חיידקים טובים: מתי כדאי ליטול תוסף פרוביוטי?

הם נמצאים דרך קבע בגופנו, אך גורמים סביבתיים שונים כזיהום אוויר, קרינה, עישון או תרופות - עלולים להפחית את כמותם. הם נחשבים טובים לבריאות והעדרותם עלולה להביא לשגשוג של חיידקים מזיקים ופטריות. חיידקי פרוביוטיקה - מה זה בדיוק ומתי צריך להעזר בתוספים כדי להשיב את המאזן הטבעי שלהם?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/02/2015

הם נמצאים דרך קבע בגופנו, אך גורמים סביבתיים שונים כזיהום אוויר, קרינה, עישון או תרופות - עלולים להפחית את כמותם. הם נחשבים טובים לבריאות והעדרותם עלולה להביא לשגשוג של חיידקים מזיקים ופטריות. חיידקי פרוביוטיקה - מה זה בדיוק ומתי צריך להעזר בתוספים כדי להשיב את המאזן הטבעי שלהם? 


לחיידקים הטובים בגופנו חשיבות רבה לתפקוד תקין של הגוף ולמניעת מחלות. בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר עליה במודעות לנטילת תכשירים פרוביוטיים, נוכח אורח החיים המערבי המאופיין בצריכת מזון מתועש, מתח, זיהום אויר, קרינה ועוד, המפחיתים את כמות החיידקים הטובים בגוף וחושפים אותו לזיהומים. 


חיידקים פרוביוטים הם חיידקים המצויים בדרך כלל באופן טבעי בגופנו, בעיקר במעי הדק והגס. הם נחשבים לחיידקים טובים, ותפקידם למנוע היצמדות ושגשוג של פטריות וחיידקים מזיקים -העלולים לגרום למחלות ולזיהומים שונים, הגברת החיסון הטבעי ויציאות נוחות. 


למרות שהחיידקים אמורים להתרבות בגופנו באופן טבעי, לעתים גורמים סביבתיים אליהם אנו נחשפים, כמו זיהום אוויר, קרינה, צריכת מזון מעובד, עישון ושימוש בתרופות (בעיקר אנטיביוטיקה לסוגיה), הורסים את האיזון הטבעי בין החיידקים הידידותיים והמזיקים, באזורים כמו המעי, הנרתיק, חלל האף והפה. כמו כן, יש הטוענים כי גם למתח נפשי השפעה רבה על מצב החיידקים הידידותיים שמאכלסים  את גופנו. 


תוספי פרוביוטיקה

תוספי פרוביוטיקה. בראש ובראשונה כשנוטלים אנטיביוטיקה


מתי יש צורך ליטול תוסף פרוביוטיקה?


בראש ובראשונה, כאשר נוטלים אנטיביוטיקה, מכיוון שהתרופה פוגעת בנוסף לחיידקים המזיקים גם בחיידקים המועילים לגופנו, ומספרם מידלדל. כאשר לוקחים אנטיביוטיקה, חשוב לבצע הפרדה של שעתיים לפחות בין נטילתה לבין נטילת הפרוביוטיקה.


בנוסף, חשוב לקחת פרוביוטיקה במצבים רפואיים הגורמים לירידה באוכלוסיית החיידקים הטובים, כמו במצבי שלשול, מחלות מעיים כמו קוליטיס, קרוהן (אך לא בזמן התקף) ועוד, וכן לסובלים מפטריות ומחלות עור.  


עיקרון הפרוביוטיקה הוא לשמור על האיזון בין החיידקים הטובים והרעים בגוף, לכן מומלץ לצרוך פרוביוטיקה על בסיס יומי, באופן קבוע, על מנת לשמר את הפעילות היום יומית המיטיבה של החיידקים הטובים, כדי לסייע בתהליכי העיכול ולשמש מחסום מפני פלישת מזיקים לגוף. 


מה חשוב לבדוק בבחירת תוסף פרוביוטיקה?


הדבר הראשון שצריך לבדוק הוא כמות החיידקים הידידותיים המצויים בתוסף. ככל שישנם יותר חיידקים פרוביוטיים, כך יעילותו טובה יותר. בנוסף, מומלץ לבחור תוסף המכיל כמה שיותר  זנים של חיידקים פרוביוטיים, וכן לבדוק שהתוסף לא מושפע מחומציות הקיבה, ההורסת את החיידקים. חשוב לבחור תוסף בעל ציפוי מיוחד המתפרק רק בסביבה לא חומצית כך שיהיה יעיל ואפקטיבי.


בכל מקרה, לפני רכישת תוסף פרוביוטיקה, מומלץ להתייעץ עם הרוקח לגבי הסוג, המינון ואופן השימוש המומלץ בהתאם לצורך.


פורומים, תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך האומגה הזאת של RAY AND TERRY? אבג 06/12/2019 16:07
 • https://transcend.me/products/epa-dha-enteric-mega?_pos=4&_sid=9a6f5a6b0&_ss=r מכירים?

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער טלי 04/12/2019 18:38
 • שלום, בני בן ה25 מקריח למעלה באיזור הראש(לאט לאט השיער נסוג בקרקפת ) האם יש דרך לעצור את התהליך בעזרת תזונה מתאימה?

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!