הסכנה האורבנית: מדוע אנחנו נרתעים מקסדת אופניים?

בשבועות האחרונים מתרחש דיון ציבורי אודות הסכנות שבנסיעה באופניים חשמליים על מדרכות ושבילי הולכי הרגל, אולם גם כשמדובר באופניים רגילים, הסכנה לעיתים ברורה ומידית. עשרות אלפי אנשים מגיעים לחדרי המיון בחשד לפגיעת ראש, לאחר שרכבו ללא קסדה. אם כן מדוע אנו נמנעים מחבישתה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/02/2015

בשבועות האחרונים מתרחש דיון ציבורי אודות הסכנות שבנסיעה באופניים חשמליים על מדרכות ושבילי הולכי הרגל, אולם גם כשמדובר באופניים רגילים, הסכנה לעיתים ברורה ומידית. עשרות אלפי אנשים מגיעים לחדרי המיון בחשד לפגיעת ראש, לאחר שרכבו ללא קסדה. אם כן מדוע אנו נמנעים מחבישתה?

 

הפרויקטים העירוניים המתפשטים ברחבי הארץ לסלילת שבילי אופניים מעודדים עוד ועוד אנשים לבחור באמצעי תחבורה אקולוגי זה. למרות התרומה המוכחת לבריאות הרוכבים, האופניים מגבירים את חשיפתם לתאונות רבות, הן בכבישם בין-עירוניים והן בכבישים עירוניים. בדיוק לשם כך הומצא ציוד מגן כמו קסדות ומגני ברכיים. לאורך ההיסטוריה האנושית קסדות היו ציוד המגן שנעשה בו שימוש רב בפעילות מסכנת חיים, כמו קרבות או ספורט אקסטרים


רכיבה על אופניים: ספורט בריאות מסכן חיים


בשנת 2007 נחקק בישראל חוק המחייב רוכבי אופניים לחבוש קסדות מגן, אולם שנה לאחר מכן תוקן כך שפטר מבוגרים מחבישתן בדרכים עירוניות. ד"ר גרי גינצבורג ממשרד הבריאות מחה אז בדיון בוועדת הכלכלה כי הפטור יגביר במידה ניכרת את מספר הפציעות והאשפוזים בבתי החולים כתוצאה מפגיעות ראש בזמן הרכיבה, ויביא ל-4,000 אשפוזים וכ-40,000 יותר ביקורים בחדרי מיון. עוד קבע כי תוצאת הפטור תהיה מותם של כעשרה אנשים מדי שנה.


הקסדה: אמצעי מגן המציל חיים


קסדות המגן נחשבת לאמצעי היחיד, אם כך, המציל חיי אדם, וכדאי לדעת למה. הקסדות המודרניות אינן רק פריט אופנתי, אלא נבנות כמתקן מתוחכם, חזק במיוחד אולם קליל ומאפשר אוורור, כדי לא להרתיע אנשים מהשימוש בהן. כיום הן אינן כבדות כמו פעם, אלא עשויות בעיקר מחומר מוקצף ומבודד, והמבנה שלה מתוכנן כך שיספוג את רוב עוצמת המכה של הרכב הפוגע או של הגוף שבו מתנגשים הרוכבים. בצורה כזאת הקסדה עוצרת את המכה החדה בגולגולת הגורמת לזעזוע מוח או מוות. 


השכבה החיצונית העשויה מחומרים שונים אמורה לבלום ולעמוד בפני המכה, בזמן שהשכבה האמצעית המהווה את גוף הקסדה עשוי להיהרס תוך כדי כך, אבל מבלי להניח למכה לפגוע ישירות בראש. כמו כן, כל קסדה חייבת להיות מותאמת לראש ולכן יש למדוד אותה ולכוון היטב את רצועות החיזוק וההצמדה שלה לראש. מכיוון שכך, אסור שקסדה תחליק מהראש ברגע המבחן.


יש לנהוג בקסדות בתבונה, לא לרחוץ אותן בחומרים שיפגעו בציפוי החיצוני שלהן או לצייר עליהן בצבעים שיש בהם חומרים כימיים חריפים. כמו כן, כדי להבטיח את שלמותן ויעילותן יש לאחסן אותן נכון, במקום קריר ויציב, כדי שלא ייפלו וייפגמו ומבלי להניח עליהן חפצים כבדים שיפגעו בצורתן. 


קסדת אופניים. מונעת פציעות ראש חמורות

קסדת אופניים. מונעת פציעות ראש חמורות


התנגדות לקסדה אצל מבוגרים: חובקת עולם


למרות יעילותה המוכחת והעובדה שהורים אינם מוותרים על חבישתה לילדיהם, משום מה הם עצמם מסרבים להשתמש בה. הנימוקים רבים ומגוונים, אבל מסתכמים בטענה העיקרית שדווקא החובה לחבוש אותה מרתיעים רוכבי אופניים מבוגרים מהשימוש בה. 


ח"כ דב חנין, שיזם את הפטור למבוגרים, טען אז כי על פי מחקרים דווקא סלילת שבילי אופניים ייעודיים לרוכבים היא הפתרון הבטיחותי לרוכבים בדרכים עירוניות. עוד טען כי ההימנעות של הרוכבים מהקסדה היא המעכבת את הפעלת הפרויקטים העירוניים להשכרת אופניים, פרויקטים המשפרים את התחבורה הציבורית בערים ותורמים לאיכות הסביבה ולהקטנת פקקי התנועה.


פורומים, טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי גב תחתון טל 13/12/2019 20:30
 • יש לי כאבי גב תחתון מזה כמה חודשים הלכתי לאורטופד עכב סבל של כאבי גב תחתון ובאגן כאבים חזקים הרופא שלח אותי לעשות צילום ואמר לי שבגלל שחוליה בגב הסתובבה אני סובלת מהכאבים הוא נתן לי משחה וכדורים אטופן שהם כדורים חזקים מאוד האם יש משהו שיכול להקל מחיי היום יום שארגיש הקלה מהכאבים ? משהו שאתה יכול להמליץ לי ?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 16:25
 • אשמח לפירוט של הכאב. מתי מופיע, האם כל הזמן או משתנה בין זמני היום או בתנוחות שונות?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון טל 15/12/2019 19:26
 • הכאבים מופעים בזמן ישיבה בכיסא יותר ומגיע בהתקפים לא נעימים ובזמן של סבל

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 19:45
 • תצורת הופעת הכאב שתיארת תואמת בעיה ממקור של רקמת חיבור. ממליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי/איזון רקמות רכות. מתבצע באמצעות מטפלים שהוכשרו לכך

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון עקב סיבוב החוליה טל 15/12/2019 19:50
 • הכאבים שלי לא נעימים וכואבים והרופאה נתן לי רק כדורים אטופן ויש לה למרוח וזה לא מעלים את הכאב ועדיין אני סובלת מהכאבים מה באמת יכול לעזור לי והאם אני צריכה לפנות לרופא מומחה ?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין לילך 15/12/2019 16:28
 • שלום, כשבוע אני סובלת מכאבים באמצע צד ימין בגב. התחיל בשישי נלילה מתוך שינה. התקף של כאב חד שמגיע בפתאומיות במהלך היום, וכאב בתנועות מסויימות שאני עושה. אולטרסאונד, רנטגן, ct, צילום עמוד שדרה, הכל תקין. מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין מר גבעון פלד 15/12/2019 16:31
 • האם יש בעיות רקע בעבר או בהווה? אני מבין כי הכאב משתנה לא כל הזמן... האם זה נכון? אשמח לפרטים עלייך של גובה, משקל ופעילות גופנית.

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מוטי 14/12/2019 22:55
 • שלום אימי בת 67 נפלה וכתוצאה מכך נגרם לה שבר בצלעות 7 ו 8 צד ימין. היא סובלת מאוד מכאבים וקשה לה לנשום ובעיקר להיכנס למצב שכיבה ולקום מהמיטה. רופא המשפחה נתן לה משכיח כאבים והסביר לה שאין מה לעשות לכאב חוץ מלהמתין להחלמה. האם יש טיפול או ציוד שיכול להקל עליה בתקופה זו? תודה

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מר גבעון פלד 15/12/2019 16:26
 • אני מעריך שעברה צילום וזה מה שהרופא נתן. אפשר לזרז החלמה באמצעות שימוש בקינזיוטייפ

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!