מי אמר חורף? כל הדרכים להקלה על גלי חום

כשכולנו סובלים מגל הקור האחרון ומחפשים להתעטף בשמיכה, ישנן נשים שעדיין מתלוננות שחם להן, כי דווקא עכשיו הן סובלות מגל חום ששוב התפרץ אצלן עקב גיל המעבר. מדוע נגרמים גלי חום וכיצד ניתן לטפל?
כתבה פרסומית כתבת חסות


כשכולנו סובלים מגל הקור האחרון ומחפשים להתעטף בשמיכה עבה, ישנן נשים שעדיין מתלוננות שחם להן, כי הן דווקא סובלות מגל חום ששוב התפרץ אצלן עקב גיל המעבר. מדוע נגרמים גלי חום וכיצד ניתן לטפל


גלי חום הם הסימפטום הנפוץ ביותר של גיל המעבר והפסקת הווסת אצל נשים. סימפטום זה מתבטא בתחושת חום שמופיעה בפתאומיות ומלווה לעיתים בהסמקה בפנים ובצוואר, הזעה, קצב לב מואץ או צמרמורות. גלי חום המלווים בהזעה יכולים להופיע גם בלילה ועלולים להפריע לשינה טובה.

ד"ר מנחם אלקלעי, מנהל יחידת אורו-גינקולוגיה בבי"ח שיבא תל השומר, טוען שגלי חום הם רק חלק מהסימפטומים של גיל המעבר. "תקופה זו של שינויים הורמונליים כוללת גם שינויים במצב הרוח, כגון חרדה או דיכאון, עייפות, ירידה בחשק המיני, יובש בנרתיק ושכיחות גבוהה יותר של זיהומים בדרכי השתן".

אמנם ידוע שגלי חום נובעים משינויים בזרימת הדם והרחבת כלי הדם מתחת לעור על מנת לצנן את הגוף וקשורים לירידה בייצור ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, אך הסיבה המדויקת להתפתחותם אינה ברורה.


כיצד מטפלים בגלי חום בנשים בגיל המעבר

גלי חום. אפשר להפחיד את תדירותם וחומרתם


כמה זמן נמשכים גלי חום?


שכיחות גלי חום שונה מאישה אחת לשנייה. מקובל לחשוב שסימפטומים האופייניים לגיל המעבר עלולים להימשך בין חצי שנה לחמש שנים, אך מחקר שפורסם לאחרונה מגלה שגלי חום והזעות נמשכים כ-7 שנים בממוצע ואף הרבה יותר אצל נשים שהסימפטומים שלהן הופיעו עוד לפני השיבושים במחזור או בתחילת גיל המעבר. עם זאת, חומרת גלי החום פוחתת עם הזמן.


האם אפשר למנוע גלי חום?


ברוב המקרים אמנם לא ניתן להימנע לחלוטין מגלי חום, אך אפשר להפחית את תדירותם או חומרתם. לשם כך כדאי להימנע, עד כמה שניתן, מגורמים מעוררים הבאים:


·  מצבי לחץ.


·  קפאין.


·  אלכוהול.


·  מזונות חריפים.


·  בגדים הדוקים.


·  חימום.


·  עישון.


טיפולים תרופתיים לגלי חום


קיימים כמה טיפולים תרופתיים שעוזרים להקלת גלי חום:


·  טיפול הורמונלי חליפי (HRT) – מתן אסטרוגן עם פרוגסטרון במקום מה שהגוף הפסיק לייצר הוא הטיפול היעיל ביותר לגלי חום. בנוסף, הוא עשוי להקל גם על סימפטומים אחרים של גיל המעבר כמו שינויים במצב הרוח ויובש בנרתיק. אך טיפול הורמונלי חליפי אינו נטול סיכונים ותופעות לוואי והוא לא מתאים לכלל הנשים בגיל המעבר. בטווח הקצר, ההורמונים עלולים להגביר סיכון להיווצרות קרישי דם ולדלקת בכיס המרה. ד"ר אלקלעי מדגיש שעל פי מחקרים ארוכי טווח, טיפולים משולבים של אסטרוגן עם פרוגסטרון מעלים במידה מסוימת את הסיכון להתקפי לב, שבץ וסרטן השד ולכן נהוג לתת אותם לחמש - עשר שנים בלבד. לעומת זאת, הטיפול רק באסטרוגן מעלה סיכון סרטן רירית הרחם, לכן מתאים לנשים ללא רחם.


·  תרופות נוספות שהראו יעילות מסוימת כוללות נוגדי דיכאון במינון נמוך, קלונידין (תרופה להורדת לחץ דם) וגבאפנטין (תרופה נוגדת פרכוסים).


טיפולים טבעיים בגלי חום


טיפולים טבעיים ומזונות מסוימים עשויים להקל על גלי חום וסימפטומים אחרים של גיל המעבר. התפיסה הרווחת בקרב הציבור שצמחי מרפא ותוספי תזונה בטוחים לחלוטין משום היותם . עם זאת, הבטיחות של חלק מהטיפולים מעולם לא הוכחה מדעית או אפילו לא נבדקה, לכן עדיין יש צורך במחקרים נוספים.


צמחי מרפא מסוימים עלולים לגרום לתופעות לוואי או להשפיע על פעילות של תרופות אחרות שנשים נוטלות. לכן, יש להיוועץ עם הרופא או הרוקח בכל מקרה ומקרה.


·  סויה – מוצרי סויה מכילים פיטו-אסטרוגנים (חומרים בעלי השפעה אסטרוגנית חלשה ממקור צמחי) ולכן עשויים להקל על גלי חום וסימפטומים נוספים של גיל המעבר.


·  קוהוש שחור – צמח מרפא בעל השפעה פיטו-אסטרוגנית, שעשוי להקל על גלי חום והזעות לילה בטווח הקצר של מספר חודשים. עם זאת, השימוש בו עלול לגרום לתחושת אי נוחות במערכת העיכול והוא אינו מומלץ במקרה של בעיות בכבד.


·  תלתן אדום, דונג קוואי (אנג'ליקה סינית) – צמחים אלו משמשים ברפואה טבעית להקלה על גלי החום כנראה בזכות פיטו-אסטרוגנים שהם מכילים.


נשים שלא יכולות לקבל הורמונים או שיש להן סיכון מוגבר לסרטן על רקע הורמונלי צריכות להיוועץ עם הרופא אם השימוש בתוספי סויה ובצמחי מרפא פיטו-אסטרוגניים מתאים להן.


·  פשתן ושמן נר הלילה – למרות שתוצאות המחקרים אינן חד-משמעיות, חלק מנשים שנטלו כמוסות שמן נר הלילה והוסיפו לתזונה היומית שלהן פשתן טחון דיווחו על הקלה על גלי החום.


טיפולים משלימים


דיקור סיני (אקופונקטורה) - עשוי להקל על גלי החום, ללא הסיכון של תופעות לוואי. נשים שעברו סדרת טיפולי דיקור, שכללה שני מפגשים בשבוע במשך 10 שבועות, דיווחו על הפחיתה משמעותית את שכיחות גלי החום.


מדיטציה – אחד הכלים היעילים להפחתת לחץ ומתח, שידועים כגורמים המעוררים התפרצות גלי חום אצל נשים רבות. 


פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פוסטינור לאורה 18/02/2020 22:17
  • עד כמה פעמים אפשר להשתמש בפוסטינור בשנה ? האם זה נכון ששגלולה אחת יש בה הורמונים כמו ל 3 חודשים גלולות רגילות ? תודה

  • + הוסף תגובה
שימוש בנירות לפטריה בזמן מחזור חסוי 16/02/2020 22:32
  • היי, הייתי אצל הרופא נשים ואמרו לי שיש פטריה והביאו נירות באמצע הטיפול קיבלתי מחזור אחרי התלבטות הכנסתי את הנר לנרתיק בזמן מחזור והבנתי שאסור האם זה יכול לגרום למשהו?להחמיר משהו? אשמח לתשובה בהקדם תודה מראש

  • + הוסף תגובה
יחסי מין לאחר ניתוח לכריתת ציסטה נתח 16/02/2020 13:12
  • שלום. שבוע וחצילאחר ניתוח לפרוסקופיה לקריטת ציסטה ככל הנראה peritoneal cyst לאחר קיום יחסים כאבים בבטן תחתונה והפרשה צלולה מימית מהנרטיק. האם נדרש לפנות לרופא? האם היחסים מוקדמים מידי? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!