מחקר: גלי חום עלולים להימשך לפחות 7 שנים

כל שלוש מתוך ארבע נשים בגיל המעבר סובלות מגלי חום והזעות לילה, עד כדי פגיעה מהותית באיכות החיים. אך כמה זמן הסימפטומים נמשכים? מחקר חדש מגלה כי נשים רבות סובלות מהתופעה זמן ארוך יותר מכפי שסברו הרופאים עד כה
כתבה פרסומית כתבת חסות


כל שלוש מתוך ארבע נשים בגיל המעבר סובלות מגלי חום והזעות לילה, עד כדי פגיעה מהותית באיכות החיים. אך כמה זמן הסימפטומים נמשכים? מחקר חדש מגלה כי נשים רבות סובלות מהתופעה זמן ארוך יותר מכפי שסברו הרופאים עד כה


גלי חום והזעות לילה מתפתחים על רקע השינויים ההורמונליים אצל נשים בסביבות הגילאים 45-55. בתקופה זו, המכונה גם גיל המעבר, חלה ירידה בייצור ההורמון אסטרוגן. רמות נמוכות של אסטרוגן גורמות לשיבושים במחזור הווסת עד להפסקתו המוחלטת.


בנוסף להרגשה הלא נעימה, גלי החום והזעות לילה (שנקראים ביחד סימפטומים וזו-מוטוריים) עלולים לגרום גם לעייפות וחוסר אנרגיה, להפרעות שינה ולפגיעה בתפקוד החברתי ובאיכות החיים בכלל. אך עד עתה לא היה אומדן מבוסס של כמה זמן סימפטומים הללו נמשכים. אמנם הרופאים מציינים שגלי החום ושאר הסימפטומים האופייניים לגיל המעבר עלולים להימשך בין חצי שנה לשנתיים, אך ישנם מחקרים המראים שהם נמשכים בין שלוש לחמש שנים, כשחלק מהנשים תסבולנה מתופעות גיל המעבר אפילו 10 שנים או יותר.

הסימפטומים הממושכים ביותר היו אצל נשים שהתחילו לחוות אותם עוד לפני השיבושים במחזור או בתחילת גיל המעבר.


מתוך ניתוח דיווחים של  1,449 נשים שחוו גלי חום לעיתים קרובות (תדירות של ששה אירועים לפחות של גלי חום או הזעות לילה במשך שבועיים), התברר שמשך סימפטומים וזו-מוטוריים היה כ-7 שנים בממוצע.


אך אצל אותן הנשים שהסימפטומים שלהן הופיעו עוד לפני הפסקת הווסת או ממש בתחילתה הם נמשכו למעלה מ-11 שנים בממוצע. משך הסימפטומים הקצר ביותר נתגלה אצל אותן הנשים שחוו גלי חום והזעות לילה לראשונה רק אחרי שהווסת שלהן פסקה לחלוטין.


החוקרים מצאו שסימפטומים מתמשכים יותר היו קשורים גם לגורמי סיכון הבאים:


·  התפתחות גלי חום בגיל צעיר יותר


·  תחושת סטרס רבה יותר


·  רמת השכלה נמוכה יותר


·  תחושות חרדה ודיכאון חזקות יותר


·  רגישות רבה יותר לגלי חום והזעות לילהגלי חום בגיל המעבר. נמשכים זמן ארוך מכפי שסברו עד כה


החוקרים מציינים שהממצאים יסייעו לנשים ולרופאים לקבל החלטות לגבי הטיפול בגלי החום והזעות לילה על סמך נתונים אישיים והערכת משך הסימפטומים ומדגישים את הצורך למצוא טיפולים שיהיו בטוחים גם בטווח הארוך.


הטיפולים המקובלים היום כוללים בעיקר טיפול הורמונלי חליפי, שנועד להחליף את האסטרוגן שהגוף הפסיק לייצר ובצורה כזו להקל על גלי חום, שלמרות היותו יעיל, הוא אינו נטול תופעות לוואי ואינו מתאים לכל אחת; תרופות נוגדות דיכאון –  מתברר שאצל חלק מהנשים עוזרים נוגדי הדיכאון להקל גם על גלי חום והזעות לילה, בנוסף להשפעתן על מצב הרוח; צמחי מרפא ותוספי תזונה. 


פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בילבי 25/09/2020 21:44
  • שלום אני כבר בחזרה רביעית ומדממת כבר מיום ההחזרה מקבל 3 נרות כולל אסטרופם 3 פעמיים ביום

  • + הוסף תגובה
הפרשה דמית תמי 15/09/2020 16:25
  • יומים אחריי החזרת עובר הופיע הפרשה דמית ממה יכול להיות?? לא לקחתי שום טיפול תרופתי לפני ואחריי תודה על התשובה

  • + הוסף תגובה
הפרשה תמי 21/09/2020 20:38
  • שבוע וחצי לאחר החזרה עדיין הפרשה דמית ללא תמיכה מה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
ערכי פרוגסטרון נועה 17/09/2020 12:41
  • שלום ד"ר! אתמול בבדיקת בטא יצא ערך של 8025 לעומת פרוגסטרון שנראה נמוך מאד- 28 האם מומלץ במקרה כזה על תמיכה בזריקות או לחכות? (מלפני 3 שבועות עם אוטרוגסטן 9 כדורים ליום). תודה רבה :)

  • + הוסף תגובה
ערכי פרוגסטרון נועה 21/09/2020 02:57
  • כעת החל דימום וסתי, האם אכן מעיד על פרוגסטרון נמוך? יש עוד מה לעשות? או שאפסה תקווה? אנא תשובתך דחוווף.... תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!