18/05/2015 19:51
  • רציתי לשאול איזה מאכלים רגישים / קשים והורסים וצריך להזהר איתם באנשים אשר שוחקים שיניים , ויש בעייה של שחיקה חומצית מאיזה מוצרים כדי לצרוך פחות?

חומציות בשיניים ד"ר רוני אמיד 18/05/2015 19:59
  • כדאי להמנע ממשקאות מוגזים( גם כאלו שאינם מכילים סוכר כדוגמת משקאות הדיאט השונים ) כמו גם מחומץ, פירות הדר למיניהם ( במיוחד מיץ לימון)

סד לילה יעל 18/05/2015 18:57
  • האם הכנת סד לילה בכמה מפגשים לוקח להכין אותו ולבדוק אצל המטופל לפני שמוכן לגמרי , האם כמו בכתר עושים כמה בדיקות לפני שמסיימים והאם הרופא אמור לעשות בדיקות כל כמה זמן לראות שהכל בסדר והמטופל שם את זה נכון ?

סד לילה ד"ר רוני אמיד 18/05/2015 19:44
  • ישנם סוגים שונים של סדים, חלקם מצריכים תור ללקיחת מידות ותור נוסף להתאמה בפה , אחרים מגיעים מוכנים ויש צורך בפגישה אחת למילוי חומר והתאמה בפה , רצוי להביא את הסד בבכל בקורת תקופתית לצורך בדיקה ואבחון מצבו

סיכויי שרית 16/05/2015 17:50
  • רציתי לשאול האם במצב של סתימה כואבת בלעיסה , לקור ולחום , בצחצוח ובניקוי והרבה פעמים גם בכאבים ללא כל גירוי בכלל , וגם מצב שמהבוקר שאני קמה הכאב מתחיל השאלה היא האם במצב כזה האם יש מצב שהחלפת הסתימה לסתימה חדשה תסתיים בכך, כי זה מה שהוחלט כרגע לעשות או שלפי דעתך כנראה אין לזה סיכוי גדול ואם כן יעזור תוך כמה זמן בערך אמורה להרגיש את השינוי שאדע אם הצליח או לא בעיקר בניקוי ובצחצוח , ובכאבים הספונטנים ומאוד גם בחום , קור לא ממש קריטי כי לא אוכלת כל כך קר אלא יותר קריר.

החלפת סתימה דר רוני אמיד 17/05/2015 07:17
  • שרית שלום, סיכוי תמיד קיים וגם אם הוא קטן עדיף להתקדם בהדרגה ולא לרוץ ישר ולבצע טיפול שרש, במעבר לסתימה זמנית אם הבעיה הינה בסתימה תחושי די מהר בשיפור ובמידה ולא יהיה שיפור -במצפון שקט ניתן לעבור לטיפול שרש

טיפול שורש שרית 17/05/2015 08:05
  • מה זה מהר לראות אם הסתימה הזמנית הצליחה לדעתך תוך ימים בודדים ארגיש אני פשוט לחוצה כי הכאבים פשוט כבר מטריפים אותי.

טיפול שרש ד"ר רוני אמיד 17/05/2015 08:23
  • אם הבעיה היא בסתימה בהחלט תהיה הטבה תוך ימים ספורים, אם כי מתאורך ישנו בהחלט סיכוי לא מבוטל שהשן בכיוון לטיפול שרש ( בזהירות הנדרשת מכיון שלא בדקתי אותך ולא התבוננתי בצילום)


הצטרפו לאינדקס הרופאים!