מחקר בבריטניה: כל אדם שני יחלה בסרטן

אחד מתוך שני אנשים יחלו בסרטן בשלב כלשהו בחייהם, כך עולה מנתונים המפרסמת האגודה הבריטית לחקר הסרטן בעקבות מחקר מקיף, שנערך בשיתוף אוניברסיטת "קווין מרי" בלונדון. הסיבות: עלייה בתוחלת החיים, ירידה במקרי המוות כתוצאה ממחלות לב וזיהומים ושינוי לרעה באורח החיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחד מתוך שני אנשים יחלו בסרטן בשלב כלשהו בחייהם, כך עולה מנתונים המפרסמת האגודה הבריטית לחקר הסרטן בעקבות מחקר מקיף, שנערך בשיתוף אוניברסיטת "קווין מרי" בלונדון. הסיבות: עלייה בתוחלת החיים, ירידה במקרי המוות כתוצאה ממחלות לב וזיהומים ושינוי לרעה באורח החיים


מחקר חדש של האגודה לחקר הסרטן בבריטניה קובע כי אחד מתוך שני אנשים יפתחו סרטן במהלך חייהם. על פי המחקר כ-54% מהגברים ו-48% מהנשים יאובחנו במחלה. הערכה חדשה זו מחליפה את קודמתה שחזתה שאחד מתוך שלושה אנשים יאובחנו בשלב כלשהו בחייהם כחולים בסרטן. 


הסיבה העיקרית לכך היא העלייה בתוחלת החיים שמתרחשת בעקבות התקדמות הרפואה והירידה באחוז מקרי המוות כתוצאה ממחלות לב וזיהומים. יותר ויותר אנשים מגיעים לגיל שיבה – הגיל בו סרטן הינו שכיח יותר.


מוביל המחקר, פיטר ססיאני מאוניברסיטת "קווין מרי" בלונדון, אומר כי נכון לעכשיו סרטן הוא המחלה העיקרית של גיל הזקנה. לדבריו, יותר מ-60% ממקרי הסרטן מאובחנים בקרב אנשים בגיל 65 ומעלה.  נתונים חדשים בעלי משמעות רבה גם מחוץ לממלכה המאוחדת, מאחר שאלה מצביעים על מגמה בתחלואת ההסרטן בכל מדינות העולם המערבי. 


האגודה הבריטית לחקר הסרטן אומרת כי ההערכה החדשה "נגזרת משיטות מחקר מדויקות יותר לחישוב הסיכויים לחלות בסרטן". ההערכה הקודמת היתה מבוססת על ילודה קבועה באוכלוסייה ואילו האומדן החדש מתייחס לשינויים עתידיים באוכלוסייה.


אמנם השינוי העיקרי הוא עלייה בתוחלת החיים, אך שינויים באורח החיים כמו שתיית אלכוהול, עישון ותזונה משפיעים גם הם על הסיכוי לחלות בסרטן. על פי החישוב החדש, אנשים שנולדו אחרי שנת 1960 הינם בעלי סיכויים גבוהים יותר לחלות בסרטן מאשר אלה שנולדו לפני, משום שאלה בעלי סיכויים טובים יותר לחיות שנים רבות יותר.


הדמייה של תאים סרטניים. 50% יחלו בסרטן בבריטניה

הדמייה של תאים סרטניים. 50% יחלו בסרטן בבריטניה 


ההערכה החדשה מדגישה את הצורך של מערכת הבריאות הלאומית להתכונן לביקוש הגדול שעומד להתרחש בשירותיה בשל הכמות ההולכת וגדלה של אוכלוסייה מזדקנת.


לדברי נשיא האגודה למחקר הסרטן הבריטית, ד"ר הרפל קומאר "אם מערכת הבריאות הלאומית הבריטית לא תשקיע כרגע בעתידה, היא תאלץ להתמודד עם משבר בעתיד שתוצאותיו תהיינה חזרה לאחור בכל מה שקשור למלחמה בסרטן".


לפעולות מניעה יש תפקיד חשוב גם כן, אומר מוביל המחקר, פיטר ססיאני: "יש הרבה שניתן לעשות כמו להפסיק לעשן, לעשות פעילות גופנית, להפחית בשתיית אלכוהול ולשמור על משקל בריא".


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן המעי הגס ששלח גרורה אנונימי 14/08/2019 10:41
  • הי בת 78. לפני 5 שנים גילו לי סרטן מעי הגס. עשו לי ניתוח לכריתת הנגע. ומאז לא טופלתי בשום דבר עד לפני 3 חודשים שגילו לי גרורה וגידול קריאה. הוציאו לי את כל האונה. כשהוציאו את האונה הוציאו את בלוטות הלימפה באיזור כאשר חצי מהם היו עם גרורות כרגע הומלץ לי לקחת כדורים FOLFOX למניעה אפשר בבקשה לדעת איך יכול להיות שעברו 5 שנים עד שהגרורה התפשטה? וגם מה הסיכוי ששוב תופיע לי גרורה במקום אחר? אחרי הגידול הראשוני במעי עבר 5 שנים? גם עכשיו יכול להיות שרק אחרי 5 שנים תופיע עוד גרורה? או זה שמצאו בלימפה בריאה גרורה מה זה אומר? שיש יותר סיכוי שיתפשט מהר עכשיו? תודה

  • + הוסף תגובה
אחרי 5 שנים ד"ר רונן ברנר 13/03/2020 23:30
  • שלום לך. הופעת פיזור גרורתי של סרטן מעי גס אחרי 5 שנים, נדירה אבל אפשרית. יש לקוות שהטיפול הכימי המשלים שאתה מקבל יקטין את הסיכוי להופעת גרורות נוספות.

  • + הוסף תגובה
קבוצת סיכון אסף 13/10/2019 11:01
  • שלום אני בן 30 בריא בד"כ אחות של אמי נפטרה לפני כמה שנים מסרטן מעי הגס האם אני בקבוצת סיכון? מאיזה גיל מומלץ שאתחיל להיבדק? (קולנו') תודה

  • + הוסף תגובה
סיכון ד"ר רונן ברנר 13/03/2020 23:25
תוצאות קונולוסקופיה שרית לוי 04/11/2019 16:50
  • לכבוד ד"ר אם אפשר הסבר על תוצאות הבדיקה עם פוליפים של 0.4 ס"ט rectum- tubular adenoma with low grade dysplsia snomed m82630 t67000 מה זה אומר כל התוצאות האלו האם זה אומר שיש עוד והאם זה מסוכן

  • + הוסף תגובה
תוצאת ביופסיה ד"ר רונן ברנר 13/03/2020 23:23
  • שלום שרית. rectum- tubular adenoma with low grade dysplsia - מדובר בפוליפ שפיר ברקטום

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!