הסכנה האורבנית: מדוע אנחנו נרתעים מקסדת אופניים?

בשבועות האחרונים מתרחש דיון ציבורי אודות הסכנות שבנסיעה באופניים חשמליים על מדרכות ושבילי הולכי הרגל, אולם גם כשמדובר באופניים רגילים, הסכנה לעיתים ברורה ומידית. עשרות אלפי אנשים מגיעים לחדרי המיון בחשד לפגיעת ראש, לאחר שרכבו ללא קסדה. אם כן מדוע אנו נמנעים מחבישתה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


בשבועות האחרונים מתרחש דיון ציבורי אודות הסכנות שבנסיעה באופניים חשמליים על מדרכות ושבילי הולכי הרגל, אולם גם כשמדובר באופניים רגילים, הסכנה לעיתים ברורה ומידית. עשרות אלפי אנשים מגיעים לחדרי המיון בחשד לפגיעת ראש, לאחר שרכבו ללא קסדה. אם כן מדוע אנו נמנעים מחבישתה?

 

הפרויקטים העירוניים המתפשטים ברחבי הארץ לסלילת שבילי אופניים מעודדים עוד ועוד אנשים לבחור באמצעי תחבורה אקולוגי זה. למרות התרומה המוכחת לבריאות הרוכבים, האופניים מגבירים את חשיפתם לתאונות רבות, הן בכבישם בין-עירוניים והן בכבישים עירוניים. בדיוק לשם כך הומצא ציוד מגן כמו קסדות ומגני ברכיים. לאורך ההיסטוריה האנושית קסדות היו ציוד המגן שנעשה בו שימוש רב בפעילות מסכנת חיים, כמו קרבות או ספורט אקסטרים


רכיבה על אופניים: ספורט בריאות מסכן חיים


בשנת 2007 נחקק בישראל חוק המחייב רוכבי אופניים לחבוש קסדות מגן, אולם שנה לאחר מכן תוקן כך שפטר מבוגרים מחבישתן בדרכים עירוניות. ד"ר גרי גינצבורג ממשרד הבריאות מחה אז בדיון בוועדת הכלכלה כי הפטור יגביר במידה ניכרת את מספר הפציעות והאשפוזים בבתי החולים כתוצאה מפגיעות ראש בזמן הרכיבה, ויביא ל-4,000 אשפוזים וכ-40,000 יותר ביקורים בחדרי מיון. עוד קבע כי תוצאת הפטור תהיה מותם של כעשרה אנשים מדי שנה.


הקסדה: אמצעי מגן המציל חיים


קסדות המגן נחשבת לאמצעי היחיד, אם כך, המציל חיי אדם, וכדאי לדעת למה. הקסדות המודרניות אינן רק פריט אופנתי, אלא נבנות כמתקן מתוחכם, חזק במיוחד אולם קליל ומאפשר אוורור, כדי לא להרתיע אנשים מהשימוש בהן. כיום הן אינן כבדות כמו פעם, אלא עשויות בעיקר מחומר מוקצף ומבודד, והמבנה שלה מתוכנן כך שיספוג את רוב עוצמת המכה של הרכב הפוגע או של הגוף שבו מתנגשים הרוכבים. בצורה כזאת הקסדה עוצרת את המכה החדה בגולגולת הגורמת לזעזוע מוח או מוות. 


השכבה החיצונית העשויה מחומרים שונים אמורה לבלום ולעמוד בפני המכה, בזמן שהשכבה האמצעית המהווה את גוף הקסדה עשוי להיהרס תוך כדי כך, אבל מבלי להניח למכה לפגוע ישירות בראש. כמו כן, כל קסדה חייבת להיות מותאמת לראש ולכן יש למדוד אותה ולכוון היטב את רצועות החיזוק וההצמדה שלה לראש. מכיוון שכך, אסור שקסדה תחליק מהראש ברגע המבחן.


יש לנהוג בקסדות בתבונה, לא לרחוץ אותן בחומרים שיפגעו בציפוי החיצוני שלהן או לצייר עליהן בצבעים שיש בהם חומרים כימיים חריפים. כמו כן, כדי להבטיח את שלמותן ויעילותן יש לאחסן אותן נכון, במקום קריר ויציב, כדי שלא ייפלו וייפגמו ומבלי להניח עליהן חפצים כבדים שיפגעו בצורתן. 


קסדת אופניים. מונעת פציעות ראש חמורות

קסדת אופניים. מונעת פציעות ראש חמורות


התנגדות לקסדה אצל מבוגרים: חובקת עולם


למרות יעילותה המוכחת והעובדה שהורים אינם מוותרים על חבישתה לילדיהם, משום מה הם עצמם מסרבים להשתמש בה. הנימוקים רבים ומגוונים, אבל מסתכמים בטענה העיקרית שדווקא החובה לחבוש אותה מרתיעים רוכבי אופניים מבוגרים מהשימוש בה. 


ח"כ דב חנין, שיזם את הפטור למבוגרים, טען אז כי על פי מחקרים דווקא סלילת שבילי אופניים ייעודיים לרוכבים היא הפתרון הבטיחותי לרוכבים בדרכים עירוניות. עוד טען כי ההימנעות של הרוכבים מהקסדה היא המעכבת את הפעלת הפרויקטים העירוניים להשכרת אופניים, פרויקטים המשפרים את התחבורה הציבורית בערים ותורמים לאיכות הסביבה ולהקטנת פקקי התנועה.


פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעקבות ניתוח גולי 25/09/2020 02:36
 • הי, עשיתי ניתוח לסת פתאומי ודחוף, לאחר הניתוח התעוררתי עם רעד ביד שמאל [יש לציין כי יש לי בעיה מורכבת מאוד ביד] ושרירים תפוסים לאורך כל היד בצורה מטורפת, היה צריך להפעיל כח פסיבי חזק מאוד כדי לפתוח לי את האצבעות, רציתי לשאול האם כזה דבר יכול לנבוע רק מסטרס או??? הצוות השיקומי שלי לא מבין איך קרה כזה דבר ביד בשעה שהניתוח היה בלסת אם תוכל לעזור לי אשמח מאוד, תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כאבים בצד ימין בחזה מלכה 23/09/2020 13:02
כאבים בצד ימין בחזה מר גבעון פלד 23/09/2020 16:02
 • אבקש יותר פרטים כפי שמצויין לכל מי שפנה אלי. גם כך קשה מאוד לתת מענה בפורום. נא לפרט.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל אתי 15/09/2020 10:02
 • לפני כחצי שנה החלו כאבים בכתף שמאל, ביצעתי אולטראסאונד כתף ולא נמצא כלום, הכאב ירד לאורך כל הזרוע , הוזרקה לי זריקת סטרואידים שעזרה מעט ולשבועיים, כיום הכאב בזרוע חזק ולא עוזר משככי כאבים. מתעוררת בלילה עם כאבים ולחצים בחזה , לאחרונה מתחילה להרגיש גם את יד ימין ככואבת. האורטופד לא מוצא סיבה לכאבים. פיברומלגיה?

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל מר גבעון פלד 16/09/2020 18:06
 • תאורך תואם כאבים הנובעים מנעילה של טריגר פוינטס בשריר הרחב גבי, שריר המעלות ומספר שיריר נלווים באזור חזה עליון וצוואר. ממליץ לגשת לאיבבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינטס או איזון רקמות רכות.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל אתי 17/09/2020 06:47
 • טריגר פוינטס, למי צריך לפנות לטיפול? אורטופד? ראומטולוג? יש טיפול ברפואה הרגילה או שצריך רפואה אלטרנטיבית?

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל מר גבעון פלד 17/09/2020 11:12
 • כרגע זה תחת רפואה משלימה. יש לגשת לטיפול אצל מטפל שהוכשר בטריגר פוינטס או יורת טוב בשיקום אורטופדי או איזון רקמות רכות. בברכת שנה טובה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!